دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
علت خلط خونی چیست؟
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت خلط خونی چیست؟: وجود خون در خلط دفع شده، معمولاً نشانه یک خونریزی خفیف در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است.

خلط خونی گلو نشانه چیست؟

وجود خون در خلط دفع شده، معمولاً نشانه یک خونریزی خفیف در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است، مثلا یک خون دماغ خفیف باعث چکیدن کمی خون از حفره پشت بینی به داخل ریه شده و با سرفه دفع می شود.

خلط خونی گلو نشانه چیست؟

دانستنی های پزشکی درباره خلط خونی و عفونت شدید گلو و ریه که منجر به بروز خلط خونی می شود همراه دلگرم باشید با تحقیقاتی درباره خلط خونی از علت تا درمان آن .وجود خون در خلط دفع شده، معمولاً نشانه یک خونریزی خفیف در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است، مثلا یک خون دماغ خفیف باعث چکیدن کمی خون از حفره پشت بینی به داخل ریه شده و با سرفه دفع می شود.

خلط خونی نشانه چیست؟

ساده ترین علت خلط خونی، خون دماغ و بدترین علت آن گرفتاری های شدید شش است. به هر حال، آن را جدّی بگیرید، حتی اگر چیز مهمی نباشد.

وجود خون در خلط دفع شده، معمولاً نشانه یک خونریزی خفیف در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است.مثلاً یک خون دماغ خفیف باعث چکیدن کمی خون از حفره پشت بینی به داخل ریه شده و با سرفه دفع می شود. اما خونریزی از جایی دیگر غیر از بینی ممکن است مشکل آفرین باشد. مثلاً سرفه های شدید ممکن است رگی را در ریه پاره کند. در عفونت های ویروسی هم خلط خونی زیاد دیده می شود.

برنشیت و بعضی انواع سینه پهلو هم می توانند باعث خونریزی ریه شوند. لخته های خونی و تورّم بافت ریه در اثر گرفتاری های قلبی نیز ممکن است علّت خلط خونی باشند و بدتر از همه، سرطان ریه هم خلط خونی ایجاد می کند.منبع این خون همیشه مسیر تنفسی نیست. ممکن است خونریزی در معده باشد و با سرفه خارج شود. اگر خون قرمز روشن باشد، خونریزی هنوز ادامه دارد، و اگر قرمز تیره، قهوه ای یا مایل به سیاه باشد، خون خشک شده یا لخته شده است.

در موارد کم اهمیّت خون به صورت نقاط کوچک قرمز است و در موارد شدید رگه ها یا لکه های خون یا وجود خون در دهان است.اما خونریزی از جایی دیگر غیر از بینی ممکن است مشکل آفرین باشد، مثلا سرفه های شدید ممکن است رگی را در ریه پاره کند. در عفونت های ویروسی هم خلط خونی زیاد دیده می شود.

برونشیت و بعضی انواع ذات الریه هم می توانند باعث خونریزی ریه شوند.برونشیت یا التهاب راه‌های تنفسی می‌تواند در اثر عوامل مختلف از میکروب‌ها تا تنفس گازهای مسموم بروز کرده باشد. اما چون واکنش طبیعی بدن به عوامل محرک است، قابل درمان بوده و بر خلاف بیماری‌هایی مانند سل، ذات‌الریه و سرطان سریع تر درمان می‌شود.

لخته های خونی و ورم بافت ریه در اثر بیماری های قلبی نیز ممکن است علت خلط خونی باشند و بدتر از همه، سرطان ریه هم خلط خونی ایجاد می کند.بروز خلط خونی در افراد سیگاری به مراتب خطرناک‌تر از دیگران بوده و باید سریعا به پزشک مراجعه کرد، زیرا این نوع خلط‌های خونی را "هموپتیز" می گویند که نشانه بیماری‌های حاد تنفسی و حتی سرطان است و باید فورا به درمان آن پرداخت البته منبع این خون همیشه مسیر تنفسی نیست. ممکن است خونریزی در معده باشد و با سرفه خارج شود.

اگر خون قرمز روشن باشد، خونریزی هنوز ادامه دارد و اگر قرمز تیره، قهوه ای یا مایل به سیاه باشد، خون خشک و یا لخته شده است.در موارد کم اهمیت، خون به صورت نقاط کوچک قرمز است و در موارد شدید رگه ها یا لکه های خون در خلط یا وجود خون در دهان است.خلط خونی بر حسب مقدار خون دفع شده به سه دسته‌ی حجیم، غیرحجیم و نامشخص قابل تقسیم است.از شایع‌ترین علل خلط خونی غیر حجیم برونشیت، برونشکتازی و سرطان ریه می‌باشد.

در مواردی اتفاق می‌افتد که منشا خونریزی خارج از قسمت تحتانی دستگاه تنفسی باشد، که ممکن است از حفره‌ی دهان، حلق و زبان که با سرفه خارج شود، یا اینکه خونریزی در اثر دستگاه گوارش و برگشت آن به دستگاه تنفسی و سپس به صورت خلط خونی تظاهر کند.در این دسته از بیماران، رادیوگرافی از سینه و معاینه‌ی بدنی برای تشخیص و درمان ضروری است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

  • هنگامی که بدون وجود سرماخوردگی یا آنفلوانزا، نقاط یا رگه های خونی در خلط دیده شود.
  • هنگامی که تب، درد قفسه سینه، و کوتاهی نفس وجود دارد.
  • هنگامی که خلط خیلی قرمز است یا چندین بار خلط خونی دفع کرده اید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درمان خلط خونی

  • شما نمی توانید خونریزی خلط را بند آورید. چه این خونریزی بی خطر باشد و زود از بین برود و چه ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید.
  • هیچ وقت برای جلوگیری از دفع خلط خونی، شربت ضد سرفه مصرف نکنید. این کار باعث جمع شدن خون در درون بدن و مخفی ماندن علائم بیماری های جدی می شود

به تکرار آن توجه کنید

اگر سرماخوردگی یا عفونت شدید ویروسی دارید و نقاط خونی کوچکی در خلط دیده اید، در صورت تکرار یا بیشتر شدن آن نزد پزشک بروید.

جلوی دفع خون را نگیرید

هیچ وقت برای جلوگیری از دفع خلط خونی، شربت ضد سرفه مصرف نکنید. این کار باعث جمع شدن خون در درون بدن و مخفی ماندن علائم بیماری های جدی می شود.در صورتی که لازم باشد، پزشک داروی ضد سرفه مناسب تجویز می کند.

خلط را به آزمایشگاه ببرید

اگر چندین بار خلط خونی داشتید یا از وجود آن احساس نگرانی کردید، نمونه ای از خلط خونی را برای آزمایش جمع کنید.اگر علت آن عفونت باشد، این آزمایش به تجویز آنتی بیوتیک مناسب کمک می کند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits