معرفی مناطق دیدنی شهرستان فسا 

۲,۱۱۷
۰
۰
شنبه, ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۳۸


مناطق گردشگری شهرستان فسا


فسا نام شهری در ۱۴۵ کیلومتری جنوب شیراز واقع در استان فارس است. شهرهای سروستان، داراب، جهرم، استهبان در همسایگی فسا قرار دارند. قدمت این شهرستان دست کم به زمان هخامنشیان برمی‌گردد که در آن زمان نام این شهر پسه یا پسا بوده که پس از اسلام به فسا تبدیل می‌شود.

سابقه تاریخی شهرستان فسا

قدمت شهر فسا به ۷۵۰۰ سال پیش یعنی عصر هخامنشیان بر می گردد. نام فسا در لوح های گلی که در تخت جمشید موجود است به صورت (پسه) یا (باشیا) آمده است. این شهر علاوه بر بناهای تاریخی و مذهبی، با آب و هوای گرم و معتدلی که دارد دارای چشم اندازهای طبیعی زیبایی نیز می باشد. از جمله غذاهای محلی فسا می توان به یخنی، ته چین پلو، شیر برنج، کباب بادمجان، حلیم بادمجان، کشک بادمجان، بادمجان روتاوه، بادمجان زیربریزه ای، آب پیازک، آب ماشکی، آب شملیز، کدو یتیمی (یتیمک)، دو پیازه آلو و ... اشاره کرد. از جمله سوغاتی های فسا نیز می توان از کماچ یا همان نان فسایی که معروف ترین سوغات فساست و صنایع دستی مانند گیوه ملکی، قالی و قالیچه های عشایری، حصیر و … نام برد. زبان مردم فسا فارسی است و لهجه ی آن ‌ها با گذشت زمان به فارسی سلیس تبدیل شده است. با این حال در برخی از روستاها هنوز هم کلمات و اصطلاحات پهلوی قدیم شنیده می ‌شود.

وجه ‌تسمیه فسا


فسا در قرن چهارم یکی از مهم ‌ترین شهرهای دارابگرد بوده و وسعت آن برابر با شیراز ذکر شده است. از فسا در کتیبه ‌ها و سنگ ‌نوشته ‌های پرسپولیس با عنوان «پشی یا» و «بشی» یاد شده است. در برخی منابع دیگر نیز، نام فسا در زمان هخامنشیان «پسه» یا «پسا» عنوان شده است. نام این شهر پس از حمله اعراب به نام فسا تغییر کرده است.

رصدخانه

رصدخانه فسا


آسمان فسا یکی از بهترین آسمان ها برای رصد کهکشان راه‌ شیری و ستارگان است. به همین خاطر رصدخانه ی شهرداری فسا این امکان را برای مردم فراهم کرده است. این رصدخانه در واقع مکان مناسبی برای مشاهده ی آسمان و اجرام آسمانی است و می تواند مناظر زیبایی از آسمان را در مقابل چشمانتان به نمایش بگذارد.

جاذبه های طبیعی فسا

منطقه حفاظت شده میان جنگل فسا

منطقه میان جنگل منطقه ای بکر و زیبا و حفاظت شده در 90 کیلومتری جاده ی شیراز-فسا در شمال غربی شهرستان فساست. این منطقه به ۲ قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود. قسمت غربی پر از کوه و کوهپایه و قسمت شرقی پر از تپه و تپه ماهور و دشت های نسبتا کوچک است. دو رشته کوه اصلی این منطقه کوه میان جنگل با ارتفاع ۲۷۹۰ متر و کوه نظرآباد با ارتفاع ۲۸۵۰ متر است. در انتهای جنوبی کوه نظرآباد رشته کوه دیگری به نام کوه بره با ارتفاع ۲۵۷۷ متر از غرب به شرق کشیده شده و نقطه اتصالی بین انتهای کوه نظرآباد و میان جنگل است.

حد فاصل این ۳ رشته کوه را دره ای شامل می شود که به دره ی قشقه (لای تاریک) مشهور است. منطقه ی میان جنگل فسا منطقه ای کوهستانی است و آب و هوایی از نوع سرد نیمه خشک دارد. میانگین بارندگی این منطقه حدود ۳۵۲ میلیمتر تخمین زده شده که بیش از نود درصد آن در شش ماه دوم سال و بیشتر در دی ماه و اسفند ماه اتفاق می افتد.

منطقه ی میان جنگل برای اولین بار در تاریخ 28 خرداد 67 جزء مناطق شکار ممنوع و پس از آن به دلیل وجود تنوع در گونه های گیاهی باارزش در 27 بهمن 75 با مساحتی بالغ بر ۵۶۵00 هکتار جزء مناطق حفاظت شده قرار گرفت. این منطقه از شرق و شمال به جاده ی فساـشیراز، از غرب به جاده ی خانه کهدان (خاوران) به نظر‌آباد و حسین ‌آباد و در نهایت به مومن آباد و از جنوب به شهرستان فسا و خاوران (خانه کهدان) می رسد.

دشت

جاذبه های تاریخی فسا

مسجد جامع فسا

مسجد جامع فسا که در خیابان امام خمینی، پشت بانک مرکزی، در کوچه ی مسجد جامع واقع شده است مربوط به دوران قاجاریه می باشد و با قدمتی در حدود 800 سال به عنوان یک اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است. این مسجد دور از راسته بازار و در کنار گورستان فسا قرار گرفته و امروزه تنها بخشی که از آن به جای مانده بقایای شبستانش می باشد.

