دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
عوامل ایجاد التهاب در بدن

علت ایجاد التهاب در بدن چیست؟

عوامل ایجاد التهاب در بدن
77
زمان مطالعه: 9 دقیقه
التهاب در بدن، علل و درمان:التهاب چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟چند بار مواردی را مشاهده کرده اید که به آنها التهاب زا می گویند؟ از چربی های امگا ۶ تا استرس و شکر، هر چیزی می تواند باعث ایجاد التهاب شود. اما سوال اینجاست که التهاب واقعا چیست...

علت ایجاد التهاب در بدن + درمان این عارضه

التهاب به صورت حاد یا مزمن در بدن بروز می کند و برای پیشگیری از آن و ممانعت از بروز مشکلات جدی تر باید عوامل آن را شناخت و با آنها مقابله کرد، چون این التهاب به مرور بدن را در معرض ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، آلزایمر، آرتروز و غیره قرار می دهد. با دلگرم همراه باشید تا بیشتر با این عوامل آشنا شوید.

حتما برای شما هم پیش آمده است که دچار گزش پشه یا حشره ای شوید و پوستتان ملتهب شده و دچار خارش و قرمزی شود. این مسئله مهم نیست و بعد از چند ساعت یا چند روز برطرف می شود. این قرمزی، واکنش طبیعی بدن نسبت به زخم یا جراحت است.

اما برخی التهاب ها بیش از مدت به طول می انجامند. این نوع التهاب ها را طولانی مدت یا مزمن می نامند، چون بیش از هفته ها یا ماه ها ادامه دارند. زمانی که التهاب متوقف نمی شود، خطرات ناشی از آن جدی تر می شود. در واقع التهاب مزمن می تواند منجر به دیابت، بیماری های قلبی، آرتریت یا آلزایمر شود. بنابراین لازم است که عوامل التهاب زا را بشناسید و اثرات آنها را کنترل کنید.

اضافه وزن دارید

اضافه وزن می تواند باعث بروز واکنش های التهابی در سلول های چربی بدن شود. با بالا رفتن سن، بافت های چربی روی برخی از سلول های بدن تاثیر می گذارند. در این صورت نیز التهاب بدن میل به انتشار پیدا می کند.استرس مزمن می تواند باعث افزایش برخی گلبول های سفید التهابی شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری هایی که با التهاب بالا در ارتباط هستند افزایش پیدا می کند چاقی مفرط در بین جوانان می تواند باعث بروز سیگنال های هشداردهنده ای در سلول های چربی شود. آنچه اتفاق می افتد این است که: دستگاه ایمنی بدن شروع به فعالیت برای دفاع از بدن می کند، در حالیکه اتفاق خاصی در حال آسیب زدن به آن نیست. این فعل و انفعالات بیهوده بدن باعث بروز التهاب می شود.

التهاب بدن

مدیرتان بداخلاق است و زندگی آشفته ای دارید

از دیگر عوامل بروز التهاب در بدن استرس زیاد است که ممکن است حاد یا مزمن باشد. استرس حاد زمانی بروز می کند که نگرانی ها یا ترس هایتان بسیار زیاد باشد و شما در برابر شرایطی قرار بگیرید که زندگی تان را به معنای واقعی به خطر بیاندازد. استرس مزمن نیز در مواقع مشکلات زناشویی، اختلاف های خانوادگی یا استرس کاری زیاد خود را بروز می دهد. این دو نوع استرس باعث بروز التهاب می شود.

کورتیزول نقش مهمی در کنترل واکنش های التهابی دارد. مشکل اینجاست که استرس مزمن می تواند اثرات این هورمون را متوقف سازد. نتایج پژوهشی که در دانشگاه راکفلر انجام شده نشان می دهد که این مسئله در کنترل واکنش های التهابی اختلال ایجاد می کند. در همین پژوهش نیز مشخص شد استرس مزمن می تواند باعث افزایش برخی گلبول های سفید التهابی شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری هایی که با التهاب بالا در ارتباط هستند افزایش پیدا می کند.

دچار باکتری روده شده اید

البته باید گفت که تمام باکتری ها الزاما آسیب رسان نیستند. برخی از این باکتری ها متناسب با نوع شان باعث کنترل و توقف التهاب می شوند و برخی دیگر کاملا برعکس عمل کرده و التهاب ایجاد می کنند. در هر حال 70 درصد سلول های ایمنی بدن در روده مستقر هستند. این بدین معنی است که باکتری های روده می توانند به چندین روش روی دستگاه ایمنی بدن تاثیر بگذارند. بنابراین می توانند عامل مهمی در بروز التهاب باشند.

محققانی که روی این مسئله تحقیق کرده اند، به طور کامل موفق به درک این پدیده نشده اند. بنابراین تغییرات محیطی و تغذیه ای را مورد بررسی قرار داده اند. محققان میکروب هایی را که در روده زندگی می کنند شناسایی کرده اند که به نظر می رسد با ابتلا به آرتریت روماتوئید و بیماری کرون ارتباط دارند. التهاب ناشی از میکروب های روده می تواند باعث وخیم تر شدن و یا تسهیل بروز بیماری هایی مانند ایدز شود.

التهاب بدن

الکل می نوشید

از نظر فیزیولوژیکی، الکل در بدن تجزیه می شود. این واکنش باعث بروز ترکیبات سمی می شود که ایجاد التهاب می کنند. همه ما می دانیم که کبد اصلی ترین ارگانی است که تحت تاثیر روند تجزیه و تبدیل الکل در بدن قرار می گیرد و آسیب می بیند. این بدین معنی است زمانی که الکل می نوشید در گام نخست کبد دچار التهاب می شود.مصرف این قبیل نوشیدنی ها مانع از استراحت کبد شده و این ارگان را مسموم می کند. در نهایت اینکه مشکلات جدی تری مانند کبد چرب بروز می کند. یادتان باشد که مصرف زیاد الکل به معنای داشتن چربی بیشتر است که منجر به سیروز کبدی یا هپاتیت می شود.

روش تان برای پیشگیری از بارداری در بروز التهاب نقش دارد

خانم ها با شیوه های مختلفی از بارداری پیشگیری می کنند. برخی از زنان ترجیح می دهند قرص ضدبارداری مصرف کنند. این قرص ها از بروز بارداری در سنین بالاتر پیشگیری کرده و همچنین باعث بروز التهاب در بدن می شود. به نظر می رسد خانم هایی که قرص های ضدبارداری مصرف می کنند، بیش از افرادی که مصرف کننده این قرص ها نیستند در معرض التهاب بدن قرار می گیرند.

در سال 2014 مجله آمریکایی PLoS One نتایج پژوهشی را به چاپ رساند که قابل توجه است. بر اساس این پژوهش التهاب در خانم هایی که قرص های ضدبارداری مصرف نمی کنند، بسیار کم است. البته این بدین معنی نیست که شما از روش های پیشگیری خودداری کنید و اگر قصد باردار شدن ندارید، حتما با پزشک مشورت کنید تا بهترین شیوه را بر حسب شرایط تان تجویز کند. پزشک تنها کسی است که می تواند تشخیص دهد شما در معرض خطر هستید، یا اینکه به تغییر قرص و روش های پیشگیری دیگری نیاز دارید.

عوامل التهاب زا و عوارض آن را نادیده نگیرید

هفته ها و ماه ها طول می کشد تا التهاب مزمن خود را بروز دهد و ممکن است در هر قسمتی از بدن خود را نشان دهد. اگر اضافه وزن دارید، سیگار می کشید، مشروبات الکلی مصرف می کنید یا از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، بهتر است حواستان به آنچه در بدن تان می گذرد باشد. یادتان باشد برای مقابله با ناخوشی های حاصل از این مسائل لازم است که ورزش کنید، وزن تان را کاهش دهید و تغذیه سالمی در پیش بگیرید.

درمان التهاب بدن

برای بسیاری از پزشکان اکنون این نکته محرز شده که یکی از بهترین راه ها برای سرکوب التهاب نهفته در بدن، استفاده از برخی مواد غذایی است نه دارو.حتما عنوان داروهای ضد التهاب به گوش همه ما خورده است، ولی کمتر در مورد غذاهای ضد التهاب شنیده ایم و کمتر توجه می کنیم آن چه می خوریم در حس ما اثر گذار است.

سیستم ایمنی بدن به هر عنصر خارجی که آن را به رسمیت نشناسد حمله می کند اعم از میکروب های مهاجم، گرده گیاهان و یا حتی عناصر شیمیایی.این فرایند خود سبب التهاب می شود.حملات متناوب سیستم ایمنی بدن به مهاجمان خارجی گاه سبب تهدید سلامت بدن می شود.

این در حالی است که بسیاری از بیماری های عمده از قبیل بیماری های قلبی، دیابت، آرتروز، افسردگی و آلزایمر با التهاب مزمن در بدن ارتباط دارد.نشانه های التهاب ، درد، تورم، کبودی و گاهی اوقات کاهش تحرک یا عفونت است.اگرچه درمان های معمول التهاب شامل استراحت، نرمش بسیار آرام، متعادل نگه داشتن وزن، کشش، داروهای کاهش دهنده التهاب و کنترل کننده درد، داروهای استروییدی و غیر استروییدی ضدالتهاب، است، اما شاید این داروها منجر به تورم و زخم معده شده و گاهی در مصرف های طولانی مدت باعث مشکلات کلیوی شود.

پس یکی از قدرتمندترین ابزار مبارزه با التهاب مزمن نه داروخانه بلکه مواد غذایی است.بسیاری از مطالعات تجربی نشان داده است که برخی غذاها یا آشامیدنی ها ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد و این را دکتر فرانک هو، استاد تغذیه و متخصص اپیدمیولوژی دپارتمان تغذیه دانشگاه هاروارد می گوید.انتخاب مواد غذایی مناسب، شما را قادر به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها می کند و آن هم با کم کردن روند التهابی بدن.

مواد غذایی التهاب زا: برای کاهش روند التهاب در بدن سعی کنید مواد غذایی از قبیل کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان سفید یا شیرینی را از رژیم غذایی خود حذف کنید.چیپس و دیگر مواد سرخ شده، نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین شده با شکر، گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده، مارگارین و … نیز در این دسته قرار می گیرند.مواد غذایی ناسالم به افزایش وزن که خود عامل خطر افزایش التهاب در بدن است، کمک می کند.

التهاب بدن

غذاهایی که با التهاب مبارزه می کنند:

این غذاها شامل مقادیر زیادی گوجه فرنگی، روغن زیتون، سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج و کلم، آجیل هایی مانند بادام و گردو، ماهی های چرب، میوه هایی مانند توت، زغال اخته، گیلاس و پرتقال است.میوه ها و سبزیجات خاصی مانند زغال اخته، سیب و سبزیجات برگ سبز تیره خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و سرشار از پلی فنولها هستند.مطالعات نشان داده که پلی فنول ها خاصیت ضد التهابی دارند.

در این میان رژیم غذایی مدیترانه ای شامل میوه ها و سبزیجات، آجیل، غلات کامل، ماهی و روغن های سالم نیز یک رژیم ضد التهاب محسوب می شود.نوع چربی انتخابی در التهاب بسیار مهم است.اسیدهای چرب امگا ۳ از ضد التهاب های بسیار قوی هستند که در ماهی های چرب آب های سرد، گردو، دانه بذر کتان، روغن کلزا(کانولا) دانه های تخم کدو تنبل وجود دارد و افزودن امگا ۳ به غذاها و مکمل ها منجر به کاهش التهاب می شود ولی قبل از شروع مقادیر درمانی آن حتما با پزشک یا کارشناس تغذیه مشورت کنید.

علاوه بر این بدن ما به آب موجود در غذا و نوشیدنی هایی که روزانه می خوریم نیازمند است.۲۰ درصد از آب مورد نیاز روزانه ما از راه متابولیسم غذایی که می خوریم، به دست می آید.ساده ترین و بهترین راه تامین آب، نوشیدن آب تازه و سالم است.منابع دیگر شامل آبمیوه ها، چای های گیاهی، آب سبزیجات و شیر کم چرب است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (77 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits