alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
نحوه مصرف و عوارض جانبی داروی ساینمت
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
داروی سینمت یک داروی ترکیبی است که دارای استفاده‌هایی مانند کنترل و درمان علائم بیماری پارکینسون مانند سفتی عضلات، ترمور بدن، اسپاسم و کمک به کنترل بهتر عضلات ضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرد .

موارد استفاده از داروی ساینمت

قرص ساینمت در کنترل بیماری‌ پارکینسون ایدیوپاتیک و postencephalitic یا پارکینسون علامتی مصرف می‌شود.

لوودوپا در مغز به دوپامین تبدیل می‌شود. از این کاربیدوپا با اثر خود باعث می‌شود که دوپامین قبل از رسیدن به مغز تجزیه نشود.از دیگر موارد استفاده از این دارو درمان نشانه‌های بیماری پارکینسون است که در اثر مسمومیت با مونوکسید کربن یا مسمومیت با منگنز ایجاد شده باشد.

همچنین از این دارو ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به معرفی این دارو و چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این دارو بپردازیم.

داروی ساینمت

اطلاعات به قرص ساینمت

اگر فرد مبتلا به گلوکوم با زاویه باریک شده باشد نباید از این دارو استفاده کند. اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید.

ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز ( MAO) شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین،سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند

نکات استفاده از این داروی ساینمت

اگر فرد مصرف کننده به این دارو آلرژی داشته باشد و یا مبتلا به بیماری گلوکوم با زوایه باریک باشد ، نباید از این دارو استفاده کند.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید، مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

 • ابتلای به بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا (هایپر تنشن)، سابقه حمله قلبی؛
 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • ابتلا به یک بیماری غدد درون ریز (هورمونی)
 • آسم، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) یا اختلال تنفسی دیگر.
 • زخم معده یا روده؛
 • گلوکوم زاویه باز یا
 • سابقه ابتلا به افسردگی، بیماری روانی یا روان پریشی.

حتماً بخوانید:
بیماری گلوکوم و راه های درمان و پیشگیری از آب سیاه چشم

بیماری گلوکوم و راه های درمان و پیشگیری از آب سیاه چشم

بیماری گلوکوم نوعی بیماری است که سبب آسیب رساندن به بینایی چشم می شود و به مرور زمان بدتر می شود، همچنین افراد به دلایل مختلف به گلوکوم مبتلا می شوند.

نحوه مصرف داروی سینمت

اگر قبلاً لوودوپا مصرف کرده‌اید، باید حداقل ۱۲ ساعت قبل از مصرف این دارو مصرف لوو دوپا را متوقف کنید. داروی سینمت را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج، تغییر دهد

این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید. این دارو می‌تواند همراه با غذا و یا به صورت جدا مصرف شود. برای داشتن مقادیر کافی از این دارو در بدن و پیشگیری از بروز عوارض بیماری پارکینسون نیاز است که این دارو را به طور منظم مصرف کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که نیاز است قبل از اتمام داروی مصرفی نسبت به جایگزین کردن آن اقدام نمائید. این دارو نشکنید، خرد نکنید، نجوید، کپسول آن را باز کنید و سعی کنید که این دارو را به طور کامل ببلعید.

گاهی برای توازن دوز مصرفی پزشک معالج مجبور است که این دارو را به صورت نصف قرص تجویز نماید. در این حالت به یاد داشته باشید که از جویدن و شکستن این دارو پرهیز نمائید و آن را بدون خرد کردن ببلعید. برای مصرف فرم خوراکی و قابل تجزیه دارو (Parcopa):

 1. قرص را تا زمانی که آماده مصرف آن باشید، در بطری نگه دارید.
 2. برای جدا کردن قرص و قرار دادن آن بر روی زبان خود از دست‌های خشک استفاده کنید.
 3. قرص را کامل بلعید و اجازه دهید که بدون جویدن در دهان حل شود. چندین بار این قرص را بلعید تا حل شود.

ممکن است در درمان با این دارو چند هفته طول بکشد تا علائم بیماری در فرد مبتلا به بیماری پارکینسون بهبود یابد. برای به دست آوردن بهترین نتایج توسط فرد بیمار، فرد باید استفاده از این دارو را مطابق دستورالعمل پزشک معالج خود ادامه دهد.

اگر علائم بعد از چند هفته درمان بهبود نیافت، لازم است که فرد در این زمینه با پزشک خود مشورت کند. همچنین به نظر می‌رسد که آیا اثرات این دارو در زمان بین مصرف وعده‌های مختلف از این دارو به سرعت از بدن بیمار رخ بر می‌بندد.

در زمان مصرف طولانی مدت داروی سینمت نیاز به انجام تست‌های پزشکی توسط تیم درمانی وجود دارد.

همچنین با توجه به اینکه مصرف این دارو ممکن است باعث غیر طبیعی شدن نتایج بعضی آزمایش‌ها شود لذا فرد مصرف کننده این دارو نیاز است که به پزشک و یا افرادی که در گرفتن آزمایش از وی نقش دارند، در زمینه مصرف این دارو اطلاع دهد.

هیچ وقت به طور ناگهانی، و یا اگر شما نشانه‌های ناخوشایند ترک دارو را دارید، استفاده از این دارو را متوقف نکنید.

در این زمینه نیاز است که با پزشک معالج خود در مورد چگونگی توقف ایمن استفاده از این دارو، مشورت کنید. این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت، گرما، و نور آفتاب نگهداری کنید.

داروی ساینمت

عوارض جانبی داروی ساینمت

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی سینمت را مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر عوارضی مانند موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود در این باره اطلاع دهید:

 • حرکات کنترل نشده ماهیچه صورت فرد (شامل جویدن، لب زدن، اخم کردن، حرکات زبان، چشمک زدن یا دیگر حرکت چشم).
 • بدتر شدن لرزش بدن (لرزش کنترل نشده)؛
 • استفراغ شدید یا مداوم یا اسهال؛
 • سردرگمی و گیجی، توهم، تغییرات غیر معمول در خلق و خو یا رفتار فرد مصرف کننده این دارو؛
 • افسردگی یا افکار خودکشی؛ یا
 • واکنش شدید سیستم عصبی مانند سفتی شدید عضلات، تب با درجه بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، ترمور، احساسی مثل اینکه ممکن است بی هوش شوید.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • حرکات تند و تیز یا پیچش ماهیچه‌های بدن؛
 • انقباض ماهیچه‌ای یا
 • بروز حالت تهوع.

این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

حتماً بخوانید:
راه های مناسب برای مقابله با پارکینسون

راه های مناسب برای مقابله با پارکینسون

بیماری پارکینسون : این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود شیوع آن در تمام مناطق…

سوالات رایج درباره داروی سینمت

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است ، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. قبل از اتمام داروی خود نسبت به جایگزین کردن آن اقدام نمائید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف دارو سینمت باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی در فرد مصرف کننده را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید و یا در هواپیما هستید هوشیار باشید و تا زمانی که به مکانیسم اثر این دارو آشنا نیستید، از مصرف این دارو در موارد یاد شده خودداری نمائید.

اجتناب از بلند شدن سریع از حالت نشسته یا دراز کشیدن چون ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط، به‌آرامی و یکنواخت بلند شوید. فرد استفاده کننده از این دارو در هنگام مصرف باید از استعمال مکمل‌های آهن یا استفاده از یک رژیم غذایی پر پروتئین اجتناب نماید (منابع پروتئینی خوب شامل گوشت، تخم مرغ و پنیر است). استفاده از این موارد باعث سخت‌تر فرایند جذب این دارو می‌شود. در هنگام مصرف این دارو با پزشک یا مشاور تغذیه خود در مورد بهترین غذاهایی که می‌توانید مصرف نمائید ، مشورت کنید.

چه داروهایی مصرف داروی سینمت را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید، مشورت کنید.

نتیجه :

در پایان بار دیگر یادآوری می‌شود به یاد داشته باشید که داروی سینمت را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits