alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
15 مورد از بیماری های شایع نوزادان تازه متولد شده
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نوزادان اغلب بعد از تولد آسیب پذیر هستند. آن ها به راحتی دچار عفونت می شوند و یا ممکن است با مشکلات خاص مادر زادی دنیا بیایند. هر زنی که برای بار اول مادر می شود لازم است بداند که باید مراقب چه چیزهایی باشد و اینکه چه زمانی شرایط بچه جدی است.

بیماری های رایج نوزادان تازه متولد شده

بیماری های رایج نوزادان و کودکان تازه متولد شده که ممکن است دقیقا بعد از تولد نوزاد با آن مواجه شوند در قسمت زیر لیست شده است.

این لیست خیلی شامل جزئیات نمی باشد و به مشکلاتی که در کودکان رایج است مربوط می شود. وقتی در مورد بیماری ای شک دارید بهترین پیشنهاد این است که به پزشک مراجعه کنید.

1. جراحی های تولد

جراحی های تولد می تواند در نتیجه استفاده از پنس جراحی برای بیرون آوردن نوزاد از کانال رحم باشد.

اغلب نوزادان خیلی زود از آسیب های هنگام تولد خوب خواهند شد.

در زایمان های سخت و زایمان های بریچ (زایمانی که نوزاد سر و ته در رحم می باشد یعنی وضعیتی که ابتدا پاها و شانه ها بیرون می آید) ممکن است به علت نازک بودن استخوان و به علت فشاری که هنگام تولد به نوزاد می آید و یا استفاده از ابزارهای مختلف باعث شکستگی استخوان شود.

پزشکان وضعیت نوزاد را بررسی و اگر این آسیب ها شدید باشد نوزاد را درمان خواهند کرد.

2. یرقان یا زردی نوزاد

زردی به دلیل بالا بودن بیلی روبین خون باعث زرد شدن رنگ پوست می شود. این بیماری اغلب در نوزادانی وجود دارد که با زردی دوران نوزادی دنیا می آیند. زردی نوزادی به طور طبیعی بعد از مدتی از بین می رود.

اگر جدی باشد بهتر است به پزشک مراجعه شود و درمان شود چون کبد کامل رشد نکرده و قادر نیست تا بیلی روبین خون را از کیسه صفرا خارج کند.

یرقان و زردی در نوزادان

3. قولنج نوزاد

قولنج برای زمانی است که نوزاد بدون هیچ دلیلی در ظاهر به طور دائم گریه می کند. به طور طبیعی نوزاد احساس ناراحتی می کند و نمی تواند تا آن را بیان کند. این مشکل باید تا سه ماهگی نوزاد برطرف شود. اگر قولنج ادامه داشته باشد باید مشکل شیر خوردن نوزاد برطرف شود و تشخیص درستی برای این شرایط گرفته شود.

قولنج نوزاد

4. نفخ معده نوزاد

نوزادان تازه متولد شده شکم های نرم و باد کرده دارند. لازم است مادران به شکم نوزادشان توجه کنند. وقتی شکم هنگام لمس کردن سفت و باد کرده به نظر می آید احتمالا دلیلش گاز معده یا یبوست می باشد.

زمانی که نوزاد شروع به تغذیه کند در واقع مشکل بر طرف شده است. اگر نوزاد بیشتر کبود می شود و معده اش ورم دارد به این معنا است که او مشکلات جدی ای در ارگان های داخلی اش دارد.

همین بیماری های رایج نوزادان ممکن است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت و خطرناک تری باشد اگر به موقع به آن رسیدگی نشود.

5. پوست آبی و کبود رنگ و آپنه نوزاد

به طور طبیعی نوزادان تازه متولد شده دست و پاهای کبود رنگی دارند. با بهتر شدن جریان خون این کبودی کمرنگ تر می شود. اما رنگ کبودی اطراف لب و رنگ کبودی پوست که برطرف نشده است می تواند به این معنا باشد که لازم است به یک متخصص اطفال مراجعه کنید.

آپنه قطع تنفس برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به همراه کبودی رنگ پوست است. این بیماری شامل مشکلات قلب می شود که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

6. استفراغ نوزاد

متخصصان دلیل این امر را برگشت اسید معده نوزادان می دانند، که در اکثر نوزادان بعد از شیر خوردن (غذا خوردن)، آروغ زدن، گریه و سرفه کردن اتفاق می افتد و امری طبیعی می باشد. بالا آوردن در بیش از نیمی از نوزادان دیده می شود. این پدیده به علت کامل نبودن دریچه بین مری و معده رخ می دهد.

استفراغ نوزادان

7. سرفه کردن نوزاد

معمولا نوزاد هنگام تغذیه اگر جریان شیر مادر خیلی زیاد باشد سرفه می کند. سرفه های شدید و بسته شدن دهان بعد غذا خوردن می تواند نشان دهنده ی مشکلی در ریه یا سیستم گوارشی باشد. سرفه مداوم در شب می تواند نشان دهنده ی سیاه سرفه یا مشکلات تنفسی باشد.

8. درد تنفسی نوزاد

این بیماری زمانی پیش می آید که به دلیل انسداد مسیر بینی اکسیژن ناکافی به بچه برسد. چندین ساعت طول می کشد تا یک نوزاد تازه متولد شده یاد بگیرد چگونه به طور طبیعی نفس بکشد.

زمانی که تنفس نرمال ثابت است نباید هیچ کبودی در نوزاد دیده شود. اگر نوزاد با صدا نفس می کشد، خر خر می کند، یا سوراخ بینی اش قرمز شده یا کبود رنگی پوستش ادامه دارد باید به او دارو داده شود.

“با تشخیص سریع و اقدام هوشمندانه، بیماری های رایج نوزادان را تحت کنترل داشته باشید”

9. کم خونی نوزاد

کم خونی به دلیل کمبود هموگلوبین است که سطح اکسیژن در خون پایین می آید و خون رقیق می شود. بچه هایی که از مادرانی که کم خونی دارند دنیا می آید کم خونی خواهند داشت. اگر کم خونی درمان نشود می تواند بسیار جدی و مرگبار باشد.

10. تب نوزاد

تب نشان دهنده ی این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. اگرچه، تب های شدید و ادامه دار بالای ۱۰۱ درجه در نوزادان تازه متولد شده و کودکان می تواند منجر به حملات جدی یا کشنده و آسیب مغزی شود. در این وضعیت درمان دارویی برای عفونت باید فورا انجام شود.

11. مشکلات پوستی نوزاد

مشکلاتی مثل بثورات پوشک یا بیماری کرادل کپ (یا کلاه گهواره نوعی بیماری که باعث پوسته های ضخیم سفید یا زرد رنگی در پوست سر می شود که به آسانی کنده نمی شوند) مشکلات رایجی هستند که برای نوزاد دردناک است.

این بیماری واکنش پوست به پوشک و رنگ و یا مواد درون پوشک می باشد. عوض کردن زود به زود پوشک و استفاده از یک کرم خوب توصیه می شود. هم چنین اگر کودک دچار بیماری کرادل کپ است باید موهای کودک با یک شامپوی ملایم به طور روتین شسته شود.

12. عفونت گوش نوزاد

از بیماری های رایج میان نوزادان عفونت گوش است. نوزادان با گوش هایشان خیلی بازی می کنند و وقتی دچار عفونت می شوند گوش هایشان بسیار کثیف است.

عفونت های ویروسی بسیار رایج هستند و برطرف شدن این عفونت چندین روز طول می کشد. اگرچه عفونت های باکتریایی نیز می تواند منجر به از دست دادن شنوایی شود و نیاز به آنتی بیوتیک دارد.

از خطرناک ترین بیماری های رایج نوزادان عفونت های مختلف از جمله عفونت گوش ها می باشد.

13. برفک دهان نوزاد

برفک دهان یک عفونت قارچی است که به خاطر مخمری در دهان کودکان به وجود می آید. حتما اگر موضوع جدی بود با پزشک مشورت کنید تا داروی ضد قارچی برای کودک تجویز کند.

14. سرما خوردگی و آنفولانزا نوزاد

این بیماری ها بر تمامی کودکان و نوزادان تازه متولد شده زمانی که سعی می کنند خودشان را با دنیای بیرون وفق دهند تاثیر می گذارد.

اگرچه این بیماری بسیار بی اهمیت به نظر می رسد اما همیشه بهتر است تا توصیه های پزشک را دنبال کنید. ذات الریه و مشکلات جدی دیگر خیلی سریع در نوزادان تازه متولد شده شدت می گیرند.

15. اسهال نوزاد

اسهال واکنش رایج بدن به آنتی بیوتیک ها و عفونت ها در کودکان است. به کودکان مقدار مناسبی آب و سرم خوراکی بدهید. تغییر در رنگ و شکل مدفوع نوزاد همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر در این مورد تردید دارید، با پزشک مشورت کنید. هم چنین یبوست نیز در نوزادان و کودکان تازه متولد شده خیلی رایج است.

بیشتر بخوانید:

دانستنی های نوزاد،با چه علائم بیماری در نوزاد باید به پزشک مراجعه کرد؟

درمان های خانگی کولیک (قولنج) یا دل درد نوزاد

علت دل درد کودکان و نوزادان

پیشگیری علائم و درمان رودل کردن کودکاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits