دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
بررسی خسیس بودن و تست خساست در روانشناسی
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
هر یک از الگوهای خرج کردن پول نقاط قوت و ضعف خود را دارند. از این رو نیازی نیست پس از پر کردن این پرسش نامه رویه خود را به صورت اصولی تغییر دهید، بلکه بحث بر سر مدیریت بهتر شرایط براساس شخصیت شما است.

نگرش شما به مسائل مادی چگونه است؟

به گزارش دلگرم : مسائل مالی همیشه در زندگی بسیار مهم بوده است و اگر بگوییم مسائل دیگر بسیار مهم‌تر از مسائل مادی هستند، شاید غلو کرده باشیم زیرا هنگامی‌که مشکلات مالی وجود داشته باشند، آرامش را گرفته و بجای آن استرس را وارد زندگی می کنند. به توصیه روانپزشکان بهتر است زوجین قبل از ازدواج، نگرش های خود را نسبت به مسائل مختلف مورد ارزیابی قرار دهند زیرا اگر تفاوت‌های زیادی در نگرش ها وجود داشته باشد، این ارتباط نمی‌تواند دوام زیادی پیدا کند. یکی از این مسائل که بهتر است مورد بررسی و توجه قرار گیرد، دید دو طرف نسبت به امور مالی است. اینکه یک فرد ولخرج باشد و فرد مقابل خسیس، بسیار دردناک است.

تست شخصیت شناسی (تست مالی)

در کل تاریخ بشری، جنگ‌های بی‌شماری بر سر پول و ثروت شکل گرفته است به طوری که خیلی از بزرگان دینی، پول را دشمن بر روان انسان‌ها می‌دانند. جنایت‌هایی که چون لکه ننگی برای همیشه بر تاریخ ما مانده‌اند. پول را می‌توان یک انگیزه مهم برای گذشتن از خطوط قرمز انسانیت دانست. افراد زیادی نمی‌توانند از وسوسه پول بگذرند. انسان‌ها را می‌توان از نظر پول به چند دسته تقسیم کرد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

شخصیت‌های ولخرج

افرادی که در این گروه قرار دارند نمی‌توانند پول خود را براحتی نگه دارند. جالب است بدانید که به گفته روان‌شناسان افرادی که ولخرجند، گاهی به علت اضطراب از مدیریت پول خود، ترجیح می دهند که آن را خرج کنند. هنگامی که پول خود را خرج می‌کنند و وسایل مورد نیاز یا غیرضروری را تهیه می‌کنند، احساس آرامش و امنیت می‌کنند. درصورتی‌که این احساس یک احساس اشتباه است که آنگاه آن‌ها را به سمت رفتاری نادرست سوق می‌دهد.

شخصیت‌های پول جمع کن

برعکس افراد ولخرج، افرادی که در این گروه قرار دارند، پول را مانند جان خود دوست دارند و اگر قسمتی از پول خود را از دست بدهند، انگار بخشی از وجودشان از بین رفته است. اینگونه افراد در نگهداری پول‌ خود، رفتاری وسواس‌گونه و اضطراب گونه از خود نشان می دهند.

شخصیت های مخاطره جو

افرادی که در این گروه قرار دارند را می توان متفکران جادویی نامید. آن‌ها همیشه به دنبال بردن در بازی ها یا شرط‌بندی‌ها هستند و احساس می کنند فقط باید از ته دل آرزو کنند و چیزی را بخواهند! بردن در بازار سهام، یا در بازی یا حتی قمار، به آن‌ها احساسی فنا ناپذیر می دهد.

افراد متعادل

این گروه از افراد میانه رو هستند. پول را درست و به موقع خرج می کنند و اگر بتوانند مقداری را هم پس انداز می کنند. به مدیریت مالی آگاهند و تعصب خاصی بر روی مسایل مالی ندارند.

تست شخصیت‌شناسی مالی

تست شخصیت‌شناسی مالی

در ادامه با انجام یک تست ساده می‌خواهیم حدود شخصیت پولی شما را مشخص کنیم. این پرسش‌ها نگرش‌های شما را می‌سنجد. سوال‌های زیر را بدقت خوانده و اولین جوابی که به ذهنتان می‌آید را علامت بزنید. به ازای هر جواب درست، ۱ امتیاز را لحاظ کنید.

1. قدرتمند بودن همان ثروتمند بودن است

درست غلط

2. موفقیت به دنبال پول داشتن است

درست غلط

3. همیشه می‌خواهم بهترین جنس و بهترین برند را خریداری کنم

درست غلط

4. برای اینکه دیگران مطابق میل و نظر من باشند، حاضرم پول خرج کنم

درست غلط

5. هنگامی که بفهمم درآمد من نسبت به افراد دیگر بیشتر است احساس آرامش و رضایت می کنم

درست غلط

6. دوست دارم به همه بگویم که اجناس گران‌قیمت می‌خرم و برای آن‌ها پول‌های زیادی را خرج می کنم حتی اگر از من پرسیده نشود

درست غلط

7. اطرافیان یا حتی خود من، متوجه شده ایم که در مورد پولداری غلو می‌کنم

درست غلط

8. هنگامی که فردی می تواند مارک‌های دهن‌پرکن و اسم و رسم‌دار وسایل من را ببیند، احساس خوشحالی می‌کنم

درست غلط

9. دوست دارم بدانم که چه کسانی درآمدی بیشتر از من دارند

درست غلط

10. افرادی که بیشتر از من درآمد دارند، افرادی هستند که می‌توان آن‌ها را ستایش کرد

درست غلط

11. همیشه هنگام خرید به این فکر می‌کنم که نظر دیگران در مورد خرید من چگونه است

درست غلط

12. دوست دارم همه از خریدهای گرانقیمت من تعریف کنند و این تعریف به من احساس بسیار خوبی می دهد

درست غلط

تفسیر نتایج آزمون

به هر جواب درست ۱ امتیاز دهید و سپس در دسته‌های زیر نتیجه موردنظر خود را مشاهده کنید.

امتیاز 0 تا 5: شما هرگز از پول برای بهتر کردن دیدگاه دیگران نسبت به خود استفاده نمی‌کنید. اما بدانید که همیشه اینگونه نیست که استفاده از پول فقط برای کسب قدرت و شخصیت اجتماعی است بلکه باید پول را در راه درست استفاده کنید و موقعیت اجتماعی خود را تا حدودی حفظ کنید.

امتیاز 6 تا 9: می توان به شما گفت که در حد متعادل و میانه از پول برای رسیدن به قدرت و موقعیت اجتماعی استفاده می‌کنید.

امتیاز 10 تا 12: شما از آن دسته افرادی هستید که به پول به منزله قدرت، آبرو و شخصیت نگاه می کنید. نظر دیگران و توجه آن‌ها به شما بسیار برایتان مهم است و بهتر است کمی دیدگاه خود را متعادل سازید.

 خساست در همسر آینده

تشخیص نشانه های خساست در همسر آینده

ازدواج و پول : تستی که مشاهده کردید براساس یک پژوهش در دانشگاه کالیفرنیا تهیه و تایید شده است. این تحقیق بر روی ۳۰۰ نفر در با شرایط مختلف اقتصادی انجام شد و اصل سنجش این بود که متوجه شوند افراد چه میزان از پول خود را برای رسیدن به جایگاه‌های اجتماعی و قدرت و شخصیت، صرف می‌کنند و چه قدر پول را در این زمینه‌ها مؤثر می‌دانند. یکی از مواردی هم که در این تحقیق مورد بررسی قرار داده شد سازش بین زن و شوهر و نقش پول در این رابطه بود. یکی از مواردی که می‌تواند زندگی شمارا به آرامی جلو ببرد یا آن را دچار تنش کند، شباهت یا ناهماهنگی در شخصیت پولی شما است. این تحقیق نشان داد که افرادی با شخصیت پولی بسیار متفاوت، مشکلات زیادی داشتند. یکی از موارد پربحث پس از ازدواج، مسائل مالی است که حتی می‌تواند به‌راحتی رابطه زوجین را به سمت طلاق هدایت کند.

ویژگی افراد خسیس

همه چیز را به پول ربط می دهد:

هر بار که در مورد چیزی در زندگی خود حرف می زنید، به نظر می رسد او بحث را با پول نتیجه گیری می کند. شما در حال حرف زدن درباره پروژه جدیدی هستید که به نظر وقت گیر و سخت می رسد، او ناگهان حساب می کند که چقدر از این کار پول در می آید. وقتی عکس های سفرتان به یکی از نقاط گردشگری را می بینید، در عوض تعریف از زیبایی های آن به فکر هزینه های سفر است.

حرف زدن از خرید چیزی تابو است:

وقتی از او می خواهید چیز جدیدی برای شما بخرد، انگار اعلام جنگ جهانی سوم به او کرده اید. او نمی تواند درک کند که مشکل لباس، کفش یا وسیله کهنه شما یا خودش چیست.عاشق چیزهای کهنه است و دلیلی برای خرید یک وسیله نو نمی بیند. اگر زنی باشید که عاشق خرید کردن هستید و با او ازدواج کنید، در نهایت تبدیل به زنی خواهید شد که کارت حقوقش را از او گرفته اند یا در سکوت فقط به ویترین فروشگاه ها نگاه می کند.

وقتی چیزی خراب می شود، ده ها بار آن را تعمیر می کند تا راضی به خرید یکی دیگر شود:

حتی می تواند چیز ارزانی باشد، اما او راضی به خرید یکی دیگر نمی شود. پیش از آنکه راضی شود یکی دیگر بخرد، ده ها بار آن را تعمیر می کند و برای تعویض قطعاتش هزینه می کند. برایش توضیح می دهید که خرید یک وسیله نو در طولانی مدت کم خرج تر از تعویض دائم قطعات یک وسیله کهنه است. اما او از این منظر نگاه می کند که فعلا پول کمتری می دهد.

ویژگی افراد خسیس

شما را وادار به خرج نکردن می کند:

اگر هر بار با گفتن «من نمی خورم، من نمی خواهم، من نیاز ندارم، شما چطور؟»، شما را در رودربایستی قرار می دهد و از خرج کردن منصرف می کند، شک نکنید که با یکی از نشانه های خساست در همسر آینده خود رو به رو شده اید.

تعارف شما را برای پرداخت هزینه قبول می کند!

یک مرد خسیس برابری حقوق زن و مرد را فقط هنگام خرج کردن به رسمیت می شناسد. شما نامزد هستید و برای شناخت بیشتر یکدیگر به بیرون دعوت شده اید، پس نامزدتان باید هزینه هایش را پرداخت کند. اگر نامزدتان تعارف شما را برای پرداخت هزینه قبول می کند، در مورد انتخابتان تردید کنید.

هدیه دادن را کار بیهوده ای می داند:

معمولا در جلسات اول آشنایی خبری از هدیه یا گل نیست، که طبیعی است. اما با پیشرفت رابطه، باید هدیه و گل دریافت کنید. اگر نامزدتان در برابر هدیه خریدن مقاومت می کند، حتی گل خریدن را هم بیهوده می داند و برای توجیه این کار سخنرانی های طولانی در بیهوده بودن هدیه ارائه می دهد، بهتر است یک بار دیگر نشانه های خساست در همسر آینده را در او بررسی کنید. زندگی مشترک پر از سالگرد، تولد و مناسبت های خاص است که فرد خسیس همه آنها را به جهنم تبدیل خواهد کرد.

حتماً بخوانید:
چطور خساست شوهرمان را برطرف کنیم؟

چطور خساست شوهرمان را برطرف کنیم؟

چطور همسر خسیس‌مان را درمان کنیم؟ با دلگرم همراه باشید تا با ترفندهای مناسب برای برطرف کردن خساست همسرتان آشنا شوید. با شوهر خسيس چگونه بايد رفتار…

روی درآمد شما حساب می کند:

افراد خسیس اصرار دارند که همسرشان شاغل باشد و حتی در مورد نحوه خرج کردن پول او هم تصمیم می گیرند. لزوما چنین چیزی جز نشانه های خساست در همسر آینده نیست، اما اگر نامزد شما دائما روی چنین چیزی تاکید می کند، بهتر است بیشتر دقت کنید.

وقتی موقعیت اورژانسی پیش می آید، از پول گرفتن از او می ترسید:

یک موقعیت اورژانس پزشکی پیش آمده یا اتفاقی افتاده است که لازم است همین الان از کارتش مقداری پول برداشت کنید. از واکنش او می ترسید، زیرا می دانید اجازه نمی دهد توضیح دهید که چرا پول خرج کرده اید.

دنبال جاهای ارزان است:

تجربه غذا خوردن در یک غذاخوری ارزان قیمت اما صمیمی خیلی هم خوب است، اما اگر نامزد شما همیشه به دنبال مکان های ارزان قیمت است بهتر است در مورد تصمیم خود دوباره فکر کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است