دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
عوارض عینک نزدن!
18
زمان مطالعه: 11 دقیقه
اگر عینک نزنیم چه میشود؟آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با عوارض عینک نزدن آشنا شوید.

اگر عینک نزنیم چه میشود؟

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود؟

علت اصلی عیوب انکساری و ضعیفی چشم توارث است. عینک وسیله ی کمک بینایی است و تاثیری در بهبودی ضعیفی چشم ندارد. اما بدون عینک فرد به راحتی نمی بیند و ممکن است کیفیت زندگی او تحت تاثیر یک بینایی بد قرار ‌گیرد.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با عوارض عینک نزدن آشنا شوید.

فقط یک استثنا وجود دارد، در اطفال بین ۴ تا ۶ سال اختلالات بینایی می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات و مسائل بینایی شود، این گروه سنی درمان‌های خاص خود را دارد. گاهی هم عینک به منظور اصلاح انحرافات چشمی تجویز می گردد که در آن صورت نیز باید طبق تجویز پزشک معالج استفاده شود. اما به طور کلی استفاده از عینک به منظور خوب دیدن و راحت دیدن است و اگر عینک نزنیم این دو امتیاز بینایی را از دست می‌دهیم.

عوارض عینک نزدن

خطرات کار مداوم با کامپیوتر برای چشم؟

به نظر خودم برای کسی مثل من که بیش از ده سال است تقریباً صبح تا شب با مانیتوری در فاصله ۶۰ سانتی‌متری کار می‌کند و حتی در رختخواب در موبایلش با آن نور شدید ایمیل‌هایش را جواب می‌دهد، این بلا، طبیعی‌ست و حتی خیلی دیر این اتفاق افتاد! (شاید به خاطر مراقبت‌هایی که داشته‌ام و اینکه ما در کل خانواده‌هامان می‌شود گفت به اندازه انگشتان یک دست هم عینکی نداریم!)

به هر حال، دوست عزیزی که رشته کامپیوتر و دائماً درگیر با مانیتورهای مختلف هستی، به مرور، ماهیچه‌های چشم تو عادت می‌کند به دیدن در فواصل ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متری. در یک کتاب، چیز جالبی خواندم. نوشته بود ماهیچه‌های چشم هم مانند ماهیچه‌های دیگر بدن است. چطور یک ورزشکار بعد از چند سال ماهیچه‌های دستش را طوری بار می‌آورد که وزنه‌های سنگین بردارد؟ به همان صورت، ماهیچه‌های چشم نیز به مرور عادت می‌کنند که فواصل نزدیک را ببینند.

همانجا نوشته بود که همانطور که ماهیچه‌های دیگر بدن ما نیاز به نرمش دارند و اگر برای مدت طولانی در یک وضعیت قرار بگیرند، خشک و خسته می‌شوند، ماهیچه‌های چشم نیز نیاز به نرمش دارند. یعنی نباید برای مدت طولانی به یک فاصله خیره شوی. باید هر چند دقیقه یک بار فواصل دورتر را ببینی تا ماهیچه‌ها نرمش کنند...

بزرگ‌ترین دلیل ضعیف شدن چشم هنگام کار با کامپیوتر، خیره شدن به متون ریز است. به خصوص امثال بنده که صبح تا شب با کدهای برنامه‌نویسی که ریز و درهم هستند درگیر باشند.اگر وضعیتت مثل من است، حتماً این مطلب را که دو سال پیش از این نوشته بودم، مطالعه کن:


ده نکته برای محافظت از چشم هنگام کار زیاد با کامپیوتر

نکاتی که دکتر بعد از پیچیدن نسخه به من گفت:

- پرسیدم: دکتر! اگر با این وضع پیش بروم، تا آخر عمر چقدر چشمانم ضعیف‌تر می‌شود؟ گفت: اگر از عینک استفاده کنی، فکر نمی‌کنم بیشتر از یکی دو شماره بیشتر شود.
- می‌گفت: اگر زودتر می‌آمدی، می‌توانستم شماره چشمانت را روی نیم کنترل کنم اما خیلی فشار آورده‌ای و به ۱ رسانده‌ای...
- می‌گفت: سعی کن به مرور از روزانه نیم ساعت شروع کنی و کم‌کم حتی برای کار با کامپیوتر هم از این عینک استفاده کنی. برای تماشای تلویزیون و رانندگی حتماً از عینک استفاده کن.
- گفت: شش ماه دیگر مراجعه کند تا بررسی کنم که وضعیت چطور است...
عینک بزنیم یا مقاومت کنیم؟

این را از دکتر سؤال کردم که: دکتر! به نظر شما من از این عینک استفاده کنم یا خیر؟ گفت: بدون شک عینک چشمانت را بهتر نمی‌کند، اما چیزی که هست این است که روند بدتر و ضعیف‌تر شدنشان را کندتر می‌کند. الان داری تلویزیون را می‌بینی اما همان فشاری که به چشم می‌آوری تا متن روی تلویزیون را بخوانی، به مرور چشم را ضعیفتر می‌کند. پس سعی کن مقاومت به خرج ندهی...

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود؟

به هر حال، انسان باید قبل از اینکه کار از کار بگذرد به فکر بیفتد! خودم در این چند روز به این نتیجه رسیده‌ام که نمی‌توانم از آن استفاده نکنم! چون واقعاً فرق می‌کند! دنیا خیلی زیباتر از گذشته شده!! اینکه ببینی در فاصله صد متری، صورت شخص قابل شناسایی است در حالی که قبلاً در فاصله ده متری به سختی جهت چشمانش را می‌دیدی تو را وسوسه می‌کند که همیشه از عینک استفاده کنی.


پس، وقتی ضعیف شد دیگر نمی‌توانی مقاومت کنی و متأسفانه عینک هم مثل موبایل و ده‌ها وسیله دیگر جزئی از زندگی‌ات می‌شود! پس اگر نمی‌خواهی یک دردسر اضافه همیشه به دنبالت باشد باید قبل از اینکه چشمانت ضعیف شود مراقب باشی نه اینکه بعد از ضعیف شدن مقاوم باشی!

در مجموع وقتی از کسانی که از عینک استفاده می‌کنند سؤال می‌کنم، اکثراً می‌گویند روند ضعیف‌تر شدن چشمانشان کندتر شده. اما خوب، اگر الان می‌توانی بدون عینک زندگی کنی، بعد از اینکه آن‌را به چشم زدی، دیگر بدون آن نمی‌توانی زندگی کنی!
(دیروز دعا می‌کردم که به ۵ سال قبل برگردم و بیشتر مراقب باشم. اینکه ببینی بدون عینک همه جا را تار می‌بینی خیلی برایم سنگین است :

چه شد که چشمان من ضعیف شد؟

همانطور که گفتم، من به هر حال در پنج سال گذشته چندین پروژه برنامه‌نویسی عرضه کرده‌ام. خیره شدن به کدها آن هم تا نیمه‌های شب و به طور مداوم، تا جایی که حتی یک چشمم را می‌بستم که استراحت کند و با چشم دیگرم کار می‌کردم و بعد جایشان را عوض می‌کردم!! به خصوص چند پروژه که با استرس هم همراه بود. مثلاً یک پروژه را باید تا صبح فردا تحویل می‌دادم. شب تا صبح داشتم کدنویسی می‌کردم. طوری که به نظرم می‌آمد که دارم از حال می‌روم!

این حماقت‌های جوانی بالاخره کار دستم داد!
کسانی که برنامه‌نویسی می‌کنند می‌دانند که وقتی فرضاً الان شروع می‌کنی که یک بخش از سیستم را بنویسی، اینطور نیست که بگویی یک ساعت کد می‌نویسم و بعد می‌روم می‌خوابم! خیر! اگر بروی بخوابی و برگردی دیگر یادت نیست که کجا بودی و چی به چی بود! بنابراین باید تا پایان یک بخش خاص از سیستم کار کنی و این پایان ممکن است گاهی هماینطور عقب بیفتد و یک وقت می‌بینی اذان صبح است و تو هنوز به پایان آن بخش نرسیده‌ای!پس، اگر برنامه‌نویس هستید، باید یک طور با این موضوع برخورد جدی داشته باشید. مثلاً اگر بشود انسان در یک مرکز کدنویسی کند که بداند اگر ادامه بدهد درها را می‌بندند! اگر در خانه باشد معمولاً دست از کار نمی‌کشد!

به نظر من دائم این جمله را تکرار کنید که: آیا این پروژه به قیمت چشم‌های من ارزش دارد؟

شاید الان نتوانید حساسیت موضوع را درک کنید. اما وقتی دیدید عینکی شده‌اید و بدون عینک دیگر نمی‌توانید کاری انجام دهید، می‌فهمید که قدرت بینایی چشم‌هایتان را برای همیشه از دست داده‌اید. مثل همه ماانسان‌ها که هر چه بگویند: قیامتی در کار است، روزی می‌رسد که پشیمان می‌شوی، باور نمی‌کنیم. اما وقتی سرمان به سنگ لهد خورد، همه التماس می‌کنیم که خدایا! بگذار برگردیم به دنیا کاستی‌هامان را جبران کنیم و ندا می‌آید که: کلا!
یک روز از اینکه به چشمانتان فشار آورده‌اید پشمیان می‌شوید و دلتان می‌خواهد برگردید و جبران کنید، اما...

استرس‌های تدریس، استرس‌های الکی در مورد کارهای بسیار پیش پا افتاده (اینکه مثلاً سفارش یک مشتری دقیقاً و دقیقاً سر ساعت تحویل داده شود در حالی که حالا اگر یکی دو روز این طرف آن طرف شد، خیلی مشکل حادی پیش نمی‌آید) این‌ها هم دلایلی برای فشار آمدن به چشم‌هایم بود.

آیا درمان بدون عینک جواب می‌دهد؟

یکی از دوستان سال گذشته یک کتاب برایم آورد با عنوان «درمان چشم بدون عینک». من آن کتاب را به طور کامل خواندم. مثلاً مهم‌ترین دستور آن این بود که شما در روز چندین بار کف دستانتان را روی چشمانتان بگذارید و یک شیئ در فاصله دو را تصور و نگاه کنید. این دقیقاً همان تمرینی است که در دین ما هم هست و من سال‌هاست که بعد از هر نماز دستانم را روی چشمانم می‌گذارم و آیة الکرسی را می‌خوانم یا بخشی از کتاب در مورد نرمش چشم بود.

مثلاً یک شئ در دور و یک شیئ در نزدیک را درنظر بگیرید و چندین بار پشت سر هم به آن‌ها نگاه کنید و یا حرکت چشم به طرفین، چندین بار در روز... در مورد تغذیه هم بحث شده بود که چه چیزهایی بخورید و چه چیزهایی نخورید.من نمی‌گویم بدون تأثیر است. شاید اگر آن کارها نمی‌بود، الان شماره چشمان من به ۲ و ۳ رسیده بود اما در کل، به نظر می‌رسد با این کارها نمی‌شود چشم ضعیف را درمان کرد. با دکتر هم در میان گذاشتم، ایشان هم یک دلیل آورد که درمان چشم ربطی به تغذیه ندارد که من چون کمی علمی صحبت کرد متوجه نشدم :)...به هر حال، من نکات آن کتاب را پسندیدم و رعایت کردم و خواهم کرد، شاید روال ضعیف شدن را کندتر کند اما بعید می‌دانم آنقدرها درمان قوی‌ای باشد.

درمان با لیزر؟

این درمان هم ظاهراً برای چشم‌هایی است که بیش از حد ضعیف شده‌اند. همان دوستی که کتاب بالا را به من داد، تجربه درمان با لیزر را دارد. چند ماهی می‌شود که درمان کرده. خاله خودم هم به همین روش درمان کرد و عینک را برداشت. اما اینطور که گفته‌اند در سنین پیری دردسرهایی خواهد داشت. این را دقیق نمی‌دانم...

دوستانی که تجربه‌ای در مورد عینکی شدن و ضعیف شدن چشم‌هایشان را دارد لطفاً دریغ نکنند و بقیه را در جریان بگذارند..من فرزند کوچکی دارم و بعد از عمل لازک چشمهایم، کسی نیست از من مراقبت کند میتوانم عمل لازک کنم ؟خیر حداقل دو روز اشک ریزی دارید و انجام امور روزمره خانه مانند نگهداری کودک و انجام آشپزی مقدور نیست باید از بستگان و دوستان به مدت حداقل دو روز کمک بگیرید.

من خیلی از درد عمل لازک میترسم امکان دارد مرا هنگام عمل لازک بیهوش کنند ؟

انجام عمل لازک اصلا درد ندارد و فقط با قطره بی حس کننده چشم شما بی حس میشود و هیچگونه تزریق هم نداریم و نیاز به بیهوشی نیست . البته برای انجام عمل لازک هوشیاری و همکاری شما لازم است.

من موقع عمل میترسم نتوانم همکاری کنم چه توصیه ای مکنید ؟

همکاری شما در حدی است که فقط میخواهیم چند ثانیه به نور بالای سرتان نگاه کنید.اصل عمل جراحی لازک حدود 5 تا 10 ثانیه طول میکشد هرچه نمره عینک بیشتر باشد زمان طولانی تر ولی در کل چند ثانیه . در آن چند ثانیه که اشعه لیزر به چشم میتابد شما باید حتما به نور بالای سرتان نگاه کنید .اگر نگاه نکنید اشعه به محل دیگری میخورد و عمل مشکل پیدا میکند . البته دستگاههایی که اخیراً برای انجام عمل لازک استفاده می شود هوشمند هستند.

یعنی مشکل عنبیه شما که از مشخصات خاص شما می باشد (مانند اثر انگشت) قبلاً به دستگاه داده شده است.و هنگامی که شما روی تخت اتاق عمل دراز کشیدیده اید دستگه لازک مجدداً از چشم شما عکس میگیرد و با عکسی که قبلاً در حافظه اش گذاشته ایم مطابقت می دهد و عمل را انجام می دهد. در غیر این صورت دستگاه عمل را انجام نمی دهد.به همین طریق اگر شما هم به دستگاه نگاه نکنید دستگاه تابش اشعه لیزر خود را اتوماتیک قطع میکند.پس نگران همکاری نباشید قطعاً اگر همکاری نکنید عمل انجام نمیشود.در ضمن اینکه در حین عمل و تابش اشعه لیزر دردی وجود ندارد.البته پیشنهاد میکنم اگر استرسی دارید شب قبل از عمل یک عدد قرص والیوم 5 میلی میل کنید.

میگویند بعضی از دستگاه های جدید که عمل لازک به اصلاح نمره عینک میکند هوشمند است میتوانید بیشتر توضیح دهید ؟

همانطور که اثر انگشت یک فرد برای شناسایی وی مورد استفاده واقع میشود.شکل عنبیه انسان نیز میتواند به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد آن شخص باشددر هنگام عکسبرداری از قرنیه برای بررسی وضعیت قرنیه از نظر وجود بیماریهای مختلف و تعیین شماره دقیق عینک یک عکس هم از عنبیه بیمار گرفته میشود و این عکس ها با نام بیمار در دستگاه کامپیوتری اطاق عمل و دستگاه لیزر انجام عمل لازک ثبت می گردد.

این کارها قبل از روز عمل انجام میشود و روز عمل که فرد برای اصلاح نمره عینک به اطاق عمل می آید مجدداً عکسها تهیه و اگر این عکس با عکس های قبلی بیمار مطابقت داشته باشد عمل شروع میشود.دستگاه لیزر زمانی که بیمار زیر دستگاه قرار دارد به عنبیه بیمار اشعه می تاباند.اگر بیمار سر و چشم خود را تکان دهد دستگاه تابش لیزر دیگر اشعه تابش نمیکند و بدین ترتیب امکان خطا در انجام عمل لازک بسیار بسیار کم میشود.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب اگر عینک نزنیم چه میشود؟

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

آیا نزدن عینک باعث ضعیف تر شدن چشم می شود؟

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (18 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

H | ۵ سال پیش
سلام خسته نباشید و ممنون از این که با این که با این مجله مردم را راهنمایی میکنید. میخواستم یه سوال بپرسم من نسبتا درس زیاد میخوانم و یکمی هم دیابت دارم و نوجوان هستم امسال احساس کردم که چشمانم به یک دفعه خیلی ضعیف شدند و یک لایه سفید موقع دیدن اذیتم میکند به نظر شما چکار کنم ؟
0
3

hits