دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
میوه کاج : ۱۴ خاصیت درمانی میوه درخت کاج
30
زمان مطالعه: 3 دقیقه
میوه درخت کاج: میوه درخت کاج، مخروط چوبی خشک، قهوه‌ای و پولکی است که دانه‌ها بین پولک‌ها قرار گرفته‌ و به دلیل همین شکل قرار گرفتن دانه‌ها، کاج جزو خانواده بازدانگان است.

میوه درخت کاج

میوه درخت کاج، مخروط چوبی خشک، قهوه‌ای و پولکی است که دانه‌ها بین پولک‌ها قرار گرفته‌ و به دلیل همین شکل قرار گرفتن دانه‌ها، کاج جزو خانواده بازدانگان است.

نام های دیگر کاج عبارت است از:

 1. راتیناج
 2. سرو سیاه صنوبر
 3. کاج نوئل

صمغ درخت کاج را راتیناج می گویند، این صمغ معمولا لزج، نیمه مایع، شفاف به رنگ های زرد مایل به سبز یا قرمز عقیقی است. طعم آن تلخ و بوی آن، تند و نافذ است و اگر خورده شود دهان بوی بنفشه می گیرد. میوه کاج مخروطی و شبیه قلب گوسفند است و پس از رسیدن فلس های آن خشک و از هم باز می شود. در وسط آن بادام کوچکی قرار دارد که پس از شکستن، مغز آن را می خورند. میوه درخت کاج همانند گردو دارای کالری نسبتا بالایی است پس در مصرف آن باید اعتدال را رعایت کرد.

divider

خواص درمانی کاج و میوه درخت کاج

 1. طبیعت راتیناج که صمغ درختان کاج است، سرد و خشک است.
 2. از صمغ کاج برای از بین بردن خلط سینه و جذب فضولات بینی استفاده می شود به این منظور باید صمغ گیاه کاج (راتیناج) را مکید.
 3. اسانس راتیناج برای رفع درد سیاتیک و دیگر درد های مربوط به عصب مفید است.
 4. تسکین درد عضلات بین دنده ای و تسکین درد روماتیسم مفصلی از دیگر خواص کاج است، برای این کار باید ازحمام بخار راتیناج استفاده کرد.
 5. از خواص کاج برای درمان کرم های روده ای، التیام جراحت و زخم، زخم روده و معده و جلوگیری از خروج بیش از اندازه اسپرم استفاده می شود.
 6. ضماد راتیناج برای درمان گل مژه مفید است.
 7. میوه درخت کاج در پیشگیری و درمان درد های مفصلی، پوکی استخوان، سنگ کیسه صفرا، بواسیر و درمان پروستات نیز آثار مفیدی دارد.
 8. عصاره میوه کاج در پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیوی و درمان آن مفید است.
 9. دانه کاج که در میوه مخروطی آن قرار گرفته، منبع غنی از پروتئین است و اسید های آمینه موجود در آن، این دانه را تبدیل به یک منبع غذایی مفید کرده است.
 10. همچنین منیزیم فراوان دانه کاج، کمک زیادی به کاهش خستگی، تنش و گرفتگی عضلات می کند.
 11. دانه کاج منبع سرشاری از «اسید پینولئیک» است که با تحریک هورمون ها باعث کاهش اشتها می شود
 12. از خواص میوه درخت کاج، کاهش کلسترول خون است.
 13. دانه کاج نیز همچون اسپند از ابتلا به پروستات پیشگیری و در صورت وجود، آن را درمان می کند. اگر به طور مرتب از آن استفاده شود به مرور بزرگی پروستات و تکرر ادرار نیز درمان می شود.
 14. یکی از خواص میوه کاج و خواص تخم کتان این است که سرشار از آنتی اکسیدان است. این ترکیبات، خاصیت ضد سرطانی و ضد پیری دارد و از آسیب رساندن رادیکال های آزاد به سلول های بدن و در نتیجه سرطانی یا پیر شدن آن ها جلوگیری می کند.

divider

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (30 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است