دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
عوامل اصلی در فرسودگی و ساییدگی مینای دندان
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عوامل اصلی در فرسودگی و ساییدگی مینای دندان- فرسودگی و ساییدگی مینای دندان- فرسایش مینای دندان -دلیل فرسایش مینای دندان -درمان فرسایش مینای دندان -علت فرسایش مینای دندان

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج‌ترین مشکلات مردم است. البته امروزه با پیشرفت بهداشت، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته شده است، ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری روش‌های صحیح بهداشتی، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد.

یک دندان سالم از دو قسمت عمده ی "تاج و ریشه" تشکیل شده است. تاج قسمتی از دندان است که در دهان دیده می‌شود و ریشه قسمتی از دندان است که در داخل استخوان فک قرار دارد، ولی در واقع از سه قسمت مجزا یعنی مینا، عاج و پالپ یا مغز دندان تشکیل شده است.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

دندان یک سری بافت‌های نگه دارنده دارد که شامل استخوان فک، لثه و الیاف نگه‌دارنده است. مینای دندان سخت‌ترین عضو بدن از لحاظ استحکام می‌باشد و تاج دندان را می‌پوشاند و در واقع چیزی که در دهان مشاهده می‌کنیم، همان مینای دندان است.

ضخامت این لایه متغیر بوده و در بعضی جاها تا سه میلی‌متر می‌رسد. پس قسمتی از تاج دندان که در دهان قابل مشاهده و لمس است، مینا نامیده می‌شود. سایر قسمت‌های تاج در زیر مینا قرار دارند.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

فرسایش دندان به معنی تحلیل مینای دندان به وسیله اسیدهای موجود در محیط دهان است. این فرآیند شیمیایی موجب افزایش آسیب‌پذیری دندان‌ها می‌شود. نوشیدنی‌های اسیدی از جمله نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های ورزشی، نوشابه‌های انرژی‌زا، آب میوه‌های صنعتی و همچنین مواد غذایی ترش حاوی مقادیر بالایی اسید هستند که مینای دندان را از بین برده و دندان را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌دهند.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

عوامل دیگری همچون بیماری رفلاکس (بازگشت محتویات و اسید معده به مری و حتی دهان)، استفراغ مکرر (تماس اسید معده با دندان‌ها) و کمبود فلوراید (موثر در استحکام مینای دندان) نیز در فرسایش مینای دندان دخیل هستند.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

برای پیشگیری از فرسایش دندان‌ها توصیه می‌شود نیم تا یک ساعت پس از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یا حداقل با آب بشویید. استفاده از مسواک بلافاصله پس از مصرف این نوشیدنی‌ها آسیب مینای دندان را تشدید می‌کند

زیرا مینای دندان تحت اثر اسید نرم شده (حالتی که در اصطلاح کند شدن دندان‌ها نام دارد) و با تماس مسواک صدمات شدیدتری می‌بیند.برای تماس کمتر اسید با مینای دندان، هنگام مصرف نوشیدنی‌های اسیدی از نی استفاده کنید.

فرسودگی و ساییدگی مینای دندان

جویدن آدامس‌های فاقد قند نیز به دلیل افزایش ترشح بزاق به محافظت مینای دندان‌ها در مقابل ترکیبات اسیدی کمک می‌کند.

آب آشامیدنی حاوی فلوراید است. برای دریافت میزان کافی فلوراید می‌توانید از خمیر دندان‌ها و دهان شویه‌های حاوی این ماده نیز استفاده کنید.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است