دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
سرمازدگی طوطی ؛ مراقبت از طوطی در زمستان
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شرایط نگهداری از طوطی‌سانان در سرما : حتما از دستگاه بخور سرد یا رطوبت ساز، برای ایجاد رطوبت مناسب استفاده کنید.کمبود رطوبت در زمستان میتواند باعث بروز مشکلات دستگاه تنفسی و ایجاد حساسیت برای طوطی ها شود.

نکات نگهداری طوطی در فصل زمستان

برای بسیاری از ما فراهم کردن میزان گرمای مناسب در هوای سرد زمستان کمی آسان تر است . فقط باید درجه حرارت دستگاه های حرارتی افزایش دهیم و کمی از غذای گرم خود را با طوطی تقسیم کنیم . قرار دادن چوب نشیمنگاه طوطی در یک جای بلند و گرم نیز ایده ی فوق العاده مناسبی خواهد بود.

اگر شما در یک خانه ی قدیمی و یا آپارتمان زندگی می کنید، ممکن است شومینه نداشته باشید و یا شاید یک بخاری دیواری ساده داشته باشید که نمی خواهید آن را برای مدت طولانی روشن نگه دارید.
این موضوع در مناطق جنوب کالیفرنیا امری عادی و متداول است جایی که در آن دمای هوا در طول روز در طی ماه های سرد زمستان اغلب 70 و یا 80 درجه می باشد و در شب جیوه می تواند تا 30 و یا حتی 40 درجه نیز پایین آید. ممکن است شما در شب کمی احساس سرما کنید و سپس بخواهید برای گرم کردن خودتان در صبح چند دقیقه ای بخاری را روشن کنید.

با این حال،طوطی شما در طی 24 ساعت به دلیل تغییرات 30 درجه ای ( یا بیشتر ) دما مضطرب و آشفته خواهد شد. ممکن است شما بخواهید برای او یک دستگاه حرارتی قابل حمل تهیه کنید و آنرا در اتاقی که طوطی تان آنجاست قرار دهید تا دمای هوا را گرم و ثابت نگه دارد.

مراقبت از طوطی

در هنگام انتخاب دستگاه حرارتی با دقت توضیحات و مشخصات آن را بخوانید و مطمئن شوید که هیچ تلفون و روکش چوبی و یا لامپ گرما زا در درون آن وجود ندارد.
توصیه می شود دستگاه را برای اولین بار با بیشترین درجه ی ممکن روشن کنیم و آن را در اتاقی به دور از اتاق طوطی خود قرار دهیم یعنی جایی که طوطی ما آنجا نیست. به این ترتیب اجازه دهیم هر گونه مواد شیمیایی که ممکن است به طوطی آسیب برساند سوزانده شده و از بین برود و پس از آن بخاری را در نزدیکی طوطی قرار دهیم.

بخاری نباید در معرض سیم برق و یا سیم هایی از این دسته باشد چرا که به دلیل پراکنده شدن پرها و گرد و غبارهای طوطی می تواند به آتش سوزی منجر شود.

برای پوشاندن قفس طوطی و گرم نگه داشتن آن چه می کنید؟

پوشاندن و کاور کردن قفس هیچ کمکی به گرم نگه داشتن آن نمی کند.
دکتر لاری دامپزشک متخصص، این حالت را با یک فردی که در یک شب سرد زمستان زیر سایبان خوابیده و در روی سایبان و 6 متر بالا تر از بدن خودش پتو آویزان کرده مقایسه کرد. گرمای بدن آن فرد برای گرم نگه داشتن فضای زیر سایبان کافی نیست. او گفت این درست مثل زمانی است که شما قفس طوطی را پوشانده اید. یک طوطی برای گرم نگه داشتن کل فضای زیر کاور نمی تواند به اندازه کافی گرما تولید کند.

مراقبت از طوطی در سرما

همواره احتمال رخ دادن حوادث غیر مترقبه وجود دارد. مانند قطع شدن و یا خراب شدن موتور خانه در روزهای بسیار سرد زمستان. اگر این اتفاق رخ داد و طوطی شما علائم هیپوترمی (کاهش دمای عمومی بدن ) را نشان داد گام هایی وجود دارد که شما می توانید به سرعت آن ها را انجام دهید.

در طوطی های کوچک ، شما می توانید آن را در مجاور بدنتان در داخل لباس خود قرار دهید. البته مطمئن شوید از اینکه زیاد طوطی خود را محکم نگرفته اید و فشار زیادی به قفسه سینه ی طوطی نیاورده اید به طوری که او می تواند به راحتی نفس بکشد. و یا می توانید طوطی را حوله و پتو پیچ کنید تا حرارت و گرمای بدنش را حفظ نماید ولی اگر هیپوترمیا وجود داشته باشد هیچ کمکی به زود گرم کردن او نخواهد کرد.

حتماً بخوانید:
همه چیز در مورد تغذیه طوطی ها

همه چیز در مورد تغذیه طوطی ها

طوطی ها چه می خورند؟ طوطی ها در طبیعت از مواد غذایی مختلفی تغذیه می کنند و غذای آنها به یک دانه خاص یا غذای مشخص خلاصه نمی شود. آن ها همواره از غذای…

در هیپوترمیا شما به فراهم کردن یک نوع منبع گرمازا نیاز خواهید داشت. همچنین میتوانید از سشوار برای گرم کردن طوطی استفاده کنید و یا پاهای او را در یک ظرف آب گرم قرار دهید و یا می توانید او را به حمام ببرید و دوش آب گرم را باز کنید تا حمام مانند سونا بخار کند.

نگهداری طوطی

دکتر بورکت توصیه می کند یک حوله گرم روی طوطی قرار دهید و پاهای او را ماساژ دهید تا جریان خون به خوبی در پاهایش ادامه داشته باشد و گرما به کل بدن طوطی برسد مخصوصا به پاهای او. اگر شرایط خطرناک و جدی به نظر می رسد بلافاصله به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه نمایید.

منبع : پارسی پتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits