دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
چرا خداوند همه دعاهایمان را مستجاب نمی کند ؟ (هدیه های هفتم)
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
یکی از سوالاتی که ممکن است هر کسی در ذهن خود داشته باشد و در درس دوم هدیه های کلاس هفتم نیز آمده، این است که چرا خداوند همه ی دعاهایمان را مستجاب نمی کند ؟ در ادامه پاسخ این سوال را خواهیم داد.

دلیل مستجاب نشدن همه ی دعاها

دعا به درگاه پروردگار عالمیان، به معنای نیاز مخلوق در برابر خالق است. وقتی بنده ای دعا می کند یعنی در برابر خدا به خشوع، خضوع، فروتنی و کوچکی خود اعتراف کرده و خداوند را برتر و بزرگ و خالق خود برشمرده است.

دعا نقطه عطف کوچکی و نیازمندی بنده در برابر خالق و پروردگار است.

گاهی افراد بدون آگاهی به آنچه که پس از استجابت دعا ممکن است رخ دهد، بر تحقق دعایی پافشاری می کنند غافل از اینکه خداوند به تمام امور آگاه است و می داند که برآورده شدن کدام دعا می تواند در کوتاه مدت و یا بلند مدت فرد را با آسیب های غیرقابل پیش بینی مواجه کند.

در میان ما همواره هستند افرادی که از عدم استجابت دعاهایشان گله مند و شاکی‌اند. این قبیل افراد خود را از نظر پروردگار دور دانسته و در این اندیشه قرار دارند که خداوند نگاه خود را از آنها بازگردانده و مورد غصب الهی قرار گرفته اند.

در حالی که بی شک، این چنین نیست و کافی است تا با کمی ژرف اندیشی و نگاهی اجمالی به رفتار و کردار خویش دلیل عدم استجابت دعاهای خود را بیابند.

پس جواب اصلی این سوال این است که بدلیل آن که گاهی اوقات از خداوند چیزهایی درخواست می کنیم که به مصلحت ما نیست . خداوند که بهتر از هر کس دیگری از سود و زیان ما آگاه است ، به جای خواسته ی ما چیزی را که مفیدتر و مناسب تر است به ما می دهد .

پرسش های متن درس دوم هدیه های هفتم

1. استعانت به چه معناست ؟

جواب: طلب یاری از خداوند


2. راه های بهره مندی از یاری خداوند را بیان کنید .

جواب:

  • دعا
  • صبر و تقوی

3. تقوا یعنی چه ؟

جواب: تقوا یعنی اینکه انسان در هنگام مواجه شدن با گناهان از آنها دوری کند .


4. صبر و تقوی چگونه می تواند یاری خداوند را برای ما جلب نماید ؟

جواب: اگر ما انسان ها بتوانیم در برابر مشکلات و سختی ها ، صبر کنیم و بتوانیم در هر موقعیتی ، از گناهان دوری کنیم . خداوند بیش از پیش یاری خود را نصیب ما خواهد کرد .

خودت را امتحان کن درس دوم هدیه های هفتم

1. توضیح دهید چرا بهلول هرگز چیزی را از هارون در خواست نمی کرد ؟

جواب: زیرا بهلول می دانست که قدرت هارون محدود است و او توانایی انجام خیلی از کار ها را ندارد بنا براین از او در خواستی نمی کرد .


۲ - چرا خداوند همه دعاهای ما را مستجاب نمی کند ؟ توضیح دهید .

جواب: بدلیل آن که گاهی اوقات از خداوند چیزهایی درخواست می کنیم که به مصلحت ما نیست . خداوند که بهتر از هر کس دیگری از سود و زیان ما آگاه است ، به جای خواسته ی ما چیزی را که مفیدتر و مناسب تر است به ما می دهد .


3. خداوند در جنگ بدر مسلمانان را با چه شرایطی یاری کرد ؟

جواب: فرمود اگر صبر کنید و تقوی پیشه نمایید، هنگامی که دشمنان با جوش و خروش بر شما بتازند پروردگارتان شما را یاری خواهد کرد، با ۵۰۰۰ هزار فرشته که نشانه هایی با خود دارند.


4. توضیح دهید ما چگونه می توانیم خداوند را یاری دهیم ؟

جواب:

الف : با جهاد در راه خدا و دفاع از دین با جان و اموالمان

ب : با عمل به دستورات خداوند در انجام دادن آن چیزی که بر ما واجب کرده

ج : دوری از چیزهایی که بر ما حرام کرده است .

فعالیت کلاسی درس دوم هدیه های هفتم

فعالیت اول:

به نظر شما، بهلول از این درخواست ها چه منظوری داشت ؟

جواب: می خواست به هارون بفهماند که قدرت ادعایی تو آن قدر ناتوان است که نمی تواند خواسته های کوچک من را برآورد سازد و قدرت تو در برابر قدرت خداوند هیچ است . پس انسان ، خواسته های خود را باید از خدا که بر انجام دادن تمام کارها تواناست در خواست کند .


فعالیت دوم :

به نظر شما چه کار های دیگری موجب جلب یاری خداوند می شود ؟ به کمک معلم خود موارد دیگری را نام ببرید .

جواب: کمک به دیگران

امر به معروف و نهی از منکر

جهاد در راه خدا

ترک گناهان

انجام دستورات الهی

پیشنهاد

سوره فیل را بخوانید و شباهت های آن و ماجرای طبس را در کلاس برای دوستانتان بیان کنید .

جواب: در داستان اصحاب فیل می بینیم که خداوند برای محافظت از خانه کعبه در برابر سپاه ابرهه ، پرندگانی را به نام ابابیل بر سر آن ها فرو فرستاد که بر روی آن ها سنگ های ریزی افکندند و آن ها را تار و مار نمودند،

در ماجرای طبس نیز خداوند با طوفان شن دشمنان اسلام را شکست داد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits