دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
علت ایجاد صدای بلند و عجیب در سوپاپ خودرو چیست؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت های صدای سوپاپ خودرو چیست؟ گاهی مواقع از خودرو صداهایی ایجاد می شود که همین صداها به دلیل عیوب خودرو می باشد. که باید آن ها را برطرف کنید. در ادامه این مطلب ما شما را با علت های ایجاد صدای سوپاپ خودرو آشنا می کنیم.

قطعات خودرو زمانی که خراب و معیوب می شوند می توانند از خود صداهایی را ایجاد کنند که در این مواقع باید صداها بررسی شوند و عیوب آن ها را برطرف کنیم. در غیر اینصورت، می تواند در کارکرد و روند کار دیگر قطعات، اختلال ایجاد کند که می تواند باعث ایجاد نقص فنی خودرو شود. در ادامه علت ایجاد صدای سوپاپ را بررسی می کنیم.

علت صدای ناخوشایند سوپاپ

در بسیاری از مواقع با گاز دادن به موتور خودرو و میل به افزایش شتاب و دورگیری، صدای سوپاپ ها به صورت جیر جیر از داخل محفظه موتور شنیده می شود که معمولا با کم کردن فشار بر پدال گاز، این صدا کمتر و یا قطع می شود. بروز این صدا به خودی خود نا خوشایند نیست و ضمن اینکه می تواند آسیب هایی به بخش بالای سر سیلندر خصوصا میل سوپاپ و سوپاپ ها وارد کرده و بادمک ها را مورد سایش قرار دهد.

این صدا معمولا در زمانی که خودرو با دنده ی مرده حرکت می کند یا در زمانی که سرعت و گاز دادن خودرو با هم متناسب نیست، به گوش می رسد . وقتی که پدال گاز را فشار می دهیم، حجم هوای ورودی به موتور را افزایش می دهیم و در نتیجه میزان سوخت نیز متناسب با این افزایش حجم هوا، بالا رود. احتراق در سیلندرها زیاد شده و انفجار قوی تر می شود. اما از طرفی دور موتور به خاطر قرار داشتن خودرو در شرایط نامناسب با گاز دادن که می تواند دلایل مختلفی از جمله دنده نامناسب باشد، نمی تواند به درستی بالا برود.

رفع صدای سوپاپ

پس انفجار قوی است و نیروی زیادی به سر پیستون ها وارد می شود ولی از طرفی موتور قادر به پیش بردن خودرو نبوده و این فشار به کل مجموعه موتور وارد خواهد شد که این حالت را می توان به این صورت فرض کرد که انفجارهای قوی درون سیلندرها رخ می دهد ولی از طرفی میل لنگ از یک طرف در جایی درگیر باشد و نتواند انرژی گرمایی آزاد شده را به خوبی به چرخ ها منتقل کند.
در نتیجه صدای خاصی از سوپاپ ها که ضعیف ترین بخش سرسیلندر است، شنیده می شود که خبر از وضعیت نامتوازن نسبت حجم احتراق به شتاب گیری خودرو دارد. در اینگونه مواقع باید تا حد امکان از افزایش دادن گاز خودداری کرد و به جای آن برای شتاب گیری بهتر، دنده را کمی سنگین تر کنیم.

نشانه های سوختن سوپاپ

سوپاپ های تنظیم نشده

تنظیم نادرست سوپاپ ها همچنین می تواند باعث ایجاد صدای تیک سوپاپ در موتور شود. یک موتور دارای یک سوپاپ ورودی و خروجی است که به هوا اجازه ورود و خروج از محفظه های احتراق را می دهد.
قطعه ای وجود دارد که به بازوی راکر معروف است که به باز و بسته شدن دریچه ها کمک می کند. بازوی راکر نیز به نوبه خود توسط میله های فشار میل بادامک کنترل می شود. این میلگردها باید در فاصله دقیقی از سوپاپ ها باشند.

کم بودن میزان روغن موتور

روغن کاری قطعات داخل موتور و نیز انتقال حرارت تولید شده درون محفظه و قطعات موتور به بدنه و مایع خنک کننده از وظایف روغن موتور است. اگر در موقع رانندگی و گاز دادن، میزان روغن موتور کم باشد و نیز کیفیت آن پایین باشد، روانکاری سوپاپ ها دچار مشکل شده و صدایی شبیه تیک تاک ساعت ایجاد می شود. در این مواقع افزایش میزان روغن موتور و یا تعویض آن با روغن موتور با کیفیت و تازه سبب بهبود روانکاری سوپاپ ها و قطع شدن صدای اضافی از آن می شود.

صدای ناخوشایند سوپاپ

سفت بودن یا لقی سوپاپ ها

در تمام خودروهای چهار زمانه باز و بسته شدن دقیق سوپاپ ها اهمیت بسیاری دارد و تاثیر مفیدی بر روی بازده و کارکرد موتور بر جای می گذارد. دیرتر باز و بسته شدن سوپاپ ها به زیاد و کم بودن خلاصی سوپاپ بستگی دارد. اگر خلاصی سوپاپ زیاد باشد و یا به عبارتی سوپاپ دچار لقی باشد، هم کارکرد موتور را مختل می کند و هم سبب ایجاد سر و صدای اضافی از سوپاپ ها می شود.
برعکس اگر میزان خلاصی سوپاپ ها کم باشد و به عبارتی سوپاپ ها سفت باشد، بخشی از فشار تولید شده در محفظه احتراق به بیرون منتقل می شود که هم سبب داغ شدن موتور به خصوص در سربالایی ها می شود و هم سبب ایجاد سر و صدای اضافی از سوپاپ ها می شود.

شکستن سوپاپ ها

یک سوپاپ همچنین می تواند به دلیل شکستن فنر سوپاپ شناور شود. معمولاً فاصله بین میل سوپاپ و بازوی تکان دهنده باز می شود و باعث ایجاد صدای تق تق نیز می شود.

علت صدای سوپاپ

چرخش سوپاپ ها در محل خود

معمولاً رانندگی کردن در دورهای بالا و و ادامه دادن این امر فشار بسیار زیادی را به موتور خودرو وارد می کند به صورتی که اگر این کار را به مدت طولانی انجام بدهند رفته رفته سوپاپها در سر جای خود حرکت دورانی انجام می دهند.
یعنی علاوه بر باز و بسته شدن سوپاپ ها آنها در سر جای خود نیز به چرخش می افتند که همین امر بعد از گذشت مدتی باعث تیز شدن لبه های سوپاپ و به صدا افتادن موتور می شود.

حتماً بخوانید:
۲۱ علت صدا دادن جلوبندی خودرو

۲۱ علت صدا دادن جلوبندی خودرو

یکی از مهم ترین قسمت های خودرو جلوبندی است که در عمده مواقع به علت بی توجهی دچار مشکل می شود حال در این گزارش به شایع ترین علل بروز مشکل در جلوبندی…

سایش فیزیکی سوپاپ

بسیاری از تولید کنندگان اتومبیل هشدار می دهند که طی یک مسافت پیموده شده مشخص مثلاً 150 هزار کیلومتر تا 200 هزار کیلومتر سوپاپ موتور می تواند آتش بگیرد این اتفاق در تماس طولانی مدت با مخلوط سوخت اتفاق می افتد در این حالت سوپاپ رفته رفته نازک می شود و از بین می رود بنابراین باعث به وجود آمدن صداهای بسیار ناهنجاری می گردد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits