دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
داستان کودکانه تصویری چرخه‌ی آب
5
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مطمئنا همگی به دنبال پیدا کردن داستان کودکانه برای فرزندانتان هستید که هم حس خوبی به آنها منتقل کنید و هم خواب آرامی را به کودکانتان هدیه دهید. پس در دلگرم با ما همراه باشید .

قصه تصویری کوتاه چرخه‌ی آب برای کودکان

سلام بچه‌ها! من پروفسور همه چی دون هستم!! امروز میخوام براتون راجع به آب حرف بزنم! شما میتونید بهش بگید باران، میتونید بگید برف یا حتی تگرگ!

هر چی که اسمش رو بذاریم، همه‌ی اینا از آب درست میشه!! تا حالا به این فکر کردین که آب از کی وجود داشته یا از کجا اومده؟! جواب این سوال خیلی جالب و شگفت‌انگیزه!!

داستان بچگانه

دفعه‌ی بعد که یک چشمه یا یک لیوان آب دیدی، به این فکر کن که این آب از کی وجود داشته؟ دلت میخواد که بدونی؟! من فکر میکنم که تو هم خیلی کنجکاوی و حتما میخوای جواب این سوالو بدونی.

داستان کوتاه

امروز دندون‌هاتو مسواک زدی؟ آبی که برای مسواک زدن استفاده کردی ممکنه دیروز از آسمون باریده باشه!! یا هفته‌ی پیش! یا حتی ماه گذشته! این آب خیلی تازه است!

قصه تصویری

ولی بخشی از اون آب قدیمی‌تره! مثلا ممکنه مال زمان دایناسورها بوده باشه یا حتی مال زمان قبل از دایناسورها!! یا میتونه کمی تازه‌تر باشه. مثلا از زمانی که مصری‌ها داشتن اهرام مصر رو میساختن باقی مونده باشه!!

داستان کودکانه

میدونی؟! مقدار آب موجود روی زمین محدود و ثابته و این آب مرتب بازیافت میشه و در بین زمین و آسمان در حرکته!! به این پدیده میگیم چرخه‌ی آب.

قصه کودک

یه وقت این چرخه رو با چرخ جت اسکی یا دوچرخه اشتباه نگیریا!! منظور از چرخه اینجا اینه که آب بین زمین و آسمون مدام در حرکته! اگر کامل متوجه نشدی نگران نباش! الان کمی بیشتر توضیح میدم!

داستان تصویری

اولش باید یک چیزی رو بدونید! آب خیلی خیلی مهمه. فرض کن اگر دریاچه‌ها خشک بشن، چی میشه؟! تموم ماهی‌های توی دریاچه میمیرن!

قصه کوتاه

فرض کن که اقیانوس‌ها خشک بشن!! اون وقت رفتن به ساحل مثل رفتن به بیابون میمونه و تموم حیوانات دریایی از گرما هلاک میشن!

داستان بچگانه

و تازه، از اون جایی که بیشتر وزن تو رو هم آب تشکیل میده، اگر آب نباشه تو خیلی خیلی لاغر میشی و بعد از مدتی بیمار و ضعیف میشی!!

قصه

چرخه‌ی آب چهار مرحله‌ی اصلی داره:

  • تبخیر
  • تراکم
  • بارش
  • جمع‌آوری

داستان

اول باید تبخیر یا بخار شدن رو توضیح بدیم! وقتی که خورشید، آب داخل اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه ‌ها رو گرم میکنه، آب به بخار تبدیل میشه و توی هوا شناور میشه!

قصه کودکانه

وقتی که توی یک روز داغ آفتابی، میری بیرون و بازی میکنی، عرق میکنی. مگه نه؟! عرقت هم با گرمای خورشید بخار میشه و داخل هوا شناور میشه!

داستان برای کودک

تازه، شبنم‌های روی گل‌ها و برگ درختان هم با گرما تبخیر میشن! اونا هم جزئی از چرخه آب هستن!

قصه برای بچه ها

حالا وقت توضیح دادن مرحله‌ی تراکمه!! وقتی که آب تبخیر میشه و بالا میره، با سرمای هوا دباره به مایع تبدیل میشه و به شکل ابر در میاد!!

داستان کوتاه

الان دیگه نوبت مرحله‌ی بارشه! وقتی که آب زیادی متراکم میشه و هوا دیگه نمیتونه وزن ابرها رو تحمل کنه، آب از آسمون به شکل بارش به زمین برمیگرده!

قصه کودکانه

بارش میتونه با شکل‌های متفاوت باشه!! اگر هوا کمی سرد یا خیلی سرد باشه، شکل بارش فرق میکنه! بعضی وقتا بارش به شکل بارونه!!

داستان بچگانه

بعضی وقتا هم بارش مثل برفه!! وقتی که هوا خیلی سرد باشه، به جای بارون، برف میاد! راستی میدونستی که هیچ دو دانه‌ی برفی مثل هم نیستن؟!

قصه برای بچه ها

بعضی وقتا هم تگرگ میباره!! تگرگ در واقع قطره‌های بارون یهست که یخ زده!!

داستان برای بچه ها

بعضی وقتا این بارون‌های یخ زده خیلی خیلی بزرگ و محکم میشن!! مثل توپ‌های یخ زده!! این تگرگ‌ها اون قدر محکمن که میتونن پنجره‌ها رو بشکونن و روی ماشین‌ها خط بندازن!!

داستان تصویری بچگانه

بعد از بارش، نوبت جمع‌آوریه!! فرقی نداره که آب به شکل بارون، برف یا تگرگ باریده باشه!! در هر صورت این آب روی زمین جمع‌آوری میشه!! این آب توی اقیانوس‌ها، دریا‌ها و دریاچه‌ها ذخیره میشه!! اگر آب روی زمین بباره، توی زمین نفوذ میکنه و میره داخل آب‌های زیرزمینی و اون جا ذخیره میشه!!

قصه بچگانه تصویری

حالا تو بگو ببینم: فردا که خورشید طلوع کنه چی میشه؟! آفرین!!! آب دوباره تبخیر میشه!

داستان کودک

ای وای!! مثل این که آفتاب در اومده!! نگران نباشید!! استاد همه چی دون دوباره برمیگرده!! آخه اونم جزئی از چرخه‌ی آبه!! یادت که نرفته؟ تبخیر، تراکم، بارش، جمع‌آوری

قصه کوتاه بچگانه

separator line

حتماً بخوانید:
قصه کودکانه تصویری اولین روز مهدکودک جیمی

قصه کودکانه تصویری اولین روز مهدکودک جیمی

دلیل کوتاهی داستان های کودکانه توجه به حوصله کودک، ظرفیت تمرکز و صد البته قدرت درک بالای کودکان بخاطر حذف جزئیات هست .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits