دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
قبل از خرید سنگ فیروزه حتما این راهنما را مطالعه بفرمایید
4
زمان مطالعه: 9 دقیقه
مهم‌ترین سوالات افراد این است که انواع سنگ فیروزه کدام است؟ قیمت سنگ فیروزه نیشابور و یا قیمت سنگ فیروزه کرمان چقدر است؟

از مشهورترین و پرطرفدارترین سنگ‌های قیمتی میان ایرانیان سنگ فیروزه است که در این مطلب قرار است درباره خرید سنگ فیروزه اطلاعات خوبی در اختیار شما بگذاریم. این سنگ باارزش رنگ‌های مختلفی از جمله آبی تیره، آبی روشن و یا سبز دارد و همانطور که همه ما به خوبی می‌دانیم معروف‌ترین سنگ فیروزه، فیروزه نیشابور است و حتی معروفیت آن به سطح جهانی هم کشیده شده است. علت این شهرت سنگ فیروزه نیشابوری تنوع گسترده در رنگ و شکل آن و هم کیفیت آن است.

پرکاربردترین استفاده از این سنگ در گردنبند فیروزه است، به‌طوری که هر ایرانی حداقل یک گردنبند فیروزه‌ای دارد. البته در کنار جنبه تزیینی، عده زیادی نیز به دلیل خواص سنگ فیروزه از آن استفاده می‌کنند. باید دقت باشید که در زمان خریدن سنگ فیروزه اصل، دقت لازم را به کار ببرید و درباره راه‌های تشخیص سنگ فیروزه اصل تحقیق کنید.

مهم‌ترین سوالات افراد این است که انواع سنگ فیروزه کدام است؟ قیمت سنگ فیروزه نیشابور و یا قیمت سنگ فیروزه کرمان چقدر است؟ نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل به چه صورت است؟ برای آنکه پاسخ این سوال‌ها را بدانید تا پایان این مطلب با گالری جواهرات گنجه همراه باشید.

انواع سنگ فیروزه اصل

انواع سنگ فیروزه مطلبی است که می‌خواهیم اکنون به آن بپردازیم. سه فاکتور اصلی وجود دارد که انواع سنگ فیروزه زنده را مشخص می‌کند و از قرار زیر است:


رنگ فیروزه :
نگین فیروزه نیشابور طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را دارد و در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که فیروزه از رنگ آبی تیره تا سبز پررنگ وجود دارد و هرچه رنگ این سنگ به سمت آبی تیره باشد، قیمت سنگ فیروزه افزایش پیدا می کند.


معدن فیروزه :
دومین پارامتری که نوع سنگ فیروزه را مشخص می‌کند و مهم است که در زمان خرید سنگ فیروزه بدانید، معدن یا محل استخراج سنگ فیروزه است. معروف‌ترین معادن این سنگ در ایران، سنگ فیروزه نیشابور و سنگ فیروزه کرمان است. البته در نقاط مختلفی از جهان معدن این سنگ باارزش وجود دارد مثل مصر، تبت و آمریکا. اما کیفیت سنگ فیروزه ایران مخصوصا نیشابور بسیار بهتر از نقاط دیگر است.
همین کیفیت بالا است که باعث شده قیمت سنگ فیروزه نیشابور از قیمت سنگ فیروزه کرمان و دیگر معدن‌های آن بیشتر باشد و محبوبیت بیشتری هم میان مردم داشته باشد.

سنگ فیروزه اصل نیشابور و کرمان


شکل ظاهری فیروزه :
ظاهر سومین فاکتوری است که در تعیین قیمت سنگ فیروزه و انواع سنگ فیروزه نقش دارد. البته خوب است بدانید که از طریق شکل ظاهری سنگ، می‌توان تشخیص سنگ فیروزه اصل را هم داد. این سنگ زیبا از حیث ظاهر به دو نوع سنگ سنگ فیروزه شجر و سنگ فیروزه عجمی دسته بندی می‌شود.
حتما شما هم دیده‌اید که بعضی از سنگ‌های فیروزه رگه‌هایی قهوه‌ای رنگ داخل خود دارند اما بعضی دیگر از آنها کاملا یکدست و صاف بوده و هیچ رگه‌ای ندارد. به نوع رگه دار آن شجر و به نوع صاف آن عجم گفته می‌شود. در ادامه سنگ فیروزه عجمی و سنگ فیروزه شجر را تعریف می‌کنیم.

الف) فیروزه عجمى
باارزش‌ترین نوع سنگ فیروزه، فیروزه عجمى است. این سنگ رنگ آبی پررنگی دارد و به طور معمول به صورت گرد و یا بادامی تراش می‌خورد. هنگام خرید نگین فیروزه نیز معمولا افراد این نوع را مدنظر خود دارند. چون ظاهر این نگین فاقد هرگونه رگه‌ای است و کاملا صاف و یکدست است.


ب) فیروزه شجرى
علت آنکه به این سنگ فیروزه شجری گفته می‌شود این است که ظاهر این سنگ شجرها یا رگه‌های قهوه‌ای رنگ دارد و طرح‌های منظم یا غیرمنظمی را تشکیل داده‌اند. چنانچه طرح‌ها به صورت غیرمنظم باشد، در اصطلاح به آن سنگ شجر گفته می‌شود. این سنگ معمولا به شکل‌های گرد، چهارگوش، بیضی و یا اشکی تراش می‌خورد.
در زمان خرید سنگ فیروزه شجردار، باید گفت که هرچقدر رگه‌های موجود در سنگ منظم‌تر و به شاخ و برگ شبیه باشد، قیمت آن گران‌تر می‌شود. نوع دیگری از نگین فیروزه شجری که رگه‌های سیاه دارند، به فیروزه تارعنکبوتی مشهور شده‌اند.
البته گاهی هم امکان دارد رگه‌های روی سنگ به رنگ طلایی باشد که البته این اتفاق خیلی نادر است و حتما قیمت سنگ فیروزه را افزایش می‌دهد. اما معمولا رنگ‌های سبز و سبزآبی سنگ فیروزه ارزش قیمتی کمتری نسبت نگین فیروزه آبی دارد.

چطور سنگ فیروزه اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

در زمان خرید سنگ ماه تولد آذر چیزی که اهمیت زیادی دارد تشخیص سنگ فیروزه اصل است. از آنجایی که خواص سنگ فیروزه زیاد است، این سنگ محبوبیت زیادی میان مردم دارد اما تشخیص دادن اصل یا تقلبی بودن سنگ کار آسانی نیست. این کار گاهی به قدری سخت است که حتی افراد حرفه‌ای هم ممکن است اشتباه کنند.
البته بیشتر کسانی که در زمینه سنگ فیروزه یا دیگر انواع سنگ قیمتی کار می‌کنند می‌توانند با نگاه کردن به رنگ سنگ، رگه‌هایی که در پشت و روی آن وجود دارد و حتی نوع جلای آن تشخیص دهند که اصل است یا تقلبی. با این وجود راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که افراد بی‌تجربه در زمینه سنگ بتوانند از طریق آن تشخیص سنگ فیروزه اصل را بدهند.
یکی از راه‌هایی تشخیص فیروزه مصنوعی از فیروزه اصلی وزن پایین نوع مصنوعی آن است و این امر را به راحتی می‌توانید از زیورآلاتی که مخصوص به کودکان است متوجه شوید. چون در اغلب موارد در زیورآلات کودکانه از سنگ فیروزه اصلی استفاده نمی‌شود.
نوع بدلی و مصنوعی سنگ فیروزه امکان دارد از مواد معدنی طبیعی و یا سنگ‌های پلاستیکی یا شیشه‌ای رنگی ساخته و تولید شده باشد.
البته خوب است بدانید که مشکلی از جهت استفاده از سنگ فیروزه مصنوعی وجود ندارد اما با این شرط که مشتری به مصنوعی بودن و تقلبی بودن سنگ فیروزه آگاه باشد.
همچنین از طریق طیف جذبی نور، چگالی، اختلاف در وزن مخصوص، نقطه ذوب، ضریب شکست نور، سختی، فلورسانس، رنگ شعله و سایر خصوصیات نورى و فیزیکى که در سنگ فیروزه اصلی وجود دارد می‌توان نوع اصلی آن را از نوع تقلبی تشخیص داد.

نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل از تقلبی


البته بهترین راه موقع خرید سنگ فیروزه این است که تشخیص اصلی یا تقلبی بودن سنگ را برعهده کارشناس گوهرشناسی بگذارید و نگین فیروزه را از منابع معتبری همانند گالری گنجه که دارای مجوز و کارگاه تراش سنگ فیروزه هستند خرید کنید.

اصول تعیین قیمت سنگ فیروزه

در زمان خرید سنگ فیروزه، قیمت نقش مهمی دارد. قیمت سنگ فیروزه براساس معیارهای مختلفی همچون اندازه، کیفیت، معدن استخراجی، رنگ و... تعیین می‌گردد. به دلیل وجود همین پارامترهای مختلف در تعیین قیمت، نمی‌توان قیمت ثابت و معینی را اعلام کرد. توجه داشته باشید که قیمت گذاشتن برروی سنگ فیروزه کار تخصصی است که باید توسط متخصصان و کارشناسان باتجربه این زمینه تعیین شود.

نحوه نگهداری سنگ فیروزه

زمانی که اقدام به خرید سنگ فیروزه می‌کنید و یا جواهرآلاتی می‌خرید که دارای نگین فیروزه است، باید بدانید که چگونه از سنگ فیروزه آن نگهداری کنید. این سنگ به راحتی از مواد شیمیایی، آب داغ، شوینده‌های خانگی و خراشیدن آسیب می‌بیند، در نتیجه بهتر است بسیار مراقب آن باشید. مخصوصا که این سنگ درجه سختی کمی داشته و در صورت وارد شدن ضربه‌های شدید به آن، شکسته خواهد شد.

گردنبند طلا با سنگ فیروزه اصل


ما توصیه می‌کنیم برای نگهداری بهتر از سنگ فیروزه اصل موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

1. دقت داشته باشید که در زمان کرم زدن، روغن زدن و یا ادکلن زدن این سنگ در تماس با آنها نباشد، درغیر این صورت تغییر رنگ خواهد داد.
2. اگر شما جواهرآلاتی از فیروزه مانند انگشتر فیروزه دارید دقت کنید که در زمانی که دستتان قرار است در تماس با مواد شوینده قرار بگیرد، آن را از دست دربیاورید. البته آب کلردار نیز می‌تواند برای این سنگ بد باشد.
3. سعی کنید که این سنگ با هیچ مواد چربی تماس نداشته باشد.
4. در خرید سنگ فیروزه، اگر طلا و هرنوع زیورآلاتی خریدید که نگین فیروزه داشت، از آن زیورآلات در زمان داشتن فعالیت‌های فیزیکی شدید استفاده نکنید.
5. سعی کنید از سنگ فیروزه در آب و هوای بد استفاده نکنید چون اگر هوا بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد باشد ممکن است به این سنگ آسیب بزند.
6. هرگز برای تمیز کردن انواع سنگ فیروزه از مواد شیمیایی استفاده نکنید.
7. زیورآلاتی که نگین فیروزه دارد را درکنار سایر زیورآلات خود نگهداری نکنید چون امکان دارد سنگ فیروزه خراش بردارد.

سوالات رایج خرید سنگ فیروزه

1. کدام روش برای تمیز کردن سنگ فیروزه مطمئن است؟
اگر می‌خواهید سنگ فیروزه خود را تمیز کنید بهتر است از محلول آب ولرم استفاده نمایید.


2. کدام نوع از سنگ‌های فیروزه باارزش‌تر است؟
سنگ فیروزه عجمی باارزش‌تر از سنگ فیروزه شجر است و هر چه سنگ فیروزه آبی تر باشد ارزش بیشتری دارد.


3. آیا ممکن است عرق بدن انسان به سنگ فیروزه اصل آسیب بزند؟
فیروزه از آن سنگ‌های حساس است. بنابراین باید بگوییم که هر ماده شیمیایی و حتی چربی و عرق بدن انسان هم امکان آسیب زدن به آن را دارد و رنگ آن را تغییر می‌دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits