alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
مراحل جرم گیری دندان : جرم گیری دندان چگونه انجام می شود ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به مرور زمان اگی پلاک از پایه پاک نشود، مواد معدنی از بزاق وارد بیوفیلم پلاک می شود و سبب می شود که این لایه در مدت 24 تا 72 ساخت سخت شده به جرم تبدیل شود.

مراحل جرمگیری دندان در دندانپزشکی

اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های غذایی روی دندان بنشینند، با زدن مسواک همه آنها از بین می روند اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به راحتی نمی شود از شر آنها خلاص شد. به طوری که زردی آنها بر روی دندان باقی خواهد ماند و ظاهری زشت به وجود می آورد.

علاوه بر افرادی که در مراقبت از دندان های خود کم کاری می کنند، موارد دیگری هم هستند که به این موضل گرفتار می شوند. افراد سیگاری و کسانی که مصرف کننده مواد مخدر هستند، بسیار بیشتر از سایر افراد به جرم گیری دندان نیاز دارند.

مرحله اول: جرم گیری و کورتاژ لثه

دو روش اصلی برای جرم گیری دندان وجود دارد، البته بعضی از دندان پزشکان از هر دو روش استفاده می کنند. در ادامه این دو روش شرح داده می شود.

  1. جرم گیری با ابزارهای دستی: دندان پزشک شما در این حالت از یک جرم گیر دندان استفاده می کند و به صورت دستی پلاک های موجود روی دندان را از بین می برد. ار آنجا که دندان پزشک توانایی مشاهده پلاک ها را ندارد، مجبور است از حس لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان ها استفاده کند.
  2. جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک: ابزار جرمگیری دندان اولتراسونیک پلاک ها را از روی دندان شما با لرزش یک سر فلزی، پاک می کند، در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می شود.

کورتاژ لثه: زمانی که با حذف جرم و پلاک دندان ها، همچنان عوامل ایجاد عفونت در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) لثه ای اطراف دندان باقی بماند، با انجام کورتاژ لثه ای می توان درمان را انجام داد.

لیزر با حذف بافت اپیتلیوم عفونی و حفظ بافت همبند سالم در لایه های زیرین، موجب می شود که بافت لثه ای سالمی ساخته شود.

در جرم گیری و جرم گیری عمیق دندان ها معمولا در دو تا چهار جلسه انجام می گیرد. دندان پزشک برای این که احساس درد نکنید، لثه ها را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می کند.

در هر جلسه یک چهارم دهان و به مدت ۴۵ دقیقه تحت درمان قرار می گیرد. در صورتی که بیماری لثه پیشرفته نباشد، جرم گیری در یک جلسه به طور کامل انجام می گیرد.

جرم گیری و کورتاژ لثه

مرحله دوم: بروساژ دندان

احتمالا شما هم واژه بروساژ دندان را همراه با جرمگیری دیده یا شنیده اید. دندانپزشکان با آغشته کردن دندان ها به خمیر مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس به سر آن بسته شده است، اقدام به بروساژ سطوح دندانی می کنند، این کار معمولا بعد از جرمگیری دندان و برای به وجود آوردن سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می شود.

بروساژ دندان

مرحله سوم: صیقلی کردن دندان باAirFlow

صیقلی کردن دندان با Airflow روشی ایده ال برای از بین بردن لک و تغییر رنگ ناشی از کشیدن سیگار و قلیون، مصرف چای و قهوه است، زیرا علاوه بر سفید شدن دندان ها، به طور کامل پلاک دندانها را از بین می برد. از این روش برای پاکسازی و باز کردن فیشرها قبل از شیار بندی استفاده می شود.

این روش جرمگیری دندان با صیقل دادن دندان بدون تماس مستقیم، فشار و گرما باعث بهبود وضعیت دندان های بیمار می شود و نسبت به دیگر روش های درمانی پریودنتال برتری دارد.

در این روش، یک اسپری هوا و سدیم بی کربنات و جت آب برای برطرف کردن پلاک و لکه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش بیمار دردی را حس نخواهد کرد

هزینه جرمگیری دندان در مقایسه با هزینه ارتودنسی با این روش مقرون به صرفه است، همچنین این روش ایمن و بدون عوارض می باشد. این روش همچنین برای آماده نمودن سطح دندان برای استفاده از وسایل پروتزی و ارتودنسی و پاکسازی سطح دندان پیش از درمان با فلوئورید مفید است.

پلاکدندان آغازگر یک بیماری پریودنتال است. رسوب ها و تغییر رنگ دندان باعث می شوند تا سلامت دندان به خطر بیفتند. روش جرمگیری دندان به روش AIRFLOW سطوح دندان ها را بهتر از همیشه تمیز کرده و صیقل می دهد. پس از انجام این کار، از صاف شدن دندان ها و ظاهر روشن و شفاف آن ها شگفت زده می شوید.

صیقلی کردن دندان

درمان با لیزر

جرم گیری دندان و جرم گیری عمیق لیزری دندان هم به منظور پیشگیری و هم به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می شود.

پس از روش های پاکسازی عمیق، پاکت های لثه و سطوح ریشه با یک لیزر آبی درمان می شوند تا اتصال مجدد بافت های لثه را بهبود ببخشد. این کار باعث تسکین التهاب و بهبودی سریع بافت های لثه می شود و باعث اتصال دوباره ی بافت های لثه به دندان می شود.

در طول جلسه بعدی، دندان پزشک مجددا لثه ها را معاینه می کند تا میزان بهبودی پاکت های لثه را بررسی کند. در صورتی که عمق پاکت های لثه هنوز بیش از ۳ میلی متر باشند، روش های درمانی قوی تر تجویز می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits