دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
خواندن سوره علق چه فضایل و آثاری دارد ؟
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سوره علق یکی از سوره های جزء سی قرآن کریم است. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با فضایل و آثار ارزشمند این سوره آشنا نماییم. تا انتها با ما همراه باشید.

خواص و برکات سوره علق

خصوصیات سوره علق

سوره علق نود و ششمین سوره قرآن است که مکی و 9 آیه دارد. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: کسی که سوره علق را در شب یا روز قرائت نماید و پس از آن از دنیا برود شهید از دنیا رفته است و در درجه شهیدان و مانند کسی است که در رکاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم جهاد کرده است.

این سوره اولین سوره ای است که بر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است و یکی از چهار سوره ی سجده دار قرآن است که واجب است وقتی به آیه مورد نظر رسیدیم سجده کنیم.

شأن نزول و محتوای سوره علق

مشهور در میان مفسران این است که این سوره نخستین سوره ای است که بر پیغمبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نازل شده، و محتوای سوره علق نیز مؤید همین معنی است. در آغاز به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله دستور قرائت و تلاوت می دهد و سپس از آفرینش این انسان با عظمت، از یک قطعه خون بی ارزش، سخن می گوید.

در مرحله بعد از تکامل انسان در پرتو لطف و کرم پروردگار، و آشنائی او به علم و دانش و قلم بحث می کند و در مرحله بعد، از انسانهای ناسپاسی که علی رغم این همه موهبت و اکرام الهی راه طغیان را پیش می گیرند سخن به میان می آورد.

و سرانجام به مجازات دردناک کسانی که مانع هدایت مردم و اعمال نیکند اشاره می کند و سوره را با دستور سجده و تقرب به درگاه پروردگار پایان می دهد.

فضیلت سوره علق

سوره علق چه خواصی دارد ؟

هدف های سوره علق

  • ۱توجه انسان به خداوندی که او رب است و آفریدگار و ارجمند و آموزش دهنده است و کنار زننده پرده های جهل و نادانی؛
  • توجه بشر به اینکه خداوند او را از علق آفریده است و اینکه او تحت ربوبیت خداوند است و حامل لوای علم و معرفت و هنگامی که خود را مستغنی می یابد فساد و طغیان می کند؛
  • توجه به این که بازگشت همه چیز به سوی خداست. آغاز و انجام همه به دست او و به سوی اوست ؛
  • متوجه ساختن انسان به وظایف او که باید قرائتش بلکه همه افعالش به نام خدا و در سبیل هدایت باشد و دستور تقوا دهد، با حق ستیزه نکرده و به آن پشت نکند و بداند که خداوند او را می بیند (و او در محضر و مرءای خداست)؛
  • ترساندن از نکال خداوند که او موی سر او را می گیرد و با حقارت و ذلت به سوی عذاب می کشاند؛
  • توجه به اینکه خداوند می خواهد از طغات و فاسدین پیروی نشود و بندگان خدا در پیشگاه او به خاک مذلّت بیافتند و قرب و نزدیکی او را بخواهند.

فضیلت سوره علق

در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: کسی که سوره علق را در شب یا روز قرائت نماید و پس از آن از دنیا برود شهید از دنیا رفته است و در درجه شهیدان و مانند کسی است که در رکاب رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم جهاد کرده است.

سوره علق اولین سوره ای است که بر رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم نازل شده است و یکی از چهار سوره ی سجده دار قرآن است که واجب است وقتی به آیه مورد نظر رسیدیم سجده کنیم.

همنین سوره علق می تواند ما را به یاد آفرینش انسان بیندازد و به ما بفهماند که در مقابل قدرت بی نهایت خداوند چقدر عاجز و ناتوانیم.

آثار سوره علق

ثواب خواندن سوره علق

آثار و برکات خواندن سوره علق

1. در امان بودن در سفرهای دریایی با خواندن سوره علق

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است: هر کس سفر دریایی می کند اگر سوره علق را بخواند از غرق شدن در امان می ماند.

2. حفاظت مخازن از شر آفات با خواندن سوره علق

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است: اگر سوره علق را بر در مخزن یا انباری بخوانند خداوند آن را از شر هر آفت و سارقی مصون می دارد تا اینکه مالکش آن را بیرون آورد.

خواندن سوره ناس چه آثار و فضایلی دارد ؟

با فضایل و آثار شگفت انگیز سوره فلق آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • akairan.com
  • ommolketab.ir
  • vista.ir
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter