فواید جالب و بی نظیر صابون مراغه

۵۲,۰۶۱
۴۵
۱
شنبه, ۰۳ آذر ۱۳۹۷ ۲۲:۱۹

خواص صابون مراغه

صابون مراغه که به صورتی کاملا طبیعی تولید می شود با ماندگاری بیش از 10 سال و با قدمتی بیش از۱۵۰ سال معروف ترین صابون سنتی كشور بوده و سوغاتی اصلی و ارزشمند این شهرستان به حساب می آید.این صابون كه به صورت سنتی و نیمه صنعتی تولید می شود، به رغم رواج صابون های صنعتی همچنان به عنوان شوینده اصلی در خانه های مردم این شهرستان و سایر شهرهای كشور مورد استفاده قرار می گیرد.

اين صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشكيل شده و در ساخت آن از مواد شيميايي استفاده نمي شود. تا پيش از توليد صابون هاي صنعتي، در بيشتر شهرهاي ايران مردم از صابون مراغه استفاده مي كردند و هم اكنون نيز در بازار سنتي همه شهرهاي ايران، صابون هاي سنتي مراغه طرفداران زيادي دارد.با دلگرم همراه باشید.

فواید صابون مراغه

قیمت هر بسته صابون (حاوی 5 عدد صابون زرد مراغه) 15000 تومان می باشد ابکا مطمئن و پاسخگو قبل و بعد از خرید صابون مراغه از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشكيل شده و در ساخت آن از مواد شيميايي استفاده نميشود. امروزه نيز با وجود رواج صابون هاي صنعتي، اين نوع صابون همچنان به عنوان يكي از شوينده هاي سنتي رايج ميان خانواده هاي ايراني مورد استفاده است.

به گزارش واحد مركزي خبر، صابون سنتي مراغه با وجود رواج صابون هاي صنعتي همچنان با توليد 200تن در سال موقعيت بازار خود را حفظ كرده تا پيش از توليد صابون هاي صنعتي، در بيشتر شهرهاي ايران مردم از صابون مراغه استفاده مي كردند و هم اكنون نيز در بازار سنتي همه شهرهاي ايران، صابون هاي سنتي مراغه طرفداران زيادي دارد. اين صابون از دنبه گوسفند و سود سوزآور تشكيل شده و در ساخت آن از مواد شيميايي استفاده نميشود. امروزه نيز با وجود رواج صابون هاي صنعتي، اين نوع صابون همچنان به عنوان يكي از شوينده هاي سنتي رايج ميان خانواده هاي ايراني مورد استفاده است.

صابون سنتي مراغه با وجود رواج صابون هاي صنعتی

همچنان با توليد 200 تن در سال موقعيت بازار خود را حفظ كرده، اما به علت تهيه سنتي و نامناسب بودن كيفيت مواد شوينده نتوانسته است جايگاه اصلي خود را در بازارهاي داخلي و خارجي به دست آورد. يك داروساز با اشاره به ويژگي هاي اين صابون گفت: اين صابون به علت دارا بودن ph مناسب و ميزان اسيد كنترل شده آن، حساسيت هاي پوستي را از بين ميبرد و پياز مو را تقويت مي كند و به علت نداشتن عوارض جانبي استقبال از آن روزبه روز بيشتر شده است. يونس نصراللهي افزود: صابون مراغه در 3 رنگ سفيد، زرد و سياه توليد مي شود و معروف ترين نوع آن صابون زرد است. تنها فرق صابون زرد و سفيد در رنگ آنهاست ولي صابون سياه از ضايعات اين صابون ها به وجود ميآيد و قدرت پاك كنندگي آن نسبت به بقيه كمتر است.

در برخي موارد به تركيبات صابون سياه، سدر و رنگ حنا اضافه ميشود كه در اين صورت صابوني مناسب براي رفع شوره سر، ريزش مو و تقويت پياز مو است. مدير يكي از بزرگترين واحدهاي توليد صابون سنتي مراغه نيز به نحوه ساخت اين صابون اشاره كرد و گفت: پيه هاي حيواني جمع آوري شده از شهرهاي مختلف كشور بويژه اصفهان، شيراز، قم، كاشان و شهرهاي شمالي به مراغه منتقل مي شود و در ديگ هاي بزرگ با مقدار مشخص سود سوزآور مخلوط و سپس آب به مقدار لازم به آن افزوده ميشود.

آب شهر مراغه شيرين، بدون هرگونه املاح و براي توليد صابون بسيار مناسب است و پس از اضافه شدن آب مرحله جفت شدن يا در اصطلاح صابون سازان، شيرين شدن شكل مي گيرد و مواد مخلوط شده 24 ساعت براي پخت دوم در ديگ هاي مجزا قرار مي گيرد. محمدرضا نژندعلي افزود: با افزودن رنگهاي سفيد، زرد، سياه يا حنا رنگ ظاهري صابون شكل مي گيرد و به بخش قالبدان منتقل مي شود و در طول 18 ساعت صابون در قالبدان كمي خشك شده و شكل اوليه به خود مي گيرد و سپس به محيط باز منتقل شده و 7 تا 10 روز در هواي آزاد و زير نورخورشيد ميماند و سپس 3 تا 6 ماه روي قفسه هاي چوبي كه معمولا از سطح زمين بالاتر است

صابون مراغه و فواید آن

و از همه طرف هوا به صابون ميرسد، نگهداري مي شود تا پس از خشك شدن كامل با دستگاه بسته بندي و در وزن هاي مختلف به بازارهاي مصرف فرستاده شود. يك متخصص پوست هم با اشاره به مزيت صابون مراغه از لحاظ طبي گفت: تن و موي افراد پس از شستن با اين صابون، نرم و لطيف مي شود و از شوره و خشكي پوست نيز خبري نيست و علاوه بر آن ماندگاري صابون مراغه بيش از 10 سال است و هر چه صابون مراغه كهنه باشد ارزش شويندگي آن بيشتر ميشود.

داريوش هوشمند افزود: اگر در توليد سنتي و نيمه صنعتي صابون مراغه، توليدكنندگان دقت كافي و بيشتر از مواد مرغوب و طبيعي استفاده كنند، اين صابون ميتواند در شستشوي مو و بدن بهترين صابون سنتي دنيا لقب بگيرد. رئيس شوراي اسلامي شهرستان مراغه نيز گفت: مراغه جزو 10 شهر تاريخي و كهن ايران محسوب ميشود و روزانه صدها گردشگر ايراني و خارجي براي ديدن آثار بي نظير به اين شهر سفر ميكنند و همه مهمانان به هنگام بازگشت علاوه بر حبوبات، خشكبار و آجيل، صابون مراغه را نيز به عنوان سوغات به ديار خود مي برند. جويا افزود: بسته بندي مناسب صابون مراغه و توجه به كيفيت توليد آن توانسته است اين محصول را به بازارهاي داخلي و خارجي سوق دهد طوري كه اكنون صادرات اين صابون به كشورهاي آسياي ميانه، قفقاز، تركيه و عراق آغاز شده است و صادرات چمداني آن به اروپا نيز از سالها پيش صورت ميگرفت.

ابراهيمي شهردار مراغه نيز خاطرنشان كرد: يكي از موارد استفاده صابون مراغه در سنگك پزي هاي كشور است چرا كه خميرنان سنگك بسيار شل و غيرقابل انعطاف است و به همين علت هنگامي كه در تنور قرار ميگيرد تا پخته شود مقدار زيادي سنگ به آن مي چسبد به همين علت نانوايان سنگكي در تمام كشور صابون مراغه را با تخته چوبي در تنور، روي سنگ ها ميكشند و اين كار باعث ميشود تا سنگها لغزنده شوند و خمير به راحتي به آنها نچسبد و در نتيجه هنگامي كه نان از تنور بيرون مي آيد مقدار كمتري سنگ با خود دارد. مهري فرهنگ بنام، كدبانوي خانه دار تبريزي نيز كه از مشتريان هميشگي صابون سنتي مراغه است، گفت: اين صابون در خانواده ما به صورت سنتي بيش از يك قرن است كه مورد استفاده قرار مي گيرد و در جلوگيري از ريزش مو و شوره سر بسيار كارساز بوده است و بر نرمي و لطافت مو و پوست نيز مي افزايد و بوي خوشي دارد. مدير يك كارگاه صابون سازي در مراغه نيز خاطرنشان كرد: با بسته بندي مناسب و توليد محصول بادوام و با كيفيت توانسته ايم اين محصول را به كشورهاي آذربايجان، تركيه و عراق صادر كنيم و همچنين فروش و عرضه آن در بازارهاي سنتي كشور آلمان نيز از سر گرفته شده است.

احمد وطن پور افزود: صابون مراغه تاريخ انقضاء ندارد و هرچقدر از زمان توليد آن بگذرد بازهم مي توان از آن استفاده كرد، اما متاسفانه مردم ايران به علت نبود تبليغات، اطلاع چنداني از مزاياي صابون مراغه ندارند و تمايل مردم به استفاده از صابون هاي صنعتي و شيميايي هر روز بيشتر مي شود. بهزاد صدرحقيقي ، مدير واحد صابون سازي مراغه نيز گفت: در اين كارگاه 30 نفر به صورت تمام وقت كار مي كنند و امكان توليد صابون مراغه به صورت طبيعي و سنتي فقط در شهر مراغه وجود دارد ولي در سال هاي اخير متاسفانه برخي از سودجويان با راه اندازي واحدهاي صابون سازي و استفاده از برند مشهور صابون مراغه، آن را در شهرهاي شمالي و كويري توليد و به نام مراغه به فروش مي رسانند.

صابون مراغه

انواع صابون مراغه

صابون مراغه در سه رنگ سفید، زرد و سیاه تولید می شود و معروفترین نوع آن صابون زرد بوده و نسبت به بقیه بیشتر مورد استقبال خریداران قرار می گیرد. تنها فرق صابون زرد و سفید در رنگ آن ها بوده ولی صابون سیاه از ضایعات این صابون ها بوجود می آید و قدرت پاك كنندگی آن نسبت به بقیه پایین تر است.

در برخی موارد به تركیبات صابون سیاه سدر و رنگ حنا اضافه می شود كه در این صورت صابونی مناسب برای رفع ریزش مو، شوره سر و تقویت پیاز مو است.صابون های تولیدی به صورت نیمه صنعتی و درمحیطی بهداشتی تولید و تركیبات آن در آزمایشگاه های این كارگاه كنترل می شود. صابون مراغه با افزودن۱0 ‪درصد روغن نارگیل به عنوان صابون حمام شناخته شده است.

صابون مراغه با ماندگار بالا

تن و موي افراد پس از شستن با اين صابون، نرم و لطيف مي شود و از شوره و خشكي پوست نيز خبري نيست و علاوه بر آن ماندگاري صابون مراغه بيش از 10 سال است و هر چه صابون مراغه كهنه باشد ارزش شويندگي آن بيشتر مي شود. صابون مراغه تاريخ انقضاء ندارد و هرچقدر از زمان توليد آن بگذرد بازهم مي توان از آن استفاده كرد، اما متاسفانه مردم ايران به علت نبود تبليغات، اطلاع چنداني از مزاياي صابون مراغه ندارند و تمايل مردم به استفاده از صابون هاي صنعتي و شيميايي هر روز بيشتر مي شود.

معروف ترین صابون سنتی ایران برای پوست چرب

میزان ماده قلیایی صابون مراغع در مقایسه با سایر صابون ها بیشتر است و لذا برای افرادی که پوست چربی دارند مناسب تر است. مناسب ترین شستشو دهنده های بدن و صابون با داشتن میزان ماده قلیایی بین 5/5 تا 6 درجه برای بهداشت پوست و مو است. برخی شستشو دهنده ها و صابون ها از میزان ماده قلیایی بین 8 تا 9 درجه تهیه و تولید می شود که اغلب برای افرادی که پوستی بسیار چرب دارند و به شستشوی بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند قابل استفاده است.شستشوی موی سر نیز با صابون سنتی مراغه ای مانعی ندارد ولی باعث کدر شدن موهای سر می شود و شفافیت خود را از دست می دهد.

طرز تهیه صابون مراغه

زمان زیادی صرف تولید این صابون می شود به طوری كه شش ساعت برای مخلوط شدن مواد آن و سه ساعت نیز برای تبدیل شدن این مواد به صابون صرف می شود.پيه هاي حيواني جمع آوري شده از شهرهاي مختلف كشور بويژه اصفهان، شيراز، قم، كاشان و شهرهاي شمالي به مراغه منتقل مي شود و در ديگ هاي بزرگ با مقدار مشخص سود سوزآور مخلوط و سپس آب به مقدار لازم به آن افزوده مي شود. آب شهر مراغه شيرين، بدون هرگونه املاح و براي توليد صابون بسيار مناسب است و پس از اضافه شدن آب مرحله جفت شدن يا در اصطلاح صابون سازان، شيرين شدن شكل مي گيرد و مواد مخلوط شده 24 ساعت براي پخت دوم در ديگ هاي مجزا قرار مي گيرد.

با افزودن رنگ هاي سفيد، زرد، سياه يا حنا رنگ ظاهري صابون شكل مي گيرد و به بخش قالبدان منتقل مي شود و در طول 18 ساعت صابون در قالبدان كمي خشك شده و شكل اوليه به خود مي گيرد و سپس به محيط باز منتقل شده و 7 تا 10 روز در هواي آزاد و زير نورخورشيد مي ماند و سپس 3 تا 6 ماه روي قفسه هاي چوبي كه معمولا از سطح زمين بالاتر است و از همه طرف هوا به صابون مي رسد، نگهداري مي شود تا پس از خشك شدن كامل با دستگاه بسته بندي و در وزن هاي مختلف به بازار هاي مصرف فرستاده شود.

مشکلات تولید صابون مراغه

ماهانه حدود200 ‪تن صابون سنتی در این شهر تولید و در بازارهای محلی و شهرهای مختلف كشور عرضه می شود. نداشتن شناسنامه، كد و مجوز بهداشتی و صادر نكردن پروانه بهره برداری برای واحدهای تولیدی از مشكلات عمده تولید صابون مراغه می باشد.با توجه به این كه تعریفی خاصی از سوی بخش نظارت بر موارد غذایی و دارویی شبكه بهداشت و درمان برای صابون مراغه ارایه نشده در برخی شهرها تعدادی افراد سودجو با تولید صابون نامرغوب و كم كیفیت به نام صابون مراغه ، موجبات بدنامی این صابون را فراهم می كنند.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(45 امتیاز , میانگین: 4.6 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
میثم | ۲ ماه پیش
موی منو خیلی زلال وشفاف کرده وازدست حساسیت موی .وشوره راحت شدم من راضیم به دیگران هم توصیه می کنم
۱
۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter