alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
سولفادیازین چیست و چرا تجویز می شود؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سولفاديازين (sulfadiazine) يک آنتی بيوتيک سولفوناميد است، اگر چه امروزه آنتی بیوتیک‌های سولفونامید به ندرت تجویز می‌شوند، سولفادیازین یک داروی مفید برای کمک به پیشگیری از عود مجدد تب روماتیسمی است.

موارد مصرف قرص سولفادیازین

سولفادیازین (sulfadiazine) یک آنتی بیوتیک سولفونامید است، اگر چه امروزه آنتی بیوتیک‌های سولفونامید به ندرت تجویز می‌شوند، سولفادیازین یک داروی مفید برای کمک به پیشگیری از عود مجدد تب روماتیسمی است.

تب روماتیسمی بیماری التهابی است که در میان کودکان انگلیس نسبتا رایج بوده است، اما در حال حاضر به ندرت اتفاق می‌افتد. تب روماتیسمی پس از ابتلا به نوعی عفونت با باکتری استرپتوکوکوس (Streptococcus) ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث آسیب جدی به قلب شود. ممکن است این بیماری

بعد از بهبودی نیز مجدد عود کند، بنابراین برای طولانی مدت آنتی بیوتیکی مانند سولفادیازین برای پیشگیری از عود مجدد آن تجویز می‌شود.گاهی اوقات سولفادیازین برای شرایطی غیر از تب روماتیسمی تجویز می‌شود، اگر در مورد درمان خود سؤالی دارید، از پزشک خود سوال کنید.

نام تجاری: Microsulfon . Adiazine

مکانیسم اثر سولفادیازین

سولفونامیدها به دلیل شباهت ساختمانی با پار آمینوبنزوئیک اسید (PABA) به صورت رقابتی آنزیم دی هیدروپتروآت سنتتاز باکتری را که مسئول تبدیل کردن PABA به اسید دی هیدروفولیک است، مهار می کنند. این امر در نهایت منجر به وقفه در ساخت پورین ها، تیمیدین و DNA می گردد.

فارماکوکینتیک سولفادیازین

همه سولفونامیدها جذب خوراکی خوبی ( بیشتر از 70% ) دارند. متابولیسم آنها کبدی است. نیمه عمر سولفادیازین تقریباً 10 ساعت است که در صورت وجود عیب کار کلیه به حدود 34 ساعت افزایش می یابد. دفع دارو عمدتاً کلیوی است. غلظت سرمی دارو پس از 6-3 ساعت به حداکثر می رسد.

مقدار و روش مصرف داروی سولفادیازین

قبل از شروع درمان با داروی سولفادیازین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی سولفادیازین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو برای کودکان بالای 30 کیلوگرم معمولاً روزانه 2 قرص 500 میلی گرمی تجویز می‌شود و دوز دارو برای کودکان کمتر از 30 کیلوگرم 1 قرص 500 میلی گرمی است.

شما باید این دارو را با مقدار زیادی آب مصرف کنید. هدف این است که در دوران مصرف این دارو روزانه 3-2 لیتر آب مصرف کنید. دارو را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز سولفادیازین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید نگران نشوید اگر به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

sulfadiazine

موارد منع مصرف داروی سولفادیازین

سولفادیازین در ترکیب با پیریمتامین( یک داروی ضد تک یاخته)، درمان خط اول بیماری توکسوپلاسموز حاد را تشکیل می دهند. این دو دارو خاصیت هم افزایی یا سینرژیسم دارند و مرحل متوالی را در مسیر ساخت اسید فولیک در باکتری مهار می کنند.

 • سولفادیازین نباید به خصوص در سه ماهه آخر بارداری مصرف شود.
 • سولفادیازین نباید در نوزادان زیر 2 ماه مصرف شود.

مصرف سولفادیازین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. مصرف این دارو در دوران بارداری به خصوص در اواخر بارداری، توصیه نمی شود. این دارو در شیر مادر ترشح می شود و نباید در دوران شیردهی مصرف شود.

تاثیر سولفادیازین بر رانندگی و کار با ماشین آلات

سولفادیازین ممکن است شما را بی حال کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی سولفادیازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. برخی از داروهایی که ممکن است با سولفادیازین تداخل برقرار کنند عبارتند از: وارفارین، متوتروکسات، متنامین و پارا آمینوبنزوئیک اسید خوراکی (PABA).

اگر چه بعید است که آنتی بیوتیک ها کنترل بارداری را تحت تأثیر قرار دهند اما آنتی‌ بیوتیک‌هایی مثل ریفامپین (rifampin) و ریفابوتین (rifabutin)، اثر بخشی کنترل بارداری هورمونی از قبیل قرص، پچ، یا حلقه را کاهش می‌دهند. قبل از استفاده از آنتی بیوتیک‌ ها با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار مصرف داروی سولفادیازین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی و کبدی هستید.
 • اگر به آسم مبتلا هستید.
 • در صورتی که آلرژی دارید.
 • در صورتی که میزان فولیک اسید شما پایین است.
 • اگر کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) یا بیماری پورفیری (اختلال خونی نادر) دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید. به خصوص اگر شما نسبت به سولفونامیدها آلرژی داشته باشید، به پزشک خود بگویید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

sulfadiazine PILL

عوارض جانبی داروی سولفادیازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • CNS: سردرد، تشنج، توهم
 • Derm: سندرم استیون-جانسون، بثورات جلدی، درماتیت، حساسیت به نور، کهیر و خارش
 • GI: تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، بی اشتهایی
 • GU: نفروز توکسیک همراه با اولیگوری یا آنوری
 • HEMA: آگرانولوسیتوز، آنمی آپلاستیک
 • Hepatic: یرقان
 • Other: واکنش افزایش حساسیت، آنافیلاکسی، عفونت ثانویه باکتریال یا قارچی

نکته مهم: به ندرت سولفادیازین ممکن است سبب اختلالات خونی و واکنش‌های آلرژیک دارویی شود. در صورتی که علائم زیر را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید:

 • مشکل در تنفس و یا هر گونه ورم دهان و صورت
 • گلو درد، تب، و یا احساس ناخوشی در طول درمان
 • کهیرهای پوستی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از سولفادیازین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی سولفادیازین

سولفادیازین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند ادرار خونی، سرگیجه، خواب آلودگی شدید، خستگی، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

توجهات پزشکی - پرستاری داروی سولفادیازین

سولفادیازین، هنگامی که با دوز های زیاد مصرف می شود، بویژه اگر دریافت مایعات کم باشد، می تواند باعث کریستالوری شود. در هنگام مصرف این دارو میزان ادرار روزانه بیمار باید حداقل 1500 میلی لیتر باشد.

در غیر این صورت جهت پیشگیری از کریستالوری و تشکیل سنگ، مصرف ترکیبات قلیایی کننده ادرار مانند بیکربنات سدیم و مایعات برای هیدراسیون کافی، توصیه می شود.

توجهات بیمار - خانواده داروی سولفادیازین

توصیه می شود، علیرغم احساس بهبودی، دارو را مطابق دستور بکار برده و در صورت فراموش نمودن یک دوز، بلافاصله پس از بخاطر آوردن، دارو را مصرف نمائید. مگر این که زمان مصرف دوز بعدی رسیده باشد.

 • در صورت بروز راش، گلودرد، تب، زخم دهان یا خونریزی و کبودشدگی غیر معمول پوست، به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورت عدم بهبود علایم 1 تا 2 ماه بعد از شروع درمان، پزشک را مطلع نمائید.
 • در طول درمان با این دارو، آب و مایعات فراوان بنوشید.

شرایط نگهداری داروی سولفادیازین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

موارد مصرف و عوارض آنتی بیوتیک موکسی فلوکساسین

آنتی بیوتیک کلیندامایسین و عوارض جانبی آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
 • dorvana.com
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits