دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
روش های اعتراض به جریمه رانندگی خودرو + مدارک مورد نیاز
0
زمان مطالعه: 13 دقیقه
هنگامی که با اتومبیل خود در سطح شهر، خیابان ها و جاده ها تردد می کنید، ممکن است به طرق مختلف و به دلایل گوناگونی جریمه شوید. این جریمه ها می تواند به شیوه قبض جریمه تسلیمی و یا به وسیله دوربین ها، ثبت شوند.

نحوه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو

اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو ها از موضوعات مهمی است که بسیاری از کاربران در مورد آن سوال می پرسند و البته لازم است که در کنار آن کد تخلفات رانندگی را به خوبی بشناسند..

غالب این کاربران به دلیل اینکه تخلفی به صورت اشتباه در خلافی آنها ثبت شده است، به دنبال راهی برای اعتراض هستند.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که با وجود اینکه خودروی خود را در یک روز مشخص از پارکینگ منزل بیرون نیاورده اید و در هیچ یک از معابر اصلی و فرعی شهر ترددی نداشته اید، پیامکی با این مضمون دریافت کنید که شما در فلان تاریخ و ساعت، در فلان محل، به دلیل فلان تخلف جریمه شده اید

از سوی دیگر ممکن است گاهی اوقات ثبت جریمه های رانندگی به درستی صورت نگرفته و شما نسبت به آن ها معترض باشید. به همین دلیل احتمالا به دنبال بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو خواهید بود تا به این صورت بتوانید جریمه ها را از کارنامه خود پاک کرده و یا میزان آن ها را کم کنید.
با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو بپردازیم.

نحوه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو

روش اعتراض به خلافی خودرو

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در بحث رانندگی مطرح می شود، روش های اعتراض به جریمه رانندگی خودرو است، چرا که جریمه های رانندگی را می توانیم تا حدودی اجتناب ناپذیر بدانیم و اغلب افراد برای یکبار هم که شده، جریمه خواهند شد.

حال در این میان ممکن است برخی از افراد به اشتباه جریمه شوند. به عنوان مثال گاهی پیش خواهد آمد که پیامکی مبنی بر تخلف در خیابانی در تاریخ مشخصی ارسال شود، این در حالیست که شما در آن زمان مشخص اصلا در آن خیابان حضور نداشتید، چه رسد به انجام تخلف!

بنابراین پس از استعلام خلافی، می توانید در خصوص مواردی که نسبت به آن ها تردید دارید، اعتراض نمایید.

در این حالت می بایست با انتخاب بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو، اعتراض خود را نسبت به این موضوع ابراز نمایید. شما می توانید از روش های مختلفی به این منظور استفاده نمایید که در ادامه مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

راه اول: مراجعه به مرکز اجرائیات پلیس راهور

چنانچه شما دارای قبض جریمه تسلیمی هستید، می توانید با مراجعه به مرکز اجرائیات پلیس راهور، شکایت و اعتراض خود را نسبت به جریمه ابراز نمایید. در این روش شما می بایست مدارکی مانند کارت شناسایی معتبر خود، کارت و اصل سند مالکیت وسیله نقلیه و فرم تکمیل شده درخواست را به همراه داشته و به مرکز تسلیم نمایید. پس از طرح شکایت، اعتراض شما مورد بررسی قرار گرفته و به آن رسیدگی می شود.

در زمان شما می توانید برای اطلاع از میزان خلافی خودروی خود، از استعلام خلافی خودرو با شماره پلاک استفاده نمایید.

مدارک لازم برای اجرای فرایند اول

 • اصل کارت شناسائی و اصل سند مالکیت خودرو
 • تکمیل فرم درخواست
 • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
 • کارت شناسائی راننده متخلف (درصورتی که شخص دیگری غیر از مالک خودرو راننده باشد)

مراجعه به مراکز پلیس +10

راه دوم: مراجعه به مراکز پلیس +10

مراجه به مراکز پلیس +10 را می توانیم بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو بنامیم. با مراجعه به این مراکز، شما می توانید شکایت خود را در ارتباط با جریمه رانندگی اعلام کرده تا درخواست شما از طریق این سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شود. خوب است بدانید که مرکز اجرائیات کل کشور در مدت 24 ساعت موضوع شکایت شما را مورد بررسی قرار داده و پاسخ آن را ارسال خواهد کرد.

چنانچه پاسخ اعتراض برای شما قابل قبول و قانع کننده بود، می بایست جریمه را پرداخت نمایید. در عیر این صورت شما می توانید با مراجعه به پلیس راهور، نسبت به جریمه اعتراض نمایید. توجه داشته باشید که رای صادر شده در این مرحله قطعی و غیر قابل بازگشت خواهد بود.

برای طرح اعتراض از این طریق، می بایست فرم درخواست را تکمیل کرده و آن را به همراه اصل کارت شناسایی و سند مالکیت خودرو، تسلیم مرکز نمایید.

فرایند دوم اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو ها اینگونه است که چنانچه فردی نسبت به صورت وضعیت تخلفات خود اعتراض داشته باشد، ابتدا باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه ‌کند و درخواست اعتراض دهد.

مدارک لازم برای اجرای فرایند دوم

اصل کارت شناسائی واصل سندمالکیت خودرو
تکمیل فرم درخواست
کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی

  روش اعتراض به جریمه دوربین ثبت تخلفات

  همان طور که می دانید، به غیر از برگه های جریمه و قبض های تسلیمی، دوربین ها نیز اقدام به ثبت تخلفات رانندگی می کنند. در این حالت قبضی به رانندگان داده نشده و جریمه ها کاملا به صورت هوشمند ثبت می شوند.

  برای اعتراض نسبت به تخلفات ثبت شده توسط دوربین ها، شما می توانید به مراکز رسیدگی پلیس راهور تهران مراجعه کرده و شکایات خود را در ارتباط با جرائم صادر شده، مطرح نمایید. به این ترتیب اگر چه پرداخت قبض جریمه تسلیمی خودرو روال ساده ای دارد، اما برای پرداخت جرایم دوربینی، باید روش استعلام دیگری را در پیش بگیرید.

  روش اعتراض به جریمه دوربین ثبت تخلفات

  نحوه اعتراض به جریمه های بدحجابی در خودرو

  اعتراض به پیامک های بد حجابی و کشف حجاب

  به تازگی مورد اعتراضی جدیدی به موضوع و مسئله اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو اضافه شده است و آن موضوع حجاب و کشف حجاب در خودرو است. مشخص است که روی صحبت این نوع پیامک بیشتر به سمت خانم ها و بانوان محترم است. در مورد درست و غلط بودن ثبت این نوع تخلف ها حرفی نداریم یا حرفی نمی زنیم.

  فقط می خواهیم صفر تا صد پیامک های مربوط به کشف حجاب را بررسی کنیم. جالب است بدانید که این سری از پیامک ها حتی برای خودروهایی که راننده و سایر سرنشینان چادری بوده اند و ظاهرا تمام شئونات اسلامی را نیز رعایت کرده اند، ارسال شده است. لذا این نشان می دهد که در ارسال این پیامک ها اماها و اگر های فراوانی وجود داد.

  البته برخی از پیامک هایی که پلیس امنیت اخلاق ارسال می کند، حاوی کد است که در ادامه اشاره خواهیم کرد. همین جا توصیه می کنیم که بهتر است با مصادیق بد حجابی یا رفتارهای ضد اخلاقی در خودرو آشنا باشید و آنها را رعایت کنید تا اینگونه پیامک های غلط یا درست را دریافت کنید.

  انواع پیامک های بد حجابی

  اساسا پیامک هایی که پلیس امنیت اخلاقی با عنوان پیامک های کشف حجاب ارسال می کند، به سه شکل ارسال می شود که در ادامه شرح می دهیم:

  شکل اول و ابتدایی پیامک های بد حجابی

  "سلام. مالک خودرو به شماره پلاک ... سرنشین/راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا"

  دریافت این پیامک به این معنی است که پلیس امنیت اخلاقی جرم شما را دیده است، اما نادیده گرفته است و به شما فرصتی داده است تا در نوع و شکل رفتار خود در خودرو تجدید نظر کنید. پس از دریافت این پیامک نیازی به هیچ پیگیری نیست و نباید کاری انجام دهید. فقط بدانید که نوع پوشش و رفتار شما رصد شده است و رصد می شود.

  شکل دوم پیامک های بد حجابی

  " ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره...... در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف مدت 10 روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید."

  در این پیامک همان طور که مشاهده می کنید، مهلت 10 روزه ای صادر شده است که متخلف باید به پلیس امنیت اخلاقی یا کلانتری مراجعه کند. با مراجعه به هر یک از این ارگان ها و دادن یک تعهد کتبی، موضوع فیصله پیدا می کند.

  شکل سوم پیامک های بد حجابی

  "مالک محترم خودرو شماره ......... به دلیل عدم مراجعه در مهلت تعیین شده در چارچوب جرم کشف حجاب در خودرو شما برای آخرین بار هشدار داده می شود، حداکثر ظرف مدت 7 روز از ساعت 8 تا 17 به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت مراجعه نمایید."

  این پیامک نشان می دهد که شما به هر حال مجبورید که برای پاسخگویی به مقام مربوطه مراجعه کنید و موضوع را به نحوی حل کنید. زیرا در غیر این صورت عواقب خوشایندی نخواهد داشت و برخورد ها شدید تر می شود. باید بدانید که جایی برای اضطراب و ترس نیست.

  جرمی که صورت گرفته است به راحتی جبران خواهد شد. حتی امکان اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو در این مورد نیز وجود دارد که توصیه می شود با توجه به شرایط و قرائن موجود نسبت به چنین کاری اقدام کنید، در غیر این صورت بهتر است که پذیرای قانون باشید و موضوع را بدون دردسر اضافه حل کنید.

  نحوه اعتراض به جریمه های بدحجابی در خودرو

  آیا با دریافت پیامک بد حجابی خودرو توقیف می شود؟

  توقیف خودرو یا عدم توقیف خودرو در موضوع تخلفات بدحجابی در خودرو به نوع تخلف و مقام اعلام کننده تخلف به پلیس امنیت اخلاقی بستگی دارد؛ چنانچه این تخلف توسط مقامات رده بالا مثل قضات و پلیس های درجه دار به پلیس امنیت اطلاع داده نشود، این احتمال وجود دارد که این تخلف در سیستم پلیس امنیت ثبت نشده باشد و فقط با دادن تعهد به عدم تکرار این تخلف موضوع رفع شود.

  با مراجعه به مراکز پلیس +10 و استعلام خلافی خودرو، می توانید متوجه شوید که تخلف در سیستم ثبت شده است یا نه. در صورتی که خودرو شکایت داشته باشد، در قسمت بالا سمت راست برگه خلافی خودرو وضعیت شکایت مشخص شده است.

  چنانچه خودرو شکایت داشته باشد، برای جلوگیری از توقیف خودرو باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید و پیگیر موضوع باشید. در صورت نداشتن شکایت، مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی و امضای تعهدنامه کافی خواهد بود. ذکر این نکته الزامی است که در صورت تکرار به تعداد 2-3 بار، خودرو به صورت موقت در پارکینگ توقیف می شود.

  کدهای پلیس امنیت اخلاقی

  1. کد تخلف 14 و 15 پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی و بی حجابی داخل خودرو است.
  2. کد تخلف 16 پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب و روابط نامشروع داخل خودرو است.
  3. کد تخلف 17 پلیس امنیت اخلاقی مربوط به داشتن حیوانات خانگی (سگ) داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی است.
  4. کد تخلف 18 پلیس امنیت اخلاقی مربوط به دور دور کردن است.
  5. کد تخلف 33 و 35 پلیس امنیت اخلاقی هم مربوط به روزه خواری در ماشین یا استعمال دخانیات است.

  کدهای پلیس امنیت اخلاقی

  قوانین اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو

  • بد نیست این ماده قانون در مورد اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو ها را نیز بدانید و بشناسید که بر اساس ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، مهلت اعتراض به تخلفات ثبت شده ۶۰ روز است.
  • این 60 روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ شروع می شود. همچنین چنانچه متخلف در مهلت قانونی ذکر شده اعتراض خود را تسلیم نکند، یا ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، باید جریمه را به مآخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه پرداخت کند.
  • توصیه می کنیم که رانندگان و مالکان خودرو‌ها با مراجعه به سایت ۱۲۰ یا مراکز پلیس + ۱۰ قبل از اتمام مهلت قانونی اعتراض، از میزان جرایم رانندگی خود مطلع شوند.

  آدرس مراکز رسیدگی به شکایت ثبت شده توسط دوربین های راهنمایی و رانندگی

  اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو که توسط دوربین های هوشمند ثبت شده اند، باید با مراجعه به این مراکز ثبت شود.

  • منطقه ۱۲: خیابان امام خمینی – نرسیده به خیابان فروردین- پلاک ۴۴۸۴۴
  • منطقه ۱۴: شهید محلاتی- نبرد شمالی بعد از پاسدار گمنام- ابتدای خیابان قیام- انتهای کوی شهید ابراهیم بیدی
  • منطقه ۱۶: میدان بهمن – اول تندگویان
  • منطقه ۲۰: خیابان ۲۴ متری رازی- انتهای خیابان کریمی شیرازی یا استخر سابق بعد از فروشگاه رفاه- شهرداری منطقه ۵
  • منطقه ۲۱: تهرانسر- انتهای بلوار یاس- نرسیده به کمربندی آزادگان
  • منطقه ۱۴: شهید محلاتی- نبرد شمالی بعد از پاسدار گمنام- ابتدای خیابان قیام- انتهای کوی شهید ابراهیم بیدی
  • منطقه ۱: چهارراه لشکر- بلوار اوشان- جنب بیمارستان ۵۰۵ ارتش
  • منطقه ۱۰: نواب – نبش خیابان محبوب مجاز
  • منطقه ۱۴: شهید محلاتی- نبرد شمالی بعد از پاسدار گمنام- ابتدای خیابان قیام- انتهای کوی شهید ابراهیم بیدی
  • در سایر استان ها نیز می توان به واحد های رسیدگی مرکز استان مراجعه نمود.

  آیا اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو فایده دارد؟

  این سوال، سوال بسیار مهمی است که پاسخ آن تکلیف را برای بسیاری از افراد مشخص می کند. واقعیت این است که گرچه امکان اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو وجود دارد و این حق برای همه در نظر گرفته شده است.

  اما با توجه به نظرهای بسیاری از کاربران و افرادی که تجربه چنین اعتراضی را دارند، پیمودن این مسیر خیلی سخت است و غالبا با موفقیت همراه نیست و نتیجه خاصی حاصل نخواهد شد جز پرداخت خلافی.

  با این وجود هر کس می تواند به فراخور تصمیمی که می گیرد برای ثبت اعتراض خود اقدام کند. بهتر است بدانید که اعتراض به تخلفات رانندگی خودرو قوانین خاص خودش را دارد که در ادامه اشاره خواهیم کرد؛

  • واحد رسیدگی به شکایات حداکثر به مدت یک هفته نسبت به بررسی اعتراض و صدور رای اقدام و ضمن ابلاغ به معترض نتیجه را توسط نماینده پلیس راهور در سامانه اجرائیات ثبت می کند.
  • درخواست هایی که قبلا رسیدگی شده اند، مجددا پذیرش نمی شوند.
  • پذیرش درخواست شرکت ها و سازمان ها به صورت فهرستی امکان پذیر نیست
  • به استناد ماده ۵ قانون رسیدگی به شکایات، رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

  در نهایت لازم است که همیشه نسبت به پرداخت خلافی خودروی خود اقدام نمایید. به این منظور جای دارد که بهترین روش های پرداخت قبض جریمه بدون شناسه را نیز مطالعه نمایید.

  سخن پایانی

  گاهی ممکن است این سوال مطرح شود که آیا اصلا اعتراض به خلافی رانندگی تاثیری دارد؟ خوب است قبل از انتخاب بهترین راه اعتراض به جریمه رانندگی خودرو، کفش آهنین به پا کنید، چرا که بسیاری از افراد که این راه ها را پشت سر گذاشته اند، بر این باورند که پیمودن این مسیر سخت است و اغلب راه به جایی نخواهد داشت. اما از آن جایی که این حق برای همه وجود دارد، شما می توانید شانس خود را امتحان کرده و شکایت خود را نسبت به جرایم صادر شده، اعلام نمایید.  این مطلب چقدر مفید بود ؟
   
  • منبع
  • virgool.io
  • virgool.io
   دیدگاه ها

   شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید   کد امنیتی کد جدید
   hits
   statcounter