دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
بررسی فاکتورهای انعقادی
2
1.9K
زمان مطالعه: 6 دقیقه
Factor V یا فاکتور 5 لیدن یکی از فاکتورهای انعقادی موجود در فرآیند لخته خون است.


علت درخواست آزمایش Factor V

Factor V یا فاکتور 5 لیدن یکی از فاکتورهای انعقادی موجود در فرآیند لخته خون است. فاکتور 5 و پروترومبین دو فاکتور انعقادی ضروری جهت تشکیل مناسب لخته هستند در افرادی که در یکی از ژنهایی که این فاکتورها را کد می کنند موتاسیون وجود دارد خطر لخته خون افزایش می یابد.

Factor V برای کمک به تعیین دلیل رخداد ترومبوتیک اولیه بکار روند به ویژه هنگامی که سن فرد کمتر از 50 سال باشد یا در یک مکان غیر عادی مثل کبد،کلیه ها،مغز،روده و حفره لگنی یا عروق چشم اتفاق افتاده باشد همچنین این تستها زمانی که VTE عود می کند یا تاریخچه فامیلی ترومبوز وجود دارد درخواست می شود.

بیان ژن فاکتور لیدن یا PT متغیر است در مورد فاکتور 5 لیدن ، تنها 10% از افرادی که واجد موتاسیون در فاکتور 5 لیدن هستند ترومبوز اتفاق می افتد.

مقادیر طبیعی : 2 ≥

نام اختصاری: Factor V Leiden
سایر نام ها: فاکتور پنج لیدن، Activated protein C (APC) resistance mutation، Factor V Leiden mutation، Mutated Factor V

TEST

تفسیر آزمایش Factor V


در افراد طبیعی نسبت مقاومت به پروتئین C فعال شده معمولاً بیشتر از 2 است در حالی که در افرادی که فاکتور V لیدن دارند این نسبت کمتر از 2 می باشد، زیرا فاکتور V آنها جهش یافته و این مسئله باعث مقاومت فاکتور V به عمل تخریبی پروتئین C می‎شود. اگر نتیجه این تست غیرطبیعی بود، کاوش فاکتور V لیدن براساس PCR انجام می ‏گردد که استاندارد طلایی برای آزمایش است.

مقاومت به پروتئین C فعال شده شایع‏ترین استعداد ارثی شناخته شده برای ترومبور وریدی است. پروتئین C فعال شده بطور طبیعی فاکتورهای 5 و 8 فعال شده را از طریق شکستن پروتئولیتیک در بقایای اختصاصی آرژینین تجزیه کرده و در نتیجه انعقاد را مهار می‏کند. افرادی که مقاومت به پروتئین C فعال شده دارند، دارای یک فاکتور 5 جهش یافته هستند که نسبت به فعالیت تجزیه‏ای پروتئین C فعال شده مقاوم است و بیشتر از 95% موارد ناشی از یک جهش نقطه‏ای بوده و به عنوان موتاسیون لیدن شناخته می‏ شود.

احتمالاً مقاومت پروتئین C فعال شده (APCR) مهمترین فاکتور خطر ترومبوز است. افزایش خطر در هتروزیگوت‏ها در حدود 7 برابر و در هموزیگوت‏ها حدود 80 برابر است. APCR در بین حدود 20% از بیماران با ترومبوز وریدهای عمقی (DVT) اولیه و در بین حدود 40% از بیماران با ترومبوفیلی دیده می‏ شود.


افزایش سطح: نتایج پاتولوژیک در شرایطی همچون بیماران ترومبوآمبولیک

شرایط نمونه گیری در آزمایش Factor V

1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.
2. از مصرف داروهای ضد انعقادی از قبیل هپارین، کومادین (وارفارین)، هیرودین یا آرگاتروبان چند ساعت قبلاز انجام آزماش اجتناب شود.

آزمایش

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش Factor V


1. نمونه پلاسما باید در لوله یا ویال های پلاستیکی یا سیلیکونی جمع آوری گردد. هر فاکتور انعقادی درخواست شده باید در ویال های مخصوص به خود جمع آوری گردد.
2. پس از نمونه گیری، نمونه خون را در لوله های با درپوش آبی حاوی ضد انعقاد سیترات سدیم جمع آوری کنید. لوله را به سریعاً سروته نموده و خوب مخلوط نمایید. نسبت خون کامل به ضد انعقاد 9 به 1 می باشد.
3. لوله ها باید به خوبی پر شده باشند. نمونه را فوراً به آزمایشگاه و بخش انجام دهنده ارسال نمایید.
4. در کوتاهترین زمان ممکن (حداکثر 2 ساعت)، نمونه را در دور rpm 3000- 2500 به مدت 20 دقیقه سانتریفیوژ نموده و پلاسما را جدا نمایید. بهتر است مجدداً پلاسما را سانتریفیوژ نمایید.
5. پس از جداسازی پلاسما، بهتر است فوراً آن را در -20 oCفریز نمایید.
6.در صورت مصرف هپارین یا وارفارین توسط بیمار، آن را در برگه آزمایش یادداشت نمایید. به بیمار اطلاع دهید که مصرف این داروهای ضد انعقاد منجر به نتایج کاذب در جواب آزمایش می گردد.
7. قبل از نمونه گیری مشخصات بیمار و سابقه ابتلا به هرگونه بیماری را یک فرم جداگانه یادداشت نمایید.
8. محل خونگیری را از نظر خونریز ی بررسی نمایید(بویژه در بیماران با سابقه کمبود انعقادی). در صورت خونریزی یا هماتوم فوراً به پزشک مربوطه اطلاع دهید.
9. در صورت نمونه گیری در خارج آزمایشگاه، در کوتاه ترین زمان ممکن، نمونه را به آزمایشگاه انتقال دهید. طی انتقال نمونه را بر روی یخ خشک بگذارید.

موارد عدم پذیرش نمونه در آزمایش Factor V

 • سرم (نمونه لخته).
 • پلاسمای غیر سیتراته.
 • لوله‏ای که به اندازه کافی و مناسب پر نشده باشد.
 • ارسال نمونه به آزمایشگاه بعد از 4 ساعت.

شرایط نگهداری نمونه آزمایش Factor V


1. نمونه خون را در کوتاهترین زمان ممکن (حداکثر 2 ساعت)، سانتریفیوژ نمایید.
2. ماندگاری نمونه در دمای اتاق، حداکثر 8 ساعت، در دمای یخچال تا 24 ساعت و در -20oC تا یک ماه پایدار است.
3. در مورد کاوش براساس DNA، نمونه را در حرارت اتاق یا 4oC نگهداری ‎‏نمایید.

آزمایش خون

کاربردهای بالینی آزمایش Factor V

1. ارزیابی افرادی که مقاومت به پروتئین C فعال شده دارند.
2. در طولانی شدن aPTT به علت عدم فعالیت فاکتور پنج، فاکتور پنج لیدن افزایش می یابد .
3. آزمایش برای حصول اطمینان از این که بیمار در وضعیت پرخطر از نظر بیماریهای ترومبوآمبولیک می‏ باشد، مفید است. بویژه در ترومبوز وریدی و آمبولیسم ریوی.

عوامل مداخله گر آزمایش Factor V

 • وجود ضد انعقادهای لوپوسی و هیرودین سبب نتایج غیرصحیح در کاوش‏هایی می گردد که براساس زمان انعقاد PTT انجام می¬شوند ولی بر روی تست‏هایی که براساس DNA انجام می‏ شوند تأثیری ندارد.
 • نمونه سرم یا پلاسمای غیر سیتراته، و نمونه های که بیش از 8 ساعت در دمای اتاق بمانند موجب نتایج کاذب آزمون می گردند.
 • نتایج مثبت کاذب در بیماران با ضد انعقادهای لوپوسی، بارداری، فاکتور VIII افزایش یافته یا مصرف کننده های قرص‏های ضد بارداری خوراکی دیده می‏شود.

توضیحات در مورد آزمایش Factor V

 • آزمایش DNA ، فاکتور پنج لیدن (Leiden) را به عنوان عامل مقاومت APC شناسایی می‏کند.
 • فاکتور پنج لیدن، شکل جهش یافته فاکتور V می باشد.
 • احتمالاً مقاومت پروتئین C فعال شده (APCR) مهمترین فاکتور خطر ترومبوز است. افزایش خطر در هتروزیگوت‏ها در حدود 7 برابر و در هموزیگوت‏ها حدود 80 برابر است. APCR در بین حدود 20% از بیماران با ترومبوز وریدهای عمقی (DVT) اولیه و در بین حدود 40% از بیماران با ترومبوفیلی دیده می‏ شود.
 • APCR از طریق یک نوع تغییر یافته aPTT، در حضور و بدون حضور پروتئین C فعال شده (APC) مورد آزمایش قرار می‏ گیرد. همچنین آزمایش‏های براساس PT یا سم مار نیز طراحی شده ‏اند.

separator line

بیشتر بخوانید:

علت بالا و پایین بودن PT در آزمایش خون

علت بالا و پایین بودن APTT در آزمایش خون

PLT در آزمایش خون : بررسی مقادیر طبیعی PLT (پلاکت) آزمایش خون

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • fooladilab.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter