دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
حکم فطریه سرباز در حال خدمت از نظر مراجع تقلید
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم حکم فطریه سربازانی که در حال خدمت هستند را بر اساس نظر مراجع تقلید ذکر کنیم. با ما باشید.

حکم فطریه سرباز در حال خدمت

از آنجایی که زکات یکی از فروع دین است و پرداخت آن بر هر مسلمانی واجب است و باید به افراد فقیر و مستحب پرداخت کنند. اما در شرایط خاصی مثلا زلزله زدگان فقیر می توانند پرداخت کنند.

هم چنین پرداخت فطریه از افرادی که در حال خدمت سربازی به سر می برند نیز ساقط نمی شود. در مطلب زیر به نظر برخی مراجع مطرح شیعه راجع به مسائل پرداخت فطریه افراد در حال خدمت سربازی می پردازیم .

فطریه سرباز در حال خدمت حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

اگر درآمد کسب از خود دارند، زکات فطره به عهده خودشان مى‌باشد، و اگر درآمدی از خود ندارند و نان‌خور کسی نباشند زکات فطره به عهده کسی نمی‌باشد.

فطریه سرباز در حال خدمت آیت الله صافی گلپایگانی:

در صورت تمکّن مالی فطریه را باید خودشان بپردازند.

فطریه سرباز در حال خدمت آیت الله مکارم شیرازی:

مخارج سربازها در سربازخانه ‏ها یا میدان جنگ بر عهده دولت است، ولى فطره آن ها بر دولت واجب نیست و اگر شرایط در خودشان جمع است باید زکات فطره خود را بدهند.

هرگاه انسان کسى را اجیر کند و شرط نماید که مخارج او را نیز بدهد (مانند خدمتکار) باید فطره او را هم بدهد، ولى در مورد کارگرانى که مخارج آنها بر عهده صاحب کار است و این مخارج جزئى از مزد آنها محسوب می شود، فطره آنها بر صاحب کار واجب نیست،

فطریه سرباز در حال خدمت آیت الله نوری همدانی:

در صورتی که نان خور پدر به حساب می آیند به عهده پدر است و اگر هزینه آنان به عهده اداره مربوطه باشد زکات فطره بر کسی واجب نیست.

فطریه سرباز در حال خدمت حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

به عهده خودشان است.

همچنین بخوانید:

فطریه سادات به چه کسانی میرسد ؟

بهترین روش های پرداخت فطریه و کفاره

فطریه مهمان چگونه است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits