دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
۱۰ ترفند حیرت انگیز برای پاک کردن لکه عطر
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بعضی از عطرها موجب ایجاد لکه روی لباس می شوند و خیلی وقت‌ها لباسی را دوست داریم که دچار لکه‌ای از جانب عطرمان شده است. برای این منظور باید تدابیری بیندیشیم و کاری کنیم که دوباره بتوانیم از آن لباس استفاده کنیم.

پاک کردن لکه عطر

از آنجایی که عطر دارای روغن است، برای از بین بردن لکه عطر می ‎توانید از الکل استفاده کنید.

کافیست یک تکه پنبه را به مقداری الکل آغشته کنید و آن را بر روی لکه ایجاد شده روی لباس بمالید و این کار را تا جایی که لکه به طور کامل از بین برود ادامه دهید و در مرحله بعد، با مالیدن مقداری صابون بر روی نقطه مورد نظر آثار لکه به طور کامل از بین خواهد رفت و در نهایت لباس را شسته و اجازه دهید خشک شود .

لازم به ذکر است که برای از بین بردن لکه عطر نباید از آب گرم استفاده کنید زیرا گرما باعث تشدید اثر عطر بر روی لباس می ‎شود .

1. پاک کردن لکه عطر با کمک آب

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس، ملحفه و پارچه‌های پنبه‌ای، نایلون، پلی‌استر، اسپندکس، تری‌استات، ابریشم یا پشم، ابتدا تکه‌ای اسفنج یا پارچه را با آب مرطوب کنید و سپس به آرامی با کمک حرکات ضربه‌ای دست، از داخل لکه به سمت بیرون حرکت دهید.

این حرکت را چندین بار تکرار نمایید تا از پاک کردن لکه از روی لباس، پارچه یا ملحفه بصورت کامل اطمینان حاصل کنید.

  1. این روش برای لکه‌های تازه و پخش نشده مناسب است که به علت تازگی و رطوبت عطر، آب به راحتی از عهده جذب و حذف لکه عطر از روی لباس بر می‌آید.
  2. برای پاک کردن لکه‌های قدیمی نیز لازم است، ابتدا لکه عطر روی لباس را به آب آغشته کنید و سپس سایر روش‌ها را به کار بگیرید. زیرا آب به سست شدن لکه عطر کمک می‌کند.
  3. برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس چرم یا جیر، هرگز از آب استفاده نکنید و فقط از کاغذ حوله‌ای کمک بگیرید.

آب برای از بین بردن لکه عطر

پاک کردن لکه عطر از روی لوازم منزل

2. پاک کردن لکه عطر با کمک گلیسیرین و مواد شوینده

چنانچه لکه عطر تازه نیست و با کمک آب رفع نمی‌شود،‌ این روش راهگشا خواهد بود. کافی است یک واحد گلیسیرین را با یک واحد مایع ظرف‌شویی یا مواد شوینده صابونی مخلوط کنید و ۸ واحد آب به آن اضافه نمایید.

زیر و روی لکه را با حوله کاغذی بپوشانید و محلول موردنظر را مخلوط کرده و با کمک آب‌پاش دقیقا روی لکه مورد نظر، اسپری کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید و حوله کاغذی را چک کنید، اگر لکه‌های چرب عطر به حوله کاغذی منتقل شده است، شما موفق شده‌اید.

مجدد یک ورق دیگر از حوله کاغذی را روی باقی مانده لکه، قرار داده و این مراحل را تا پاک کردن لکه عطر از روی لباس ادامه دهید. در نهایت لباس خود را بشویید تا مواد شوینده و گلیسیرین از روی لباس رفع شوند.

  • اگر فقط یک لکه کوچک وجود دارد، کافی است واحد اندازگیری خود را قاشق چای خوری یا غذاخوری درنظر بگیرید.
  • اگر متوجه شدید که سطح لکه خشک شده است، محلول شوینده بیشتری را به محل لکه اسپری کنید.
  • برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های ابریشمی و تری‌استات کافی است، فقط چند قطره گلیسیرین را روی لکه مورد نظر بریزید و با انگشت محل لکه را ماساژ دهید.

گلیسیرین برای از بین بردن لکه عطر

پاک کردن لکه عطر از روی لباس

3. پاک کردن لکه عطر با کمک الکل

چنانچه با کمک دو روش قبل، لکه عطر از روی لباس شما پاک نشد، از این روش کمک بگیرید.

پنبه‌ای را به الکل آغشته کنید و آن را روی محل لکه قرار دهید یا یک حوله کاغذی را به یک قاشق غذاخوری الکل آغشته نمایید و روی لکه قرار دهید و ۱۰ دقیقه منتظر بمانید.

سپس کاغذ حوله یا پنبه را چک کنید اگر چربی و لکه عطر به آن‌ها منتقل شده باشد، شما موفق شده‌اید.

این مراحل را تا پاک شدن کامل لکه عطر از روی لباس ادامه دهید و در نهایت لباس خود را بشوید تا الکل نیز رفع شود.

  • اگر پنبه یا حوله کاغذی خشک شد، مجددا آن را به الکل آغشته کنید.

پاک کردن لکه عطر با کمک الکل

پاک کردن لکه عطر با الکل

4. پاک کردن لکه عطر با کمک آب و جوش شیرین

یکی دیگر از تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر، آب و جوش شیرین است. لکه‌های مقاوم‌تر را می‌توان با کمک جوش شیرین رفع کرد.

کافی است یک واحد جوش شیرین را با یک واحد آب مخلوط کنید و لکه عطر روی لباس را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه داخل محلول قرار دهید. سپس لباس را شسته و خشک کنید.

پاک کردن لکه عطر با کمک آب و جوش شیرین

جوش شیرین برای از بین بردن لکه عطر

5. پاک کردن لکه عطر با کمک سرکه

اگر روش‌های قبل برای حذف لکه عطر از روی لباس موفق عمل نکردند، از سرکه کمک بگیرید. یک واحد از سرکه سفید را با یک واحد آب مخلوط نمایید و محلول مورد نظر را با کمک اسفنج یا پارچه به محل لکه بمالید.

سپس به آرامی با کمک حرکات ضربه‌ای دست، از داخل لکه به سمت بیرون حرکت کنید. این حرکت را چندین بار تکرار نمایید تا از پاک شدن کامل لکه عطر از روی لباس، پارچه یا ملحفه اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن لکه عطر با کمک آب و جوش شیرین

آیا سرکه به از بین بردن لکه عطر کمک میکند ؟

6. پاک کردن لکه عطر با کمک کف صابون

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرم یا جیر، علاوه بر حوله کاغذی، آب و صابون یکی از تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر است.

برای این کار یک ظرف کوچک آب را با یک سرنگ صابون مایع مخلوط کنید و سپس با کمک دست مخلوط را هم بزنید تا کف صابون تولید شود.

با کمک یک اسفنج، کف صابون را از روی آب بر دارید و به محل لکه عطر روی لباس بمالید. پس از خشک شدن کف صابون، قسمت لکه را بسابید تا پودر صابون از روی آن بریزد.

توجه داشته باشید که هنگام برداشتن کف، نباید اسفنج شما خیس شود؛ زیرا آب برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرمی و جیر مناسب نیست و لکه را مقاوم می‌کند.

پاک کردن لکه عطر با کمک کف صابون

استفاده از کف برای لکه عطر

7. پاک کردن لکه عطر با کمک آرد ذرت

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس‌های چرمی و جیر،‌ کافی است کمی آرد ذرت را روی لکه بپاشید و روی لکه را با آرد بپوشانید.

سپس نیم ساعت زمان بدهید تا لکه عطر از روی لباس به دانه‌های آرد ذرت منتقل شود. روغن موجود در آرد ذرت، قدرت جذب لکه عطر را از روی لباس‌های چرم و جیر دارد

پاک کردن لکه عطر با کمک آرد ذرت

برای از بین بردن لکه عطر از چه چیزی استفاده میشود ؟

8. پاک کردن لکه عطر با آب لیمو

شما با کمک آبلیمو نیز می‌توانید به پاک شدن لکه عطر کمک کنید زیرا آبلیمو دارای اسید سیتریک و سطح pH است و به این موضوع کمک شایانی می‌کند.

برای پاک کردن لکه عطر از روی لباس می‌توانید، آب لیمو را روی سطح لکه بریزید و آن را حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید.

حتما متوجه تغییرات آن می‌شوید. حال می‌توانید لباس خود را با آب سرد بشویید. اگر اتفاقی برای لکه نیفتاد بعد کمی نمک روی محلول ریخته و بشویید.

پاک کردن لکه عطر با آب لیمو

آب لیمو برای از بین بردن لکه های عطر

9. از جنس نایلون استفاده کنید

در بین لباس‌هایی که دارای احتمالا، اجناس نایلونی یافت می‌شود. شما می‌توانید این نوع پارچه‌ها را روی لکه موردنظر بمالید تا پاک شوند. خاصیت عجیبی داشته و واقعا یک تکنیک‌های پاک کردن لکه عطر به حساب می‌آید.

10. پاک کردن لکه عطر از روی فرش

ابتدا عطر باقی مانده بر روی فرش مورد نظر را پاک کنید و سپس با استفاده از مخلوطی از ½ قاشق چای خوری مواد شوینده ، 1 قاشق چای خوری سرکه سفید و 1 لیوان آب گرم و یک پارچه تمیز و سفید قادر به از بین بردن لکه مورد نظر خواهید بود و در نهایت فرش را با آب شستشو دهید که این امر بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت ممکن است لکه تشدید شود .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits