دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
درمان سریع گرفتگی گردن
8
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خشکی و گرفتگی گردن: علت و درمان/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گرفتگی گردن آشنا شوید.

خشکی و گرفتگی گردن: علت و درمان

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان گرفتگی گردن آشنا شوید.

درمان گرفتگی گردن

گرفتگی شدید گردن + درمان

بسیاری از ما برای یک بار هم شده، بعد از یک شب بی خوابی و نشستن طولانی مدت پشت یک میز کامپیوتر تجربه گرفتگی گردن را داریم. به طور کلی، گرفتگی گردن به عنوان یک وضعیت طبیعی است که می تواند در منزل درمان شود. علائم گرفتگی گردن ممکن است شامل درد و اختلال در حرکت گردن از یک سمت به سمت دیگر باشد درد گردن هم چنین یکی از دلایل وجود درد در پشت سر می باشد. علائم معمولا بیشتر از چند روز طول نمی کشد و می توان با استفاده از روش های زیر کنترل شود.

==========================================

علت‌ها و دلایل گرفتگی گردن

در ادامه به رایج‌ترین دلایل خشکی و علت گردن درد اشاره می‌کنیم:

رگ به رگ شدن و پیچ خوردن گردن

شایع‌ترین دلیل گرفتگی گردن رگ به رگ شدن عضلات و بافت‌های نرم، به ویژه عضله‌ی آسیب‌پذیر بالابرنده کتف (لواتور اسکاپولا) است. عضله بالابرنده کتف واقع در پشت و اطراف گردن مهره‌های گردنی را به شانه متصل می‌کند. عصب‌های سوم و چهارم گردنی این عضله را کنترل می‌کند.

بسیاری از حرکات روزانه به رگ به رگ شدن عضله بالابرنده کتف منجر می‌شود:

قرار گرفتن گردن در حالت نامناسب هنگام خوابیدن به گونه‌ای که به عضله‌های گردن فشار وارد شود.
آسیب‌های ورزشی مانند زمین خوردن یا وارد شدن ضربه ناگهانی که سر را به یک سمت می‌کشاند.
هر گونه فعالیت توام با چرخش مکرر از راست به چپ یا بالعکس سر، مانند شنای کرال سینه
حالت اندامی نامناسب مانند قوز کردن هنگام نگاه کردن به صفحه نمایشگر یا پایین آوردن طولانی مدت سر برای نگاه کردن به موبایل وارد شدن فشار بیش از اندازه به گردن نگه داشتن گردن در وضعیت غیرطبیعی برای مدت طولانی، برای مثال مانند حالتی که گوشی تلفن را بین شانه و گردن نگه می‌دارید.

==========================================

ویژگی‌های گرفتگی گردن

علائم ناشی از خشکی و گرفتگی گردن معمولاً تا چند روز یا چند هفته استمرار دارد و باعث گردن دردی می‌شود که شدت آن در بازه‌ای از درد خفیف هر چند آزاردهنده تا درد بسیار شدید و محدود کننده متغیر است. اگرچه خشکی گردن در بعضی موارد نشانه ابتلا به عارضه‌ای جدی است، اما اکثر موارد درد یا گرفتگی حاد و ناگهانی گردن به دلیل ماهیت بهبودی دهنده و پایدار مهره‌های گردن به سرعت التیام می‌یابد.

حتی در صورت ملایم بودن علائم نیز بهتر است بیمار به متخصص مراجعه کند تا تمرین‌های کششی و تقویتی را فرابگیرد، ارگونومیک و حالت اندامی را اصلاح کند و با روش‌های پیشگیری یا به حداقل رساندن حمله‌های آتی درد یا گرفتگی گردن آشنا شود.

==========================================

حرکات کششی برای از بین بردن گرفتگی گردن

کشش عضلات گردن می تواند آنها را آرام و به دور از درد یا تنش نگه دارد. سعی کنید از این حرکات کششی ساده در حال رانندگی و یا نشستن در پشت میز کامپیوتر استفاده کنید:

  • راست نشسته، دو سر شانه را با هم فشار دهید و سپس آنها را شل کنید این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.
  • شانه های خود را به سمت عقب و پایین بچرخانید این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.
  • به آرامی گوش خود را به شانه تان برسانید این حرکت را ۱۰ بار برای هر طرف تکرار کنید.
  • به آرامی سر خود را به سمت عقب صندلی ماشین فشار داده و به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید. اگر شما در ماشین نیستید، سعی کنید سر خود را به عقب بر روی دست خود فشار دهید.

ماساژ برای گرفتگی گردن

برای کاهش سفتی، درد و التهاب، سعی کنید گردن خود را برای چند دقیقه ماساژ دهید تا عضلات شل شوند و جریان گردش خون افزایش یابد. شما همچنین می توانید با روغن های مفید که برای کاهش درد و التهاب مناسب می باشند، مانند عرق نعناع، که شامل خواص ضد درد طبیعی است و حاوی متانول بوده و به طور طبیعی درد عضلات را تسکین می دهد، گردن خود را ماساژ دهید. با گرفتن یک دوش گرم عضلات خود را شل کنید. یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند نارگیل یا روغن زیتون را با چند قطره روغن نعناع مخلوط کرده و منطقه آسیب دیده را ماساژ دهید و ضربات ملایم برای چند دقیقه به آن بزنید. اگر به نقطه درد دسترسی ندارید، می توانید از یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده بخواهید تا به شما کمک کند.


تمرینات گردن برای درمان و پیشگیری از گرفتگی گردن

عضلات گردن نیز نیاز به ورزش دارند و از این طریق قوی می شوند. چرخش سر تمرین مناسبی است. هر زمانی که درد به سراغتان آمد می توانید این تمرین را انجام دهید. به آرامی سر خود را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا تعیین کنید که چه میزان از محیط پیرامون خود را می توانید ببینید. پس از چند بار چرخاندن شما ممکن است متوجه شوید که دید گسترده تری پیدا کرده اید.

بعد از ۴ یا ۵ چرخش، جهت را تغییر دهید. همیشه مطمئن شوید که هر زمان حرکت می کنید سر یا گردن شما در موقعیت صحیح قرار گرفته باشد. تمرینات دیگری که شما می توانید برای چند دقیقه انجام دهید شامل کج کردن سر به سمت قفسه سینه و به عقب به سمت سقف، و یا کج کردن سر به سمت شانه چپ و سپس به سمت شانه راست و یا چرخاندن آرام سر به سمت چپ و سپس به دنبال آن به سمت راست بدون نیاز به چرخاندن بدن، می باشد.

گرما درمانی برای گرفتگی گردن

گرما درمانی می توان برای افزایش گردش خون، کاهش درد عضلانی یا اسپاسم و افزایش حرکت و انعطاف پذیری، انجام شود. سعی کنید از یک پد گرم، کمپرس گرم یا یک حوله مرطوب در منطقه آسیب دیده به مدت ۲۰ دقیقه استفاده کنید. مطمئن باشید که منبع گرما را قبل از استفاده از آن بر روی گردن با یک حوله بپوشانید تا از پوست محافظت کنید. برخی از افراد به منظور کاهش تورم و دردی که بلافاصله بعد از ضربه به وجود می آید، از درمان سرد مانند کیسه یخ، یک کیسه از سبزیجات یخ زده و یا حوله یخ استفاده می کنند. با این حال سرما درمانی برای عضلات سفت یا مفاصل توصیه نمی شود.

حمام سولفات منیزیم

سولفات منیزیم یک ترکیب شیمیایی است که به تسکین درد عضلات کمک می کند همچنین با بهبود جریان گردش خون ممکن است استرس و تنش ها را کاهش می دهد. برای گرفتن حمام سولفات منیزیم، وان حمام را با آب گرم پر کنید. دو فنجان نمک اپسون را به آن اضافه کنید و اجازه دهید در وان خیس بخورد سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان آب گرم بمانید. این کار را هفته ای ۳ بار انجام دهید.

طب سنتی برای کاهش گرفتگی گردن

نقاط فشار در دست می تواند به کاهش گرفتگی گردن که توسط وضعیت بدنی بد ایجاد می شودف کمک کند. لو ژن یک اصطلاح در طب فشاری است که در آن فشار دست می تواند باعث تسکین فوری درد گردن شود. نقطه ای که شما بایستی با آن اعمال فشار کنید، در پشت دست در بین دو استخوان انگشت اشاره و انگشت وسط واقع شده است. اگر گردن درد شما در سمت چپ قرار گرفته است، فشار را به شکل دایره های کوچک به این نقطه بر روی دست راست خود اعمال کنید، به این معنی است که شما باید نقطه مقابل سمتی از گردن که درد می کند را فشار دهید. این نقطه را با فشار دادن آن با نوک انگشت، و ساخت دایره های کوچک ماساژ دهید. از فشار به اندازه کافی در آن نقطه استفاده کنید. در حال اعمال فشار بر دست خود، گردن را از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید تا باعث شل شدن عضلات گردد. توجه کنید که پس از افزایش انعطاف پذیری درد کاهش می یابد.

به نحوه خوابیدن خود توجه کنید

حالت خوابیدن بر روی شکم یک دلیل شایع گردن درد می باشد. اطمینان حاصل کنید که به پهلو و یا به پشت بخوابید نه بر روی شکم. اگر شما هنوز هم ترجیح می دهید که بر روی شکم خود بخوابید درباره بالشتی که استفاده می کنید دقت کنید. اگر به پهلو می خوابید بالشت های بسیار بزرگ ممکن است گردن را بیش از حد به طرف دیگر فشار دهند. بالش شما باید بزرگتر از فضای مورد نیاز برای سر شما باشد تا بتوانید صاف بخوابید. شما حتی می توانید خودتان را عادت دهید که بدون بالشت بخوابید. به این شکل بدون استفاده از بالش سر و گردن شما در حالت طبیعی قرار می گیرد. هنگامی که می خوابید، مطمئن شوید که سر و گردن خود را به درستی با هم تراز با بقیه ستون فقرات خود قرار داده اید. برای جلوگیری از این که با درد از خواب بیدار شوید، مطمئن شوید که به طور مستقیم در مسیر هوای سرد نخوابیده اید. این امر می تواند سبب گرفتگی عضلات گردن شود.

==========================================

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits