alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
با فضایل و آثار شگفت انگیز سوره فلق آشنا شوید
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سوره فلق یکی از سوره هایی است که تلاوت آن آثار و برکات زیادی در زندگی دارد. در ادامه قصد داریم شما را با فضایل و آثار این سوره آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

خواص و فضایل سوره فلق

معرفی سوره فلق

سوره فلق، سوره 113 قرآن و جزو چهارقل است. سوره فلق از سوره های مکی قرآن که در جزء سی ام قرار گرفته است. سوره فلق ۵ آیه، ۲۳ کلمه و ۷۳ حرف دارد. این سوره به لحاظ حجمی جزو سوره های مُفصَّلات است. بیستمین سوره ای که بر پیامبر (ص) نازل شده است سوره فلق می باشد.

خداوند در این سوره به پیامبر (ص) دستور می دهد از هر شرّی به خدا پناه ببرد، مخصوصاً از شر تاریکی شب، زنان افسونگر و شر حسودان.

برخی از مفسران اهل سنت گویند این سوره هنگامی نازل شد که مردی یهودی، پیامبر (ص) را سِحر کرد و پیامبر به سبب آن بیمار شد. پس از آمدن جبرئیل و نزول سوره فلق و ناس، آیاتی از آن بر پیامبر (ص) خوانده شد و او از بستر بیماری برخاست.

برخی از عالمان شیعه به این سخن اشکال کرده اند و گفته اند سحر و جادو بر پیامبر (ص) اثر نمی کند.

این سوره را فَلَق نامیده اند که از آیه اول آن گرفته شده است. فلق به معنای صبح و سپیده دم است.نام دیگر این سوره، «مُعَوِّذَة» (پناه بردن) است که از واژه «عوذ: پناه بردن» در آیه اول گرفته شده است. سوره فلق و سوره ناس را مُعَوِّذَتین گویند. این دو سوره را به دلیل اینکه آنها را در مواقع احساس خطر می خوانند، مُشَقشَقَتَین نیز گفته اند.

نام سوره فلق از اولین آیه آن گرفته شده است که به معنای صبح و سپیده دم می باشد. نام دیگر آن «مُعَوِّذَة» (پناه بردن) است که از واژه «عوذ: پناه بردن» در آیه اول گرفته شده است. سوره فلق و سوره ناس را مُعَوِّذَتین می گویند.

پیامبر اکرم (ص) امام حسن (ع) و اما حسین (ع) را همواره با این دو سوره تعویذ می نمود و با قرائت این دو سوره دو فرزندش را در پناه خداوند قرار می داد.

این دو سوره را به دلیل اینکه آن ها را در مواقع احساس خطر می خوانند، مُشَقشَقَتَین نیز گفته اند.

فضیلت سوره فلق

خواص سوره فلق

فضیلت سوره فلق

در کتاب شریف کافی روایتی از امام ابی الحسن (علیه السلام) درمورد فضیلت سوره فلق وجود دارد که می فرمایند: اگر کسی در ایام کودکی، خود را در هر شب متعهد بداند که سوره های فلق و ناس هر یک را سه بار و توحید را صد بار

و اگر توانایی ندارد، پنجاه بار تلاوت کند، خداوند بزرگ او را از هر ناراحتی، گرفتاری، تشنگی و... که دامن گیر کودکان می شود در امان می دارد، و او به سن کهولت خواهد رسید، اگر چنین تعهدی داشته باشد، یا کسی برای او تعهد نماید، تا روز مرگ محفوظ خواهد ماند.

در کتاب من لا یحضره الفقیه از قول ابی عبیده الحذا از امام ابو جعفر (علیه السلام) نقل شده است که فرمودند: هر کس در نماز وتر، سوره های معوذتین و توحید را تلاوت کند، به او گفته می شود: ای بنده خدا ! بشارت باد تو را که خداوند نماز وتر تو را قبول کرده است.

همچنین در کتاب نسائی عقبة بن عامر درمورد خواص سوره فلق گفته است: به محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رفتم در حالی که آن حضرت بر مرکب سوار بود، دستم را روی پاهای حضرتش گذاشتم و گفتم: ای رسول خدا! سوره های هود و یوسف را به من تعلیم نما،

فرمود: بلیغ تر و رساتر از سوره فلق نخواهی یافت. عقبه در حدیث دیگری گفته است: بین راه جُحفه و ابواء با پیامبر اکرم (ص) می رفتیم، باد سیاه و شدیدی به وجود آمد، رسول خدا شروع به قرائت سوره های فلق و ناس نمود و فرمود: ای عقبه ! تو نیز این سوره ها را قرائت کن که این ها برای رفع بلا مثل و مانند ندارند.

حتماً بخوانید:
خواندن سوره ناس چه آثار و فضایلی دارد ؟

خواندن سوره ناس چه آثار و فضایلی دارد ؟

سوره ناس یکی از سوره های کوتاه قرآن است اما برای آن فضایل و آثار زیادی ذکر شده است. تا انتها با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با این فضایل و برکات…

عقبه در ادامه می گوید: گاهی رسول خدا (ص) از این دو سوره در نماز هم بهره می گرفت.

در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است: هر کس دو سوره فلق و ناس را بخواند مانند این است که همه کتاب های پیامبران الهی را قرائت کرده باشد.

در کتاب خواص القرآن درمورد فضیلت سوره فلق گفته شده است: هر کس سوره فلق را در هر شب و در هنگام خواب تلاوت کند، اجرش همچون پاداش کسی است که حج یا عمره به جا آورده و روزه گرفته است. سوره فلق امانی است از ناراحتی ها و چشم زخم امان می دارد.

امام صادق (ع) فرموده اند: هرگاه رسول خدا (ص) بی حال و یا بیمار می شد، دست های خود را باز می کرد و سوره های حمد، فلق و ناس را قرائت می نمود و چهره خود را با دستش مسح می کرد و بهبودی می یافت.

آثار سوره فلق

خواندن سوره فلق چه برکاتی دارد ؟

آثار و برکات سوره فلق در زندگی

1. تعویذ کردن و خود را در پناه خدا قرار دادن با خواندن سوره فلق

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: چرا مردم خود را با این دو سوره تعویذ نمی نمایند برای تعویذ بهتر از این سوره ها یافت نمی شود. با سوره های فلق و ناس می توان بهترین امنیت را برای خود و خانواده خود به وجود آورد و شر حسودان و بدخواهان را خنثی نمود.

در روایتی آمده است: هر کس سوره فلق را قرائت نماید برای او مایه شفا و امنیت از سحر و موجب رحمتی برای ثابت ماندن بر عافیت است و هر کس سوره ناس را بخواند باعث امنیت او از مکرها و حیله های شیطان و سبب رحمتی برای ثبات بر الهام است.

2. درمان بیماری و دفع سحر با تلاوت سوره فلق

در روایت آمده است: رسول خدا هر گاه یکی از اعضای بدنش درد می گرفت سوره های توحید و فلق و ناس را بر کف دست راستش می خواند آنگاه بر موضع درد ست می کشید.

از امام باقر علیه السلام نیز نقل شده است: همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم درد شدیدی داشت و بسیار ناراحت بود جبرئیل و میکائیل به نزد او آمدند. جبرییل نزدیک سر او نشست و میکائیل نزد پای او. جبرئیل او را با سوره فلق و میکائیل او را با سوره ناس تعویذ کرد.

خواندن سوره فلق برای بیماری

تأثیر سوره فلق بر درمان بیماری

3. آثار سوره فلق برای بخشش گناهان

در سخنی از رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم آمده است: هر که سوره های توحید و ناس و فلق را هر شب ۱۰ مرتبع بخواند مانند این است که تمام قران را قرائت کرده و از گناهانش خارج می شود مانند روزی که از مادر متولد شده است و اگر در آن روز یا شب بمیرد به مرگ شهادت مرده است.

4. ختم سوره فلق برای فرزند دار شدن

هر یک از فاتحه الکتاب و آیه الکرسی و اخلاص و ناس و فلق و کافرون را ۷۰ مرتبه بر آب نیسان بخواند به روایتی قدر را هم بخواند بعد از ان اذکار تکبیر و لا اله الا الله و صلوات را هم به همین اندازه بگوید

بعد از این کارها به مدت هفت روز پی در پی صبح و شام قدری از آن آب را بیاشامد خداوند او را شفا می دهد و اگر ناتوانی جنسی دارد درمان می شود و اگر فرزند دختر یا پسری بخواهد خداوند به او عطا می کند.

فضایل و آثار باور نکردنی سوره توحید

با فضایل و خواص اعجاب انگیز سوره قدر آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • persianv.com
  • saednews.com
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits