دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت سردرد در ناحیه یک طرفه سر چیست؟
66
زمان مطالعه: 8 دقیقه
علت ها و درمان سردردهای یک طرفه(سمت چپ و راست سر):سر درد یک‌طرفه همانطور که از اسم آن مشخص است، یک نوع سر درد است که فقط یک طرف سر را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند برای فرد درد و ناراحتی زیاد به همراه داشته باشد.

علت ها و درمان سردردهای یک طرفه(سمت چپ و راست سر)

سر درد یک‌طرفه همانطور که از اسم آن مشخص است، یک نوع سر درد است که فقط یک طرف سر را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند برای فرد درد و ناراحتی زیاد به همراه داشته باشد. این شرایط معمولاً مشابه درد به صورت قلب زدن در یک طرف سر احساس شده و نیز می‌تواند علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ، خستگی، و حساسیت به نور را ایجاد کند. این نوع از سر درد در موارد ابتلا به میگرن و سر درد خوشه‌ای بسیار عادی است. هر دوی این موارد با درد و ناراحتی به نسبت شدید و علائم طولانی مدت همراه است.

در بسیاری از موارد، این درد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات فیزیکی و شناختی برای فرد شده و در موارد حاد، لازم است از خدمات درمان اورژانسی برای تشخیص علت مشکل و درمان آن استفاده شود. به این ترتیب می‌توان درد بیمار را تسکین داده و از سایر خطرات احتمالی ناشی از آن جلوگیری کرد.

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت و درمان این نوع سر دردها آشنا شوید.

آشنایی با 10 نوع سردرد

سر دردهای یک طرفه

هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. از آن جایی که خانم ها طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانم ها دو برابر آقایان است. همچنین خانم ها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می‌شوند.

1- سردرد خوشه ای

این نوع سردرد ، شدیدترین درد را به همراه دارد، در عین حال کمتر از انواع دیگر شایع است. از هر 10 فرد مبتلا به این بیماری، 9 نفرشان مرد است که اغلب سیگاری های ماهر و دایم الخمر در زمره این گروه قراردارند .سردردهای خوشه ای به صورت گروهی حمله می کنند. معمولا درد، هر روز در یک ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. در نهایت هم این امکان وجود دارد که پس از بهبودی نسبی ، درد ماه ها یا سال ها به سراغ فرد نیاید و او فکر کند که کاملا خوب شده است .

در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود . ضمن آن که ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود. گاهی اوقات استنشاق اکسیژن خالص در مرحله اول بروز سردرد، ممکن است درد را متوقف کند. هنگامی که به این نوع سردرد مبتلا شدید ، سیگار نکشید و از انجام فعالیت های استرس زا خودداری کنید.

2- سردرد تنشی یا هیجانی

این نوع سردرد بسیار شایع است. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است. مهم ترین دلیل پیدایش این انقباض ها نیز هیجانات عصبی است.سردرد تنشی، هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز می‌کند و هم ‌به شکل مزمن ‌و حاد گریبان افراد را می‌گیرد. طوری که شخص در طول یک ماه ممکن است پنج روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند .درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد.

این درد ماهیت فشاری داشته، ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینکه سرش سنگین است شکایت دارد، ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می‌تواند 30 دقیقه تا 7 روز ادامه داشته باشد.برای درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولا می‌توان از قرص های مسکن استفاده کرد. علاوه بر آن، سرد و گرم کردن پیشانی به کمک یک حوله، یا ماساژ آرام شقیقه و گیجگاه می تواند تاثیر بسزایی در تسکین این نوع سردرد داشته باشد .

3- میگرن

میگرن، سردرد شدید و گذرایی است که گاه در یک قسمت سر پدید می آید. میگرن در زبان یونانی به معنای "نیمه سر" است. معمولا سردرد میگرنی با یک دوره مقدماتی آغاز می شود که طی آن شخص به طرز غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور (ترس از نور) به وجود می آید .

این دوره مقدماتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و متعاقب آن سردرد بروز می‌کند.دردی که با میگرن همراه است ربطی به گشاد شدن رگ ها ندارد. در حقیقت، افراد مبتلا به میگرن نمی‌توانند به خوبی در برابر محرک های محیط از قبیل نور ، صدا و حتی علایم درد واکنش نشان دهند، در نتیجه میزان درد شدت می یابد.

با اسکن مغز معلوم گردید به هنگام بروز میگرن ، فعالیت ساقه مغز نیز غیر طبیعی می شود. ساقه مغز به ناحیه ای از مغز گفته می شود که کنترل واکنش های مربوط به گرسنگی و تنفس را بر عهده دارد. این ناحیه همانند فیلتر عمل می‌کند و موجب می شود افراد، پیغام های ناخواسته یا مزاحم مثل صداهای اضافی را از خود دور کنند. هنگامی که ساقه مغز خوب عمل نکند، این پیغام ها به سمت مغز هجوم می برند و موجب پر شدن مغز از بارهای اضافی می شوند .

به نظر می رسد داروهای ضد تشنجی که به منظور جلوگیری از حمله صرع توسط بیماران مبتلا به صرع مصرف می شود، می تواند آن دسته از سلول های عصبی را که موجب بروز میگرن می شوند غیر فعال کند. طبق تحقیقات حدود 70 درصد بیماران مبتلا به میگرن شدید ، از این داروها استفاده می کنند . داروهای ضد تشنج، عوارض جانبی مثل خستگی ، اضطراب و ریزش مو را به دنبال دارند . بنابراین باید به دنبال داروهای جدیدی بود که تنها روی ساقه مغز اثر بگذارند.


4- سردرد به علت مننژیت (عفونت پرده مغزی)

درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

5- سردرد به علت تومور مغزی

این نوع سردرد معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.

6- سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون ماکزیمم به حدود 20 و فشار خون مینیمم به حدود 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

7- سردرد ناشی از بیماری های چشم

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سردرد ناشی از آب سیاه چشم نیز معمولا در ناحیــه پیشانی متمرکز می شود ، اما با درد شدید و تهوع همراه است.

8- سردرد ناشی از بیماری سینوس

سردرد ناشی از التهاب و عفونت سینوس ها (سینوزیت) اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.

9- سـردرد ناشی از عفونت دندان

این نوع سردرد غالبا از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود.

10- سردرد آلرژیک

این نوع سردرد متعاقب تماس فرد بیمار با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.

سر دردهای یکطرفه

اين توصيه‌ها را جدي بگيريد

  • اگر تصميم داريد از طب سوزني براي درمان استفاده كنيد بهتر است نكات زير را با دقت مطالعه كنيد و آن‌ها را به خاطر بسپاريد.
  • افراد مبتلا به فشار خون كه داروهاي فشار خون مصرف مي‌كنند لازم است پزشك طب سوزني خود را در جريان اين امر قرار دهند.
  • افرادي كه داروهاي ضد‌انعقاد خون مصرف مي‌كنند و بيماران قلبي نيز متخصص طب سوزني را حتما مطلع كنند. مصرف داروهاي ضدانعقاد خون ممكن است موجب بروز خونريزي‌هاي گسترده زيرجلدي و بروز كبودي در بدن ‌شود كه برطرف كردن آن‌ها مستلزم مرور زمان است.
  • به خانم‌هاي باردار توصيه مي‌شود در مدت بارداري به طب سوزني مراجعه نكنند زيرا ممكن است استفاده از طب سوزني موجب بروز سوءتغذيه در مادر يا جنين شود.
  • مادراني كه به كودكان‌شان شير مي‌دهند بهتر است در 5 ماهه اول شيردهي به متخصص طب سوزني مراجعه نكنند و پس از اين دوره درصورتي كه غذاي كمكي كودك را شروع كردند، مي‌توانند با تحت‌نظر گرفتن كودك از سوي پزشك به متخصص طب سوزني مراجعه كنند.
  • حتما به مراكزي مراجعه كنند كه از سوزن‌هاي يك‌بار مصرف استفاده مي‌كنند. سوزن‌هايي كه يك‌بار مصرف نيستند به‌دليل اين‌كه دائم ضدعفوني مي‌شوند روكش خود را از دست مي‌دهند و از دست رفتن اين روكش به بروز درد هنگام فرو كردن سوزن در بدن مي‌انجامد، ضمن اين‌كه استفاده از سوزن‌هاي يك‌بار مصرف خيال متخصص و بيمار را از انتقال هر نوع عفونتي آسوده مي‌كند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب سر درد های یک طرفه سر

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

---------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (66 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۸ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مهی | ۳ سال پیش
سلام من ۱۵ سالمه از چند ساله پیش این سر درد رو دارم بسیار شدیده سر درد من از سمت راست سر و چشمم هست خیلییییی درد داره وقتی سر دردم شروع میشه انگار چشمم میخواد بیاد بیرون
0
1
ليلا | ۵ سال پیش
سلام
من سردرد همي كرانيا دارم،و زمانه بارداري خيلي أذيت ميشم،هر ماه سه روز سردرد شديد همراه با حالت تهوّع و تورم چشم و آبريزش بيني دارم،خيلي كلافه ام ميكنه،نميدونم چيكار كنم،درمانش ايندومتاسين هست ولي در بارداري نبايد مصرف كنم،ميتونيد راهنمايي كنيد؟
1
0
زهره | ۵ سال پیش
سلام من ۳۲ سالمه اکثر اوقات سردردیکطرفه سمت چپ که با تهوع و بی اشتهایی همراهه دارم .گاهی هم سمت راست سرم هست.یعنی در طول ماه تقریبا سه الی چهار بار اتفاق میفته .بعد از دوره پرویید وقبلش هم هست .دکتر مراجعه کردم میگن میگرنه .در ضمن من بیماری ام اس هم دارم .ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید برای درمان این نوع سردرد که درمانش چی هست
0
2
ابراهیم | ۵ سال پیش
سلام الان حدود۲ماهه سردرد سمت راست سرم دارم وبا مسکن هم خوب نمیشه سمت گردنم هم دردمیکنه .تب ندارم سرگیجه وحالت تهوع ندارم وفقط سردرددارم وکم وزیادمیشه درطول روز البته باکشیدن سیگارتشدیدمیشه .خواهشمندم اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ضمنا من۳۴سالمه .الان ۲ماهه دارم ودکترنرفتم تنبلی کردم .باتشکر
0
3
فاطمه | ۵ سال پیش
ببخشید من وقتی سردرد میشم یک طرفه است و هنگام خواب به هرطرف که بخوابم سردرد به همون طرف میره وبیشتر در ناحیه جلوی سرم است به نور حساسیت دارم و احساس میکنم میگرن دارم چون در خانواده هم همچین بیماری داریم
0
0
فاطمه | ۵ سال پیش
سلام من دختره 15 ساله هستم بیشتر روزها سردرد دارم و گاهی سمت راست وگاهی چپ راهنمایی کنید خیلی میترسم
0
2
مونا | ۵ سال پیش
سلام.من 27سالمه چند وقته موقع نماز خوندنم که سجده میرم نیم کره سمت راست مغزم درد میگیره بعضی وقتاهم تیر میکشه میشه راهنماییم کنید؟ممنون میشم ازتون
0
0
مونا | ۵ سال پیش
سلام.من۲۸سالمه چند وقته وقتی که نماز میخونم سجده که میرم نیمکره سمت راست مغزم درد میاد بعضی وقتا هم تیر میکشه اگه امکان داره راهنمایی کنید.ممنون
0
0
افسانه | ۵ سال پیش
سلام من ۱۴ سالمه آیا تو ۱۴ سالم میگرن میشه به وجود بیاد؟
0
0
پاسخ کارشناس:
بله ! باید نوار بگیرین
پاسخ ها:
محمد امین | ۵ سال پیش
سرم درد می‌کنه چکار کنم خوب بشه
0
0
Oveys | ۵ سال پیش
سلام من ۱۷ سالمه ۲ روزه سمت راست سرم شدید گرفته و چشمه سمت راستمم درد میکنه همراه با اسهال لطفا راهنمایی کنید
2
0
مهدی | ۵ سال پیش
سلام من 35سالمه الان دو روزه قسمت کمی ازبالای سمت راست گوشم درد ضربان دار گرفته لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم
0
1
Fateme | ۵ سال پیش
من كلا نميدونم چرا هميشه سردرد ميشم اونم فقط يه طرف سرمه
دردر خيلي بديهههههه
0
0
امیرحسین | ۶ سال پیش
سلام خسته نباشید .هرازگاهی سر درد میگیرم و همراه با سردرد چشم درد و گردن درد میگیرم میخاستم علتش را بدونم .وقتی بچیزی زیاد فکر میکنم یا اعصبانی میشم سردرد میگیرم .تشکر
0
0
پاسخ کارشناس:
سر درد شما از نوع میگرن است که باید برای شدت و نوع آن پزشک شما را معاینه کند.
. | ۶ سال پیش
من دختری ۱۲ ساله هستم . اقلب که از خواب بیدار میشم سرم سنگینی میکنه بعد کم کم پیشرفت میکنه و یک طرف سرم (اکثرا سمت راست) درد میگیره و حالم بد میشه . اگه علتش رو بگین ممنون میشم
0
0
پاسخ کارشناس:
حمله میگرنی دارید شما , و علتش هم نوع بیدار شدن شما از خواب است که شاید با استرس از خواب بیدار میشید. برای بررسی دقیقتر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
نفس | ۶ سال پیش
سلام من ی مدته تصادف کردم سمت چپ سرم دردمیکنه و باعث شده ک چشمام ورم کنه و کبودبشه طوری دردمیکنه ک ازدردنمیتونم چشمامو بازکنم .حالامن باید چیکارکنم
0
0
Mahsa | ۶ سال پیش
سلام خسته نباشید.من چندروزه قسمت چپ سر وچشمم دردمیگیره و احساس میکنم چشم سمت چپم بزرگترشده.ظاهری نشون نمیده اماچشمامو که میبندم بادستم لمسش میکنم احساس میکنم بزرگتره.ممنون میشم اگه جوابموبدین
1
0
حنانه | ۶ سال پیش
سلام من دختری 12 ساله هستم که در سه روز گذشته سر درد شدیدی در ناحیه ی راست سرم احساس می کنم و این درد همراه با سر گیجه و تاری چشمام میشه و بلا فاصله میخورم زمین می خواستم علت شو بفهمم ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین
0
0
پاسخ کارشناس:
معمولا این نشانه های سردرد های میگرنی است. ولی اینکه میخورین زمین باید توسط پزشک بررسی شود.

hits