دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
بیوگرافی و زندگی شخصی حسین کلانی
7
زمان مطالعه: 9 دقیقه
حسین کلانی کیست ؟ / حسین کلانی (بیوگرافی و زندگینامه) + عکس / نگاهی به زندگی و فعالیت های حسین کلانی

بیوگرافی حسین کلانی به همراه داستان زندگی شخصی و عکس

حسین کلانی متولد ۳ بهمن سال ۱۳۲۳ در تهران بازیکن پیشکسوت و گل زن قهار فوتبال است. حسین کلانی از خاندان غفاری کاشان است. خاندان غفاری کاشان یا به عبارتی نام فامیلی غفاری، نام خانوادگی ایرانی است که نسب آنها به ابوذر غفاری (یکی از صحابیون حضرت محمد (ص) و از حامیان علی بن ابی طالب) داده میشود. این اسم قبلاً غِفاری (با کسرِ غین و بی‌تشدید) به‌کار می‌رفت. «غِفار» اسم جد تبار ابوذر غفاری بود. اما با تغییرات تلفظ، امروز بیشتر غَفّاری به‌ کار می‌رود و معروف‌ ترین شاخهٔ خاندان حسین کلانی در کاشان اقامت داشت. اما شاخه‌های دیگری در ناحیه‌های متفاوت مانند سمنان و مازندران نیز وجود دارند. حسین کلانی پیشتر در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌ اش را نیز در پرسپولیس گذراند و پست حرفه ای حسین کلانی بازی به عنوان مهاجم بود. حسین کلانی بازدن شش گل دومین گلزن برتر تاریخ شهر آورد تهران پس ازمرحوم “صفر ایرانپاک” می‌باشد. کلانی پس از پایان دوران بازیکنی خود، به ایالات متحده آمریکا رفت و در آنجا مهندسی معماری خواند و دارای مدرک کارشناسی مهندسی معماری است.

فرزندان حسین کلانی - حسین کلانی ساواک - رزومه دکتر حسین کلانی - روستای کلانی

حسین کلانی در دوران بازیکنی خود توانست ۴ بار آقای گل شود:

حسین کلانی ۲ بار آقای گل در جام منطقه‌ای ایران (یک بار مشترک با صفر ایرانپاک) شد.
کلانی یک بار در جام باشگاه‌های تهران در سال ۱۳۴۸ آقای گل شد.
و نهایتا یک بار در جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲ آقای گل شد.

کتابخانه شخصی حسین کلانی

به گفته خود حسین کلانی، وی بیش از بیست هزار جلد کتاب در کتابخانه شخصی خود دارد که این کتابها مربوط به حوزه خاصی نیست و در همه زمینه‌ها نوشته شده است که در طول ۵۰ ـ ۶۰ سال اخیر بعلت شدت علاقه وی به مطالعه، توسط وی خریداری و گردآوری شده و پس از مطرح شدن موضوع توسط وی در برنامه تلویزیونی ۹۰، از کتابخانه ملی با او تماس گرفتند و نامبرده آمادگی خود را برای اهدای این کتاب‌ ها به کتابخانه ملی اعلام کرد.

نام همسر حسین کلانی - گلهای حسین کلانی - ابراهیم کلانی - بیوگرافی مسعود کلانی

فعالیت های سیاسی حسین کلانی

حسین کلانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرد.
شجره نامه خاندانی که حسین کلانی متعلق به آنهاست

غفاریان از نخستین خاندان‌های کاشان بودند که به تشیع گرویدند. با آغاز عصر صفویه مسند قضاوت در امور شرعی شهر کاشان به عهدهٔ علمای این خاندان گذاشته شد و تا پایان دورهٔ زندیه افراد برجستهٔ خاندان، پیوسته به شغل قضاوت اشتغال داشتند. مانند قاضی ضیاءالدین، قاضی رفیع‌الدین، قاضی جلال‌الدین و غیره. در دورهٔ سلطنت شاه عباس، میرزا ضیاءالدین، فرزند قاضی رفیع‌الدین به هند رفت و از جملهٔ نزدیکان اکبر شاه درآمد و مدتی بعد به سمت ایلچی‌گری هندوستان به ایران فرستاده شد. در سال ۱۱۴۸ قاضی عبدالمطلب غفاری به نمایندگی کاشان به شورای دشت مغان رفت و سواد و بلاغت او در بیان، مورد پسند نادر شاه واقع شد. در دورهٔ افشاریه و زندیه اغلب حکومت کاشان به افراد این خاندان تفویض می‌شد. قاضی معزالدین غفاری نوادهٔ قاضی عبدالمطلب، تا اواسط دورهٔ زندیه حکومت کاشان را داشت (و بعد از او داماد وی عبدالرزاق خان کاشی) و با کفایت خود توانست مردم شهر را از هرج و مرج‌ها و اوضاع نابسامان آن دوره حفظ کند. سال‌ها پس از مرگ قاضی معزالدین، آذر بیگدلی صاحب تذکرهٔ آتشکده آذر، معزالدین را چنین مدح می‌کند: «بر زبان خلق عالم از وضیع و از شریف نام دوران معزالدین محمد می‌رود.»

در دورهٔ قاجار تعدادی از رجال این خاندان به دربار راه یافتند و داخل مشاغل مهم دولتی شدند، از جمله امین‌الدوله ابوطالب غفاری، اقبال‌الدوله، صاحب‌اختیار، اعتبارالممالک و غیره. در چند قرن اخیر، نقاشان معروفی نیز از میان غفاریان برخاسته‌اند. نخستین نقاش شناخته‌شدهٔ این خاندان ابوالحسن مستوفی غفاری (ابوالحسن اول) در دورهٔ زندیه می‌زیسته و در فن آبرنگ چیره‌دست بوده‌است. میرزا محمدحسن، برادرزادهٔ ابوالحسن اول، معاصر اوایل قاجار بوده و از شاگردان آقا صادق به‌شمار می‌رفته‌است. پسران او، میرزا بزرگ غفاری، میرزا علیرضا و ابوالحسن غفاری (ابوالحسن ثانی) نیز نقاش بوده‌اند. کمال‌ الملک پسر میرزا بزرگ غفاری است.

بیوگرافی حسین کلانی

اولین مصاحبه حسین کلانی بعد از ورود به ایران

حسین کلانی بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران در دهه های گذشته بعد از ۹ ماه حضور در ایالت متحده چند روز قبل به ایران بازگشت. او در زمان مدیریت کوتاه حمیدرضا سیاسی در پرسپولیس یکی از مشاوران او بود اما بعد از این که سیاسی به طور غیرمترقبه ای از پرسپولیس کنار رفت، او نیز از پرسپولیس کنار کشید. حسین کلانی که در دهه های ۴۰ و ۵۰ یکی از مهمترین مهاجمان فوتبال ایران و پرسپولیس بوده است بعد از بازگشت به ایران درباره اتفاقات و ماجراهای فوتبال ایران در ماه های گذشته گفت:« متاسفانه به علت گرفتاری ها و بعضی مشکلاتی که وجود داشت عملا نتوانستم خیلی فوتبال ایران را به طور جدی دنبال کنم.»

حسین کلانی درباره مشکلات پیرامون باشگاه پرسپولیس و محرومیت این باشگاه و مهدی طارمی گفت:« بله متاسفانه شنیدم که چه اتفاقی رخ داده است؛ اما چون در بطن ماجرا نبوده ام، نمی توانم اظهار نظر کنم. البته مهدی طارمی یک بک گراندی دارد و بازیکن بسیار خوبی برای تیم ملی و پرسپولیس بوده است. با این حال من هم خوشبختانه یا متاسفانه از این ماجراها دورم و خیلی علاقه ندارم وارد این مسایل شوم.»

 زندگی خصوصی بیوگرافی حسین کلانی

حسین کلانی همچنین درباره دوری اش از فوتبال گفت: « من تنها در یکی دو ماهی که آقای سیاسی، مدیرپرسپولیس بود با این باشگاه همکاری کردم، برنامه هایی داشتیم و قرار بود اجرا کنیم که بعد همه آن ها منتفی شد. من از همان زمان که از اسپانیا برگشتیم متوجه شدم تصمیم گیرنده و برنامه ریزان کسان دیگری هستند و آن ها علاقمند هستند که کارها را مطابق برنامه های خودشان پیش ببرند و بهتر است ما دخالتی نداشته باشیم.» او با اشاره به مشکلات باشگاه و البته شکست پرسپولیس مقابل الهلال گفت:« خیلی ناراحت می شوم وقتی این اخبار را می شنوم. ما برای این تیم زحمت کشیدیم و البته بعد از ما هم خیلی ها آمدند و برای تیم تلاش کردند. نهایتا فرزند آدم هرچقدر هم دور باشد بازهم عزیز است. پرسپولیس برای ما شاهینی های قدیمی یک تیم محبوب است و دلمان نمی خواهد مشکلی برای این تیم پیش بیاید. ما اگر بتوانیم مثمرثمر باشیم حتما حضور پیدا می کنیم؛ چراکه جنبه اصلی این تیم مردم هستند؛ مردمی که ما و تیم را ساختند.»

حسین کلانی افزود: « من فقط یک بازیکن فوتبال بوده ام و همیشه مدیریت و هیات مدیره کسان دیگری بوده اند. هر تشکیلاتی سلسله مراتبی دارد و در نهایت بازیکن است که وظیفه اش فقط بازی کردن است. در آن مدت خیلی کوتاهی هم که به عنوان یکی از اعضای باشگاه فعالیت کردم، به خاطر بک گراندی بود که در کارهای اجرایی داشتم. واقعیت این است که همه ما علاقمند به ورزش هستیم. ورزش بهترین آلترناتیو برای ارضای غرور چه ملی و چه شخصی است و همه دوست دارند در این زمینه کاری بکنند. درباره باشگاه پرسپولیس هم همینطور است، آدم دلش می خواهد کاری برای این تیم انجام بدهد ، البته الان حرف و حدیث زیاد است و وقتی آدم در بطن ماجرا نباشد، فقط ناراحت می شود. اما فارغ از این ناراحتی امیدی در وجود آدم هست که می تواند این پیش آمدها را تحمل و در صدد حل آن باشد.»

زندگی شخصی حسین کلانی

حسین کلانی با اشاره به باخت سنگین پرسپولیس برابر الهلال گفت:« اکنون پرسپولیس مقابل تیم عربستانی یک شکست سنگین خورده و این باعث دلسردی شده است. نباید یادمان برود که برزیل ۷ گل از آلمان خورد یا آ اس رم هفت گل از منچستر یونایتد خورد اما دنیا برای این تیم ها به پایان نرسید و آن ها خودشان را بازسازی کردند. درباره پرسپولیس هم ما امیدواریم بچه ها با انگیزه مضاعف در مسابقه برگشت بازی کنند و نتیجه معقولی بگیرند. امیدوارم باشگاه نیز با کمک از افراد کارکشته و فرهیخته بتواند مشکلات مربوط به محرومیت را حل یا کمتر کند.»

حسین کلانی تازه چند روزی است که بعد از ۹ ماه دوری به ایران بازگشته است. او بعد از بازگشت به ایران و در همین مدت کم با دوستان قدیمی اش که اکثرا فوتبالیست هستند، دیدار کرده است. او گفت:« من همیشه در ایران بچه ها و دوستان قدیمی را می بینم. روز پنجشنبه به ایران رسیدم و روز جمعه با بچه های تیم نادر که از دوستانمان هستند، به اتفاق دکتر زادمهر دیدار داشتیم.»

واکنش حسین کلانی پس از مرگ هادی نوروزی

حسین کلانی : «پسرم را از دست دادم»…

حسین کلانی در مورد درگذشت هادی نوروزی و اینکه امروز جلسه‌ای برای برگزاری مراسم‌ این بازیکن برگزار شد، گفت: متاسفانه ساعت ۱۰ صبح این خبر ناراحت کننده را شنیدم. این مسئله باور کردنی نیست و نمی‌توانم با این خبر تلخ کنار بیایم. وی در مورد زمان مراسم‌ تشییع نوروزی تصریح کرد: در جلسه در این موارد صحبت شد اما بنده دیر رسیدم و اطلاع دقیقی ندارم. انسان وقتی پسر خود را از دست می‌دهد روحیه ندارد. (کلانی به دلیل شرایط بد روحی و اینکه اشک می‌ریخت نتوانست بیش از این با خبرنگاران صحبت کند.)

بازگشت اسطوره پرسپولیس به ایران - خبر خوب برای سرخ‌ها؛ بازگشت اسطوره پرسپولیس به ایران پس از سکته مغزی -این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits