دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ اوت ۲۰۲۲ میلادی
همه ی تغییرات کنکور 1402
6
شنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۵
اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردند، امتحان کنکور برای دروس تخصصی دو بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می‌شود تا دو سال اعتبار داشته باشد.

تغییرات کنکور 1402

وعده حذف کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های دولتی قدمتی ۴۴ ساله دارد و به‌زودی تولد پنجاه و یکمین کنکور سراسری فرا می‌رسد؛ در این مدت فرصت‌های فراوانی برای کاهش تاثیرات منفی کنکور از دست رفته و به زودی شاهد افزایش داوطلبان کنکور نیز خواهیم بود

صفحه 41 روزنامه اطلاعات 13 خرداد 1355 گزارشی از نشست خبری وزارت علوم و آموزش عالی منتشر کرده است. در این نشست خبری وزیر وقت علوم و آموزش عالی وعده حذف کنکور و استفاده از نمرات امتحانات نهایی ششم متوسطه از سال 1357 را می‌دهد!!

تغییرات کنکور 1402

وعده‌ای که با گذشت 44 سال، همچنان جامه عمل نپوشیده و پذیرش در دانشگاه‌های دولتی همچنان با رقابتی سنگین از طریق کنکور سراسری انجام می‌شود.

جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و «سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی» تصویب شد.

اما چه چیزهایی در این جلسه تصویب شد؟ و قرار است کنکور چه تغییراتی داشته باشد. البته هنوز بررسی بخش‌های دیگر طرح جدید ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی مانده است.

  1. سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد شد.
  2. کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود.
  3. کنکور دو بار در سال برگزار شود.
  4. نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت.
  5. دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند.

نکته ویژه درباره تغییرات جدید کنکور این است که این مصوبه از سال ۱۴۰۲ اعمال می‌شود و کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مشمول این تغییرات نخواهد شد.

نکته مهم دیگر این که، با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از سال 1402 دانشگاه های کشور می توانند برای پذیرش دانشجو، حد نصاب معدل تعیین کنند و مثلا مشخص باشد که لازمه ورود به دانشگاه صنعتی شریف یا علوم پزشکی تهران، داشتن حداقل معدل 18 در سابقه تحصیلی است. با این رویکرد، در کنار کنکور سراسری، ملاک معدل به عنوان سابقه تحصیلی دانش آموزان هم مهم خواهد شد و اگر معدل داوطلب از میزان تعیین شده، پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند. این رویکرد تازه، در رشته های پرطرفدار بسیار کارآمد خواهد بود و تراز علمی آن را مشخص می کند، ضمن آن که سنجش و پذیرش داوطلبان هم با عدالت و منطق درست انجام می شود تا افراد دارای سابقه تحصیلی بهتر، فرصت بهتری برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها و رشته های پرمخاطب داشته باشند.

حالا کنکور 52 ساله زیر تیغ جراحی رفته است تا نونوار شود و اتفاقات خوبی برای نظام تعلیم و تربیت کشور رقم بزند؛ امید است تغییرات حاصله موجب شود که نظام آموزش و پرورش از چنبره مافیای کنکور و تست زنی رها شود وگرنه مشکلات ناشی از کنکور همچنان بر اهداف نظام تعلیم و تربیت سایه خواهد افکند و اجازه تحول نخواهد داد.

واکنش وزیر علوم به تغییرات کنکور ۱۴۰۲

وزیر علوم با تاکید بر اینکه تغییرات اخیر کنکور ۱۴۰۲که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده، قطعی نیست گفت: تصمیمات نهایی در این خصوص در جلسات آتی این شورا گرفته خواهد شد.

دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: طرح تغییرات کنکور ۱۲ ماده دارد که فقط ۹ ماده آن در جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی که با موضوع ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی برگزار شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه هنوز تمامی مواد طرح مذکور مورد بررسی قرار نگرفته است، بنابراین امکان هر گونه تغییر در جلسات بعدی وجود دارد و تصمیمات نهایی در جلسات آتی گرفته خواهد شد.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: در حال حاضر نمی توانم در خصوص وضعیت و تغییرات کنکور اظهار نظر قطعی داشته باشم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (6 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است