دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آموزش کاشت درخت آلبالو در گلدان یا حیاط منزل
15
زمان مطالعه: 6 دقیقه
درخت آلبالو : انتخاب نهال سالم و قوی آلبالو، دریافت نور مستقیم خورشید و آبیاری منظم، کوددهی و مبارزه با آفات و بیماری‌ها از مراحل کاشت درخت آلبالو در خانه است. نهال درخت آلبالو بعد از ۳ تا ۵ سال به تولید میوه می‌رسد.

چگونه در منزل درخت آلبالو بکاریم؟

همانطور که گفتم از نظر گیاه شناسی آلبالو و گیلاس مانند هم هستند و تفاوت ان ها در این است که درخت آلبالو فضا و حجم کمتری را نسبت به درخت گیلاس می گیرد همچنین میوه آلبالو از گیلاس کوچکتر است.
ریشه آلبالو در برابر خاک مرطوب نسبت به گیلاس دارای مقاومت بیشتری است و آلبالو ریشه بسیار بلند و قوی را دارا است که حداکثر عمق ۵ متر گسترش می یابد.گل آلبالو معمولاً دیرتر از سایر میوه های هسته دار باز می شود به همین دلیل کمتر با خطر سرمازدگی مواجه می شود.
آلبالو بر اساس بلندی یا کوتاهی دم تقسیم بندی می شود و معمولاً نوع دم کوتاه مرغوب ترند. ارتفاع درخت آلبالو بین دو متر تا چهار متر است، آلبالو گیاهی خزان پذیر است ، درخت آلبالو خود بارور است و برای تلقیح نیازی به گرده افشانی ندارد.

روش کاشت درخت آلبالو

برای کاشت درخت آلبالو باید از اوایل آبان اقدام به کشت کنید. گلدان حاوی بذر این گیاهان را در فضای سرد نگه داری کنید تا سرمای زمستانی به جوانه زنی آن در بهار کمک کند. ۸-۶ هفته کافی است تا نیاز سرمایی دانه این گیاه برطرف شود. همچنین این نیاز سرمایی را به شکل مصنوعی در یخچال نیز می‌توان برطرف کرد.
برای کاشت درخت آلبالو می توان از سه روش استفاده کرد ، بذر، پاجوش و پیوند. آلبالوهای معمولی بیشتر بصورت پاجوش ازدیاد می گردد. ولی ارقام جدید آلبالو از قبیل آلبالو گیسی و آلبالو مجارستان با پیوند روی پایه آلبالو تلخ ازدیاد می یابد. بعد از کاشت بذر بیشترین روشی که برای کاشت درخت آلبالو استفاده می شود روش کاشت هسته است که از سایر روش ها بسیار آسان تر است .

کاشت درخت آلبالو

در این قسمت کاشت درخت آلبالو از طریق هسته را توضیح می دهیم:

برای این کار ابتدا باید هسته‌ی آلبالو را از آن جدا کنید.
سپس با دقت هرگونه گوشت آلبالو را از آن جدا کرده و آنرا خوب با آب بشویید.
سپس یک ظرف شیشه‌ای را تا نصفه از کود گیاهی مرطوب پر کنید. هسته‌های آلبالو را در ظرف قرار داده و روی آن‌ها را تا چند سانتی متر با کود گیاهی مرطوب بپوشانید. سپس درپوش ظرف را شل ببندید.
هسته‌های آلبالو را به مدت هشت هفته در درجه حرارت ۴ درجه‌ی سانتیگراد خنک نگه‌ دارید. مرتب لایه‌های کود گیاهی را با کمک اسپری آب مرطوب کنید. هرگز نباید لایه‌ها خیس شوند فقط باید نمناک باشند.
به محض اینکه خطر فصل سرما تمام شد هسته‌ها را در فضای باز بکارید.چند هسته را در یک چاله بکارید چون همیشه جوانه نمی‌زنند یا زمان زیادی می‌برد تا جوانه بزنند. چاله‌های کاشت را به عمقی ۲ برابر عرضشان حفر کنید. یعنی اگر برای مثال چاله ها هر کدام ۱.۵ سانتی متر عرض دارند، عمق آن‌ها ۳ سانتی متر باید باشد.
هسته‌های کاشته شده را خوب با ماسه بپوشانید تا خاک روی آن‌ها سخت نشده و مانع جوانه زنی نگردد.
در طی مدت زمانی که در انتظار جوانه زدن گیاه هستید، خاک اطرافش را نم دار، نگه دارید. در طی دو ماه شاهد ظهور جوانه‌ها باشید.
زمان انتقال نهال به زمین اصلی از پاییز و پس از ریزش برگها آغاز و تا قبل از باز شدن شکوفه ها در بهار ادامه دارد. درخت آلبالو معمولاً دارای شاخه های جانبی است که در موقع کاشت باید این شاخه های جانبی را قطع کرد.

 مراقبت از درخت آلبالو

کاشت درخت آلبالو در باغچه منزل و مراقبت از درخت آلبالو

خاک: برای کاشت درخت آلبالو باید از خاک سبک و مرغوبی استفاده کنید تا بتواند به خوبی رشد کند. آلبالو خواستار خاکی شور و قلیلی است ما بهترین خاک برای رشد آن خاک های لمونی رسی است. یکی از مواد معدنی ای که این درخت به آن احتیاج دارد و باید حتما در خاک آن بشد تا درخت از آن تغذیه کند پتاس است که به رشد بهتر گیاه کمک می کند و از سرما زدگی جلوگیری می کند

آب: نیاز آبی آلبالو مانند گیلاس است، اما با این تفاوت که آلبالو نسبت به گیلاس به خشکی مقاوم تر است. آلبالو به دلیل دارا بودن ریشه های بلند که تا پنج متر می رسد نمی تواند آب از ریشه ها عمیق تر جذب کند مخصوصا در فصل تابستان باید آبیاری به صورت منظم و عمقی انجام شود.

نور: وجود نور مستقیم آفتاب حداقل به مدت ۸-۶ ساعت برای درختان آلبالو لازم است. اگر درخت آلبالو را در مکانی به دور از نور بکارید میوه تولید نمی‌کنند که اگر هم تولید کند ترش مزه است. در واقع وجود نور مستقیم آفتاب باعث شیرین شدن میوه می شود.

هرس: نکته دیگری که در مورد کاشت درخت آلبالو باید بدانید این است که درخت آلبالو احتیاج به هرس کردن ندارد مگر اینکه شاخ و برگ های آن دچار آسیب و شکستگی شده باشد.

حتماً بخوانید:
خواص آلبالو،همه چیز را درباره آلبالو در اینجا بخوانید!

خواص آلبالو،همه چیز را درباره آلبالو در اینجا بخوانید!

خواص آلبالو:آلبالو از نظر گیاه شناسی بسیار به گیلاس شبیه است. آلبالوبومی نواحی بین دریای خزر و دریای سیاه است که احتمالا بذر آن توسط پرندگان به سایر…

فواید داشتن درخت آلبالو

آلبالو یکی از میوه‌های خوش‌طعم تابستان است که از نظر ظاهری بسیار شبیه یک میوه‌ی تابستانی دیگر به نام گیلاس می‌باشد. رنگ آلبالوی رسیده که روی درخت مشاهده می‌کنید باید سرخ و پس از چیدن از درخت و میل کردن آن مزه‌ی ترشی داشته باشد. با کاشت درخت آلبالو، در فصل بهار شاهد شکوفه‌های زیبا و قرمز رنگ آن خواهید بود که به حیاط خانه شما رنگ زیبایی می‌بخشد.

درخت آلبالو

آلبالو اشتهاآور است.
مصرف آلبالو باعث ضدعفونی کردن معده می‌شود.
مصرف آلبالو برای زیبایی و طراوت پوست عالی است.
از آلبالو در تهیه‌ی کمپوت، شربت و مربا استفاده می‌شود.
مصرف آلبالو برای افرادی که روماتیسم یا بیماری قلبی دارند مفید است.
نوشیدن آب آلبالو بعد از ورزش، درد حاصل از کشیدگی ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد.
مصرف آلبالو برای بیماران دیابتی مناسب می‌باشد و باعث کاهش چربی و قند خون می‌شود.

راه‌های مراقبت بعد از کاشت درخت آلبالو

اگر برگ‌های درخت خم و حالتی پژمرده بگیرند و یا خاک خیلی خشک شود، به گونه‌ای که ترک بردارد، گیاه را باید به مدت طولانی آبیاری کنید.
از هرس کردن و بریدن شاخ‌های درخت خودداری کنید اما در موارد اضطراری معمولا بین ماه‌های سوم تا ششم که رویش گیاه زیاد است مشکلی ندارد.
سعی کنید یکبار در سال و تنها در فصل بهار پای گیاه کود بزنید. کود را اطراف ریشه روی خاک بپاشید تا مواد مغذی از طریق ریشه گیاه جذب شود.
هر سال درخت آلبالو بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و شکوفه‌های درخت آلبالو تنها در سال‌های اولیه رشد می‌کنند و باعث زیبایی گلخانه شما می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (15 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !