دلگرم
امروز: جمعه, ۲۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده را تمیز کنیم؟

چند راهکار خانگی برای درمان گرفتگی بینی نوزاد و بهتر نفس کشیدن

چگونه گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده را تمیز کنیم؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نوزادان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند بیشتر سرما می خورند و معمولا دچار گرفتگی بینی می شوند اما راه های ساده ای وجود دارد که میتوانید با موادی که در خانه دارید آن را درمان کنید.

بهترین روش تمیز کردن بینی نوزادان چیست؟

دیدن اینکه نوزاد تازه متولد شده تان از گرفتگی بینی رنج می کشد، سخت است اما نه به آن اندازه که برای خود کودک آزاردهنده است. حقیقت این است که کودکان زود به زود دچار گرفتگی بینی می شوند. شاید شما بخواهید بینی فسقلی و بامزه اش را تمیز کنید اما ندانید چطور باید این کار را انجام دهید.

درمان گرفتگی بینی نوزاد

بهترین راه درمان گرفتگی بینی نوزاد در منزل

1. حتما متوجه شده اید که کودکان زیاد عطسه می کنند. عطسه تنها یکی از راه های طبیعی است که کودکتان به کمک آن مسیر بینی اش را تمیز می کند. مسیر بینی کودکان کوچک است و ممکن است با گرد و غبار، پرز و یا هر چیزی که در هوا شناور است بگیرد. برای بیرون راندن این موارد از بدن، کودکان زیاد سرفه می کنند. باید این را به خاطر داشته باشید که نوزادان بیشتر از دهان تنفس می کنند و نمی توانند به سادگی بین تنفس از راه دهان و بینی تغییر ایجاد کنند. تنها در صورتی که دیگر نشانه های بیماری را در کودک دیدید باید نگران گرفتگی بینی او شوید.

2. دلیل گرفتگی بینی برخی محرک های بینی وجود دارد که باعث گرفتگی مسیر تنفسی نوزاد از این قسمت می شوند. محرک های گرفتگی بینی معمولا شامل فاکتورهای محیطی می شوند. مانند این موارد: دود، دود سیگار، دود حاصل از عودهای خوشبو کننده و غیره گرد و غبار خز حاصل از حیوانات خانگی یا اسباب بازی ها عطرها اسپری های مو امولوسیون یا رنگ بخار بنزین اسپری های آئروسل و غیره

3. درمان گرفتگی بینی در نوزادان به عنوان یک مادر دوست دارید به کودکتان کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد و ساده تر نفس بکشد. اما پزشکان بر این عقیده هستند که شما در واقع بینی کوچک نوزاد خود را با محلول آب نمک یا دیگر موارد، بیشتر تحریک می کنید و باعث آسیب رسیدن به آن می شوید. این کار را باید با احتیاط انجام دهید تا همچنان بتوانید مسیر بینی اش را تمیز کرده و به راحت نفس کشیدنش کمک کنید.

4. قطره های محلول نمک؛ بدون نیاز به نسخه قطره های بینی محلول نمک مطمئنا به از بین رفتن بلغم در بینی نوزاد کمک می کنند. وقتی از این قطره استفاده می کنید باعث جدا شدن مواد درون بینی کودک می شود و نوزاد عطسه خواهد کرد. بنابراین چیزی که باعث گرفتگی بینی شده با فشار هوا از آن خارج می شود.

با کمک یک هواکش بینی، قادر خواهید بود چیزهای چسبنده ای که باعث انسداد در بینی نوزاد شده را بیرون بکشید. این را همیشه به خاطر بسپارید که برای تمیز کردن مسیر بینی کودک باید با نرمی این کار را بکنید. بیش از حد فشار آوردن ممکن است به جای کمک باعث بدتر شدن گرفتگی بینی نوزاد شود.

5. استفاده از دستگاه بخور فکر خوبی است که در خانه یک دستگاه بخور استفاده کنید. دستگاه بخور باعث مرطوب شدن هوای خانه می شود، بنابراین نوزادتان قادر خواهد بود ساده تر نفس بکشد.

6. برداشتن خلط و مخاط سفت برای درمان گرفتگی بینی نوزاد: ممکن است متوجه شوید که بینی او پوسته پوسته و یا چسبناک به نظر می رسد، می توانید به تمیز کردن آن کمک کنید تا از گرفتگی بینی جلوگیری کند. شما می توانید آن را با پنبه و آب گرم تمیز کنید.

درمان گرفتگی بینی نوزاد

شیر مادر به گرفتگی بینی نوزاد کمک می کند

7. شیر مادر موثر در درمان گرفتگی بینی نوزاد: یک قطره یا دو قطره در بینی می تواند به رفع گرفتگی کمک کند و سپس اجازه دهید آن را بالا بکشد؛ وقتی که سرش را بلند می کند، بیرون می ریزد، پس می توانید با بالا نگه داشتن سر کودک کار درست را انجام دهید.

8. سر نوزاد را بالا نگه دارید شاید لازم باشد سر کودک خود را هنگام خوابیدن کمی بالا نگه دارید. از بالش استفاده نکنید. می توانید از یک کوسن زیر تشک یا زیر سرش استفاده کنید. استفاده از بالش در برخی کودکان باعث بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد شده است. گرفتگی بینی برای نوزادان چیزی معمول است و کار زیادی برای پیشگیری از آن نمی توانید انجام دهید. معمولا کودکان خودشان می توانند با این مشکل کنار بیایند. شما نیز با نکاتی که گفته شد می توانید به کودک خود در بهتر نفس کشیدن کمک کنید.

9. اسپری بینی فقط با تجویز پزشک برای رفع گرفتگی بینی نوزاد: به جای شل کردن خلط، اسپری به طور فیزیکی آن را از بین می برد (به همین دلیل به استفاده از نمک یا شیر پستان در ابتدا کمک می کند تا خلط خشک را شل تر کند). شما احتمالا دستگاه مکش بینی نوزاد را دارید.اگر از یکی استفاده کنید، هر ماه تعویضش کنید، زیرا تمیز کردن داخلی غیر ممکن است.

10. سوزن پلاستیکی بینی راهی برای درمان گرفتگی بینی نوزاد: این یک دستگاه تک عنصری است که شما می توانید در هر داروخانه ای خریداری کنید ؛ این دستگاه یک وسیله گرد پلاستیکی دارد که با یک لوله مثل سرنگ که می تواند به آرامی به بینی کودک شما وارد شود، منتهی می شود. دکمه ای را فشار می دهید تا تمام هوای بیرون را بیرون آورد و خلا شود. بعد لوله را داخل سوراخ بینی بچه قرار دهید.

باز کنید و اجازه دهید که هوا به درون حباب وارد شود، کمی خلط به آن وارد می شود. هم چنین می توانید یک قطره آب نمک را در بینی، چند دقیقه قبل از شروع کار بریزید تا خلط درون را شل کنید. از این دستگاه بیش از دو بار در هر سوراخ بینی استفاده نکنید، ممکن است باعث التهاب حفره بینی شده و منجر به ناراحتی بیشتر شود.

درمان گرفتگی بینی نوزاد

برای درمان گرفتگی بینی نوزاد به او آبمیوه گرم بدهید

11. آب میوه گرم مفید برای درمان گرفتگی بینی نوزاد: به نوزادان 6 ماه به بالا، کمی آب سیب گرم شیرین نشده یا آب بدهید (آزمایش بر روی مچ دست تان انجام دهید برای اینکه مطمئن شوید زیاد داغ نیست). درست همانند محصولات OTC، آن ها مخاط را نرم می کنند که به پشت گلوی نوزاد می رسد.

12. هواکش بینی برای درمان گرفتگی بینی نوزاد: آخرین دستگاه تنفسی روی همان اصل مکش کار می کند، با این حال، آن ها طراحی متفاوتی دارند ، دستگاه شامل یک حباب با سرنگ بینی است، اما یک لوله متصل به حباب دارد که برای بیرون ریزی خلط استفاده می شود.

زمانی که در سوراخ بینی نوزادتان قرار داده می شود، می توانید به آرامی پمپ کنید تا مخاط را بیرون بکشید، و به حباب برود.یک فیلتر نصب شده در داخل حباب برای جلوگیری از آلودگی وجود دارد. زمانی که این کار انجام شد و نوزادتان بهتر نفس کشید، می توان دستگاه را جدا و تمیز کرد.

گرفتگی بینی در نوزاد و مراجعه به پزشک

در صورتی که علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:

  1. تب
  2. راش پوستی
  3. تورم پیشانی، چشم ها، گونه ها و اطراف بینی بیش از دو هفته
  4. مشکلات تنفسی یا تتفس تند
  5. مشکلات شدید در غذا خوردن یا بی اشتهایی
  6. نوزاد بی حوصله و عصبانی است و مدام گریه می کند.

همچنین بخوانید :

پماد ب ب کلد : ضد سرماخوردگی و گرفتگی بینی کودکان

چگونه بینی و گوش نوزاد را تمیز کنیم؟

علت و درمان خس خس سینه نوزاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits