جاذبه های گردشگری و دیدنی غرب ایران

۱,۸۶۴
۱
۰
چهارشنبه, ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ۱۹:۲۱


مناطق دیدنی غرب ایران


غرب ایران با داشتن شهرهایی همچون همدان، کردستان، کرمانشاه و ایلام دارای جاذبه های تاریخی و تفریحی بی نظیری است که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.سرزمینمان ایران کشوری زیباست که در همه شهرهایش جاذبه هایی بکر و دیدنی پیدا می کنید.

هرچند که شمال ایران با وجود دریای خزر یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می رود اما شهرهای اصفهان، شیراز و یزد هم با آثار تاریخی بینظیرشان هم در بین ایرانی ها و هم در بین گردشگران خارجی پرطرفدار و پربازدیدند. با این همه، در غرب ایران هم جاذبه های زیادی هست، جایی که وجود رشته کوه باشکوه زاگرس چشم اندازهای طبیعی خیره کننده ای را برایش رقم زده است

جاهای دیدنی غرب ایران

آرامگاه بوعلی در همدان

آرامگاه تاریخی ابوعلی سینا در همدان قرار دارد این آرامگاه و کتابخانه و موزه مربوط به آن محل مناسب برای آغاز تجربه دیدن جاذبه های گردشگری همدان و برترین جاذبه های گردشگری غرب ایران می باشد.

مقبره باستانی استر و مردخای همدان

چنان چه پس از بازدید از آرامگاه ابو علی سینا، قصد دیدن این مکان تاریخی را داشتید، تنها با 15 دقیقه پیادروی از آرامگاه بوعلی به این مکان خواهید رسید. وجود هتل پارسیان و رستوران های زیاد در حوالی این مناطق، از دیگر امتیازات مثبت ایران گردی در این شهر به شمار می آید.

آرامگاه

حمام قلعه همدان

حمام قلعه از دیگر جاذبه های گردشگری ایران گردی و از جاذبه های گردشگری غرب ایران در همدان است که با ماشین تقریبا 8 دقیقه زمان و با پای پیاده 23 دقیقه زمان لازم است تا از هتل پارسیان به این مکان تاریخی برسید. چنان چه پس از مقبره استر و مردخای قصد رفتن به حمام قلعه را داشتید، پس از 3 دقیقه پیاده روی این مکان در جلوی چشمتان خواهد بود. با سفر به این حمام، دوران قاجار برای ما تداعی خواهد شد و این جاذبه امروزه تحت عنوان موزه مردم شناسی شهر همدان، از جاذبه های گردشگری پر قدمت ایران و از زیباترین جاذبه های غرب ایران به شمار می آید.

گنبد علویان در همدان

در بین جاذبه های گردشگری غرب ایران در شهر همدان می توان به گنبد علویان اشاره کرد که مدت زمان لازم برای رسیدن به این مکان تاریخی از حمام قلعه، 11 الی 15 دقیقه به صورت پیاده می باشد. در مورد ویژگی های این گنبد، می توان به طرح و نمای آن که با گچ بری هایی جذاب که با متد معماری بعد از اسلام تزئین شده است اشاره کرد که از بهترین بناهای باستانی ایران و جاذبه های غرب ایران به شمار می رود. ناگفته نماند نام این مکان در لیست آثار ملی به چشم می خورد. در مسیر حمام قلعه تا گنبد علویان امامزاده ای با نام امامزاده عبدالله توجهتان را جلب خواهد کرد.

آرامگاه باباطاهر در همدان

این مکان فاصله ای بالغ بر نیم ساعت الی 35 دقیقه توسط ماشین از هتل پارسیان دارد. در این جاذبه با رفتن به داخل آرامگاه، تزئینات زیبا و طرح و نقش های متنوع و چشم نواز، روح هر انسانی را به وجد می آورد. در اصل در این مزار شما پارادوکسی از معماری در گذشته و امروز را در کنار هم مشاهده خواهید کرد.

غرب

سفال سازی در لالجین همدان

در ایران گردی در غرب ایران، یکی از جاذبه های غرب ایران که شهرت جهانی دارد را حتما در بین سایر مقاصد گردشگری و جاذبه های گردشگری غرب ایران خود بگنجانید. از هتل پارسیان تا لالجین بطور میانگین 35 دقیقه رانندگی لازم است تا به این مکان جهانی برسید. منطقه ای که آوازه اش در ساخت اشیای سفالی تمام ایران و جهان را پر کرده است. با رسیدن به این منطقه، آنقدر غرق در رنگ و نقش ظروف و اجسام سفالی و سرامیکی و لعاب لالجین خواهید شد که متوجه گذر نصف روز خود نخواهید بود.

گنجنامه همدان

اگر دوست دارید دوران حکومت خشایار شاه و داریوش برایتان تصویرسازی و تداعی شود، به رشته کوه های الوند رفته و با دیدن سنگ نبشته های تاریخی و پر قدمت در دنیای تاریخ پرواز کنید. در ایران گردی خود با رفتن به دل دره چشم نواز عباس آباد، خاطره ای جاودانه را از طبیعت و تاریخ (سنگ نبشته) با هم رقم بزنید. آبشار گنجنامه در این منطقه حال و هوایی خاص را به گردشگران بومی ایران و غیر ایرانی خواهد بخشید. صرف ناهار هم در این طبیعت بکر که دیگر قابل وصف نیست!

پارک جنگلی آبیدر در سنندج

پارک جنگلی آبیدر با قابلیت دید کل شهر زیبای سندج، آماده پذیرایی از گردشگران می باشد. این پارک شهرت جهانیش را مدیون سینمای رو بازش می باشد که تحت عنوان بزرگ ترین سینمای روباز در ایران و جهان به ثبت رسیده است و در صورتی که رأس ساعت 9 شب در این مکان حضور داشته باشید، شاهد فیلم سینمایی خواهید بود. ظرفیت این جاذبه گردشگری در سنندج به 10 هزار نفر می رسد. با قدم زدن در این پارک زیبا به ریه های خود هوایی تازه را هدیه کنید.

مشیر دیوان در سنندج

با 15 دقیقه پیاده روی از هتل، مکانی تاریخی به نام عمارت مشیر دیوان در جلوی چشمتان ظاهر خواهد شد که قدمت این بنا به دوران قاجار در ایران باز می گردد. از عناصر تشکیل دهنده این عمارت زیبا در ایران می توان به قسمت های عمومی، 7 حیاط، بخش های خصوصی و تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی اشاره نمود. سبکی که در ساخت این عمارت باستانی دیده می شود، بسیار چشم نواز و جالب می باشد.

بیستون

بازار تاریخی شهر سنندج

پس از 11 دقیقه رانندگی از هتل مذکور، این بازار را خواهید دید. از ویژگی های این بازار در بین جاذبه های غرب ایران در سنندج، می توان به وسعت بزرگ، مسقف بودن و کهن بودن آن اشاره کرد. در این بازار دو بخش به چشم می خورد: یکی بخش آصف و دیگری بخش سنندجی. این جاذبه نیز از جمله جاذبه های غرب کشور در ایران است که نامش در بین آثار ملی دیده می شود. در این بازار 3 دروازه با قدمت دیرینه توجه هر انسانی را به خود جلب می کند و با گشت و گذار در این جاذبه باستانی، در واقع در دوران صفویه گشت و گذار خواهیم داشت.

عمارت وکیل سنندج

عمارت وکیل فرصتی برای دیدن خانه های تاریخیایران در جاذبه های غرب ایران در سنندج را به شما می دهد. این کاخ تاریخی به دوران زندیه تعلق دارد ولی در اصل چندین سال بعد برای کامل کردن بنای این کاخ اقدامات لازم را انجام دادند. عناصر تشکیل دهنده حومه این عمارت عبارت اند از: حمامی زیبا، بازارچه ای تاریخی، تعدادی حیاط. شهرت جاذبه های غرب ایران در این شهر به دلیل وجود نقش و رنگ های زیبا و تاریخی می باشد.

روستای پالنگان

استان کردستان دارای روستاهای بکری می باشد که گذراندن اوقات فراغت در این مناظر زیبا آرامش خاصی را به همه هدیه می دهد. یکی از این روستاهای معروف و زیبا در کشور ایران و استان کردستان، روستای پالنگان یا پلنگان نام دارد. کافی است تا 2 ساعت رانندگی کنید و پس از آن، این منظره بکر رو به روی چشمان شما خواهد بود. در راه رسیدن به این طبیعت، نقاشی هایی که توسط چشم اندازهای این منظره به وجود آمده، شما را در آغوش خود غرق خواهد کرد.

طاقبستان

منطقه تاریخی و تفریحی طاق بستان

این مکان تاریخی با کمک سنگ نوشته و سنگ نگاره های کهن خود یکی از مناطق دیدنی غرب ایران است. این منطقه در ادوار گذشته به دلیل جای دادن مناظر بدیع و چشمه ی روان و زلال و کوه های استوار در دل خود، از مناطق مورد علاقه ی بزرگان ساسانی در کشورایران به شمار می رفته است. آثار تاریخی این منطقه کهن از قرن سوم میلادی تا به امروز، نقش مهمی را در بیان تاریخ طاق بستان داشته است. از جمله حوادثی که در قرون گذشته در این مکان اتفاق افتاده است می توان، مراسم به پادشاهی رسیدن افرادی نظیر خسرو پرویز، اردشیر دوم (که قدمت سنگ نوشته مربوط به این پادشاه به سال های 379 تا 383 میلادی باز می گردد که این سنگ نوشته هم اکنون در طاق کوچک این منطقه به چشم می خورد)، شاهپور دوم و شاهپور سوم را مثال زد و از دیگر آثار این منطقه، کتیبه ای می باشد که از جنس سنگ بوده و خط نوشته های روی آن پهلوی (به طور دقیق تر کتیبه ای) می باشد. عناصر تشکیل دهنده این مکان تاریخی عبارت اند از: طاقی کوچک، طاقی بزرگ و طرح و تصویر برجسته ای از مراسم تاج گذاری اردشیر دوم.

بازار 200 ساله کرمانشاه

درست 200 سال پیش، زمانی که جاده ابریشم از مسیر های اصلی در کشور ایران محسوب می شده بازاری را در این منطقه احداث کردند که در آن به مبادله و داد و ستد می پرداختند. این بازار از آن زمان تا به امروز محافظت شده و از جاذبه های گردشگری تاریخی کرمانشاه و ایران به شمار می رود. در این جاذبه بزرگ و کهن 18 سویه از این بازار به چشم می خورد. طی گذشت زمان که خیابان ها را گسترش دادند، این گسترش باعث به وجود آمدن چند سویه از این بازار شد که شامل راسته ی کردها، مسگر ها، زرگرها، بزارخانه و بازاری به نام توپخانه در یک سمت و تاریکه بازار و بازار اسلامی که مختص یهودیان است در سمت دیگر می باشد. برچسب شناسایی قدمت این شهر زیبا تاریکه بازار می باشد. قسمتی از بازار که مختص زرگرها می باشد، با سینی هایی که نان برنجی های خوش رنگ و خوش طعم را در دل خود جای داده اند، از گردشگران ساکن ایران و خارج از ایراناستقبال کرده و آن ها را برای خرید این سوغاتی خوشمزه تحریک می کند. این بازارها و خارج این بازارها به قدری تماشایی است که شما را چندیدن ساعت در دل خود غرق می کند.

تکیه معاون الملک

در مورد قدمت این بنا می توان گفت که شخصی به نام حسین خان معین الرعایا در سال 1282 دست به ساخت این عمارت زده و بعد از او، فردی به نام حسن خان معین الملک، اقدامات لازم برای به سر انجام رساندن ساخت این بنای زیبا را انجام داده است. از عناصر تشکیل دهنده این عمارت بی نظیر می توان به عباسیه، حسینیه و زینبیه اشاره کرد. این جاذبه، شهرت جهانی خود را در بین جاذبه های گردشگری تاریخی ایران و خارج از ایران، مدیون تزئیناتی است که با کاشی ها و طرح و نقش های بی مانند روی آن منقوش است. نام این اثر زیبا در سازمان یونسکو به چشم می خورد.

تکیه

مسجد قدیمی و معروف جامع شافعی

این مسجد از دیگر جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه محسوب می شود. اهل سنت در این استان این مسجد را به عنوان محل عبادت خود برگزیده اند. با رفتن به این مکان، متد معماری ترکیه در عمارت جدید بنا شده در این ناحیه توجه ما را به خود جلب خواهد کرد که این بنا پارادوکس زیبایی را در کنار بنای مسجد تاریخی به وجود آورده است.

باغ گل های کرمانشاه

گل های موجود در این باغ، بوم نقاشی زیبایی را ایجاد کرده اند که آوازه این زیبایی در تمام کشور ایران پیچیده است. گل هایی نظیر گل های ژاپنی، فرانسوی، ایرانی و ایتالیایی جلوه خاصی را به این مهد زیبایی بخشیده است.

باغ پرندگان کرمانشاه

این باغ از باغ های منحصر به فرد در کل کشور ایران به شمار می آید که وسعت این باغ به 2000 متر می رسد. در این منطقه، فرصت تجربه ای ناب را از قدم زدن در کنار 30000 پرنده به گردشگران ارائه می دهد. این جاذبه در بین جاذبه های گردشگری ایران که به پرندگان مربوط می شود، از شهرت خاصی برخوردار است که این شهرت به دلیل وجود 130 گونه از پرندگان زیبای ایرانی و کمیاب خارجی در این منطقه می باشد.

بیستون

از دیگر جاذبه های گردشگری معروف غرب ایران، سنگ نبشته بیستون نام دارد که این مکان تاریخی از لذت بخش ترین جاذبه ها در ایران گردی رقم خواهد خورد. گردشگران در هر آب و هوایی از سال به این منطقه سفر کنند، شاهد جامه ی زیبا و مخصوص آن فصل بر تن این منطقه می باشند. در مورد شهرت این اثر تاریخی می توان گفت که لقب بزرگترین سنگ نبشته در کل کره خاکی را از آن خود کرده است. با دیدن این جاذبه در شهربیستون به زمان هخامنشیان خواهیم رفت. از دیگر امتیازات این منطقه می توان در مورد به ثبت رسیدن این سنگ نبشته که نقش برجسته ای در بیان تاریخ هخامنشیان دارد، در سازمان میراث جهانی یونسکو سخن گفت و امتیاز بعدی آن به لیست آثار ملی ایران مربوط می شود که نام فضای اطراف این سنگ نبشته را دل خود جای داده است. با نگاه کردن به طرح و نقش های برجسته و حک شده روی این اثر باستانی، بزرگی پادشاهی داریوش برای ما تداعی خواهد شد.

آبشار

قوری قلعه

قوری قلعه نام غاری در استان کرمانشاه می باشد که تحت عنوان بزرگ ترین غار آبی در کل خاورمیانه شناخته می شود. باستان شناسان در مورد قدمت این غار زیبا اثبات کرده اند که این غار یادگاری از 65 میلیون سال پیش در ایران محسوب می شود. این غار از بخش هایی نظیر تالارهای مریم، عروس، کوهان شتر و بلور مسیر برزخ تشکیل شده است که این خش های نام برده دنیایی متفاوت را در این غار زیبا به وجود آورده اند.

آبشار گچان ایلام

تقریبا 15 کیلومتر خارج از شهر ایلام، آبشاری زیبا چشم را نوازش می دهد که روی نقشه آثاری از این جاذبه مشاهده نمی شود. ولی جای نگرانی ندارد، برای این که تجربه حضور در این مکان رویایی را داشته باشید، بومیان این منطقه کمک شایانی به شما در یافتن این آبشار به شما خواهند کرد. این آبشار زیباییش را مدیون طبیعت بکری که ساخته دست درختان برافراشته و کوه هایی استوار و آبی روح بخش است، می باشد.دیگر جاذبه های گردشگری استان ایلام شامل طاق شیرین و فرهاد تا تفرجگاه تجریان، کاخ زیبای فلاحتی تا تنگ ارغوان و... می باشد.

فلک الافلاک لرستان

یکی از یادگاری های زمان حکومت ساسانیان در این شهر، قلعه فلک افلاک نام دارد که به آن قلعه دوازده برجی نیز می گویند. نام این قلعه در لیست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. این قلعه نه تنها از برترین جاذبه های گردشگری لرستان، بلکه از جذاب ترین و بهترین جاذبه های گردشگری در کل کشور ایران محسوب می شود.

فلک الافلاک

دریاچه کیو

اگر به زبان و گویش لری تسلط داشته باشید، به راحتی متوجه معنای واژه کیو خواهید شد که همان رنگ آبی تیره در زبان مردم لرستان می باشد. گیاهانی که در اعماق این دریاچه رشد کرده اند باعث شده اند تا رنگ آب این دریاچه زیبا، به آبی تیره تغییر کند. از همین رو مردم لرستان به این جاذبه زیبا در شهرشان لقب کیو را داده اند. ناگفته نماند که این دریاچه را نشانه و نمادی برای سرسبزی و زندگی در لرستان خوانده اند.

آبشار بیشه

مدت زمان لازم برای رسیدن به این آبشار از شهر خرم آباد، 1 ساعت و 22 دقیقه رانندگی می باشد. ارتفاع این آبشار به 48 متر می رسد و به جرأت می توان گفت این جاذبه نیز از زیباترین جاذبه های گردشگری در غرب ایران می باشد. ایران گردی در این منطقه از لرستان به شما این فرصت را می دهد تا در کنار زیبایی این آبشار، دنیایی جدا از این دنیا را با چشمانتان ببینید.

موارد فوق گوشه ای از جاذبه های گردشگری غرب کشور است. سفر به غرب ایران با داشتن طبیعتی بی نظیر خاطره خوشی برای شما رقم بزند.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با مناطق دیدنی و زیبای تنکابن

آشنایی با مناطق دیدنی نشتارود

شهر زیبای نایین و مناطق دیدنی آن

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • غرب ایلام
  • مناطق دیدنی غرب ایران
  • جاهای دیدنی غرب ایران
  • جاذبه های گردشگری و دیدنی غرب ایران

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter