شهر زیبای زیرآب و مناطق گردشگری آن

۳,۰۱۵
۱
۰
یکشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۰۰

جاذبه های گردشگری شهر زیرآب

زیرآب در شهرستان سواد کوه مازندران و در نواحی مرکزی این منطقه تماشایی قرار گرفته است. این شهر به خاطر پتانسیل گردشگری بالا و آب و هوای مطلوبی که دارد، مورد توجه گردشگرهای زیادی می باشد و بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور ،به یکی از قطب های گردشگری شمال کشور تبدیل شود.


مناطق سرسبز و با صفای «زیرآب»، وجود امامزاده ای که سال ها نام آن روی شهر بوده و آثار تاریخی که قدمت چندین و چند ساله دارند ، زیرآب را به یک مکان عالی برای هر سلیقه ای تبدیل کرده است. اگر اهل تفریح و خوشگذرانی در دل طبیعت هستید و از سپری کردن لحظات پر هیجان در جنگل های سرسبز شمال لذت می برید، یا ترجیح می دهید به تماشای منظره زیبای عبور رود از وسط شهر خیره شوید، بی شک شهر زیرآب، شما را نا امید نخواهد کرد.


آب و هوای شهر زیرآب


اگر درخصوص شرایط آب و هوایی این شهر کنجکاو هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر است اینگونه توصیف شود که، شهری که پیرامون آن مملو از جنگل های سرسبز بوده و با طبیعت بی نظیر محاصره شده است، چه فضای دلچسب و آب و هوای فوق العاده ای می تواند داشته باشد. جالب است بدانید که شهر زیرآب مازندران به عنوان یک شهر، قدمت چندانی ندارد و در سال ۱۳۳۵ بر اساس تقسیمات کشوری به عنوان یک شهر قلمداد شده است.

زیراب

قلعه تاریخی برج لاجیم زیرآب

برج لاجیم یک اثر تاریخی ارزشمند بوده که قدمت ساخت آن به قرن پنجم هجری باز می گردد. این برج در قسمت جنوبی شهر زیرآب، به سمت جاده سوادکوه به قائم شهر در دل منطقه جنگلی نزدیک روستایی به همین نام (لاجیم) قرار گرفته است و توصیه می شود، اگر به شهر زیرآب سفر کردید بازدید از این برج تاریخی را از دست ندهید.

در سال ۱۹۹۳میلادی، باستان شناس فرانسوی، آندره گدار برای بازدید از این برج به ایران آمده و بر طبق بررسی ها و تحقیقاتی که بر روی این برج انجام داده بود، اعتقاد داشت که این برج؛ یک قلعه و دژ مستحکم می باشد که به عنوان قرارگاه یا سرپناهی استوار بکار میرفته و دور از شهر و در دل جنگل های انبوه ساخته شده است.

جالب است بدانید که کیا ابوالفوارس شهریار، فردی که داخل این بنا دفن شده است، از خاندان باوندیان بوده و بعد از اینکه قاموس وشمگیر، منطقه آملرا اشغال کرد، به منطقه کوهستانی لاجیم پناه برد و بعد از مرگ هم در همان جا دفن شده است.

امامزاده عبدالحق زیرآب

بسیاری از مردم منطقه علاوه بر آب و هوای عالی و زمین های مرغوب شهر زیرآب، وجود امامزاده عبدالحق را یکی از دلایل به وجود آمدن این شهر و جذب مردم برای زندگی در آنجا می دانند. بنا بر روایاتی که از گذشته ها وجود داشته، امامزاده عبدالحق در واقع مقبره امامزاده عبدالله یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده که در سال ۱۷۳ هجری قمری متولد و در سال ۲۰۵ هجری قمری در این منطقه وفات یافته است. ایشان به خاطر قضاوت های به حق و عادلانه ، به عبدالحق شهرت داشتند.

قلعه

پل ورسک و سه خط طلا زیرآب


پل ورسک و سه خط طلا در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. پل ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمانی‌ها به رهبری سرمهندس اتریشی خود یعنی والتر اینگر ساخته شد. حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی اصلی و ۱۱۰ متر ارتفاع از ته دره است، جمعاً ۴۵۰۰ مترمکعب است. طول کلی پل ۸۶ متر است. عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است. این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است. این پل در دوران جنگ جهانی دوم پل پیروزی نامیده می‌شد.

روستای جمشیدآباد زیرآب


روستای جمشید آباد در ۳کیلو متری شهر زیراب از توابع شهرستان سوادکوه در استان مازندران است .نام قدیمی این روستا وچاد بوده که بعدابه خاطر احترام به شهید والا مقام شهید جمشید خادمی اسم اینروستا به جمشیدآباد تغییر یافت.قومی که درروستای ما زندگی میکنند از شهر کاشان به این محل آمدند و به همین دلیل مردم روستای ما به قوم کاشی معروفندروستای سرسبز ما یکی از مناطق گردشگری کشور بوده وبه خاطر زیبایهای فراوان مورد استقبال مردم قرار گرفته است . وجود رودخانه ” راه جنگلی”مناطق هموار در کنار رودخانه” از جمله این زیبایی هاست. همچنین وجود خانه های زیبای ویلایی نیز نمای خاصی به روستا داده. درروستا ما راهی به سمت امام زاده گزو نیز وجو ددارد که از امامزاده های مورد احترام مردم مازندران است وبه گزو سه تن برار معروف است.

آبشار

آبشار ولیلا زیرآب


آبشار ولیلا دراستان مازندران و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع است. روستای ولیلا واقع درمنطقه زیرآب از توابع سوادکوه است. محل قرارگیری روستا درمیان تپه های کم شیب و با ارتفاع کم این امکان را حاصل می کند که افراد علاقمند به یک پیاده روی سبک در میان جنگل انجیری از زیباییهای این آبشار لدت ببرند. از روستای ولیلا در امتداد یک رودخانه پس از طی مسیری در حدود ۱.۵ کیلومتر شما را بر فراز آبشار می رساند. ارتفاع آبشار در حدود ۲۵ متر است علاوه بر این آبشار، جنگل‌های این منطقه در فصل های بهار و تابستان و یا پاییر از جذابیت زیادی برخوردار است که از آن باعنوان جنگل‌های انجیلی هم یاد می‌شود بسیار خاطره‌انگیز است. انجیلی یا آسوندار (انجیلو یا انجیلی یا انجول یا تویی یا تفی یا زوند) درختی است که در جنگل‌های شمالی ایران می‌روید. این درخت دارای چوب سختی است و ریشه و برگ‌های آن مصرف دارویی دارد. درخت انجیلی تقریباً در سرتاسر جنگل های هیرکانی ایران در نوار جنوبی دریای خزر گسترده شده است. برگ های این درخت در پاییز گاه به ۵ رنگ سبز، صورتی، قرمز، نارنجی، قهوه ای جلوه می کند.

انجیلی درختی است زیبا با قامتی بلند و به ۲۵ متر می‌رسد. برگ‌های انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند.برگ‌های جوان بنفش مایل به قرمز هستند بعد از آن در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان تبدیل می‌شوند و سرانجام در پاییز برگ‌های درخشان به رنگهای مختلف زرد پررنگ نارنجی سوخته و پررنگ و قرمز روشن خالص آشکار می‌شود و این تنوع رنگ مناظر زیبایی را ایجاد می‌کند. از این حیث این درخت برای ایجاد فضای سبز و همچنین جذب توریست در جنگل‌های ما مناسب است. چوب انجیلی بسیارسخت است و از این حیث در زبانهای خارجی به چوب آهن معروف است.

طبیعت

روستای فلورد زیرآب


در ۷کیلومتری شهر زیرآب و در میانه ی یک راه روستایی که از جاده اصلی شهر سوادکوه منشعب می شود روستایی با نشاط زیبا و صمیمی وجود دارد که خزان رنگی شاد و گرم به آن بخشیده است روستای فلورد. روستایی چشم نواز و خیال انگیز که در بخش مرکزی سوادکوه قرار دارد فلورد بزرگترین روستای دهستان سوادکوه است دارای ۱۵۰ خانوار ساکن و ۶۵۰ نفر جمعیت است . روستای فلورد در مجاورت کوه های منطقه سوادکوه واقع شده و با حداکثر ۱۳۲۰ متر و حداقل ۶۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است .آب و هوای فلورد از نوع آب و هوای کوهستانی است . فلورد از شمال به روستای سنگده، از جنوب به جنگلهای بکر سوادکوه و رودخانه ی تالار، از غرب به روستای لیزر و از شرق به دهنیان منتهی می شود. شغل مردم فلورد دامپروری و کشاورزی است .

امامزاده زین العابدین بر فراز روستا و محصور شده میان درختان کهن سال خزان زده از سکوتی آرامشی کم نظیر حکایت می کند؛ سکوتی که تنها نجوای طبیعت پاییز هر از چند گاهی آن را می شکند. رودخانه تالار در عمق جنگل اخرایی رنگ به آرامی در جریان است و زمزمه ی ملایم این رود جاری زیبایی صد چندان به جنگلهای حاشیه ی این روستا می بخشد. آبشار بزل لا و چشمه سر آسیاب سر کامل کننده ی زیبایی های این روستای گردشگری است .چشمه ی آسیاب سر هنوز از آب خنک وجاری موج می زند، آبی که راهش را از میان باریکه ی زلال پیش می گیرد و نجوای عاشقانه ای با طبیعت پیرامون خود دارد.

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و تاریخی شهر زیبای نور

مناطق دیدنی و تفریحی بندر گناوه

معرفی مناطق دیدنی شهر هشتگرد

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم