دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
درمان سریع اسهال شدید در اطفال
78
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درمان سریع اسهال شدید در اطفال:علت اصلی اسهال در کودک و راه حلی برای درمان آن/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان اسهال شدید در کودکان آشنا شوید.

علت اصلی اسهال در کودک و راه حلی برای درمان آن

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان اسهال شدید در کودکان آشنا شوید.

Infant diarrhea

مدفوع طبیعی یک نوزاد شبیه مدفوع شل افراد بزرگسال است. در حالت عادی ، مدفوع نوزاد شل و آبکی است ( به خصوص تا یک ماهگی ) و دفع آن متناوب است. ممکن است نوزاد دو هفته ای که 10 بار در روز مدفوع آبکی دارد، کاملاً سالم باشد، در حالی که یک کودک 4 ماهه با سه بار مدفوع در روز که سفت تر از بقیه بچه ها هم باشد، دچار اسهال باشد.

پس چگونه می توان تشخیص داد که کودک دچار اسهال است یا خیر؟

الف ) افزایش ناگهانی تعداد دفع مدفوع می تواند نشان دهنده اسهال باشد. مقدار و چگونگی دفع در هر نوزادی با بقیه متفاوت است که در طی روزها بطور جزئی تغییراتی می کند. ولی اگر در طی چند روز محدود، تغییر زیادی بکند می توان گفت که نوزاد دچار اسهال است.

اگر نوزاد بعد از هر بار غذا خوردن مدفوع کند، اسهال دارد، حتی اگر این تغییر ناگهانی نباشد ( یعنی این مسئله برای مدت طولانی وجود داشته باشد).

ب ) افزایش ناگهانی آب موجود در مدفوع ( یعنی آبکی شدن مدفوع ) نیز نشانه اسهال است.

سایر نشانه های بیماری اسهال، شامل
کاهش اشتها ، گرفتگی بینی و تب است.

مواقع اسهال، خطر کم آبی بدن و سوختگی پاها در اثر خروج مکرر مدفوع سلامتی کودک را تهدید می کنند.اسهال می تواند در اثر تغییر برنامه غذایی نوزاد ( در نوزادی که شیر مادر می خورد، با تغییر
رژیم غذایی مادر )، عفونت، مصرف آنتی بیوتیک ها، یا تعدادی بیماری های نادر بوجود آید.خطری که دراین مواقع سلامتی کودک را تهدید می کند، خطرکم آبی است که در اثر از دست دادن مایعات بدن بوجود می آید.

هدف اصلی از درمان اسهال، جلوگیری از کم آبی است.بسیاری از کودکان اسهالی می توانند با مراقبت در منزل درمان شوند. شیر مادر از اسهال پیشگیری می کند و بهبود آن را نیز سریع تر می سازد.اگر بعد از دادن شیر به نوزاد یا در بین شیردهی به نظر می رسید که نوزاد هنوز تشنه است به او یک نوشیدنی بدهید.اگر به نوزادی که با شیرمادر تغذیه می کند و دچار اسهال شده است، غیر از شیر، یک نوشیدنی بدهید، کمبود آب و الکترولیت هوای بدنش را جبران می کند.

چه عواملي موجب اسهال مي شوند؟

اسهال اطفال

ممكن است اسهال در اثر عوامل ويروسي يا باكتري ايجاد شده باشد. ممكن است اسهال به علت عامل انگلي، مصرف يك دوره آنتي بيوتيك يا آلرژي نسبت به شير يا يك نوع ماده غذايي و در بچه هاي بزرگتر به علت نوشيدن بيش از حد آب ميوه ايجاد شود.

 • گاستر و انتريت

گاستروانتريت كه اغلب به نام انفلوآنزاي روده اي نيز ناميده مي شود التهاب معده و روده است كه در كودكان خردسال و بزرگسالان اسهال ايجاد مي كند. اين بيماري شايع است؛ ويروسهاي متعددي مي توانند عامل آن باشند كه شايعترين آنها روتا ويروس ها هستند و تقريبا عامل اكثر اسهال هاي منجر به بستري شدن خردسالان مي باشند. اگر كودك شما دچار اسهال توام با كرامپ هاي شكمي، استفراغ و تب خفيف شده است احتمالا اسهال او نوعي گاستروانتريت است. بخاطر داشته باشيد كه اگر كودك به اندازه كافي غذا نمي خورد و مايعات نمي نوشد، احتمال دارد كه آب زيادي از دست بدهد.

 • عفونت باكتريائي

اسهال شديد – با يا بدون استفراغ – همراه با كرامپ هاي شكمي، خون در مدفوع و تب ممكن است به علت ويروس يا يك نوع باكتري به نام اشرشياكولي و يا به علت سالمونلا باشد. بعضي از اين عفونت ها خود به خود درمان مي شوند ولي برخي ديگر نظير اسهال به علت اشريشياكولي كه در گوشت هاي نيمه پخته يافت مي شوند، ممكن است بسيار جدي باشند. بنابراين اگر كودك شما داراي اين علائم است او را نزد پزشك ببريد. پزشك او را معاينه مي كند و احتمالا كشت مدفوع در خواست خواهد كرد.

 • انگل ها

عفونت هاي انگلي نيز مي توانند اسهال ايجاد كنند. نظير ژيارديازيس كه در اثر يك انگل ميكروسكوپي كه در روده زندگي مي كند بوجود مي آيد. انگل ها براحتي در جوامعي كه زندگي هاي دسته جمعي وجود دارد انتشار مي يابند و درمان آن شامل داروهاي خاصي است. رعايت بهداشت – نظير شستشوي مكرر دست ها پس از تعويض پوشك – بهترين راه پيشگيري از انتشار عفونت است.

 • آنتي بيوتيك ها

اگر كودك شما در جريان مصرف يك دوره آنتي بيوتيك يا پس از آن به اسهال مبتلا شده است ممكن است اسهال او مربوط به دارو باشد. موضوع را با پزشك در ميان بگذاريد؛ شايد داروي ديگري را جايگزين آن كرده و داروئي نيز براي اسهال تجويز كند.

 • عوامل تغذيه اي

مصرف زياد آب ميوه ( بخصوص آب ميوه هاي محتوي سوربيتول و مقادير زياد فروكتوز ) يا نوشيدن بيش از حد نوشيدني هاي شيرين وضعيت شكم كودك را به هم مي زند و موجب دفع بيش از حد مدفوع مي شود. قطع مصرف بايد مشكل را در عرض يك هفته بر طرف سازد. متخصصين توصيه مي كنند كه قبل از ۶ ماهگي به كودك آب ميوه ندهيد و پس از آن هم بيش از ۱۲۰ تا ۱۶۰ سي سي در روز به او ندهيد. شير خشك هايي كه با ميزان ناصحيح آب مخلوط شده است نيز مي توانند موجب اسهال شوند بنابراين دقت كنيد كه هنگام آماده كردن شير ميزان آب مخلوط شده با شير خشك صحيح باشد.

 • آلرژي نسبت به شير

آلرژي نسبت به شير نادر است ولي مي تواند باعث اسهال و گاهي استفراغ شود. اگر كودك شما به شير آلرژي دارد ممكن است علائم آن از چند دقيقه تا چند ساعت پس از شير خشك تهيه شده از شير گاو و يا غذاهاي حاوي فرآورده هاي لبني (پس از شروع مصرف غذاهاي جامد) ظاهر شود. اگر شما مشكوك هستيد كه اسهال كودك به شير مربوط است در اين باره با پزشك او مشورت كنيد.

اسهال اطفال

 • اگر سن

کودک شما طوری است که می تواند غیر از شیر، غذا هم بخورد، برای رفع اسهال هویج ، برنج و سایر غلات، موز و سیب زمینی مفید و مؤثر هستند. ولی هرگز به کودک خود آبمیوه، نخودسبز، گلابی، هلو ، آلو و زردآلو ندهید تا به وضعیت طبیعی برگردد و اسهالش برطرف شود.اگر اسهال بیش از یک هفته طول کشید یا بیش از 72 ساعت همراه با تب بود، حتماً به پزشک متخصص کودک خود مراجعه کنید.

با مشاهده حالات زیر سریعاً نوزاد خود را نزد متخصص اطفال ببرید :

* اگر نوزاد دیگر شیر نمی خورد.

* علائم کم آبی را از خود نشان می داد ( علائم کم آبی : دهان خشک، گریه بدون اشک، نقاط فرورفته روی پوست، بیحالی، 8 ساعت ادرارنکردن )

* اگر سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است و دچار اسهال شده است

* اسهال همراه با تب

* حالت تهوع برای مدت 24 ساعت

* 8 بار مدفوع کردن در 8 ساعت

* مشاهده خون، موکوس(ماده لزج) و چرک در مدفوع

برای رفع اسهال به کودک خود هویج ، برنج و سایر غلات، موز و سیب زمینی بدهید.

در این مواقع کاملاً مراقب پوشک فرزندتان باشید. مدفوع در حالت عادی دارای آنزیم هایی است که به گوارش موادغذایی کمک می کنند. موقع اسهال که مدفوع سریع و پی در پی از بدن خارج می شود، دارای مقدار بیشتری از این آنزیم هاست. وقتی که کودک در پوشک خود اسهال می کند، این آنزیم ها باعث از بین رفتن پوست نرم و لطیف پاهای او می شود که به اصطلاح می گوییم پاهای بچه سوخته است.

اسهال اطفال

برای جلوگیری از سوختن پاهای کودک باید :

 • به طور مرتب پوشک بچه را عوض کنید.
 • بعد از هر بار مدفوع کردن با آب ولرم او را بشویید.
 • در معرض هوا یا با یک دستمال نرم و لطیف پاهای او را خشک کنید.
 • با پمادهای مخصوص سوختگی ، پاهای کودک را چرب کنید.
 • سعی کنید در این مواقع کمتر از دستمال های مرطوب برای پاک کردن نوزاد استفاده کنید.

در اینگونه مواقع پدر و مادر نگران مدفوع آبکی و پی در پی نوزاد خود هستند و می خواهند آن را بر طرف کنند و پزشک نگران کم آبی بدن او. ولی به نظر ما در این شرایط علاوه بر اینها، باید مراقب سوختگی پای کودک خود در اثر اسهال های مکرر باشید و برای پیشگیری از سوختگی طبق موارد بالا عمل کنید.

------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (78 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

باران | ۵ سال پیش
سلام من دخترم یه ماهو خردهی داره الان دقیقن یه ماه هست که اسهال داره برا برطرف کردنش چیکار کنم تور خدا کمکم کنید خیلی نگرانشمو
5
28
ANA | ۵ سال پیش
سلام.پسرمن 5 ماهشه وشیرخشک ببلاک میخوره اوایل نان میخورد.روزی 5تا6بارمدفوع آبکی میکنه.تواین ماه آخراصلارشدنکرده
.چ کارکنم ک دفعات مدفوعش کم بشه؟!
0
30
نرگس | ۵ سال پیش
سلام. کودک یکساله دارم و سه هفته اسهال شده بدون تب یا استفراغ. هر دارویی تجویز شده و دادم خوب نشده. ممنون میشم بگید چیکار کنم.
13
57
کیان | ۵ سال پیش
سلام پماد الفا برای رفع سوختگی پای بچه عالیه دوبار استفاده کنید هر چقدر هم وضعش بد باشه خوب میشه من برای بچم همیشه استفاده میکنم البته فقط وقتی پاش میسوزه
2
6
حنانه | ۵ سال پیش
سلام دخترمن یک سال وسه ماهشه الان یه ماه میشه اسهاله پیش متخصص هم بردم خوب نشده.سوختگی پاش هم خیلی زیادهس خیلی بیقراری میکنه لطفا راهنمایی کنید
6
14
ترانه | ۷ سال پیش
سلام من دخترم چهل روزشه اسهال گرفته و پاش به طور فجیع سوخته شده لطفا راهنماییکنید
7
3
پاسخ ها:
زهور | ۵ سال پیش
سلام گل شوره سر رو باوکمی اب بزار رو پاهاش وپوشکشو ببند خوب میشه
0
3
طاهره | ۷ سال پیش
باسلام
پسرمنم بیست روزشه وحدودیک هفته هست اسهال داره به متخصص نوزادان هم مراجعه کردیم وزنش کرد وگفت مشکلی نداره ووضعیتش خیلی خوبه ولی ماروکلافه کرده وهروقت شیر میخوره درجا مدفوع میکنه وبعضی وقتاهم بالا میاره لطفا مارا راهنمایی کنید ممنون از دلگرم
1
6
پاسخ ها:
توحید | ۴ سال پیش
درمال اسهال کودکان فقط وفقط پودرسنجدباماست یا آویشن نرم باماست
6
1
زهره | ۷ سال پیش
سلام نوه من 5ماه است چندبادکتر بردیم خوب نمی شود چکارکنیم
4
11
مریم | ۷ سال پیش
سلام بچه من دوماه و۲۲روزش بعد از هر شیری مدفوع میکنه دکتر بردمش فایده نداره الان یک هفته کمتر چکار کنم
3
9

hits