alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
علت بالا و پایین بودن ASMA در آزمایش خون
5
3K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ASMA پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند که پروتئین های خودی عضله صاف اسکلت سلولی را مورد هدف قرار می دهند.


تفسیر آزمایش ASMA


ASMA یا (Anti-Smooth Muscle Antibody) میزان آنتی بادی های عضله صاف در خون را اندازه گیری می کند. ASMA پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند که پروتئین های خودی عضله صاف اسکلت سلولی را مورد هدف قرار می دهند.

ASMA اصولاً برای تشخیص بیماری هیپاتیت خودایمن (autoimmune hepatitis) درخواست می شود. هپاتیت خودایمن یک بیماری است که دستگاه ایمنی به کبد بیمار حمله می کند و سبب التهاب کبد می شود. هپاتیت خودایمن بر 2 نوع است. نوع 1 آن که شایع تر است در هر سنی ممکن است رخ دهد و نیمی از بیماران نوع 1، دچار بیماری های خودایمن دیگری همچون سلیاک، روماتیسم مفصلی یا کولیت زخمی هستند. هپاتیت خودایمن نوع 2 در کودکان و جوانان بیشتر است. معمولاً همراه آزمایش ASMA، آزمایش های ANA و LKM هم درخواست می شوند تا نوع هپاتیت خودایمن هم تشخیص داده شود.

تیتر آنتی بادی در محدوده ۱:۸۰ تا ۱:۳۲۰ معمولاً در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن فعال رخ می دهد؛ تیتر پایین تر (معمولاً ۱:۸۰ >) ممکن است در سایر بیماریهای کبدی رخ دهد.

مقادیر مرجع: تیتر ۱:۲۰ > منفی گزارش می گردد.

 • علائم اختصاری: ASMAs ، SMAs
 • سایر نام ها : Anti-Smooth Muscle Antibody; ASMA; F-Actin Antibody; ACTA
 • نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم
 • حجم نمونه مورد نیاز: ۰٫۵ ml
 • شرایط نمونه گیری: نیاز به ناشتایی یا آمادگی خاصی نمی باشد.

نمونه آزمایش

ملاحظات نمونه گیری در آزمایش ASMA


1. نمونه گیری از خون وریدی صورت می گیرد.
2. محل خونگیری را از نظر خونریزی، هماتوم و یا عفونت کنترل نمایید. بیماران مبتلا به یرقان غالباً به علت کمبود ویتامین K، اختلالات خونریزی دهنده دارند.
3. پس از جداسازی سرم، آن را تا زمان انجام آزمایش در یخچال ( ۸- ۲ درجه سانتیگراد) قرار دهید.

موارد عدم پذیرش نمونه در آزمایش ASMA

سرم به شدت همولیز و یا لیپمیک.

شرایط نگهداری نمونه در آزمایش ASMA

نمونه در دمای c ˚۴ و c ˚۲۰- تا ۱۴ روز پایدار است.

کاربردهای بالینی آزمایش ASMA

ارزیابی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی، بویژه تشخیص افتراقی بیمارانی که مشکوک به هپاتیت مزمن فعال خود ایمنی (CAH) می باشند.

آزمایش ASMAs همراه با آزمایش AMA ( آنتی بادی ضد میتوکندری)، در تشخیص افتراقی سیروز اولیه صفراوی و هپاتیت مزمن فعال خود ایمن از سایر بیماریهای کبدی کاربرد دارد. همچنین ASMAs در تشخیص مونونوکلئوز عفونی به عنوان تست کمک تشخیصی کاربرد دارد.

آزمایش خون

تفسیر نتایج آزمایش ASMA

ASMA نوعی اُتو آنتی بادی از کلاس IgG و IgM است که بر علیه پروتئین اسکلتی به نام اکتین (F و G) موجود در عضله صاف ترشح می شود. تیتر ASMAs در سرم طبیعی بیش از ۱:۲۰ نمی باشد. ASMAs معمول ترین آنتی بادی شناخته شده برای تشخیص هپاتیت مزمن فعال خود ایمنی (CAH) است و در ۸۰%- ۷۰% مبتلایان به CAH وجود دارد.

بیماران مبتلا به برخی از انواع CAH از نظر آنتی بادی ASMAs مثبت نمی باشند. این بیماری احتمالاً نوعی بیماری خودایمن است که غالباً در زنان بزرگسال پدید می آید. تظاهرات بالینی CAH مشابه هپاتیت ویروسی است. تابلوی بالینی مذکور به همراه شاخص های آسیب شناختی و سرولوژیکی باید بیش از ۶ ماه وجود داشته باشد تا بیماری تحت عنوان CAH طبقه بندی گردد.

ASMA اختصاصی برای CAH نمی باشد و در بیماران مبتلا به عفونتهای ویروسی، بدخیمی، مولتیپل اسکلروز، سیروز صفراوی اولیه و عفونتهای مایکوپلاسمایی نیز ممکن است مثبت گردد. تیتر ASMA غالباً در این بیماریها پایین است (معمولاً ۱:۸۰ >). این تیترها نه تنها در تعیین پیش آگهی بیماری سودمند نیستند، بلکه نشاندهنده پاسخ به درمان نیز نمی باشند.

 • افزایش سطح بالاتر از ۷۰ درصد: هپاتیت مزمن فعال خود ایمنی (CAH) و هپاتیت مونونوکلئوزی.
 • افزایش سطح کمتر از ۳۰ درصد: سیروز صفراوی اولیه، هپاتیت ویروسی، مولتیپل اسکلروز، بدخیمی، آسم.

عوامل مداخله گر آزمایش ASMA

 • همولیز در نتایج آزمایش ایجاد تداخل می نماید.
 • مصرف نیتروفورانتائین سبب افزایش کاذب ASMA می شود.
 • در افراد دارای ANAمثبت بالا، ممکن است ASMA بطور کاذب افزایش یابد. زیرا این آنتی بادیها (ANA) نیز رنگ فلوئورسنت را به خود می گیرند.

تست خون

توضیحات در رابطه با آزمایش ASMA

 • در هپاتیت اُتوایمیون نوع یک افزایش ASMA، ANA و ایمونوگلوبولینها (غالباً IgG) مشاهده می گردد.
 • کمتر از ۲% افراد نرمال دارای تیتر پایین ASMA می باشند.
 • ASMA از آنتی بادیهای خود ایمن می باشد و در زنان جوان بیشتر مشاهده می گردد.
 • ASMA در سیروز و هپاتیت حاد الکلی مشاهده نمی شود. همچنین این اُتوآنتی بادی به همراه ANA در هپاتیت لوپوئیدی دیده می شود.
 • در بیشتر از ۲۰ درصد بیماران مبتلا به آسم ، ASMA ترشح می شود.
 • تستهای عملکرد کبدی به تشخیص بیماری کمک می کند. برای تأیید نتایج بیوپسی کبد ضروری است.

separator line

بیشتر بخوانید:

بررسی و تفسیر کامل color در آزمایش ادرار

mcv در آزمایش خون نشانه چیست ؟

خطرات بالا و پایین بودن آزمایش WBC خون

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • m-lab.ir
 • fooladilab.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits