دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دلایلی که باعث تغییر رنگ بینی گربه می شود !
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بینی گربه در طول زندگی خود تغییر رنگ می دهد. مگر اینکه گربه شما رفتارهای غیرمشخص دیگری از خود نشان دهد، که این به ندرت دلیلی برای نگرانی است.

چه چیزی باعث تغییر رنگ بینی گربه می شود؟

بینی گربه ها به دلیل عوامل خارجی نظیر افزایش سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رنگ های غذایی می تواند تغییر رنگ دهد. با این حال، تغییر در قسمت چرم بینی می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. بینی گربه ها همچنین به دلیل لنتیگو سیمپلکس می تواند از صورتی به تیره (کک مک) تغییر کند.

هیجان، تغییرات دما، لک، کبودی، آلرژی، بیماری کوشینگ و فشار خون بالا از دلایل دیگر تغییر رنگ بینی گربه می باشد. همچنین، اگر بینی حیوان خانگی شما رنگ پریده شود، گربه ممکن است مشکل گردش خون داشته باشد.

چرا رنگ بینی گربه ها تغییر می کند؟

چیزی به نام رنگ پیش فرض بینی گربه وجود ندارد، بینی برخی از گربه ها صورتی روشن است، در حالی که برخی دیگر به رنگ مشکی هستند. این بستگی به رنگ خز آنها دارد زیرا همان رنگدانه ها روی سایه چرم بینی گربه شما تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که تغییر رنگ در برخی از گربه‌ها راحت‌تر از سایرین قابل تشخیص است. برای مثال، نادیده گرفتن سیاه شدن بینی صورتی ،که به آن هایپرپیگمانتاسیون می گویند، غیرممکن خواهد بود.

علت سیاه شدن بینی گربه

لکه های پیری (لنتیگو)

با بزرگتر شدن گربه ها، کک و مک های بیشتری روی پوستشان ایجاد می شود که به آن لنتیگو می گویند. لکه های کبدی که روی پوست انسان در پیری ایجاد می شوند، نوعی لنتیگو هستند. در گربه ها، احتمالاً لنتیگو سیمپلکس است که ابتدایی ترین شکل لنتیگو است و کاملاً بی ضرر است. لنتیگو از اطراف لب و دهان گربه شروع اما در نهایت در بینی گربه آشکار می شود. چشم ها و لثه ها نیز می توانند با افزایش سن گربه، آنها تحت تأثیر قرار گیرند.

گربه‌هایی که خز نارنجی دارند بیشتر در سنین پایین‌تر به لنتیگو مبتلا می‌شوند، لنتیگو در ابتدا می تواند هشدار دهنده باشد، زیرا ممکن است این لکه ها با ملانوما اشتباه گرفته شود. با این حال، یک تفاوت اصلی این است که لنتیگو لکه های کوچکی را ایجاد می کند که به سختی از پوست خارج می شوند. اما لکه های ملانوما بزرگتر و بلندتر خواهند شد. لکه های لنتیگو روی بینی گربه فقط یک نقص زیبایی شناختی است.

کبودی (هماتوم)

تیره شدن ناگهانی بینی گربه می تواند ناشی از کبودی باشد. بینی گربه ها از بیرون کبود نمی شوند، اما کبودی هایی در زیر پوست ایجاد می شود که به آن هماتوم گفته می شود. هماتوم پارگی جزئی رگ های خونی زیر پوست است. برخورد و آسیب مانند برخورد با شاخه ای از درخت، مبلمان، یا درگیری با سایر گربه سانان، یک علت رایج برای هماتوم بینی گربه ها است.

خونریزی بینی

بر اساس مجله آمریکایی تحقیقات دامپزشکی، همه هماتوم ها در اثر تروما ایجاد نمی شوند. گاهی اوقات، این را می توان با مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن آنها توضیح داد، که اغلب یک بیماری التهابی است. اگر گربه شما خونریزی دماغ داشته باشد این احتمال بیشتر می شود که این خونریزی باید فورا رفع شود.

رنگی شدن

گربه‌ها دنیا را از طریق رایحه کاوش می‌کنند، بنابراین ممکن است صورت خود را در مواد غذایی حاوی رنگ‌های طبیعی فرو کرده باشند. بینی گربه می‌تواند حساس باشد، بنابراین به آرامی آن ناحیه را با یک پنبه مرطوب تمیز کنید تا لکه‌های رنگی از بین بروند.

واکنش های آلرژیک

هیپرپیگمانتاسیون و ضخیم شدن بینی گربه می تواند با یک واکنش آلرژیک مرتبط باشد. در این صورت گربه علائم دیگری نیز نشان خواهد داد، مانند:

تغییر رنگ بینی گربه

 • خارش
 • سرفه و عطسه
 • استفراغ و اسهال
 • بروز کهیر یا ضایعات
 • تقلا برای نفس کشیدن

غذا رایج ترین منبع واکنش های آلرژیک گربه ها است، اما گربه شما ممکن است به چیزهای دیگری در محیط خود واکنش نشان دهد. اگر گربه شما اخیراً غذای جدیدی نخورده است، هر تغییر دیگری را در خانه در نظر بگیرید. آلرژی های رایج گربه شامل دود سیگار، مواد نرم کننده یا شوینده های لباسشویی، تعویض بستر و کاسه های پلاستیکی هستند.

تنظیم دما

بینی گربه دارای رگ های خونی زیادی است، برهمین اساس هماتوم در این بخش از آناتومی گربه ها بسیار رایج است. این رگ های خونی به این معنی است که رنگ بینی گربه با توجه به درجه حرارت متفاوت است. در واقع این رگ های خونی زمانی که گربه شما سرد است منقبض و باعث می شود رنگ بینی روشن تر به نظر برسد. اما اگر گربه شما گرم باشد، برعکس این امر اتفاق می افتد، زیرا بینی صورتی کم رنگ با بزرگ شدن رگ های خونی قرمز رنگ می شود.

هیجان و تحریک

یک گربه هیجان زده چرم بینی تیره تری دارد زیرا وقتی هیجان زده یا بیش از حد تحریک می شود، خون بیشتری را در سر سرش دریافت می کند. اما هنگامی که گربه آرام شد، بینی باید به حالت عادی و سایه روشن‌تر بازگردد. اگر این اتفاق نیفتد ممکن است گربه فشار خون (فشار خون بالا) داشته باشد.

فشار خون

فشار خون بر بسیاری از گربه ها، به ویژه گربه های پیر تأثیر می گذارد. اگر فشار خون بالا کنترل نشود، می تواند کشنده باشد. که تیره شدن بینی وسیله ای برای تشخیص نیست، اما مستلزم بررسی بیشتر است.
گربه ای که هیجان زده یا بیش از حد تحریک می شود ممکن است فشار خون حاد را تجربه کند، که شدت فشار خون بالا به سلامت کلی گربه شما بستگی دارد. با افزایش سن گربه ها، احتمال ابتلا به فشار خون سیستمیک یا مزمن بیشتر می شود. که با توجه به مجله دامپزشکی داخلی، این امر ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود.

بیماری گربه

علائمی که باید در خصوص فشار خون به آنها توجه کرد، عبارتند از:

 • تشنج
 • خون در ادرار
 • گردش خون ضعیف
 • از دست دادن بینایی
 • از دست دادن هماهنگی
 • انفجار بیش فعالی و بی قراری
 • مردمک های دائما گشاد شده و خیره شده

اگر بینی گربه بسیار کمرنگ تر شود، ممکن است به دلیل گردش خون ضعیف باشد. این به این دلیل است که خون به رگ های خونی بینی گربه نمی رسد، بنابراین رنگ بینی شروع به از دست دادن می کند.
این امر می تواند به کاردیومیوپاتی گربه اشاره کند. که مطالعه در مجله پزشکی و جراحی گربه ها نشان می دهد که گربه های مو کوتاه بریتانیایی با خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری روبرو هستند.در واقع اگر گربه بیماری قلبی داشته باشد، خون به طور مطلوب در بدن پمپاژ نمی کند و همین باعث می شود گربه احساس سرما کند.

کم خونی

کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن فاقد گلبول‌های قرمز کافی برای حمل خون اکسیژن‌دار باشد که منجر به رنگی ‌تر شدن اندام‌ها (بینی، پد پنجه‌ها و لثه‌ها) می‌شود.
در واقع گربه ها فاقد پتاسیم هستند که همین منجر به هیپوکالمی و در نهایت منجر به کم خونی می شود. هیپوکالمی به این معنی است که رژیم غذایی گربه شما فاقد پتاسیم کافی است. غذاها و مکمل های غنی از پتاسیم معمولا مشکل را برطرف می کنند. در غیر این صورت، تزریق مایعات داخل وریدی ضروری خواهد بود.

لوکوتریشیا (ویتیلیگو)

لوکوتریشیا (ویتیلیگو) یک بیماری نادر است که رنگدانه ها را از پوست گربه از بین می برد. اغلب از پل بینی شروع اما در سراسر بدن پخش می شود و لکه های سفیدی را بر جای می گذارد. ویتیلیگو می تواند در اثر استرس و نارضایتی ایجاد و حتی تشدید شود. اگر بینی گربه به طور ناگهانی سفید شد، مطمئن شوید که نیازهای گربه شما برآورده می شود.

آفتاب سوختگی

بسیاری از گربه ها عاشق خورشید هستند و ساعت ها در برابر اشعه ماوراء بنفش غرق می شوند. که در نهایت، ممکن است بینی گربه دچار سوختگی شود، که رنگ را عمیق تر می کند و پوست بینی ممکن است شروع به تاول زدن و کنده شدن کند. رنگدانه های روشن بینی سریعتر از رنگ های تیره می سوزند و مهمتر از آن، آسیب طولانی مدت خورشید به بینی گربه می تواند منجر به سرطان پوست شود.

برای محافظت از بینی گربه، کرم ضد آفتاب نزنید، زیرا بسیاری از لوسیون های برنزه کننده حاوی سالیسیلات هستند که محصول جانبی آسپرین هستند. طبق تحقیقات دامپزشکی و سم شناسی انسانی، آسپرین برای گربه ها سمی است.

مشکلات بینی گربه

کراتیت در گربه ها، از علائم ظاهری تا راه های پیشگیری را بشناسید.

هیپرآدرنوکورتیکیسم (بیماری کوشینگ)

هیپرآدرنوکورتیکیسم (بیماری کوشینگ) مشکلی در غدد فوق کلیوی است. یک گربه مبتلا به هیپرآدرنوکورتیکیسم، کورتیزول اضافی (هورمون استرس) تولید می کند. که اغلب، این وضعیت به عنوان یک تومور در غده هیپوفیز شروع می شود. بیماری کوشینگ در گربه ها نادر است اما ممکن است رخ دهد. گربه های ماده مسن که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر هستند، به خصوص اگر دیابت نیز داشته باشند. هایپرپیگمانتاسیون به عنوان یکی از اولین هشدارها در نظر گرفته می شود.

مجله انجمن دامپزشکی آمریکا علائم زیر را در خصوص بیماری کوشینگ ذکر می کند:

بی حالی
خز بی کیفیت و نامرتب
افزایش تشنگی و ادرار همراه
نفس نفس زدن و تنگی نفس
ظاهر پف کرده و شکم گلدانی
کاهش وزن ناگهانی و تحلیل عضلانی

هیچ درمانی برای هیپرآدرنوکورتیکیسم وجود ندارد، اما دامپزشک ممکن است غده هیپوفیز گربه را با جراحی بردارد یا با دارو کنترل کند. در واقع دماغ گربه در تمام طول عمرش به همان رنگ باقی نمی ماند. چرم بینی گربه به دلایل مختلف روشن و تیره می شود، اما تغییرات ناگهانی در سایه یا بافت باید توسط دامپزشک بررسی شود.

منبع : دام و پتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits