فایده دوش گرفتن در صبح

۳,۴۱۹
۱
۰
شنبه, ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۴۸

دوش گرفتن صبح مزایای بیشتری دارد

دوش گرفتن وقت صبح باعث می‌شود احساس شادابی و خوشحالی کنید. اما این یک روش سالم برای همه نیست. دوش صبحگاهی برای کسی که دچار سندرم خستگی مزمن یا فیبرومالیژیا است خود به خود می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

دوش گرفتن برای عده‌ای ایجاد خستگی و رخوت می‌کند. چطور چنین چیزی ممکن است؟

بعضی از اختلالات فیزیولوژیکی می‌توانند باعث این احساس خستگی باشند. دوش گرفتن می‌تواند خسته کننده باشد. با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با فواید دوش گرفتن در صبح آشنا شوید.

فواید دوش صبحگاهی

بهترین زمان دوش گرفتن برای شادابی و سلامتی

بهترین زمان دوش گرفتن بستگی به سیتم بدنی و فعالیت شغلی یا روزانه شما دارد که در زیر بسته به نوع این فعالیت ها به شما خواهیم گفت که بهتر است صبح دوش بگیریم یا شب.

اگر پوست چربی دارید

به عقیده ی متخصصان دوش صبحگاهی برای افرادی که پوست چربی دارند مفیدتر است. به خاطر اینکه مازاد سبوم تولید شده در طول شب از بدن زدوده شده و منافذ پوستی باز می شوند.

اگر اهل ابتکار عمل هستید

به عقیده ی محققان دانشگاه هاروارد، دوش صبحگاهی شبیه نوعی مدیتیشن است. گرفتن دوش با شروع صبح باعث می شود که مغز آرامش پیدا کرده و آماده ی فعالیت بیشتری شود. این کار باعث افزایش ابتکار عمل افراد خلاق می شود.اگر به سختی به خواب می روید، بهتر است شب ها را برای دوش گرفتن انتخاب کنید.

این مواد غذایی را صبح بخوریم یا شب؟

اگر سحرخیز نیستید

اگر صبح ها به سختی از خواب بیدار می شوید و عادت دارید تا لنگ ظهر بخوابید، بهتر است صبح دوش بگیرید.
به عقیده ی محققان قرار دادن بدن در معرض آب سرد (به مدت چند ثانیه) می تواند باعث سرحال آمدن و شادابی بیشتر در طول روز شود.

اگر صبح زود ورزش می کنید

افرادی که عادت دارند صبح زود از خواب بیدار شده و ورزش کنند لازم است که بعد از ورزش، دوش بگیرند. در غیر این صورت تمام روز باید بوی بد بدن خود را تحمل کنند و دیگران را نیز آزار دهند.

اگر پوست خشکی دارید

افرادی که پوست خشکی دارند، بهتر است شب ها را برای دوش گرفتن انتخاب کنند. چون پوست در طول خواب احیا شده و علاوه بر آماده شدن برای روز، کرم های مرطوب کننده را نیز بهتر جذب خود می کند.

اگر بیخوابی دارید

اگر به سختی به خواب می روید، بهتر است شب ها را برای دوش گرفتن انتخاب کنید. به عقیده ی محققان American Academy of Sleep Medicine دوش شبانه باعث آماده کردن بدن برای خوابی آرام می شود.

اگر در محل کار با اشیای کثیف سرو کار دارید

اگر کارتان یدی است و به طور مدام با اشیا و ابزار مختلف سر و کار دارید، بهتر است به محض رسیدن به منزل دوش بگیرید، چون کثیفی و آلودگی در پوستتان جا خوش کرده و به مرور زمان آسیب رسان می شود.

دوش گرفتن صبح مزایای بیشتری دارد

اگر بعد از کار ورزش می کنید

  1. اگر بعد از کار به باشگاه ورزشی می روید و یا خودتان ورزش می کنید، بهتر است قبل از خواب دوش بگیرید. این کار علاوه بر بهداشتی بودن، باعث افزایش ترشح آندورفین (آرامبخش طبیعی بدن) نیز می شود.
  2. ‎‏ برای کسی که دچار خستگی مزمن است ورزش کردن آسان نیست. حتی چند حرکت ساده نیز انرژی زیادی از این فرد تحلیل می‌برد. در حمام شما دائماً در حرکت و فعالیت هستید. خم و راست و بالا و پایین می‌شود. دست‌ها و گردنتان را حرکت می‌دهید. در حالیکه یک نرمش ساده با حرکت‌هایی کمتر از این آغاز می‌شود. حالا تصور کنید اگر دچار سندرم خستگی باشید چقدر فعالیت در حمام برایتان سنگین و انرژی بر است.
  3. ‏‎ ‎ایستادن زیر دوش آب گرم یک راه و تمرین آرامش بخشی است. برای آدمی با خستگی مزمن این احساس آرامش برابر با رخوت و بی‌تحرکی بیشتر در تمام طول روز خواهد بود.
  4. ‏‎ـ‎اگرچه آب گرم احساس خوبی ایجاد می‌کند اما می‌تواند بدن را نسبت به هوا و دمای محیط بیرون از حمام حساس کند. وقتی زیر آب داغ، گرم می‌شویم زمان زیادی طول می‌کشد تا با دمای محیط اتاق هماهنگ شویم.
  5. ‏‎گرمای آب در بعضی از افراد باعث سرگیجه هم می‌شود. تا زمانی که دمای بدن با محیط هماهنگ نشود این سرگیجه آزاردهنده خواهد بود.
  6. بهترین زمان دوش گرفتن به ویژه برای کسی که دچار خستگی مزمن است حمام در شب است. خستگی در پایان شب با یک دوش آرام می‌گیرد. دراز کشیدن در وان هم برای اینکه تحرک و فشار حمام را کم کنید راهکار ساده و مطلوبی است.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب دوش گرفتن صبح مزایای بیشتری دارد

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم