دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شرایط و مراحل شکایت از صاحب خانه توسط مستاجر
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پس ندادن ودیعه به مستاجر، پرداخت نکردن هزینه‌ هایی که مستاجر برای ملک انجام داده، دیرکرد اجاره‌بها و … از موضوعاتی هستند که صاحب‌خانه و مستاجر را به دادگاه می‌کشاند ، در این بخش در مورد نحوه شکایت از صاحبخانه صحبت می کنیم ، در ادامه با ما همراه...

مراحل شکایت از صاحب خانه توسط مستاجر

دعوای بین موجر و مستأجر و به‌خصوص شکایت از صاحب خانه دعوایی است که تمامی ندارد و در بسیاری از دادگاه‌ها و شوراهای حل اختلاف روزانه شاهد این مورد هستیم. گاهی اوقات مستأجرین که برای اجاره آپارتمان اقدام می‌نمایند نسبت به مسائل حقوقی مرتبط آگاهی ندارند و لذا دچار دغدغه و مشکل می‌شوند. برای آگاهی از مراحل این دسته از شکایت‌ها و چگونگی انجام آن، با ما همراه باشید.

برخی موارد مانند عدم تخلیه ملک توسط مستاجر، آسیب و صدمه زدن به ساختمان و عدم پرداخت اجاره‌بها توسط مستاجر باعث خواهد شد که موجر از مستاجر شکایت کند.

اما گاهی اوقات مالک، مستأجر را در مضیقه گذاشته و حق او را پرداخت نمی‌کند. در این گونه موارد که شامل پرداخت‌نکردن ودیعه یا پرداخت‌نکردن هزینه‌هایی که مستأجر برای ملک انجام داده و … می‌شود، مستأجر می‌تواند در سامانه شکایت از صاحب خانه، در خواست خود را ثبت کند تا به شکایت او رسیدگی شود.

نحوه شکایت از صاحب خانه توسط مستأجر

درصورتی‌که مالک پول پیش را پرداخت نمی‌کند، اگر پول پیش کمتر از 20 میلیون تومان باشد باید به شوراهای حل اختلاف مراجعه کنید.
از مالک شکایت کنید و پول پیش را باتوجه‌به حکم قاضی دریافت کنید.
اگر مبلغ ودیعه بیش از 20 میلیون تومان باشد، و مالک آن را پرداخت نکند، مستأجر می‌تواند برای دریافت پول پیش، از راه قانونی به دادگاه حقوقی مراجعه کرده و از مالک شکایت نماید.

شکایت از صاحب خانه

مراحل شکایت از صاحب‌ملک

برای شکایت از صاحب‌خانه می‌توانید مراحل زیر را طی کنید تا به نتیجه برسید:

  • تنظیم اظهارنامه در دفاتر خدمات قضایی
  • تنظیم دادخواست تأمین دلیل (چنانچه پس از تنظیم اظهارنامه نیز موجر مبلغ را مسترد نکرد)
  • تنظیم دعوی استرداد ودیعه به انضمام خسارات وارد شده

چنانچه موجر پس از اتمام قرارداد از پس دادن پول پیش سرباز زند، مستاجر بایستی ابتدا با تنظیم اظهارنامه مبلغ ودیعه را در زمان مشخص مطالبه کند.

سپس چنانچه موجر مبلغ ودیعه را پس نداد، مستأجر می‌تواند بر اساس مقدار پول رهن با مراجعه به شوراهای حل اختلاف و یا دادگاه محل سکونت موجر، استرداد مبلغ رهن را درخواست نماید.
همچنین مستأجر در چنین مواردی علاوه بر دریافت مبلغ ودیعه می‌تواند جریمه یا خسارت تأخیر استرداد ودیعه را نیز از مالک دریافت نماید.

اگر صاحب‌خانه مبلغ رهن را به مستأجر پس ندهد چه‌کار باید کرد؟

با به‌اتمام‌رسیدن زمان عقد اجاره و تمدید ننمودن دوباره آن، صاحب‌خانه می‌بایست مبلغ ودیعه را که به‌عنوان قرض‌الحسنه از مستأجر دریافت کرده است پس دهد. پس‌ندادن مبلغ رهن یا همان ودیعه خانه توسط مالک، در واقع زایل نمودن تعهد حقوقی و قانونی توسط صاحب‌خانه نسبت به مستأجر به‌حساب می‌آید.

مراحل شکایت از صاحب خانه

در این صورت اگر صاحب‌خانه مبلغ ودیعه را به مستأجر پس ندهد، مستأجر می‌تواند با تنظیم دادخواست حقوقی به دادگاه یا شورای حل اختلاف، بسته به میزان ودیعه که در صلاحیت رسیدگی کدام مرجع باشد؛ مبنی بر مطالبه پول پیش خود اقدام کند. علاوه‌برآن درصورتی‌که صاحبخانه مبلغ اجاره را افزایش دهد، مستأجر می‌‌تواند از صاحبخانه برای افزایش اجاره‌ شکایت کند.

مستأجر باید با ارائه مدارک و مستندات اعم از اجاره‌نامه و فیش پرداخت پول به‌عنوان ودیعه به مالک و انجام مراحل قانونی، صاحب‌خانه را محکوم به پرداخت مبلغ ودیعه خود نماید.

سخن آخر

امروزه باتوجه‌به بالارفتن قیمت مسکن بسیاری از افراد اقدام به اجاره‌کردن خانه می‌کنند؛ اما این موضوع به همین سادگی نیست و مشکلاتی برای صاحبخانه و حتی مستأجر ایجاد می‌کند یکی از این موارد شکایت از صاحب خانه توسط مستاجر است.

منبع : مجله دلتااین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (4 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علی | ۱ هفته پیش
بهتر است که مالکان از برخی قوانین مطلع شوند:هزینه های سرویس کولر و خرابی های جزئی مثل پوشال تسمه شلنگ از سال اول به بعد بر عهده مستاجر می باشد بعد از تحویل دادن در صورت سوختن موتور کولر پمپ آب خرابی هود پکیج و روشنایی. در صورتی که مالک سالم تحویل داده باشد بر عهده مستاجر می باشد
همچنین هزینه های نظافت مشاعات ساختمان از پشت بام تا راه پله و آسانسور و حیاط حتی کوچه جز شارژ ساختمان هست حتی باتری آسانسور و کلیه کالاهای مصرفی و بر عهده مستاجر می باشد هزینه پسماند مسکونی یا تجاری ( زباله های شهری)
و شارژ شهرک و گرفتگی لوله های فاضلاب و هزینه آبانمان تلفن ثابت حتی در صورت عدم استفاده (در صورت ذکر در قرارداد بر عهده مستاجر هست)
در قرار داد باید ذکر شود مستاجر واحد را به طور کامل دیده و به رویت مستاجر رسیده و از کم و کاست واحد مطلع شده است
1
1
علی | ۱ هفته پیش
متن مهم در مورد تخلیه واحد:این قرار داد با استفاده از ماده ۱۰و ۱۹۰قانون مدنی توافق و تنظیم شده و شخص از مفاد قرار داد مطلع و آگاه شده و متعحد به اجرا تمام مفاد قرارداد شده اند با استناد به ماده ۱۰و ۱۹۰قانون مدنی توافق شد مستاجر تحت هر شرایطی قهری جبری و فرمایشی و دستوری مسولیت محترم کشور در پایان قرارداد مورد اجاره را تخلیه کامل و به موجر تحول دهد


در صورت عدم تخلیه می تواند تمام هزینه های دادگاه و وکیل و حکم تخلیه فوری را از پول پیش مستاجر کسر کرد (در اظهارنامه قضایی و متن قرار ذکر شود _ کلا هزینه های دادگاه به عهده طرف مقابل است و بدهکار باید هزینه های شاکی را به صندوق داد گاه واریز کند )
1
1

hits