alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل قرص ایندیناویر
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ایندیناویر (Indinavir) یک داروی ضدویروسی است. این دارو برای ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی (HIV) استفاده می‌شود و پیشرفت عفونت HIV را کند می‌کند اما ایندیناویر برای درمان HIV نیست.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص ایندیناویر

ایندیناویر (Indinavir) یک داروی ضدویروسی است. این دارو برای ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسانی (HIV) استفاده می‌شود و پیشرفت عفونت HIV را کند می‌کند اما ایندیناویر برای درمان HIV نیست. HIV سلول‌های CD4 سلول‌های T بدن را از بین می‌برد. این‌ها سلول‌های سفید و مهم خون هستند زیرا آن‌ها در محافظت از بدن در برابر عفونت نقش دارند. اگر HIV درمان نشود، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، به‌ طوری‌ که بدن در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر میکروب‌ها نمی‌تواند از خودش دفاع کند.

ایندیناویر متعلق به گروهی از داروهای ضد رترو ویروسی مهارکننده پروتئاز (PIS) می‌باشد. این دارو در کنار تعدادی از داروهای دیگر ضد ویروسی، به‌ عنوان بخشی از درمان ترکیبی تجویز می‌شود. استفاده از سه یا تعداد بیشتری داروی ضد رترو ویروسی به‌ طور همزمان، مؤثرتر از استفاده تکی دارو است. مصرف ترکیبی داروهای مختلف خطر ایجاد مقاومت در برابر هر یک از داروها را کاهش می‌دهد.

داروی ایندیناویر پیشرفت عفونت HIV را از طریق کاهش تعداد ویروس در بدن کند می‌کند. این دارو به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و خطر توسعه عوارض مرتبط با عفونت HIV را کاهش می‌دهد. ایندیناویر توسط پزشک متخصص برای شما تجویز خواهد شد.

مقدار و روش درست مصرف قرص ایندیناویر

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار قرص ایندیناویر از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً این دارو به صورت ۱ قرص ۳ بار در روز مصرف می‌شود، هر چند دوز آن ممکن است بیشتر یا کمتر از این باشد.

سعی کنید دوزهای ایندیناویر را در همان زمان هر روز و سر یک ساعت منظم مصرف کنید. قرص ایندیناویر را باید با مقداری آب قورت دهید. این دارو را باید با معده خالی (۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا) مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی ایندیناویر روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

قرص

موارد منع مصرف ایندیناویر

 • به تاریخ انقضای داروی ایندیناویر توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قرص ایندیناویر را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی ایندیناویر را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف قرص ایندیناویر در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید، در این دوران، این دارو را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید.

تاثیر مصرف قرص ایندیناویر بر رانندگی

داروی ایندیناویر باعث خستگی و سرگیجه نمی‌شود، نیازی نیست از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی ایندیناویر

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی ایندیناویر تداخل کنند عبارتند از: آمیودارون، آتازاناویر، بنزودیازپین‌های خاص (آلپرازولام ، میدازولام ، تریازولام) ، کونیواپتان، التریپتان، آلکالوئیدهای ارگوت (مانند دی هیدروگروتامین ، ارگونوین ، ارگوتامین ، متیل ارگونوین ، داروی ترکیبی خاص HIV) ، رانولازین ، ریفامپین ، برخی داروهای کلسترول “استاتین ها” (لوواستاتین ، سیمواستاتین) ، مخمر سنت جان.

داروهایی که بر حذف ایندیناویر از بدن تأثیر گذارند و در نتیجه بر روی عملکرد این دارو نیز تاثیر می‌گذارند، عبارتند از: ریفابوتین ، برخی داروهای ضد تشنج (کاربامازپین ، فنی توئین ، فنوباربیتال ، پریمیدون).

ایندیناویر می‌تواند سرعت حذف سایر داروها را از بدن کاهش دهد و بر عملکرد آن‌ها تاثیر گذارد. نمونه‌هایی از داروهای تحت تاثیر شامل: آسوناپرویر، سیزاپراید، سالمترول، لورازیدون، رگورافنیب ، ترازودون، داروی خاص برای درمان اختلال عملکرد نعوظ ED و فشار خون ریوی (سیلدنافیل و واردنافیل)، برخی از داروهای “استاتین” داروهای درمان کلسترول (لووستاتین، سیمواستاتین).

هشدارها درباره مصرف ایندیناویر

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قرص ایندیناویر ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر باردار یا شیرده هستید.
 • در صورتی که مشکل کبدی و کلیوی دارید.
 • در صورتی که چربی خون شما بالا است.
 • اگر دیابت دارید.
 • در صورتی که مشکل قلبی دارید.
 • اگر به بیماری هموفیلی مبتلا هستید.
 • در صورتی که قبلاً به هر نوع دارویی حساسیت داشته‌اید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Indinavir قرص

عوارض مصرف داروی ایندیناویر

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

عوارض رایج داروی ایندیناویر

 • احساس بیماری (حالت تهوع و استفراغ): سعی کنید غذاهای ساده و بدون ادویه بخورید.
 • سردرد: پزشک برای شما مسکن تجویز می‌کند.
 • درد معده
 • سوزش معده
 • کاهش اشتها
 • افزایش قند خون
 • افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه

عوارض نادر داروی ایندیناویر

علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ ، تنگی نفس ، تعریق غیرمعمول) ، کبودی یا خونریزی آسان ، حالت تهوع و استفراغ مداوم ، معده و دل درد، ادرار تیره، زرد شدن چشم یا پوست: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قرص ایندیناویر می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد داروی ایندیناویر

ایندیناویر را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی ایندیناویر

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با داروی ضد ویروس تیپراناویر

موارد مصرف قرص نلفیناویر چیست؟

موارد مصرف قرص ریتوناویر و عوارض جانبی این دارو

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits