آشنایی با مناطق دیدنی و زیبای تنکابن

۳,۰۹۹
۱
۰
پنج شنبه, ۰۸ فروردين ۱۳۹۸ ۱۴:۵۹

جاذبه های گردشگری تنکابن


تنکابن (شهسوار:شوالیه) یکی از شهرستان های استان مازندران در شمال ایران است. شهرستان تنکابن چهارمین شهرستان بزرگ مازندران است و پرجمعیت ترین شهرستان غرب مازندران است. این شهرستان گویشوران گیلکی دارد و به عنوان مرکز جذب گردشگری مازندران تأیید شده است.


دیدنی های تنکابن همچون دشت دریاسر، آبشارهای کوهسر، مرداب نشتارود، پارک ملی خشکه داران و منطقه حفاظت شده بلس کوه هر یک خود دلیل محکمی برای سفر به طبیعت دیدنی این شهرستان هستند.


شهرستان باصفا و زیبای تنکابن با زیبایی های وصف ناپذیر طبیعت خود که در آن رودخانه ها، آبشارها، چشمه ها و سرسبزی و شگفتی خودنمایی می کند، یکی از بهترین انتخاب ها برای تجربه سفر به طبیعت است.


این شهرستان با چشمه های آب گرم معدنی، پارک ملی خشکه داران و جاذبه های سحرآمیز و رویایی پذیرای گردشگران داخلی و خارجی در کرانه خزر می شود. پارک های طبیعی متعدد چون منطقه حفاظت بلس کوه، جنگل های معروف دو هزار و سه هزار و دشت دریاسر، تنها بخشی از دیدنی های این شهرستان زیبا را تشکیل می دهند.

تنکابن

مناطق تفریحی و دیدنی تنکابن(شهسوار)


دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو هزار دشت دریاسر آرام گرفته، دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است. از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. از جالب ترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد به گونه ای که در فصل بهار به سختی می توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر از این ها، اینکه رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.

همه این زیبایی ها به علاوه کوه های پوشیده شده از جنگل های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال های بزرگ که در مقابل، خودنمایی می کند شاهد این مدعا است که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم. وجود کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل، کل تلا و درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه های منحصربه فرد این دشت افزوده است.

آبشارهای کوهسر تنکابن

حدفاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن، جاده ای خاکی ولی با چشم اندازی بسیار زیبا وجود دارد. برای تردد در این جاده ناگزیر باید از رودخانه ای عبور کرد. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین دست، مجموعه آبشارهای کوهسر وجود دارد که مخصوصا در فصول پر آب، به غایت زیبا و با شکوه هستند.

آبشار

مرداب نشتارود تنکابن

نشتارود در 5 کیلومتری تنکابن و مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن است. مرداب چسبیده به شهر است و تقریباً انتهای تمام کوچه های شمالی جنوبی شهر نشتارود، به مرداب نشتارود می رسد. مرداب محل تخم گذاری ماهی های کپور، سفید، کفال و اردک ماهی و غیره است و در فصل زمستان هم می توان در آن شاهد مرغابی و خودکا بود. اگر علاقه مند به صید و صیادی هستید می توانید مکانی زیبا، آرام و دل انگیز را در کناره های این مرداب بیابید.

آبشار سنگ بن چشمه تنکابن

آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غرب تنکابن بهانه ای است برای دیدار با طبیعت زیبای دریاسر، این آبشار در مسیر رودخانه دو هزار، بالاتر از دوراهی کلیشم و بعد از هلوکله و عسل محله واقع است. این منطقه، طبیعتی به واقع سحرانگیز داشته و مملو از درختان توسکا، افرا و بلوط است. آبشار منطقه سنگ بن چشمه، در شرق رودخانه و در کنار جنگل وسیع سوته چال، نشانه ای است برای راهیابی کسانی که به دیدن منطقه رویایی دریاسر اشتیاق دارند.

آبگرم فلکده و رودخانه لیرسر تنکابن

آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگل های انبوه و کوه های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه های مختلف گردشگری مناسب است. چشمه آبگرم معدنی فلکده به سبب دارا بودن خواص درمانی و تنوع زیستی به خصوص گیاهی بستر مناسبی برای گردشگری است.

جنگل

پارک ملی خشکه داران تنکابن

این پارک در کیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد در کنار جاده واقع شده و تنها 120 متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین بازمانده های اکوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2 میلیون و 600 هزار متر مربع به شمار می رود.

انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این پارک وجود دارد. گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن می زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابی ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است. در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است.

منطقه حفاظت شده بلس کوه تنکابن

از گونه های مهم جانوری منطقه می توان مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، دارکوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی را نام برد. وجود تنوع زیستی بالا و گونه های با ارزش شوکا و مرال، زمینه گردشگری را در منطقه فراهم آورده است.

آبشار تودارک تنکابن

آب این آبشار بعد از حدود 7 الی 10 متر به یک برآمدگی برخورد کرده و به صورت بسیار زیبا در هوا پخش می شود. برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود (به سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به سمت جنوب است، به سمت روستای لشتو حرکت کنید. پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می رسید. بعد از سه راهی به سمت راست بپیچید؛ سپس به سه راهی دیگری می رسید که آن را هم باید به سمت راست بروید و بعد جاده خاکی و گاهی سنگلاخ که حدود 20 کیلومتر تا آبشار فاصله دارد. حدود یک ساعت بعد به آبشار زیبای تودارک می رسید.

تنکابن

منطقه ییلاقی سه هزار تنکابن

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی لتاک در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می شود که به طرف منطقه سه هزار ادامه پیدا می کند. دره سه هزار منطقه ای بکر و زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمن زارها، جنگل های مرتفع و جلگه ای است که رودخانه پرآب سه هزار در آنجا واقع شده است.

پارک جنگلی چالدره تنکابن

پارک جنگلی چالدره در 18 کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و در کنار مسیر آسفالته پارک جنگلی چالدره قرار دارد. پارک زیبای چالدره با 94 هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار، در محل اتصال آنها قرار دارد. این پارک با پل پارکینگ، سرویس های بهداشتی، آب و برق و آلاچیق از امکانات چالدره است.

آبشار فرهاد جوی تنکابن

سیاحت به هدف دیدن آبشار فرهاد جوی شما را به جاده دو هزار و سه هزار می کشاند. جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می شود، پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 کیلومتر، به منطقه قلعه گردن می رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می گذارد. این محل با تنکابن 8 کیلومتر فاصله دارد. در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می کند، آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است. این آبشار محیطی زیبا را برای اتراق مسافران به وجود آورده است.

مرداب

پل چشمه کیله تنکابن

«پل چشمه کیله» در شهر زیبای تنکابن واقع شده و ساخت آن در سال ۱۳۰۹ شمسی با طراحی مهندسین کشورهای روسیه و آلمان شروع و سال ۱۳۱۱ هجری شمسی به اتمام رسید.

همچنین این سازه‌ی کهن ایرانی دارای قدمتی برابر با دوران پهلوی اول است و به عنوان یکی از زیباترین پل‌های تاریخی کشور و نمادی از شهرستان تنکابن شناخته می‌شود.

روستای قلعه گردن تنکابن

«قلعه گردن» نامی‌ست بسیار عجیب و عجیب‌تر از آن نبودن حتی بقایای یک قلعه در این منطقه می‌باشد. این روستا که در استان مازندران قرار دارد و از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن به حساب می‌آید و برای دیدنش باید به غرب استان مازندران سفر کنین همچنین این روستای دوست داشتنی با داشتن آب و هوایی بسیار معتدل و دلنشین و زیبایی‌های بی‌نهایت دلنواز لقب بهشت کوچک شمال ایران را از آن خود کرده است.

غار آبی دانیال تنکابن

درست در ۳۰ کیلومتری شرق شهر تنکابن، پدیده‌ای مملو از شگفتی قرار دارد که به «غار آبی دانیال» شهرت یافته. غار آبی دانیال پس از غار قوری قلعه‌ی کرمانشاه به عنوان دومین غار بزرگ رودخانه‌ای ایران شناخته می‌شود.

درون غار می‌توان جریان آبی گوارا را حس کرد که همانند دمای خود غار، بسیار سرد و خنک است و همچنین، منظره‌ای بسیار دیدنی را می‌توان مشاهده کرد که بواسطه‌ی مواد آهکی آویزان شده از سقف، بوجود آمده است. این منظره شامل قندیل‌هایی‌ست که بنا بر گفته‌ی محققان قدمتی بالغ بر چند میلیون سال دارد.

separator line

بیشتر بخوانید:

نکات مهم برای تنها سفر کردن

هزینه های سفر به کردستان عراق و جاذبه های توریستی آن

چرا باید به کیش سفر کنیم؟

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم