دلگرم
امروز: جمعه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۴ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی
شرایط جذب یک آتش نشان داوطلب چگونه است ؟
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آتش‌نشانان داوطلب چندسالیست که وارد آتش‌نشانی‌ها شده‌اند و در این میان زنان نقش قابل توجهی در آن ایفا کرده‌اند، اما چگونه می‌توان یک آتش‌نشان داوطلب شد و شرایط آن چیست؟

آتش نشان داوطلب کیست ؟

طرح آموزش و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب آتش‌نشان و امدادی از اولویت‌ها و برنامه‌های مهم مدیریت سازمان آتش‌نشانی به شمار می‌رود.

چرا که این نیروها آموزش دیده در مواقع لازم می‌توانند به عنوان مکمل امدادرسانی و نجات‌دهنده جان و مال مردم در حوادث گوناگون و نیز دستیابی به سطح بالاتر ایمنی شهری جایگاه و نقش ویژه‌ای داشته باشند.

نیروهای تربیت شده می‌توانند هنگام بروز حادثه همانند آتش‌نشانان حرفه‌ای وارد عمل شده و با ارائه خدمات، سازمان آتش‌نشانی و دیگر سازمان‌های امدادی را در مواقع بحران به طور جدی یاری کنند.

آتش‌نشان داوطلب فردی است که با حضور داوطلبانه در سازمان آتش‌نشانی و فراگیری آموزش‌های تخصصی آتش‌نشانی، موفق به کسب گواهینامه پایان دوره شود و برای رضای خداوند و با میل باطنی به منظور خدمت به مردم و حفاظت از سرمایه‌های ملی در این راه گام می‌گذارد و قصد دارد در مواقع بروز حادثه به کمک مردم بشتابد و برای امداد و نجات جان و مال مردم و هموطنانش مفید باشد.

شیوه‌های جذب آتش‌نشانان داوطلب

گزینش نیروهای داوطلب، از طریق جلب مشارکت و تعامل با سازمان‌های مختلف دولتی و اقشار گوناگون جامعه انجام می‌گیرد و اولویت آن با بازنشستگان، سربازان سازمان، افراد متخصص محدوده ایستگاه‌ها، مساجد، شورایاری‌ها، فرهنگسراها و ... است و سازمان‌های آتش‌نشانی می‌توانند، با اتخاذ شیوه‌های گوناگون و راهکارهای مناسب برای جذب نیروهای داوطلب آتش‌نشان اقدام کنند.

علاقه‌مندان به گذراندن دوره‌های آموزشی آتش‌نشان داوطلب می‌تواند با مراجعه به سایت 125 و تکمیل فرم ثبت‌نام یا پر کردن فرم ثبت‌نام متقاضیان داوطلب در روزنامه و مجلات کثیرالانتشار و پخش تیرزهای تبلیغاتی در صدا و سیما یا مراجعه حضوری به نزدیک‌ترین ایستگاه محل کار یا سکونت برای ثبت‌نام اقدام کنند.

شرایط پذیرش نیروهای داوطلب

بر اساس اعلام آتش‌نشانی، برخورداری از سلامت کامل جسمی و روحی، علاقه‌مندی به فعالیت در سازمان آتش‌نشانی، دارا بودن سوادخواندن و نوشتن، ارائه مدارک معتبر شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی – دو قطعه عکس 4*3، دارا بودن حداقل سن پذیرش داوطلبان، داشتن حداقل 18 و حداکثر 60 سال سن، تکمیل فرم تعهدنامه اخلاقی نسبت به جان و مال مردم، تکمیل فرم تقاضای عضویت، نداشتن اعتیاد به هر گونه موادمخدر و مشابه آن بنا به اظهار داوطلب و سکونت در محدوده ایستگاه یا پایگاه داوطلبان حداقل به مدت دو سال از شرایط پذیرش آتش‌نشان داوطلب است.

وظایف آتش‌نشانان داوطلب

مشارکت و همکاری با نیروهای امدادی و عملیاتی آتش‌نشانی در مواقع خاص و بحرانی، انجام نخستین اقدامات هنگام حریق و حوادث قبل از رسیدن نیروهای آتش‌نشان حرفه‌ای، انجام ماموریت‌های پیشگیرانه ایمنی با نظر سازمان، آموزش، ایمن‌سازی و ارایه توصیه‌های ایمنی در محیط کار و سکونت از جمله وظایف آتش‌نشانان داوطلب است.

همچنین این افراد باید پس از گذراندن دوره و اخذ گواهینامه مربوطه، ارتباط و همکاری با سازمان را حفظ کنند تا پس از مدت یک سال به عنوان آتش‌نشان داوطلب شناخته شده و پس از آن نیز در صورت استمرار و مشارکت در عملیات به عنوان آتش‌نشان داوطلب فعال شناخته خواهند شد.

آتش‌نشانان داوطلب از پاداش مشخص، هنگام شرکت در عملیات‌ها و وظایف محوله برخوردار خواهند شد و بودجه‌های مربوطه نیز از طریق مراجع ذی‌صلاح تامین شده و در مواقع لزوم پرداخت می‌شود.


امتیاز 3.3 از 5 بر اساس 3 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter