دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نشانه های تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو
134
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از اصلی‌ ترین و مهم‌ترین قطعات به‌کار رفته در خودرو تسمه تایم است. ما در این مطلب علائم تنظیم نبودن تسمه تایم را بیان می کنیم.

تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو را چگونه تشخیص دهیم؟

اگر شما با علائم تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو آشنا باشید میتوانید در صورت بروز مشکل، آن را تشخیص داده و از ایجاد صدمه های سنگین به موتور خود جلوگیری نمایید.

علائم تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو

زیاد شدن دود خروجی از اگزوز ماشین میتواند یکی از علائم تنظیم نبودن تسمه تایم ماشین باشد. علت دود کردن ماشین میتواند حاکی از انجام نشدن صحیح عمل احتراق در موتور خودرو باشد. البته احتراق بد در موتور، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد یکی از این دلایل تایم نبودن موتور است.

یکی از علل استارت نخوردن خودرو خراب شدن تسمه تایم است. در صورتی که ماشین شما استارت نخورد ابتدا باید دلیل آن را بدانید و اگر دلیل روشن نشدن ماشین شما خوابیدن باتری باشد کاری مانند هل دادن، اشکالی ندارد، اما اگر یکی از علائم از تایم خارج شدن موتور بود باید حتما به کارشناس مراجعه کنید.

تنظیم نبودن تسمه تایم خودرو

از دیگر نشانه های تنظیم نبودن تسمه تایم ، کارکرد بد موتور ماشین است. در واقع دو تا از علائم تایم نبودن، کاهش قدرت موتور و لرزش خودرو است. تایم نبودن خودرو ، عملکرد موتور ماشین را با اختلال مواجه می کند.
در صورت مواجه شدن با این مشکل، بلافاصله ماشین خود را خاموش کنید و به بررسی تسمه تایم آن بپردازید. حتی اگر مجبور شوید، خودروی خود را تا مکانیکی بوکسل کنید، ضرر نکرده اید چرا که هزینه بوکسل کردن ماشین، نسبت به هزینه تعمیر موتور ، بسیار کمتر است. اگرچه علت لرزش ماشین میتواند دلایل متفاوتی داشته باشد اما یکی از آنها تنظیم نبودن تسمه تایم است.

در ادامه از نشانه های تایم نبودن تسمه تایم، کاهش شتاب و قدرت ماشین است. تایم بودن تسمه تایم یکی از عوامل موثر بر شتاب خودرو میباشد.

افزایش پیدا کردن مصرف سوخت در ماشین هم میتواند از علائم تنظیم نبودن تایم خودرو باشد.

شنیدن صدای عجیب و غریب از قسمت قاب تسمه تایم در کاپوت ماشین. اگر صدای جیر جیر هنگام شروع به حرکت یا صدای غیرعادی از کاپوت ماشین خود شنیدید نباید به آن بی اهمیت باشید. هر صدایی یک علتی دارد که بی توجهی به آن می تواند ضررهای زیادی به شما بزند. اگر صدا از قسمت تسمه تایم بود هر چه سریعتر باید خودرو را به یک مکانیکی برسانید تا تسمه های خودروی شما بررسی شوند.

نشانه های خرابی تسمه تایم خودرو

سخن پایانی

اگر تسمه تایم تنظیم نباشد میتواند عواقب جبران ناپذیری برای موتور خودرو شما داشته باشد و به شدت به ماشین شما آسیب بزند. عملکرد میل سوپاپ های ماشین به وسیله تسمه تایم، زمان بندی می شود. در واقع تسمه تایم راه ارتباطی بین میل لنگ و میل سوپاپ است تا با چرخش میل سوپاپ، سوپاپ های موتور باز و بسته شده و عمل احتراق در موتور خودرو بصورت دقیق و بی نقص صورت پذیرد.

حتماً بخوانید:
زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو چه موقع است ؟

زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو چه موقع است ؟

تسمه تایم یکی از اجزا مهم خودرو از دیرباز تاکنون بوده است. وظیفه اصلی تسمه تایم در موتورهای احتراقی درون سوز این است که سرعت گردش میل سوپاپ و میل لنگ…

اگر تایم خودروی شما صحیح نباشد در اصل به دلیل هماهنگ نبودن میل سوپاپ نظم باز و بسته شدن سوپاپ ها به هم ریخته و احتراق در موتور به خوبی صورت نمیگیرد و در نتیجه فشار وارد شده به موتور باعث افزایش استهلاک و کاهش طول عمر مفید آن می شود .
در نهایت اگر تایم نتظیم نباشد ممکن است در بلند مدت موتور نیاز به تعمیرات جدی پیدا کند و هزینه های هنگفتی را بر روی دست صاحب خودرو بگذارد.

منبع : ساعد نیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (134 رای)  

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ایرانی | ۱ هفته پیش
ممنون از نگارنده و مدیریت سایت مطلب عالی بود
0
5
کمال حق شناس | ۱ هفته پیش
یکی دیگر از نشانه های تنظیم نبودن تسمه تایم خاموش شدن مرتب خودرو هنگام ترمز زدن وتووقف است من خسارت سنگینی بابت این کار دادم
1
7
آرش منوچهری | ۱ هفته پیش
خدا خیرت بده *** باشید
1
4
امیر خیرآبادی | ۱ هفته پیش
همه تعمیر کارها وارد نیستند باید جای بروند آموزش ببینند تا یاد بگیرند درست تعمیر کنند ماشین بردم آهنگری طرف یک هشت صد گرفت بعد چند ساعت گفت بیا ببرن این اتفاق بعد یک ما دوباره تکرار شد باز رفتم گفت بالای دو هزینه دارد باید فنر ها باز شود جای دیگر رفتم فنر را هم باز کرد با سیصد و پنجاه درست کرد خیلی بهتر چون بازرسی درست صورت نمی گیرد اینگونه افراد کلاه برداری می کنند
2
7

hits