دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
حکم خوابیدن در مسجد از منظر مقام معظم رهبری
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در ایام تعطیلات نوروز، بسیاری از افراد برای استراحت به مساجد می‌روند. با اینکه مسجد برای عبادت خداوند در نظر گرفته شده،اما آیا استراحت در مساجد جایز است؟

حکم خوابیدن در مکان‌های مقدس و مذهبی

حرم امامان و اماکن مذهبی همواره مورد احترام مسلمانان بوده و هست؛ زیرا احترام به چنین مکان هایی احترام به ائمه و بزرگانی است که در آنجا مدفونند. بنابراین، باید از کارهایی که نوعی بی احترامی و بی حرمتی به چنین مکان هایی است، خودداری کرد.

از جهت فقهی و شرعی خوابیدن در اماکن مقدس مثل مسجد، حرم و ... مانع ندارد؛ یعنی حرام نیست، مگر اینکه از جهت عرف خوابیدن در این مکان ها بی احترامی نسبت به این اماکن به حساب آید که در این صورت به لحاظ این که عرف این کار را ناپسند می‌داند، از این جهت محل اشکال است؛ خواه در مساجد یا در حرم های ائمه باشد.

آیا استراحت در مساجد جایز است؟

نظر مقام معظم رهبری درباره خوابیدن در مسجد

خوابیدن در مسجد اگر انسان ناچار نباشد و صحبت کردن راجع به کارهای دنیا و مشغول صنعت شدن و خواندن شعری که نصیحت و مانند آن نباشد، مکروه است و نیز مکروه است آب دهان و بینی و اخلاط سینه را در مسجد بیندازد و گمشده ای را طلب کند و صدای خود را بلند کند، ولی بلند کردن صدا برای اذان مانعی ندارد.

حتماً بخوانید:
حکم خوابیدن در ظهر عاشورا چیست ؟

حکم خوابیدن در ظهر عاشورا چیست ؟

خوابیدن ظهر عاشورا، آیا خوابیدن در روز عاشورا گناه است ؟ خوابیدن ظهر عاشورا چه حکمی دارد ؟ خواب در ظهر عاشورا .

وقتی انسان وارد مسجد می شود، مستحب است دو رکعت نماز به قصد تحیت و احترام مسجد بخواند، و اگر نماز واجب یا مستحب دیگری هم بخواند کافی است.

حکم شرعی خوابیدن در مسجد چیست؟

تمیز کردن و آباد کردن مسجد مستحب است و کسی که می‌خواهد به مسجد برود، مستحب است که خود را خوشبو کند و لباس پاکیزه و نیکو بپوشد و مراقبت کند که کفش یا پای او به نجاست یا کثافتی آلوده نباشد و از همه زودتر به مسجد وارد و پس از دیگران از آن خارج شود. در هنگام ورود به مسجد و خروج از آن، زبان ذاکر و قلب خاشع داشته باشد.

بنابراین، از جهت شرعی خوابیدن در مکان های مقدس حرام نیست، مگر این که خوابیدن توهین محسوب شود، یا باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits