mcv در آزمایش خون نشانه چیست ؟

۹۲,۶۸۸
۱۲۳
۱
پنج شنبه, ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۱۸
mcv در آزمایش خون : ممکن است شما هم پس از گرفتن نتیجه آزمایش خونتان خواسته باشید خودتان از آن سر در بیاورید و معیاری به نام mcv را دیده باشید در این مقاله قصد توضیح این متغیر را که نشان دهنده متوسط حجم گلبول های قرمز می باشد را داریم با دلگرم همراه باشید
mcv در آزمایش خون نشانه چیست ؟

mcv در آزمایش خون چیست ؟

آزمایش خون MCV در رابطه با گلبول های خون می باشد.MCV مخفف MEAN CORPOSCULAR VOLUME است و به میانگین حجم گلبول های سرخ خون اشاره دارد. واحد آن فمتولیتر می باشد و میزان نرمال آن بین 80 تا 96 فمتولیتر است.

در صورتی که از این حد کمتر شود یعنی گلبول قرمز از نظر اندازه کوچکتر از حد نرمال می باشد که به آن میکروسیت می گویند و از جمله دلایل آن کاهش هموگلوبین می باشد. اگر از این عدد بیشتر شود یعنی اندازه ی گلبول های قرمز بزرگتر از حد نرمال می باشد که به دلیل افزایش هموگلوبین می باشد.

آزمایش خون MCV نشان دهنده مقدار میانگین گلبول های قرمز در خون است. تغییرات این مقدار در بدن، نشانه هایی است که پزشک می تواند نتیجه گیری لازم را نماید.

بیشتر بخوانید:

کامل ترین راهنمای خواندن آزمایش خون به زبان ساده

mcv در آزمایش خون نشانه چیست

تفسیر میزان mcv در آزمایش خون

میزان طبیعی MCV = fl 96-80 است fl] ( femtoliter ) واحد سنجش MCV بوده و معادل lit 15- 10 است . نحوه اندازه گیری MCV : دستگاههای هماتولوژی حجم تعداد زیادی از RBC ها را اندازه گیری کرده و میانگین آنها را محاسبه می نمایند.

تفسیر MCV
با استفاده از MCV می توانیم گلبول های قرمز را از نظر حجم در سه گروه Normocyte ، Microcyte و Macrocyte قرار دهیم. RBC های محـدوده fl 96-80 = Normocyte هستند، بالای 100 ماکروسیت و زیر 80 میکروسیت هستند.

برای اینکه بتوانیم MCV را درست تفسیر کنیم باید تغییرات آن را در دوره های مختلف زندگی بدانیم:

 1. در بدو تولد MCV معادل fl 118-103 است، سپس به موازات رشد کودک MCV کاهش می یابد
 2. در یک سالگی به کمترین حد خود می رسد و میزان آن به fl 8 ± 78 می رسد.
نکته: باید بدانیم که ایندکس های خونی در هر شخصی ثابت است و تغییراتش نباید از 1 ± تجاوز کند مثلاً اگر MCV فردی fl 85 است، با آزمایش های متعدد باید بین fl 86-84 باشد و اگر فرضاً میزان آن 75 شود باید همه چیز مجدداً بررسی شود، با استفاده از فرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد.

 1. اگر DF منفی بود تالاسمی و اگر مثبت بود فقر آهن است.
 2. DF=MCV-RBC-(5 × Hb)-3.4
 3. MI= MCV/RBC
 4. اگر MI زیر عدد 13 باشد تالاسمی و اگر بالای عدد 13 باشد فقر آهن است.

MCV معدل اندازه RBC را به ما نشان می دهد؛ یعنی ممکن است اگر MCV فردی مثلاً fl 80 باشد، RBC کوچک، بزرگ، یا نرمال داشته باشیم ؛حال چه فاکتوری می تواند به ما نشان بدهد که چه میزان RBC های کوچک یا بزرگ داریم، این فاکتور RDW نام دارد.

بیشتر بخوانید:

توضیح علائم اختصاری در آزمایش خون و آزمایش ادرار


چطور گلبول های قرمز خون mcv را افزایش دهیم ؟

برخی از علائم کم خونی یا کمبود گلبول قرمز ، بی حسی و ضعف است. فقدان آهن شایع ترین علت کاهش گلبول های قرمز است. برای افزایش این میزان، توصیه می کنیم تغییراتی در رژیم غذایی و عادات روزانه خود ایجاد کنید.

آهن بخورید

این کار به بدن اجازه بازسازی و تعویض مواد مغذی از دست رفته را می دهد. آهن ، گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد و به آن ها اجازه می دهد تا بهتر کار کنند چون این جز اصلی هموگلوبین است. غذاهای حاوی آهن :

 • عدس، لوبیا
 • سبزیجات ( اسفناج، کلم پیچ )
 • آجیل ( آلو و کشمش )
 • گوشت ( جگر)
 • زرده تخم مرغ

ٰاسید فولیک بخورید

 • غلات سبوس دار
 • سبزیجات برگ سبز ( اسفناج،)
 • حبوبات
 • آجیل

مصرف ویتامین ب 12 را بالا ببرید

بیشتر بخوانید:

خطرات بالا و پایین بودن آزمایش WBC خون

هر آنچه که باید در مورد آزمایش RBC (گلبول های قرمز) بدانید


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(123 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ae
محمد | ۱ ماه پیش
ممنون از توضیحات کاملتون.اگه بشه ساده تر هم میگفتید که کسایی که تحصیلات بالایی ندارن هم بتونن ازش بیشتر استفاده کنن عالی تر میشد
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم