دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
علت بوی بد و رنگ قرمز اسپرم چیست و مایع منی سالم چه بویی دارد؟

آیا بو و رنگ غیر طبیعی مایع منی نشان دهنده بیماری حاد است ؟

علت بوی بد و رنگ قرمز اسپرم چیست و مایع منی سالم چه بویی دارد؟
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
تشخیص سلامت بدن مردان از روی اسپرم : بو غیرطبیعی منی ، مانند بوی شدید ماهی، ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. به طور کلی، اسپرم دارای بوی ضعیفی است که در اثر مخلوط مواد شیمیایی مانند اسید سیتریک و کلسیم ایجاد می شود.

بو های غیرطبیعی منی ، نشان دهنده چه مشکلی است؟

اسپرم به مایع منی کمک می کند تا به تخمک برسد، اسپرم تنها 1٪ از منی را تشکیل می دهد. مایعاتی که 99٪ دیگر منی را تشکیل می دهند منجر به بوهای طبیعی و غیرطبیعی منی می شوند. مایع منی معمولاً کمرنگ است زیرا در درجه اول از آب تشکیل شده است. منی به طور معمول بوی موادی مانند سطح pH مشابه را می دهد که معیاری برای میزان اسیدی بودن یک ماده شیمیایی است.

منی طبیعی کمی قلیایی است و pH آن از 7.2 تا 8.8 متغیر است. این pH با pH مشابه و کمی کمتر از آب دریا و جوش شیرین است. برخی افراد بوی قوی تری شبیه سفید کننده یا آمونیاک را گزارش می کنند که طبیعی است.

علت اصلی بوی منی : سایر مواد شیمیایی موجود در منی نیز می توانند بر بوی آن تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، بعضی از افراد ممکن است بوی قندی را متوجه شوند زیرا منی حاوی فروکتوز، قندی است که در میوه ها یافت می شود. منی همچنین حاوی منیزیم و کلسیم است که می تواند بوی کمی فلزی یا نمکی به آن ببخشد. منی در درجه اول از آب تشکیل شده است، بنابراین بوی آن معمولاً ضعیف است. برخی از افراد حتی ممکن است متوجه بو نباشند.

separator line

بوهای غیرطبیعی منی و علت آنها

منی معمولاً بوی ضعیفی دارد و تغییر بو می تواند نشان دهنده عوامل مختلفی باشد. تغییرات طولانی مدت یا قابل توجه در بوی مایع منی ممکن است به یک بیماری پزشکی زمینه ای از جمله عفونت منتقله از راه جنسی اشاره داشته باشد.

برخی از بوهای غیر طبیعی منی که می توانند نشانه ای از یک مشکل باشند، عبارتند از:

بوی بسیار شدید: باکتری ها و سایر میکروب ها می توانند بو مایع منی را تغییر دهند. اگر منی بوی بد و طاقت فرسایی داشته باشد یا با گذشت زمان بدتر شود، ممکن است نشانه ای از عفونت یا بیماری مقاربتی باشد.

بوی شیرین: منی طبیعی به دلیل فروکتوز موجود در آن می تواند کمی بوی شیرین ببخشد. اما مایع منی که بوی خاصی شیرین دارد می تواند نشانه هشدار دهنده اولیه دیابت باشد. بررسی ها نشان می دهد مردان دیابتی ممکن است مقدار بیشتری قند در مایع منی داشته باشند و بوی آن شیرین تر از حد معمول باشد.

بوی آمونیاک، سفید کننده یا کلر در مایع منی : منی به طور معمول بوی آمونیاک، سفید کننده یا کلر می دهد. منی حدود 1 درصد اسپرم و 99 درصد ترکیبات دیگر، آنزیم ها، پروتئین ها و مواد معدنی است.

بسیاری از این مواد قلیایی هستند. این بدان معنی است که pH منی در مقیاس pH بالاتر از 7 هستند که از 0 (بسیار اسیدی) تا 14 (بسیار قلیایی) اندازه گیری می شود.

برخی از مواد قلیایی موجود در منی، عبارتند از:

مس
گوگرد
منیزیم
کلسیم
فلز روی

مایع منی به طور معمول کمی به سمت قلیایی متمایل می شود. وقتی سطح PH بدن شما متعادل باشد، بوی منی باید مانند بوی آمونیاک، سفید کننده یا سایر مواد قلیایی باشد.

به خصوص پس از داشتن رابطه جنسی، ممکن است متوجه تغییراتی در این رایحه شوید. واژن به سمت اسیدی متمایل می شود و سطح PH معمول آن بین 3.8 تا 4.5 است. این محیط اسیدی می تواند با مواد موجود در منی تداخل داشته و بوی آن را به طور موقت تغییر دهد.

بوی ماهی یا تخم مرغ فاسد : بوی ماهی در مایع منی طبیعی نیست و ممکن است نشان دهنده عفونت مقاربتی باشد. خوردن بعضی از غذاها مانند مارچوبه، گوشت و سیر یا نوشیدن مقدار زیادی کافئین یا الکل می تواند باعث بوی تند منی شود. سعی کنید مصرف این غذاها را محدود کنید تا ببینید بوی مایع منی شما بعد از چند روز به حالت عادی برمی گردد یا خیر. اگر چنین است، دیگر جای نگرانی نیست.

تداوم بوی ماهی مانند منی بعد از چند روز، می تواند نشانه ای از عفونت مقاربتی (STI) یا سایر بیماری های زمینه ای باشد، مانند:

تریکومونیازیس. این عفونت می تواند باعث خارش و سوزش و همچنین ترشحات بد بو از آلت تناسلی شود.

سوزاک. این عفونت باکتریایی می تواند باعث سوزش هنگام ادرار کردن، تورم بیضه و ترشحات آلت سفید، سبز یا زرد شود.

پروستاتیت. پروستاتیت به التهاب غده پروستات اشاره دارد. این معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. علائم شامل درد هنگام دفع ادرار، ادرار کدر یا خونی، درد در هنگام انزال یا مجبور به دفع ادرار بیش از حد معمول است.

در صورت مشاهده این علائم همراه با مایع منی بدبو، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.تغییر در بوی منی می تواند با تغییر در طعم آن همراه باشد که این تغییر می تواند نشانه دیگری از یک بیماری زمینه ای باشد.

separator line

علل بوی غیرطبیعی منی

علل بوی غیرطبیعی منی

عوامل مختلفی بر تعادل شیمیایی بدن و همچنین غلظت باکتریها و سایر موادی که با اسپرم مخلوط می شوند و رایحه شما را تغییر می دهند، تأثیر می گذارد.

عواملی که بر بو های غیر طبیعی منی تأثیر می گذارند، عبارتند از:

ختنه نکردن

اگر ختنه نشده باشید، غلظت عرق، چربی های پوست، سلول های مرده پوست، باکتری ها و اسمگما در زیر پوست ختنه گاه شما می تواند در حین انزال با مایع منی شما مخلوط شود. این می تواند باعث تغییر بوی مایع منی شود.

اگر ختنه شده باشید، عرق و روغن هنوز هم می توانند رایحه شما را تحت تأثیر قرار دهند، اما به طور معمول در غلظت های بالا به همان اندازه جمع نمی شوند. دلیل این امر این است که چیزی برای به دام انداختن این مواد در زیر پوست وجود ندارد.

عرق یا ادرار خشک شده

عرق و ادرار حاوی مقادیر زیادی سدیم، یک ماده قلیایی است. سدیمی که پس از خشک شدن عرق یا ادرار بر روی پوست شما باقی مانده است، در صورت مخلوط شدن می تواند بوی مایع منی را بیشتر شبیه سفید کننده یا کلر کند.

عرق و ادرار همچنین حاوی مواد متعدد دیگری هستند که می توانند با مواد قلیایی موجود در منی واکنش نشان دهند. کلرید، پتاسیم و منیزیم همه می توانند رایحه آن را تغییر دهند.

اگر بوی مایع منی با مواد دیگر مانند ادرار یا عرق مخلوط شود، ممکن است بوی آن تغییر کند. همچنین مایع منی هنگام خشک شدن می تواند بوی دیگری داشته باشد. مایع منی خشک بوی قوی تر و قابل توجه تری دارد.

تغییر PH منی می تواند بر بوی آن تأثیر بگذارد. پروستات همچنین مایع اسیدی به مایع منی اضافه می کند که باعث کاهش pH آن می شود. بر همین اساس به نظر می رسد تغییر در عملکرد پروستات ممکن است بر روی pH و بوی مایع منی تأثیر بگذارد. از طرفی هم، وقتی مایع منی با مایعات واژن ترکیب می شود، بوی آن نیز تغییر می کند.

رژیم غذایی

آنچه می خورید و می نوشید حاوی مواد شیمیایی، مواد مغذی و سایر مواد است که می تواند با محتوای منی شما مخلوط شود. تصور می شود برخی از آنها بوی مایع منی و طعم آن را شیرین می کنند، از جمله:

میوه ها مانند آناناس، پرتقال و پاپایا
ادویه های “شیرین” مانند جوز هندی و دارچین
برخی از سبزیجات، مانند کلم بروکلی، کرفس، و گندم

تصور می شود که برخی مایع منی شما را تلخ می کنند، از جمله:

کلم
مارچوبه
کافئین
گوشت
نوشیدنی های الکلی
شیر و سایر محصولات لبنی
سبزیجات برگ دار، مانند اسفناج

برخی از این غذاها سالم هستند، بنابراین اگر نگران بوی مایع منی خود هستید، مصرف آنها را به طور کامل قطع نکنید. همیشه می توانید میوه و ادویه بیشتری اضافه کنید تا سعی کنید تعادل را حفظ کنید.

separator line

آیا می توان بوی مایع منی را تغییر داد؟

در حال حاضر هیچ تحقیق با کیفیت خوبی وجود ندارد که نشان دهد تغییرات رژیم غذایی منجر به تغییرات پایدار در طعم یا بو مایع منی شود. اما همانطور که غذا می تواند بوی عرق یا پوست فرد را تغییر دهد، ممکن است به طور موقت منجر به تغییر بوی منی شود.

افرادی که نگران تغییر بوی مایع منی خود هستند باید از مصرف غذاهای با بوی شدید مانند ماهی خودداری کنند. آنها همچنین باید از غذاهایی که بو یا رنگ مایعات بدن دیگر را تغییر می دهند مانند مارچوبه خودداری کنند.

separator line

مایع منی قرمز یا قهوه ای نشانه چیست؟

اگر مایع منی شما ظاهر قرمز یا قهوه ای رنگ داشته باشد، می تواند نشانه ای از وجود خون در منی باشد. در حالی که این ممکن است به نظر شما جدی و خطرناک بیاید، در اغلب موارد، وجود خون در منی (یعنی hematospermia) معمولا خوش خیم است. شایع ترین علت آن انجام بیوپسی از پروستات است، اما همچنین می تواند به علت شرایط مختلف دیگری باشد که بر اندام های دستگاه تولید مثل مردان مانند عفونت تاثیر می گذارد. به ندرت، خون در مایع منی نشانه ای سرطان است.

خبر خوب این است که hematospermia اغلب به طور کلی خود به خود رفع میشود. با این حال، مهم است که آن را توسط دکتر خود چک کنید. پزشک به احتمال زیاد سوالاتی در مورد شرایط جسمی و فیزیکی شما می پرسد و همچنین یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد (از غده پروستات و بیضه ها)، پزشک ممکن است برای شما آزمایش ادرار و یا سو نوگرافی درخواست کند تا مطمئن شود عفونت و التهاب در اندام تناسلی وجود ندارد.آزمایشات را انجام دهید.

separator line

مایع منی سبز یا زرد نشانگر چه چیزی می تواند باشد؟

مایع منی طبیعی ممکن است دارای رنگ سفید یا کمی زرد باشد. هرچه مدت زمان بیشتری از آخرین انزال شما گذشته باشد بیشتر به سمت زرد متمایل خواهد بود که این موضوع طبیعی است. اما مایع منی با رنگ زرد پررنگ یا سبز مشخصا می تواند یک عفونت مانند عفونت STI (گونوره) را نشان دهد. اگر مایع منی به علت عفونت گونوره ا تغییر رنگ داده باشد، درمان با آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک ضروری خواهد بود.

separator line

در بوی غیرطبیعی منی چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در بوی غیرطبیعی منی چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بوی مایع منی افراد متفاوت است. بعضی از افراد حتی ممکن است با گذشت زمان یا با تغییر در رژیم غذایی، ورزش، استراحت و سایر عوامل سبک زندگی، همچنان بوی غیرطبیعی منی را داشته باشند. اما به طور کلی، مردان بهتر است در موارد زیر به پزشک مراجعه کنند:

خون در منی
انزال دردناک
خارش دستگاه تناسلی
بوی اسپرم بسیار شیرین است.
ترشح غیرمعمول از آلت تناسلی مرد
برجستگی هایی در اندام تناسلی یا اطراف آن
بوی بد منی که به طور ناگهانی شروع می شود.
مشکلات ادراری مانند بی اختیاری ادرار یا تکرر ادرار در شب

separator line

نکاتی برای حفظ سلامت منی

ورزش منظم می تواند به سلامت مایع منی کمک کند. اما توجه به بوی مایع منی اهمیت زیادی دارد. مطالعه ای در سال 2015 نشان داده که pH مایع منی بر سلامت اسپرم و باروری مردان تاثیر بگذارد.

ارتقاء نطفه و سلامت باروری از طریق موارد زیر امکان پذیر است:

ورزش زیاد
رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل
اجتناب از سیگار کشیدن و مواد مخدر
مصرف غذاها یا مکمل هایی که به نظر می رسد بوی اسپرم یا کیفیت آن را بهبود می بخشند.

منی بوی ضعیفی دارد که در افراد مختلف متفاوت است. تغییرات طولانی مدت در بوی مایع منی می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. به عنوان مثال، یک بوی بد یا ماهی می تواند نشانه ای از عفونت یا یک بیماری مقاربتی باشد. در صورت بروز این تغییرات به پزشک مراجعه کنید.

برخی موارد می توانند بوی مایع منی را تغییر دهند، مانند زمانی که با ادرار مخلوط می شود. با این حال، رژیم غذایی به هیچ وجه نمی تواند بوی مایع منی را کاملا تغییر دهد.

همچنین بخوانید :

علت بوی بد مایع منی (اسپرم) چیست ؟

آیا خوردن آب منی فوایدی هم دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits