alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۲ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف و فواید پماد کلوتریمازول
86
164K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پماد کلوتریمازول مهارکننده قارچ می‌باشد. پماد کلوتریمازول برای مشکلات قارچی استفاده می‌شود، مشکلات عفونی از جمله بیماری‌هایی هستند که در صورت نبود و یا کمبود بهداشت به سرعت پیشرفت می‌کنند. این مشکلات در بین خانم‌ها زیاد می‌باشد اما در بین آقایان هم…

پماد کلوتریمازول در چه مواردی تجویز می شود ؟

پماد کلوتریمازول (clotrimazole) از داروهای مهار کننده و همچنین کشنده قارچ است که به منظور درمان بیماری قارچی همچون کچلی بدن و یا رفع عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان نیز تجویز می‌شود. سوزش و خارش پوست برخی از عوارض این دارو است.

عفونت‌های قارچی از جمله بیماری‌هایی هستند که در صورت نبود و یا کمبود بهداشت به سرعت پیشرفت می‌کنند. این عارضه در میان خانم‌ها شایع‌تر بوده اما آقایان هم گاها دچار این عفونت‌ها میشوند. در ادامه از دلگرم قصد داریم با پماد کلوتریمازول به عنوان یکی از داروهای درمان کننده عفونت‌های قارچی آشنا شویم.

کاربردهای جادویی پماد هیدروکورتیزون چیست ؟

نکاتی در مورد پماد کلوتریمازول

از پماد کلوتریمازول استفاده نکنید اگر:

 1. شما به هر ماده ای در کرم کلوتریمازول آلرژی دارید
 2. در صورتی که هر یک از این موارد برای شما اعمال شود، با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.

قبل از استفاده از پماد کلوتریمازول

برخی از شرایط پزشکی ممکن است با پماد کلوتریمازول ارتباط برقرار کنند. در صورتی که شرایط پزشکی دارید، به ویژه اگر یکی از موارد زیر را دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید:

 • اگر باردار هستید، برنامه ریزی برای باردار شدن یا شیردهی دارید.
 • اگر هر داروی تجویزی یا غیر دارویی، آماده سازی گیاهی یا مکمل غذایی دارید.
 • اگر آلرژی به دارو، غذا یا سایر مواد دارید.
 • برخی از داروها ممکن است با کرم کلوتریمازول همکاری کنند. از آنجایی که کرم کلوتریمازول کمی، در صورت وجود، به خون وارد می شود، خطر ارتباط آن با داروهای دیگر کم است.
 • اگر کلوتریمازول کرم ممکن است با دیگر داروهایی که شما مصرف می کنید ارتباط برقرار کند، از ارائه کننده خدمات بهداشتی خود مطلع شوید. قبل از شروع، متوقف کردن یا تغییر دوز هر دارویی، با ارائه دهنده مراقبت های پزشکی خود مشورت کنید.

چگونگی استفاده از پماد کلوتریمازول

 • اگر از پماد کولوتریزول می خواهید به عنوان دارو و درمان استفاده کنید. دستورالعمل دقیق مصرف دوز دارو را بر روی دارو بخوانید.
 • کرم کلوتریمازول فقط برای پوست استفاده می شود. و یک کرم موضعی به شمار می آید.
 • قسمتی که می خواهید پماد کلوتریمازول را بمالید، با صابون و آب تمیز کنید و کاملا خشک کنید.
 • یک لایه نازک دارو را به منطقه آسیب دیده بمالید. به آرامی آن را بشویید. مگر اینکه توسط دکتر شما توصیه نشود.
 • دست ها را بلافاصله بعد از استفاده از کرم کولوتریزول کرم بشویید، مگر اینکه دستان شما بخشی از منطقه تحت درمان باشد.
 • برای پاکسازی کامل عفونت، از کلوتریمازول کرم برای دوره کامل درمان استفاده کنید. حتی اگر احساس می کنید بهتراست، از آن استفاده کنید.
 • اگر در زمان تعیین شده فراموش کردید کرم کولوتریزول بزنید، از آن در اسرع وقت استفاده کنید. اگر تقریبا زمان برای دوز بعدی شما باشد، دوز مصرفی که باید استفاده می کردید را به مقداری که در دوز بعدی باید استفاده کنید با هم استفاده نکنید و به برنامه دوزهای منظم خود بازگردید. از دو دوز مختلف در یک بار زمان استفاده نکنید.
 • از هر گونه سوال در مورد چگونگی استفاده از پماد کلوتریمازول، از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مطلع شوید.

۲۳ نکته طلایی رعایت بهداشت زنان در دوران قاعدگی

اطلاعات ایمنی مهم

 1. پماد کلوتریمازول تنها برای استفاده خارجی است. اگر کرم کلوتریمازول با چشمانتان تماس پیدا کرد، بلافاصله آنها را با آب سرد بشویید.
 2. اطمینان حاصل کنید که از کلوتریمازول برای دوره کامل درمان استفاده کنید. اگر این کار را نکنید، دارو ممکن است عفونت شما را کاملا پاک نکند. این قارچ همچنین می تواند به این یا دیگر داروها حساس باشد. این اتفاق می تواند درمان عفونت را در آینده سخت تر کند.

پماد کلوتریمازول در بارداری و تغذیه با شیر

اگر باردار هستید، با پزشک خود مشورت کنید. در حین بارداری شما باید درباره مزایا و خطرات استفاده از کرم کولوتریزول با پزشک یا متخصص خود صحبت کنید. اگر این دارو در شیر مادر یافت شود تشخیص داده نمی شود. در صورت استفاده از پماد کلوتریمازول، هنگام شیر دادن به نوزاد خود، با پزشکتان مشورت کنید. در مورد هر خطری که می تواند نوزاد شما را به خاطر مصرف پماد کلوتریمازول تهدید کند با پزشک خود صحبت کنید تا عوارض جانبی پماد کلوتریمازول کودک شما را دچار بیماری نکند.

عوارض جانبی احتمالی پماد کلوتریمازول

تمام داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، اما بسیاری از افراد عوارض جانبی یا جزئی دارند.در صورتی که یکی از این عوارض جانبی رایج باقی بماند یا ناراحت کننده شود، با پزشک خود چک کنید:

در صورتی که هر یک از این عوارض جانبی شدید باشد، سریعا برای مداوا به پزشک مراجعه کنید:

واکنش های شدید آلرژیک (خارش، کندو، خارش، مشکل تنفس، تنگی قفسه سینه، تورم دهان، صورت، لب ها یا زبان)؛ قرمزی، طحال، لایه برداری، خارش، یا سوزش پوست.

این تنها خلاصه ای از اطلاعات کلی درباره کرم کولوتریزول است. این شامل تمام اطلاعات در مورد کاربردهای احتمالی، جهات، هشدارها، اقدامات احتیاطی، تعاملات، اثرات نامطلوب و یا خطراتی که ممکن است برای کلوتریمازول کرم اعمال شود را شامل نمی شود.

این اطلاعات مشاوره خاص پزشکی نیست و اطلاعاتی را که شما از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود دریافت می کنید جایگزین نمی کند. شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای اطالعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از کرم کولیترمیزول کرم صحبت کنید.

 • این دارو نباید با چشم‌ها تماس پیدا کند.
 • به منظور درمان سریع‌تر در عفونت‌های قارچی مربوط به واژن رعایت بهداشت ضروری است.
 • استفاده از کاندوم به هنگام آمیزش جنسی و همچننی استفاده از لباس زیر نخی به روند درمان شما سرعت می‌بخشد.
 • در صورت عدم کسب نتیجه رضایت بخش در خصوص بهبودی فرد دوره درمان می‌تواند تکرار شود.
 • هرگز بیش از دوز مصرفی تجویز شده از این دارو استفاده نکنید، زیرا نه تنها باعث نمی‌شود که درمان شما سریع‌تر انجام کیرد بلکه عوارض جانبی و احتمالی آن افزایش می‌یابد.برای بدست آوردن نتایج بهتر لازم است بطور منظم از کلوتریمازول استفاده کنید.
 • اگر شرایط درمان شما پس از گذشت ۴ هفته بهبود نیافت و بدتر شد پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قبل از استفاده از کلوتریمازول اگر به آن حساسیت دارید دکتر یا پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • قرص و پماد کلوتریمازول تنها در مواقع ضرورت باید توسط زن حامله مورد استفاده قرار گیرد.
 • در صورتیکه کودک شیرخوار دارید در مورد هر خطری که می‌تواند نوزاد شما را به خاطر مصرف پماد کلوتریمازول تهدید کند با پزشک خود صحبت کنید.
 • از کلوتریمازول کرم برای دوره کامل درمان استفاده کنید. حتی اگر احساس می‌کنید بهتر شده‌اید، از آن استفاده کنید.
 • اگر در زمان تعیین شده فراموش کردید کرم کولوتریزول بزنید، از آن در اسرع وقت استفاده کنید.
 • اگر علائم شما بهبود نیافته باشد یا اگر آنها بدتر شوند، با پزشک خود مشورت کنید.
 • سوختگی و تحریک پوست از جمله عوارض شدید کلوتریمازول است و در صورت مشاهده، مصرف آن قطع شود.
 • مناسب‌ترین زمان مصرف این دارو قبل از خواب است.


توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

برای جلوگیری از عفونت مجدد واژینال، اهمیت بهداشت ناحیه تناسلی و نداشتن نزدیکی در دوران درمان برای بیمار توضیح داده شود.

به بیمار توصیه کنید پس از استفاده این دارو در محل‌های موضعی مانند پوست دست‌ها یا بازوها از تماس نور خورشید با آن ناحیه جلوگیری شود تا دارو تاثیر بیشتری بگذارد.

بیشتر بخوانید :

۷ دلیل قطعی خارش واژن قبل از پریود + درمان جادویی خارش واژن

۱۱درمان خانگی عفونت قارچی (مخمری) واژن

دلایل خارش واژن + راههای درماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (86 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
اعظم | ۸ ماه پیش
سلام اگر هر گاه از سلامت خود مطمئنم باشیم و‌بعد از نزدیکی بلافاصله این مشکل قارچ و عفونت پدید بیاد چه باید کرد آیا باید اقا تحت درمان قرار بگیر و با چه دارویی ممنونم از راهنمایی شما سپاسگزارمق
0
0
مریم | ۱۱ ماه پیش
دکتر برای چسبندگی لابیا دخترم تجویز کرد و گفت داخل بزنم اما اینجا چیز دیگه ای نوشته دخترم 18ماهشه. درضمن در 15ماهگیش داد دوهفته زدم و وازلین هم استفاده کردم بعد الان مجدد هی میخاد پوشکشو کنده کنه یعنی باید دوباره استفاده کنم
0
0
اکبر | ۱ سال پیش
سلام سوالم این بود که درهنگام مصرف پماد کلوتریمازول رابطه جنسی نباید داشته باشیم.یا ایرادی ندارد با تشکر
0
0
ناشناس | ۲ سال پیش
سلام پوستم قرمزو خارش و التهاب دارددکتر رفتم کلوتریمازول استفاده میکنم ولی هیچ تاثیری نمیکنه وقتی میزنم بعد میشورم قرمز و خارش دارد خیلی عذابم میده لطفا کمکم کنید
0
0
ناشناس | ۲ سال پیش
باسلام وخسته نباشید من پوست صورتم قرمز وخارش التهاب وبه همراه سوزش دارد دکتر هم رفتم کلوتریمازول وپمادتاکرولیموس استفاده کردم هیچ تاثیری نکرده فایده نکرده لطفا کمکم کنید ممنونم
0
0
hits