دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
راز بنای استون هنج چیست ؟
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
استون‌هنج در جنوب انگلستان، یکی از بناهای بزرگ سنگی است که توسط مردم باستان در اروپا ساخته شده‌ است.

استون هنج کجاست ؟

استون هنج در انگلستان و در دشت سالیسبری قرار دارد، کافیست کمی به این بنا نگاه کنید تا فورا از خودتان بپرسید این سنگ‌ها چطور و توسط چه نیرویی و به چه دلیل اینگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند؟ هدف از گذاشتن آنها چه بوده است؟

علی‌رغم تحقیقات زیاد و همه جانبه‌ای که باستان شناسان و دانشمندان روی استون هنج در انگلستان انجام داده‌اند، تا به حال نتوانسته‌اند به نتایج خاصی برسند اما نگران نباشید چون رازهای استون هنج آرام آرام در حال رو شدن است…

یکی از پروژه‌هایی که منجر به پخش حقایقی از استون هنج در انگلستان شد، پروژه‌ی عکسبرداری زیر زمینی بود که از این سازه شد و مشخص شد این سنگ‌ها قبلا قسمتی از یک ساختمان پیچیده‌تر بوده‌اند، مثلا جایی برای برگزاری مراسم‌های آیینی، سکونتگاه‌هایی رازآلود و ناشناخته و… البته باز هم این تصاویر اطلاعات زیادی نشان نمی‌دهند و مشخص شده که این موضوع بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که دانشمندان فکرش را می‌کردند.

استون هنج

نحوه پیدایش استون هنج

در رابطه با نحوه پیدایش استون هنج افسانه‌های زیادی وجود دارد، یکی از این افسانه‌ها در رابطه با قصه‌ای در این باره است: قصه‌گوها می‌گفتند که مرلین جادوگر سنگ‌ها در زمان شاه آرتور افسانه‌ای از قرن ۵ میلادی ایرلند به استون هنج آورده است.بر اساس مطالعات متخصصان قدمت آغاز بنای استون هنج حدود ۳۱۰۰ پیش از میلاد تخمین زده شده است، این مسئله ثابت می‌کند که استون هنج از اهرام مصر هم قدیمی‌تر است.

برخی از متخصصان در پی پیدا کردن پاسخی علمی برای چگونگی پیدایش استون هنج به نتایج جالبی رسیده‌اند، برخی معتقد هستند این سنگ‌ها توسط یخچال‌های طبیعی به وجود آمده‌اند. کشف دو معدن در پرسلی تقریبا این فرضیه را رد کرد.برخی از متخصصان به راین باور هستند که با توجه به وزن بسیار زیاد سنگ‌ها، برای ساخت بنا از نیروی انسانی عظیمی در مدت‌زمان طولانی استفاده شده است.

دو نوع سنگ در استون هنج پیدا می‌شود، سنگ‌هایی در ابعاد بزرگ و سنگ‌هایی در ابعاد کوچک‌تر، در کل میانگین وزن این سنگ‌ها حدود ۸۳ تن است.زمانی که به محوطه بنا وارد می‌شوید، تنها از دو راه می‌توانید به داخل بنا وارد شوید، یکی از ورودی‌ها در بخش شمال شرقی بنا وجود دارد که ورودی اصلی است و ورودی کوچک‌تری در سمت جنوب قرار دارد

استون هنج

باستان‌شناسان چه می‌گویند ؟

البته استاد باستان شناسی دانشگاه بردفورد وینسنت گافنی که یکی از مدیران پروژه بوده است در این باره گفته که شاید تحقیقاتی که انجام شده نتایج چندانی نداده است اما حالا دیگر می‌دانیم که باید در کجای منطقه دنبال کشف‌های تازه بگردیم. اگر ما بتوانیم راز استون هنج در انگلستان را رو کنیم، می‌توانیم نه فقط این مکان بلکه کل منطقه را بهتر بشناسیم و بخشی از تاریخ گذشته‌ را فاش کنیم.

در تحقیقاتی که انجام شد، توانستیم به یک دسته دیرک چوبی بربخوریم که شاید در نتیجه‌ی کلی تحقیق تاثیری نداشته باشد اما یک کشف کاملا تازه است، دیرک‌هایی که تعداد آنها به ۳۰۰ تا می‌رسد و اگر این تحقیقات نبود، هیچ وقت نمی‌توانستیم از وجود آنها آگاه شویم.

یکی دیگر از باستان شناسان سرشناسی که روی استون هنج در انگلستان تحقیقات زیادی کرده است معتقد است که این دیرک‌های چوبی در آن دوران موقتا در زمین کار گذاشته شده بودند و از آنها برای علامت گذاری استفاده شده است.

در هر صورت، چیزی که مشخص است این است که بعد از سال‌های سال بررسی و تحقیقات شبانه روزی، هنوز هم که هنوز است، استون هنج حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارد و هر بار یک چیز جدید از آن کشف می‌شود و این موضوع باستان‌شناسان را شگفت زده کرده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits