دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
اگر هنگام درس خواندن خسته می شود یا حواستان پرت میشود یا دچار مسائل دیگر می شوید این صفحه از دلگرم را حتما مطالعه کنید

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم؟

مطالعه همیشه جالب ترین کار در طول روز نیست، اما یک کار ضروری است. با وجود اینکه این امر الزامی است، اما حین مطالعه ممکن است حوصله مان سر برود.

اگرچه این یک مشکل رایج است، اما برخی از مراحل وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خستگی در حین مطالعه دنبال کنید.

1- بهترین جا برای درس خواندن را انتخاب کنید

حواس‌پرتی‌ها برای یادگیری اثر معکوس دارند و در واقع باعث می‌شوند که شما بیش‌تر بی‌حوصله شوید، زیرا کارهایی را که می‌توانید به غیر از مطالعه انجام دهید به شما یادآوری می‌شود

پس جایی را پیدا کنید که حواستان را پرت نکند.

مکانی را پیدا کنید که به خوبی روشن باشد و دما کنترل شود. نور به شما کمک می‌کند متمرکز و روی کار بمانید و دمای متوسط به شما کمک می‌کند از خیلی سرد یا خیلی گرم جلوگیری کنید، که هر دو می‌توانند منجر به حواس‌پرتی و کسالت شوند.

همچنین از مرتب بودن آن مطمئن شوید. اگر سازماندهی بیشتری داشته باشید، به احتمال زیاد در انجام وظایف خود بمانید و خسته نشوید.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

به جز اتاق خواب یا خانه، مکان های دیگری را امتحان کنید. هنگامی که شما توسط محیط آشنای خود احاطه شده اید، عوامل حواس پرتی زیادی وجود دارند که می توانند ظاهر شوند.

مکان هایی مانند طبقه آرام کتابخانه مکان های عالی برای مطالعه هستند. این برای ساکت بودن ساخته شده است، شما فقط با وسایل مطالعه خود احاطه شده اید، و بیشتر افراد برای مطالعه نیز آنجا هستند.

حتماً بخوانید:
به سبک ژاپنی ها با تنبلی مقابله کن

به سبک ژاپنی ها با تنبلی مقابله کن

راهنمای گام به گام ژاپنی ها برای درمان تنبلی که نتایج عالی به دنبال داشته است.

زیاد راحت نباشید !

اگر در محیط مطالعه بیش از حد راحت هستید، احتمالاً حواس‌تان پرت می‌شود، حوصله‌تان سر می‌رود یا به خواب می‌روید.

زمانی که نیاز به مطالعه دارید از دراز کشیدن خودداری کنید. شما یک صندلی می خواهید که پشت و بدن شما را پشتیبانی کند، اما روی صندلی که خیلی راحت است ننشینید.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

2- برنامه ریزی برای درس خواندن داشته باشید

یکی از دلایلی که حوصله شما سر می‌رود شاید این باشد که نمی‌دانید جلسه مطالعه شما به کجا می‌رود یا چه کارهایی را باید انجام دهید.

از قبل برنامه ریزی کنید و آنچه را که می خواهید انجام دهید قبل از شروع مطالعه در ذهن خود داشته باشید. آنچه را که می دانید برای رسیدن به آن نیاز دارید و مدت زمانی که برای تکمیل آن نیاز دارید را طرح ریزی کنید.

به این ترتیب، شما یک هدف روشن خواهید داشت، که به شما در مبارزه با کسالت کمک می کند. مثلا اگر می‌دانید چه زمانی می‌توانید به بازی‌های ویدیویی یا صحبت کردن با دوستانتان بازگردید، احتمالاً تمرکزتان را روی مطالعات خود متمرکز خواهید کرد.

موضوعات خود را با هم مخلوط کنید

برای اینکه در حین مطالعه خسته نشوید، باید موضوعاتی را که در حال مطالعه هستید تغییر دهید.

هر نیم ساعت تا یک ساعت یا بیشتر آنچه را که مطالعه می کنید با هم مخلوط کنید. به عنوان مثال، تاریخ را به مدت 45 دقیقه، ریاضی را به مدت 45 دقیقه و انگلیسی را به مدت 45 دقیقه قبل از بازگشت به ابتدا مطالعه کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام وقت خود را صرف یک جنبه از محتوای خود نمی کنید. اگر اغلب آن را عوض کنید، کمتر از موضوعی که مطالعه می کنید خسته خواهید شد.

همچنین می‌توانید با سوژه‌ای که دوست دارید، در رتبه دوم قرار بگیرید، و سوژه‌ای که کمترین علاقه‌تان را دارید برای وسط بگذارید.

به این ترتیب، شما با چیزی که دوست دارید شروع می کنید و در حین مطالعه موضوع مورد علاقه خود منتظر آن باشید.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

3- بهترین ساعت برای درس خواندن را مد نظر بگیرید

فعال ترین زمان روز خود را انتخاب کنید.

مطالعه در ساعاتی از روز که بیشتر بیدار و فعال هستید می تواند به شما کمک کند مدت طولانی تری بدون حوصله مطالعه کنید.

شما آگاه تر خواهید بود و احتمال بیشتری برای درک و فهم آنچه در حال مطالعه هستید نیز خواهید بود.

اگر هر روز در ساعت معینی مطالعه کنید، عادت می‌کنید و خودتان را آموزش می‌دهید که در آن ساعت از روز در حالت مطالعه باشید. این به شما کمک می کند که خسته نشوید زیرا ذهن شما به فعالیت عادت می کند و کمتر توسط سایر محرک ها پرت می شود.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

4- استراحت بین درس خواندن را حتما داشته باشید

ساعت‌ها نشستن در یک وضعیت، به‌ویژه زمانی که برای یک امتحان بزرگ مطالعه می‌کنید، می‌تواند منجر به حملات شدید بی‌حوصلگی شود.

سعی کنید آن را با استراحت های کوچک هر ساعت یا بیشتر از بین ببرید. اگر برای مدت طولانی نشسته اید، یک استراحت کششی داشته باشید.

هر ساعت با یک استراحت 10 دقیقه ای بسکتبال به خود پاداش دهید یا یک دویدن کوتاه انجام دهید. این کار قلب شما را تقویت می کند و به تمرکز ذهن شما بر روی کارهایی که در دست دارید کمک می کند. به علاوه، هر چه زمان کمتری را در یک مکان بگذرانید، کمتر احتمال دارد از فعالیتی که انجام می دهید خسته شوید.

همچنین می توانید یک استراحت میان وعده نیز داشته باشید. در یکی از استراحت هایتان، برای خود یک میان وعده سالم درست کنید. یک میان وعده سرشار از پروتئین و فیبر بخورید، که شما را سیرتر می کند و به شما کمک می کند تا از خستگی ناشی از گرسنگی در جلسه مطالعه خود جلوگیری کنید.

نصف فنجان مخلوط را که با گردو، بادام و کشمش درست شده است، امتحان کنید. حتی می توانید چند لقمه شکلات تلخ را داخل آن بریزید. این مواد شما را سیر می کنند و سوخت لازم برای ادامه کار را به شما می دهند.

5- درس خواندن را به سرگرمی تبدیل کنید

اگر برخی از مطالبی را که روی آن کار می‌کنید کمی کسل‌کننده می‌دانید، سعی کنید آن را به بازی تبدیل کنید یا فلش کارت بسازید. حتی می‌توانید آهنگی بسازید تا به شما کمک کند مفاهیم سخت یا فهرست‌هایی از اطلاعاتی را که برای حفظ کردن نیاز دارید به خاطر بسپارید.

این کار یادگیری اطلاعات را سرگرم کننده می کند و به شما کمک می کند به کاری که انجام می دهید علاقه مند شوید.

بعلاوه، اگر روی ساختن بازی یا ساختن فلش کارت ها تمرکز کنید، کمتر خسته خواهید شد.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

6- پاداش برای درس خواندنتان در نظر بگیرید

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند از یک جلسه مطالعه سخت عبور کنید، این است که وقتی تمام شد، منتظر چیزی باشید.

به خود بگویید که می توانید در پایان یک بستنی بزرگ داشته باشید یا می توانید مرحله بعدی بازی ویدیویی خود را شروع کنید.

حتی بعد از اینکه فهمیدید مطالعه خود را تمام کرده اید، برای یک ساعت یا بیشتر با دوستان خود برنامه ریزی کنید.

با این حال، به خود بگویید که تنها در صورتی می توانید این پاداش را دریافت کنید که در حین مطالعه واقعاً تمرکز کنید.

اگر برای رسیدن به چنین هدفی تلاش می کنید، به احتمال زیاد بر روی وظایف خود تمرکز می کنید و خسته نمی شوید زیرا پس از اتمام کار، یک رویداد سرگرم کننده یا خوراکی خوشمزه در انتظار شماست.

7- هنگام درس خواندن یادداشت برداری کنید

اگر در حین مطالعه ذهن و بدن خود را درگیر نگه دارید، کمتر دچار حوصله و حواس پرتی خواهید شد.

در حالی که در حال خواندن فصلی از کتاب درسی هستید، یک دفتر یادداشت بردارید و نکات مهمی را در مورد آنچه می خوانید یادداشت کنید. نه تنها به شما کمک می کند که درگیر شوید، بلکه بیشتر یاد خواهید گرفت زیرا اطلاعات را یک بار هنگام خواندن و سپس دوباره هنگام ترکیب اطلاعات برای نوشتن پردازش می کنید.

عی کنید یادداشت های خود را با رنگ های سرد بنویسید. این کار را از نظر بصری برای شما جذاب می کند و به شما کمک می کند به جای خسته شدن از کار، به یادداشت های خود علاقه مند شوید.

همچنین می‌توانید از برجسته‌کننده‌ها استفاده کنید و در کتاب خود بنویسید تا به شما کمک کند با مطالب درگیر بمانید.

هایلایت های رنگارنگی را انتخاب کنید که از استفاده از آنها برای افزایش علاقه خود به کار لذت می برید.

چیکار کنم موقع درس خوندن خسته نشم ؟

8- قفل گوشی هنگام درس خواندن!

اگر هنگام مطالعه تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود را به همراه داشته باشید، کمتر به مطالعه توجه می‌کنید و راحت‌تر حوصله‌تان سر می‌رود.

گوشی خود را در کیف یا جای دیگری دور از چشم بگذارید و سعی کنید لپ تاپ خود را در خانه بگذارید. شما آنقدرها خسته نخواهید شد، اما مطالعه نخواهید کرد. اگر وسوسه را برطرف کنید، کمتر دچار حواس پرتی و دلزدگی می شوید.

اگر لازم است لپ تاپ خود را برای مطالب مطالعه داشته باشید، از جستجو در اینترنت، رفتن به سایت های رسانه های اجتماعی یا بازی کردن خودداری کنید.

به دوستان خود اطلاع دهید که فعلاً در حین تحصیل در دسترس نخواهید بود. به این ترتیب، آنها سعی نمی کنند حرف شما را قطع کنند یا باعث پرت شدن حواس شما شوند.

به علاوه، اگر می‌دانید که آن‌ها سعی نمی‌کنند با شما ارتباط برقرار کنند، کمتر به شما اجازه می‌دهید که سرگردان و خسته شوید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits