دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۱ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی
روش کاشت و تکثیر گیاه خرفه
27
8.8K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خرفه گیاهی یکساله با ساقه های قرمز رنگ و برگهای سبز گوشتی و آبدار دارد. گلهای این گیاه به رنگ زرد روشن هستند.


معرفی گیاه خرفه


خرفه با اسم علمی Portulaca Oleracea و با نام انگلیسی Purslane از تیره پرتولاکاسه (Portulacaceae) است که برگ های گوشتی و بذرهای سیاه ریز دارد. گیاه یک ساله است که ارتفاع تا حدود 40 سانتی متر در مراحل بذردهی می رسد. در خصوص خاستگاه اولیه آن اختلاف نظر وجود دارد، ولی در کشورهای ایران، استرالیا، هند، آفریقای شمالی و در آمریکا رشد می کند.


خرفه گیاهی یکساله و از خانواده پرتولاکاسه می‌باشد.ساقه های قرمز رنگ و برگهای سبز گوشتی و آبدار دارد. گلهای این گیاه به رنگ زرد روشن هستند.گل‌های آن در انتهای ساقه تشکیل شده و اوایل روز تا ساعت 9 الی 11 باز می‌ماند. طول این گیاه تا 40 سانتی متر نیز می‌رسد.


گیاه شناسی خرفه


خرفه برگ های گرد کشیده با ساقه گوشتی به رنگ قرمز ارغوانی دارد. گل های آن به رنگ زرد در انتهای ساقه تشکیل شده و اوایل روز تا ساعت 9 الی 11 باز می ماند. ریشه گیاه راست است و انشعابات فیبری دارد که می تواند به اعماق خاک نفوذ و از رطوبت زیرین خاک استفاده کند.این گیاه دارویی که معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است.

این گیاه از سوی این سازمان متداول ترین گیاه دارویی مورد استفاده در جهان ذکر شده است. معمولاً قسمت های هوایی این گیاه که شامل برگ، ساقه و دانه های آن است، مورد استفاده قرار می گیرد. خرفه که معمولا به صورت خود رو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global Panacea) به آن داده شده است و متداول ترین گیاه دارویی مورد استفاده در جهان ذکر شده است.

خرفه

روش کاشت و پرورش خرفه


سخترین بخش پرورش خرفه پیدا کردن آن است. هنگامی که تصمیم میگیرید خرفه بکارید متوجه میشوید نمیتوانید به راحتی آن را پیدا کنید در حالی که همیشه به عنوان علف هرز از دسته سبزیجات آن را خارج میکردید و دور میریختید. این سبزی را میتوانید از بذر پرورش دهید و یا چند شاخه آن را قلمه بگیرید. گیاهان خرفه نیاز به نور کامل خورشید دارند تا بتوانند خوب رشد کنند. این گیاه به نوع خاک یا تغذیه حساسیت نشان نمی دهد اما در خاکهای خشک تر بهتر رشد می کند. اگر می خواهید بذر خرفه را بکارید، کافیست بذرها را بر روی ناحیه ای که برای کاشت در نظر گرفته اید، بپاشید.

لازم نیست روی تخم خرفه خاک بریزید، بلکه باید نور کافی دریافت کنند تا بتوانند جوانه بزنند. پس بگذارید بر روی سطح خاک بمانند. اگر از قلمه خرفه میخواهید برای تکثیر این گیاه گوشتی و آبدار استفاده کنید، بگذارید شاخه های بریده شده در روی زمینی که میخواهید خرفه سبز کنید، بمانند. به قلمه ها آب بدهید تا ظرف چند روز در خاک ریشه بدهند.

این سبزی را می توانید از بذر پرورش دهید و یا چند شاخه آن را قلمه بگیرید.زمان کاشت خرفه فصل بهار و پائیز است.بذر خرفه در عمق نیم سانتی متری خاک بصورت دستپاش یا ردیفی کاشته می‌شود. آن‌ها را به مقدار انبوه و کنار هم بپاشید و خاک کمی رویشان بریزید و خاک را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه دارید. می‌توانید هشت هفته قبل از پایان سرما و یخبندان، بذرها را داخل یک گلدان کاشته و در منزل نگهداری کنید و پس از زمان سرما و یخبندان آن را به بیرون منتقل کنید.

خرفه باید در مکانی پرنور کاشته شود،بعد از رشد بذرها میتوانید تا فاصله ی 5 تا 10 سانت گیاهان را تنک کنید.جوانه زنی به سرعت اتفاق می افتد، تا قبل از جوانه زنی بهتر است خاک مرطوب باشد.کمتر از یک ماه بعد از کاشت بذر در دمای ایده آل ( 20 تا 30 درجه) خرفه ها قابل برداشت هستند.هنگام برداشت گیاه را از ریشه در نیاورید بلکه سرشاخه ها را به ارتفاع 5 تا 15 سانت از گیاه جدا کنید و مصرف کنید.

اگر از قلمه خرفه می خواهید برای تکثیر این گیاه گوشتی و آبدار استفاده کنید، بگذارید شاخه های بریده شده در روی زمینی که می خواهید خرفه سبز کنید، بمانند. به قلمه ها آب بدهید تا ظرف چند روز در خاک ریشه بدهند.

گیاه خرفه

نیازهای اکولوژیک خرفه

خاک: خاک مناسب برای رشد و پرورش آن مخلوطی از خاک باغچه، رس و مقداری ماسه است.چون این گیاه به آب فراوان نیاز دارد باید به صورت مرتب و منظم آبیاری شود. رشد خرفه در خاکهای غنی از عناصر غذایی بیشتر است ضمن اینکه وضعیت فسفر خاک در استقرار خرفه یک عامل تعیین کننده بسیار مهم محسوب می شود.غلظت های زیاد نیتروژن برای رشد مطلوب خرفه ضروری تشخیص داده شده است.

نور:این گل به نور زیاد مثلا 4 ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارد.بنابراین پنجره ی جنوبی ( پنجره ی روبه قبله) محل مناسبی میباشد ولی پنجره شمالی نیز قابل تحمل است

آبیاری: اکثرا تصور براین است که این گل یا کلا گیاهان گوشتی از خانواده ی کاکتوس ها هستند ولی این تصور اشتباه است چرا که کاکتوس جز گیاهان گوشتی محسوب می شوند ولی هر گیاه گوشتی کاکتوس نیست!! کاکتوس تیغ دار هستند و سوخت و ساز پایینی دارند ولی گوشتی ها سوخت و ساز بالا و رشد بالایی دارند.هفته ای 2 بار آبیاری برای کراسولا کافیست یا هر موقع مشاهده شد خاک شده اقدام به آبیاری کنید

دما: متاسفانه تصور براین است که این گیاهان جز کاکتوس ها هستند و کاکتوس هم بومی فیلم های وسترن این گیاه و کلا هم خانواده های آن به دلیل داشتن آنتوسیانین و رنگ قرمز در برگها نیاز به هوای خنک دارند و دمای زیاد باعث نرمی ساقه و سبز سبز برگ ها می شود محدوده ی دمایی 12درجه در شب و در روز 25 درجه قابل قبول است

تغذیه: این گل را در فصول رشد فعال یعنی بهار و تابستان و پاییز ماهی یکبار با کود های کامل تغذیه کنید در زمستان اجازه دهید گیاه دمی بیاساید! به طور کلی کود مخصوص بنفشه آفریقایی برای ای گل بسیار مناسب میباشد.

مراقبت از گیاه خرفه

مراقبت از خرفه پس از آغاز رشد، بسیار آسان است. لازم نیست کار خاصی برای آن انجام دهید. همان ویژگی که باعث میشود بسیاری از مردم آن را علف هرز بشمارند و از خاک بیرون بکشند، به شما کمک میکند خود را برای پرورش آن به زحمت نیندازید. فقط توجه داشته باشید مرتبا آن را برداشت کنید و مراقب باشید از کنترلتان خارج نشود. پیش از این که گلدهی خرفه آغاز شود، باید سبزی را برداشت کنید تا جلوی گسترش غیر قابل کنترل آن توسط بذرهای تولید شده را بگیرید. همچنین به خاطر داشته باشید خرفه گیاهی یکساله است. اگر چه امکان تولید بذر و در نتیجه تکثیر خود به خودی آن زیاد است اما اگر میخواهید از داشتن محصول خرفه در سال بعد مطمئن شوید، باید در پایان فصل مقداری از تخمهای خرفه را جمع کنید تا سال بعد با خیال راحت آنها را بکارید و دیگر به دنبال پیدا کردن گیاه خرفه برای قلمه زدن نمانید. اگر میخواهید به جای پرورش خرفه، نوع وحشی آن را برداشت کنید ابتدا مطمئن شوید این گیاهان با آفت کش و علف کش تحت درمان قرار نگرفته باشند.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

گل و گیاه آپارتمانی و نگهداری از گل های آپارتمانی

دانستنی های جالب نگهداری گل شمعدانی

separator line


امتیاز 4.6 از 5 بر اساس 27 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter