دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
علت قفل شدن و باز نشدن درب ماشین لباسشویی چیست ؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در حالت عادی پس از به اتمام رسیدن کار ماشین لباسشویی، قفل درب آن بعد از 2-1 دقیقه باز می‌شود و شما باید بتوانید درب ماشین لباسشویی را باز کنید. گاهی اوقات بنا به دلایل مختلفی با وجود اینکه کار ماشین لباسشویی تمام شده است درب آن باز نمی‌شود.

علت قفل شدن درب لباسشویی چیست و چگونه آنرا باز کنیم؟

علت اول: تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

اگر کار ماشین لباسشویی شما به اتمام رسیده اما در مخزن آن همچنان آب مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی تان، تمام نشدن مرحله آخر شستشوی آن است.

راه کار: یک بار دیگر ماشین لباسشویی خود را برای شستشو و یا آبکشی تنظیم کنید، اگر مشکلی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد این بار آب آن تخلیه می‌شود و شما می‌توانید درب آن را باز کنید. اما اگر بار دوم هم درب ماشین لباسشویی تان را نتوانستید باز کنید، علت آن انسدادی در مسیر تخلیه است. برای رفع گرفتگی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی باید فیلترها یا مسیر تخلیه شسته شوند، انجام این کار به علت درآوردن فیلترها، شستشوی آنها و سپس قرار دادن دوباره آنها از حساسیت بالایی برخوردار است از این رو توصیه می‌کنیم انجام این کار را به تکنسین ماشین لباسشویی واگذار کنید.

علت دوم: خرابی قفل درب ماشین لباسشویی

تمامی ماشین لباسشویی‌ها دارای قفل یا میکروسوییچ هستند که وظیفه دارد حین کار کردن دستگاه، درب را به طور کامل بسته نگه دارد و اجازه ندهد درب باز شود. همچنین اگر این قفل کامل بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن نخواهد شد و شروع به کار نخواهد کرد. در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی، در صورت خرابی قفل، کد خطا یا اروری نمایش داده می‌شود.

راه کار: اگر پس از استفاده از لباسشویی قفل درب باز نمی‌شد و لباس‌ها داخل آن مانده بود، برای غیرفعال کردن آن می‌توانید از ضامن دستی استفاده کنید. این ضامن یا زیر قفل است و یا در بخش مواد شوینده قرار دارد، آن را بیابید و در را باز کنید. پس از آن باید اقدام به تعویض قفل (میکرو سوییچ) کنید.

توجه: در انتخاب و خرید قفل مناسب و باکیفیت و همچنین نصب آن بهتر است از تکنسین ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

علت سوم: پوسیدگی و خرابی لولای درب ماشین لباسشویی

در تمامی ماشین های لباسشویی، قسمت درب، از زبانه و لولا تشکیل شده است که در واقع برای قفل شدن و چفت شدن درب دستگاه به کار می‌رود. لولا که غالبا از جنس پلاستیک ساخته شده، باعث چرخش راحت درب می‌شود. از این رو خرابی و پوسیدگی لولا می‌تواند باعث قفل شدن درب ماشین شود.

راه کار: شما می‌توانید با بررسی این بخش، به خرابی و سلامت زبانه اطمینان حاصل کنید و دقت کنید که تمامی پیچ‌ها سفت بسته شده باشند. در غیر این صورت می‌توانید این کار را به یک تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید. اگر لباسشویی درب از بالا دارید و درب آن باز نمی شود، معمولاً به دلیل معیوب شدن لولا ها این اتفاق می افتد. بیشتر لباسشویی های استاندارد درب از بالا دو لولا در قسمت پشت درب دارند. این لولاها می توانند با گذشت زمان فرسوده شده و آسیب ببینند، به خصوص اگر از جنس پلاستیک به جای فلز ساخته شده باشند. اگر خوش شانس باشید، می توانید پین های لولا را جایگزین کنید تا درب را به حالت عادی باز گردانید. با این حال، اگر لولا آسیب جدی دیده باشد، مجبور خواهید بود آنها را به کمک یک فرد متخصص تعمیر یا تعویض کنید.

علت چهارم: خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی

اگر دستگیره درب (فلاپی) ماشین لباسشویی‌ تان شل شده است، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

راه کار: خرابی دستگیره از آن مواردی است که ممکن است برای هر مدل ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد اما نوع آسیب دیدگی می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر این مورد را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید.

توجه: تلاش فرد غیرمتخصص در راستای باز کردن درب لباسشویی به وسیله سیم، کارت و اشیائی از این دست می‌تواند باعث آسیب بیشتر به دستگاه شود.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی

علت پنجم: مشکل سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

اگر سوئیچ فشار معیوب شده باشد و یا سیستم فشار انسدادی وجود داشته باشد، حتی اگر آب به درستی از پمپ خارج شده باشد، درب لباسشویی می تواند گیر کند؛ زیرا می تواند هوایی که قفل درب را کنترل می کند را به دام بیندازد. در برخی از ماشین های لباسشویی اگر سوئیچ فشار ریست نشود، قفل درب را بسته نگه می دارد.

راه کار: لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید قفل درب خنک شود و بعداز چند دقیقه باز می شود.

حتماً بخوانید:
زمان ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی و نحوه استفاده از آن

زمان ریختن نرم کننده در ماشین لباسشویی و نحوه استفاده از آن

یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین مواد شوینده، مایع نرم‌ کننده است. این مایع باعث نرمی و لطافت پارچه و خوشبو شدن لباس‌ها می‌شود.

علت ششم: قفل حرارتی ماشین لباسشویی

قفل حرارتی باید حدود دو دقیقه پس از پایان چرخه، درب ماشین لباسشویی را رها کند. در واقع وظیفه قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در لباسشویی است، بنابراین حتی وقتی ماشین لباسشویی خاموش است، بلافاصله قفل درب باز نمی شود.

راه کار: ماشین لباسشویی را به مدت حدود پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل خنک و آزاد شود؛ سپس می توانید درب را باز کنید. گاهی اوقات قفل حرارتی گیر می کند. در چنین مواردی ضربه محکم به ناحیه زبانه ممکن است باعث آزاد شدن قفل شود.

علت هفتم: مسائل مربوط به گرم شدن خیلی زیاد

ممکن است گاهی اوقات گرمای بیش از حد باعث شود مدارهای موجود در ماشین لباسشویی شما از کار بیفتد. ممکن است دستگاه شما به صورت عادی کار کند اما فقط درب آن باز نشود. اگر از لباسشویی خود استفاده زیادی کرده اید، احتمالاً این اتفاق می افتد. یک نشانه رایج که باید مراقب آن باشید دمای درب ماشین لباسشویی شما است. اگر با لمس درب متوجه شدید که درب خیلی گرم است، بهتر است قبل از استفاده مجدد از دستگاه مدتی صبر کنید

راه کار: خوشبختانه، گرمای بیش از حد معمولاً مشکلی است که اگر برای خنک شدن، مدتی به دستگاه زمان دهید، خود را اصلاح خواهد کرد. همچنین باید سعی کنید به طور از گرم شدن مداوم لباسشویی خودداری کنید؛ زیرا این امر می تواند باعث آسیب شدید و حتی سوختن مدارهای موجود در دستگاه شود.

علت هشتم: فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

فعال شدن قفل کودک هم از مواردی است که احتمال می‌رود علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.

راه کار: از آنجایی که غیرفعال کردن قفل کودک در هر برند متفاوت است، باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان مراجعه کنید یا نام و مدل آن را سرچ کنید تا بتوانید درب لباسشویی خود را باز کنید. به عنوان مثال اگر درب لباسشویی ال جی باز نمی شود و علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی ال جی شما فعال شدن قفل کودک آن باشد، بر روی صفحه نمایش لباسشویی کد ارور CL را مشاهده می کنید.همچنین اگر علت قفل شدن لباسشویی سامسونگ نیز همین مورد باشد، شما علامتی قرمز رنگ شبیه به صورت کودک می بینید که باید آن را غیر فعال نمایید تا بتوانید درب لباسشویی سامسونگ خود را باز کنید. ساز و کار باز کردن قفل کودک لباسشویی سایر برندها نیز مشابه همین موارد با تفاوت های جزئی است.

جمع‌بندی: به طور کلی اگر با مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی مواجه شده اید فارغ از اینکه لباسشویی شما ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا و یا هر برند دیگری باشد، مواردی که ذکر کردیم از رایج‌ترین علت های باز نشدن درب ماشین لباسشویی برای برندهای مختلف هستند. در صورتی که هنوز هم با انجام این کارها، درب ماشین لباسشویی تان همچنان قفل است و باز نمی‌شود باید با یک تکنسین ماشین لباسشویی حرفه ای و باتجربه تماس بگیرید. توصیه می‌کنیم حل مواردی که درموردشان هشدار دادیم را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید زیرا هرگونه اقدام شما در راستای باز کردن درب ماشین لباسشویی بدون مهارت در این زمینه، به آسانی خسارات بالایی را به بار می‌آورد و صدمات بیشتری به دستگاه وارد می‌کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits