دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۵ اوت ۲۰۲۲ میلادی
درمان، رفع و از بین بردن لکه‌های تیره روی پوست سینه
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
لکه‌های تیره یا هایپرپیگمنتیشن (بیش‌رنگ‌ریز)، به‌دلیل تولید بیش‌ از اندازه‌ ی ملانین از ملانوسیت‌ها یا سیاه‌یاخته‌ها در پوست به وجود می‌آیند. تولید این ملانینِ اضافه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

رفع لک های روی سینه با راهکارهای طلایی

در واقع رفع لک روی سینه چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله با علل بروز و روش های درمان آن به صورت کامل آشنا شوید با دلگرم همراه شوید.
به طور کلی لک های روی سینه که بدان ملاسما یا کلاسما نیز گفته می شود را می توان یک اختلال رنگدانه ای اکتسابی در پوست دانست که اغلب با لک هایی قهوه ای رنگ در مناطق در معرض نور ایجاد خواهد شد. این عارضه اغلب با عنوان لک بر روی پیشانی، گونه ها و گاهی اوقات هم بر روی سینه ها ظاهر می شود که رفع و درمان آن چندان هم آسان نخواهد بود.

شناخت روش های رفع لک های روی سینه

بهتر است بدانید آکنه یا لک در واقع یک عارضه شایع پوستی است که در بسیاری از موارد به سختی می توان آن را درمان کرد و در زنان و مردان از تمامی نژاد ها و قومیت ها نیز قابل مشاهده خواهد بود. به صراحت می توان گفت که این لک ها معمولا در افراد میانسال و در ناحیه ای از پوست که تیره تر هستند، مشاهده خواهد شد. در واقع لک ها به صورت مستقیم توسط سلول های تولید کننده ملانوسیت یا سلول های تولید کننده ملانین و رنگدانه پوستی پوستی ایجاد شده و با تکثیر خود ملانوسیت ها ایجاد خواهد شد.

آکنه ها می توانند در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند که آکنه قفسه سینه نیز یکی از انواع آن ها خواهد بود. در واقع لک قفسه سینه علل مختلفی را شامل می شود که در اکثر مواقع می توانید با دوری از شرایطی که باعث ایجاد آن می شود علائم را کاهش دهید و از گسترش آکنه پیشگیری نمایید. با وجود اینکه لک های قفسه سینه دلایل مختلفی دارند اما علل اصلی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت خواهد بود.
بر اساس مطالعه انجام شده توسط آکادمی پوست آمریکا، آکنه قفسه سینه شایع ترین نوع عارضه پوستی در ایالات متحده محسوب می شود که اگرچه این عارضه در نوجوانان و جوانان رایج است اما در مواردی نیز از آن در زنان ۳۰ الی ۵۰ ساله یاد شده است.

 لکه های روی سینه

علائم لکه های تیره روی سینه

توجه داشته باشید که سه عامل اصلی و موثر در بروز لک های قفسه سینه شامل هورمون های زنانه، تشعشعات ماوراء بنفش و عوامل ارثی خواهد بود که با این حال موارد دیگری نیز ممکن است دخیل باشند. همچنین که مصرف برخی از داروها نیز می تواند باعث بروز لک هایی مانند ملاسما گردد.

راهکار های موثر برای درمان لکه تیره روی پوست سینه

با وجود اینکه رفع ملاسما یا لک های روی سینه چندان ساده نیست اما می توانید با توجه به چندین نکته و راهکار ایده آل به درمان این عارضه پوستی بپردازید:

به صورت مداوم از کرم ضدآفتاب استفاده کنید:
بر اساس مطالعات انجام شده به سادگی می توان از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از ایجاد لکه های تیره روی پوست بدن استفاده کرد. در واقع بر اساس نظر دکتر زایچنر بهترین روش برای پیشگیری از هایپرپیگمنتیشن استفاده از کرم ضد آفتاب است که حتی قرار گرفتن در معرض میزان کم UV با گذر زمان می تواند باعث بروز لک های تیره شود.

همچنین که لک های تیره با قرار گرفتن در معرض آفتاب تیره تر می شوند و شما می توانید با استفاده از کرم های ضد آفتاب یا مسدود کننده های آفتاب که اکسیدزینک یا دی اکسید تیتانیوم دارند اغلب اشعه های تیره کننده لک های پوستی را مسدود نمایید. گاهی اوقات نیز توصیه می شود که برای مراقبت از پوست در مقابل اشعه های فرابنفش بلند و فرابنفس کوتاه از کرم هایی با طیف گسترده استفاده نمایید.

در این زمینه دکتر کوک بولدن معتقد است که هر دو ساعت باید ضد آفتابتان را تجدید کنید حتی اگر روی آن ضد آب ۲۴ ساعته نوشته شده باشد. وی همچنین معتقد است تا حد ممکن از نور آفتاب به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر دوری کنید و زمانی که در زمان اوج تابش آفتاب بیرون هستید سعی کنید در سایه باشید و یا از لباس های ضد آفتاب استفاده نمایید.

 درمان لکه تیره روی پوست سینه

از هیدروکینون ها استفاده نمایید:
همانطور که می دانید بیش از پنجاه سال است که هیدروکینون استاندارد طلایی از بین بردن و رفع لک های تیره روی پوست از جمله سینه را به دست آورده است. می توانید هیدروکینون ۲ درصد را از داروخانه ها بدون نسخه خریداری کنید ولی برای دریافت هیدروکینون ۴ درصد نیاز به نسخه پزشک خواهید داشت.
بر اساس عقیده پزشکان هیدروکینون آنزیم تیروزیناز را مهار می کند. تیروزیناز را می توان یک آنزیم قوی دانست که به تولید ملانین کمک شایانی خواهد کرد و به طور طبیعی هر چقدر تیروزیناز کمتری تولید شود ملانین کمتری نیز تولید خواهد شد.

گاهی اوقات ممکن است تاثیر این دارو کمتر از دو هفته نمایان شود که با این وجود ادغلب افراد برای مشاهده تغییرات ناشی از استفاده هیدروکینون باید ۸ تا ۱۲ هفته صبر کنند. بهتر است بدانید که عوامل مختلفی اعم از میزان هایپرپیگمنتیشن و میزان عمق نفوذ هیدروکینون در پوست نفوذ و مدت باقی ماندن آن روی پوست بر زمان تاثیرگذاری هیدروکینون موثر خواهد بود.
بر اساس عقیده دکتر کوک بولدن، هیدروکینون نیز مانند دیگر محصولات که بر روی پوست اعمال خواهد شد ممکن است باعث خشکی، قرمزی و سوزش پوست بدن شود که این موارد اغلب نشان دهنده واکنش آلرژیک به این ماده خواهند بود. به همین خاطر بهتر است ابتدا آن را روی ناحیه کوچکی از پوست تست کنید.

حتماً بخوانید:
چند راه ساده برای از بین بردن لکه های تیره ساق و مچ پا

چند راه ساده برای از بین بردن لکه های تیره ساق و مچ پا

لکه های پوستی به قسمت هایی از پوست که دچار تغییر رنگ شده‌اند، گفته می شود. لکه های پوستی بسیار شایع هستند و علل مختلفی دارند. می‌توان گفت انواع…

یکی دیگر از اثرات احتمالی هیدروکینون سایه اندازی است یعنی تمام قسمت های بیرونی لکه به صورت ناخواسته ای روشن می شوند که برای پیشگیری از آن می توانید مقداری کمی از این ماده را روی مرکز آکنه قرار دهید و سپس آن را به آرامی به سایر قسمت ها پخش کنید.
برای استفاده بهتر است روزانه یک مرتبه و ترجیحا شب ها ماده را بر روی سینه خود بمالید و همچنین می توانید برای رسیدن به نتیجه ایده آل روزانه دو مرتبه از آن استفاده کنید. اگر در طول روز از این ماده استفاده می کنید بهتر است همراه با کرم ضد آفتاب مناسب باشد زیرا ممکن است در نور آفتاب حساسیت پوستی ایجاد کند.

برای رفع لک های روی سینه تان از زلائیک اسید استفاده کنید:
با وجود اینکه آزلائیک اسید محصولی بسیار ناشناخته است اما برخی از متخصصان پوست آن را برای درمان لک های تیره صورت تجویز خواهند کرد. در واقع این ماده را می توان عصاره ای دانست که به صورت طبیعی در جوی دوسر، گندم و چاودار ها یافت خواهد شد و مانع تولید رنگدانه های غیر طبیعی در پوست بدن می شود.
دلیل استفاده از این ماده این است که خاصیت آنتی باکتریایی دارد که می تواند برای درمان آکنه و از بین بردن جای جوش بسیار کمک کننده باشد. برای استفاده از عصاره آزلائیک اسید بهتر است روزانه ۱ الی ۲ مرتبه آن را بر روی قفسه سینه خود بمالید. همچنین می توانید آن را به تنهایی یا به همراه مرطوب کننده مورد استفاده قرار دهید. البته پس از استعمال حتما از کرم ضد آفتاب روی محل مورد نظر استفاده نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است