عمارت نقاره خانه (عمارت محمدی) فسا

نقاره خانه ی فسا که در خیابان امام خمینی، بازار شمالی، مقابل بانک سپه، جنب بانک ملت قرار دارد مربوط به اواخر دوره ی قاجار (اوایل دوره ی پهلوی) است. عمارت نقاره خانه با کاشی هایی با نقش پادشاهان گذشته تزئین شده است. تزئینات به کار رفته در این بنا هر انسان خوش ذوقی را به وجد می آورد. این عمارت که به سفارش حاج عبدالوهاب و حاج میرزا منصور شیرازی بنا شده است برای آگاه کردن مردم از اخبار مهم روز بوسیله ی نواختن ساز و نقاره کاربرد داشته است.

تل ضحاک فسا

تل ضحاک در فاصله ی سه کیلومتری از جنوب شهر فسا قرار دارد. این تل که حدود بیست و پنج متر ارتفاع دارد به صورت تپه ای خاکی به چشم می اید. تل ضحاک بر اثر تخریب بناهای خشتی و گلی زمان های دور به وجود آمده است. در مورد تاریخچه ی آن نظرات مختلفی ذکر شده است. برخی معتقدند در گذشته بر فراز این تل قصری وجود داشته است. برخی نیز آن را شهر کوروش کبیر نامیده و معتقدند پایتـخت هخامنشــیان بوده است. آنچه انکارناپذیر است اینکه این تل یک مکان بسیار قدیمی و باستانی است که مورد توجه تاریخدانان و باستان شناسان می باشد.

تل ضحاک

تل نخودی فسا

تل نخودی یکی دیگر از آثار قدیمی موجود در شهرستان فساست که از دوران باستان بجا مانده است. این تل در شهرستان پاسارگاد، بخش مبارک آباد، دهستان مادر سلیمان، در سمت غربی پاسارگاد واقع شده است. این اثر در سال ۱۳۸۲ به عنوان یک اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است.

قمپ آتشکده فسا

در بیست کیلومتری شمال فسا در کنار دریاچه ی کوچکی آثاری از دوره ی ساسانیان به جای مانده است که در میان آنها یک آتشکده نیز دیده می شود که سقف آن فرو ریخته است. این دریاچه ی کوچک در لهجه ی محلی، قمپ خوانده می شود. اهالی منطقه این آتشکده را به نام قربانگاه می شناسند و آن را به طهمورث، پادشاه پیشدادیان نسبت می دهند. د

ر کنار آتشکده آثاری از یک شهر مربوط به دوره ساسانی نیز دیده می شود، اثاری از جمله سنگ سلمان به طول ۲ متر و عرض نیم متر که خطوط گرانبهایی روی آن حک شده و برخی آن را مربوط به دروازه شهر فسا در زمان ساسانیان می دانند. درختانی به نام مورد MURD»» که یکی از انواع درختان مقدس زردتشتیان است نیز در سراسر منطقه دیده می شود و با این که در دل زمین های کشاورزی دهقانان قرار دارد ولی قطع و از ریشه درآوردن آنها را جایز نمی دانند. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده

روستاهای تاریخی فسا

از قدیمی ‌ترین روستاهای شهرستان فسا می‌ توان به روستای کچوییه و روستای غیاث آباد اشاره کرد. از جمله روستاهای بخش مرکزی نیز کوشک قاضی است. این روستا در سمت جنوب شرقی شهرستان فسا واقع شده ‌است که مناطق تاریخی مانند تل نخودی و قلعه رحمت آباد در حاشیه آن و در سمت کوه توده قرار گرفته اند. روستای تاریخی بعدی نوبندگان است که پیشینه ی آن متعلق به دوره ی تمدن ایلام است.

جاذبه های مذهبی فسا

آستان شاهزاده قاسم

شاهزاده قاسم از نوادگان حضرت عقیل، برادر حضرت علی و از طرف جد مادری نیز باز به حضرت علی (ع) می رسد. آرامگاه ایشان در میدان شاهزاده قاسم، در مرکز شهر فسا مکانی فرهنگی و مذهبی برای دوستداران اهل بیت (ع) است. این مکان دارای بخش هایی مانند کتابخانه و دارالقرآن و دفتر فرهنگی است و برنامه های هفتگی دعای ندبه، مراسم تلاوت با حضور قاریان برجسته فسا و سخنرانی امام جماعت و مراسمات جشن و عزاداری و دعا در آن برگزار می شود.

مقبره امامزاده زاهد کبیر

شاهزاده ابراهیم ملقب به زاهد کبیر فرزند امام موسی کاظم (ع) در مناطق فسا، نی ریز، استهبان و داراب رهبری مبلغین اسلام را بر عهده داشته است. مقبره ایشان یکی از بناهای تاریخی و مذهبی مربوط به قرن هشتم هجری و دوران سلطنت مغولان است. این مقبره که در ورودی شمالی زاهدشهر در 20 کیلومتری فسا قرار دارد در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد

مقبره امامزاده حسن (ع)

امامزاده حسن از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) و از نوادگان امام جواد (ع) بوده است که در سال ۱۰۳۰ هجری قمری در شهر فسا فوت کرده است. ایشان از نوادگان حضرت عقیل، برادر حضرت علی (ع) هستند که به گفته برخی حاکم فسا در دوره حجاج بوده اند و مردم آنها را شاهزاده نامیده ‌اند. مقبره ایشان در ۳۵ کیلومتری جاده فساـشیراز قرار دارد.

مقبره سید شمس الدین

سید شمس الدین یکی از امامزاده‌های مقدس در استان فارس است که مقبره اش بر سر راه داراب با یک گنبد فیروزه ای‌ رنگ قابل رویت است. این بنا مربوط به دوره صفوی است و در طول سالیان دراز چندین بار مرمت و بازسازی شده تا به شکل امروزی درآمده است.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی مناطق دیدنی و تفریحی فشم

معرفی مناطق دیدنی حاجی آباد هرمزگان

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی آسیا

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم