چگونه گل شمعدانی را تکثیر دهیم؟ به همراه اصول مهم برای نگهداری

گل شمعدانی : تکثیر،نگهداری و پرورش گل شمعدانی
۱۰۱,۴۸۴
۷۰
۲
یکشنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
پرورش گل شمعدانی نیازمند آگاهی از نحوه و زمان آبیاری، شرایط رطوبت، نور و گرما و همچنین آگاهی از نحوه تکثیر و نیز آشنایی با آفات و بیماری های این گیاه است در این مطلب تمام نکات درباره ی نگهداری هرچه بهتر این گیاه ذکر شده است و همچنین میتوانید با انواع این گل های خاطره انگیز آشنا شوید.
گل شمعدانی : تکثیر،نگهداری و پرورش گل شمعدانی

پرورش گل شمعدانی و دانستنی های جالب درباره نگهداری این گل در آپارتمان

گل شمعدانی، گیاهی با گل‌های کوچک و یا متوسط است که هم در گلدان و هم در باغچه خیلی خوب رشد می‌کند. اکثر شمعدانی‌ها در تابستان گل می‌دهند و باید در بهار کاشته شوند...گل شمعدانی، گیاهی با گل‌های کوچک و یا متوسط است که هم در گلدان و هم در باغچه خیلی خوب رشد می‌کند.

اکثر شمعدانی‌ها در تابستان گل می‌دهند و باید در بهار کاشته شوند. به طور قاعده کلی، بهترین زمان برای کاشت آن‌ها، بعد از آخرین سرمای زمستانی است. کاشت گل‌های شمعدانی، به کمی زمان و سعی نیاز دارد، ولی برای انجام آن به مهارت خاص و یا فضای زیادی نیاز نخواهید داشت.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با نحوه پرورش و نگهدای گل شمعدانی آشنا شوید.

گل‌های شمعدانی را خریداری کنید. گیاه مورد نظر خود را بر حسب رنگ و اندازه آن انتخاب کنید. به دنبال شمعدانی‌هایی باشید که خاک مرطوب و برگ‌های بانشاط داشته باشند. شمعدانی‌ها بر حسب نوع خود، ممکن است حداکثر ارتفاعی برابر 18 سانتی‌متر داشته، و یا اینکه بیش از یک متر رشد کنند.

گل‌های شمعدانی در برابر جابجایی مقاوم هستند، ولی جابجایی یک گیاه گل‌دار به مکانی که امکان سرمازدگی در آن وجود دارد، ممکن است باعث از بین رفتن گل‌های آن شود.

برای کاشت شمعدانی، مکانی در باغچه خود انتخاب کنید که میزان زیادی نور خورشید دریافت می‌کند، و یا اینکه گل شمعدانی خود را به گلدانی بزرگ تر از گلدان اولیه آن منتقل کرده و کنار یک پنجره نورگیر قرار دهید. گل‌های شمعدانی در صورت کاشت در مکان‌های خیلی گرم، ممکن است به کمی سایه نیز نیاز داشته باشند، ولی به طور کلی نیاز زیادی به نور خورشید دارند.

شمعدانی‌های گلدانی به خاکی که دارای زهکشی مناسب است نیاز دارند. گل‌های شمعدانی کوچک، به عنوان پوشش زمین مناسب می‌باشند، و از گل‌های شمعدانی بزرگ تر می‌توانید برای تعیین مرز باغ‌های خود استفاده کنید.

خاک را آماده کنید. توصیه می‌شود که قبل از کاشت گیاه، خاک را با چنگال باغبانی نرم کرده و به آن مقداری کود گیاهی و کود شیمیایی اضافه کنید. استفاده از کود شیمیایی با نسبت 5-10-5 قبل از کاشت مناسب است. ولی بهتر است بعد از کاشت گیاه، از کودهای شیمیایی 10-10-10 استفاده شود.

Geranium

شمعدانی‌ها به خاکی که PH نزدیک به 6.5 دارد و کمی اسیدی است علاقه دارند. شمعدانی تقریباً در هر خاکی که PH مناسبی داشته و نرم و اسفنجی باشد رشد می‌کند، پس از خاک رس و خاک‌های سنگین شنی خودداری کنید.

برای کاشت گل‌های شمعدانی یک چاله حفر کنید. توصیه می‌شود در صورت کاشت شمعدانی‌ها در خارج، چاله‌هایی که حفر می‌کنید، دو برابر اندازه گلدان اولیه گل شمعدانی باشد. اگر می‌خواهید شمعدانی‌ها را در داخل گلدان بکارید، گلدان‌هایی انتخاب کنید که حداقل دو برابر گلدان اولیه آن باشند.

برای شمعدانی‌های کوچک، لازم است که حفره‌ها حدود 20 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند، ولی شمعدانی‌های بزرگ به فاصله‌ای حدود 70 سانتی متر و یا بیشتر از هم نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید که حفره‌ها آن قدر عمیق باشند که بتوانند تمام ریشه‌های شمعدانی را در خود نگه دارند.

شمعدانی را بکارید. شمعدانی‌ها را از گلدان اولیه خارج کرده و در چاله‌ها قرار دهید. دور ریشه‌ها خاک مرطوب بریزید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که سطح زمین از خاک مرطوب پوشیده شود. اگر شمعدانی به راحتی از گلدان خود خارج نمی‌شود، می‌توانید گلدان را به یک سمت خوابانده و به آن ضربه بزنید تا خاک اطراف ریشه گل کم‌کم جدا شده و گیاه آزاد شود.

اگر باز هم موفق به خارج کردن آن از گلدان اولیه نشدید، می‌توانید گلدان پلاستیکی دور آن را ببرید.می‌توانید برای جلوگیری از رشد علف‌های هرز، خاک اطراف گل شمعدانی را با کود گیاهی بپوشانید. این کار هم از ایجاد علف‌های هرز جلوگیری می‌کند، و هم رطوبت خاک را در خود حفظ می‌کند.

تکثیر و خاک مناسب برای پرورش گل شمعدانی

این گیاه هم از طریق بذر و هم از طریق قلم زنی و قطع کردن شاخه تکثیر میشه .اما این نکته رو در نظر داشته باشین که اضافه کردن گل شمعدونی از طریق بذر باعث افت کیفیت گیاه و پرپشت نبودن گلهای اون میشه .

پس بهترین راه اضافه کردن از طریق قطع شاخه و کاشتن در محل جدیده .برای کاشت این گل حتما یه خاک سبک تهیه کنید تا آب و اکسیژن رو به راحتی انتقال بده و این خاک سبک میتونه مخلوطی از خاک ، خاک برگ و ماسه باشه .بهترین فصل برای گرفتن قلمه از گل شمعدونی فصل پاییزه.

چه میزان نور و دمایی برای گل شمعدانی مورد نیازه ؟

معمولا توصیه میشه که گلای شمعدونی در مکانی قرار بگیرن که 8 ساعت آفتاب رو در طول روز داشته باشن تا گلدهی اونا به حداکثر برسه اما از اونجایی که این گیاه به اصطلاح خیلی خوش گیره حتی در خونه هم رشد خودش رو داره و در صورت کم بودن نور برای اون میشه از چندتا لامپ فلورسنت کمک گرفت

دمای مناسب هم برای رشد این گل 10 تا 15 درجه ی سانتی گراده .در فصل زمستان گلدونای شمعدونی رو در جای متعادل نگهداری کنید تا با اومدن فصل گرم دوباره اونو به بیرون انتقال بدین.


ازدیاد شمعدانی از طریق قلمه‌گیری به آسانی امکان‌پذیر است و قلمه‌ها در هر بستری حتی در داخل آب ریشه می‌دهند هر قلمه باید درست از زیر یک گره قطع شود. قلمه‌ها بهتر است که درون ماسه و در محل گل‌خانه کاشت شوند، در روزهای اول قلمه‌ها را در سایه نگهداری می‌کنند، سپس به‌تدریج به آن‌ها نور کافی داده می‌شود تا رشد و نمو کنند. زمانی قلمه‌ها آبیاری می‌شوند که بستر کاملاً خشک باشد.

گل شمعدانی

برخی آفات گل شمعدانی و روشهای مبارزه با آنها

1- رنگ شمعدانی

بر روی سطح بالایی برگ لکه های کوچک زرد رنگ و دایره ای شکلی تشکیل می شود. به تدریج در سطح زیرین برگها، منطبق با لکه های زرد رویی برگ، جوشهایی حاوی اسپورهای پودری قارچ به رنگ قهوه ای تیره تشکیل می گردد. این جوشها بر روی یک حلقه متحدالمرکزی در سطح زیرین برگ شکل می گیرند.

برگها به تدریج زرد و قسمت وسیعی از آنها خشکیده و می میرند.سمپاشی با سموم قارچ کش نظیر پروپیکونازول (تیلت) و یا تری فورین در کنترل بیماری مؤثر است.

2- گال برگ

عامل ایجاد کننده گال برگ نوعی باکتری می باشد. در برگها تولید تاول کرده و برگها را بشکل گل کلم در می آورد و باعث فساد برگها در نزدیک خاک و ریزش آنها می شود. این بیماری غیر قابل درمان بوده و باید بوته های مبتلا را از بین برد.

3- افتادن برگها

در حقیقت نمی توان اسم آن را بیماری فیزیولوژیکی گذاشت. افتادن برگ واکنش یک گیاه سالم است برای اینکه خود را با شرایط متغیر سازگار کند. زمانیکه تعادل بین روشنایی، حرارت، رطوبت و تعریق بهم میخورد و تغییر می کند، گیاه خودش را با شرایط جدید تطبیق می دهد. به این ترتیب هر گاه تغییرات قابل ملاحظه ای در حرارت یا شدت روشنائی اتفاق می افتد، برگها میریزند.

بنابر این برای پیشگیری از چنین اتفاقی از تغییر ناگهانی شرایط محیط تا حد امکان پرهیز کنید.مثلا گلدانهای شمعدانی را در بهار وقتی از گلخانه بیرون می آورند، چون به هوای بیرون عادت ندارند، برگها کم و بیش می ریزند و برگهای جدید، خود را با محیط خارج سازگار می کنند.همچنین تعویض گلدان ممکن است باعث ریختن برگها شود ولی این موضوع زود جبران می شود و برگهای جدیدی بیرون می آیند.

4- انواع بیماریهای ویروسی

بیماری های ویروسی توسط حشرات مکنده ( شته ها ، زنجره ها ) و یا ابزارهای باغبانی ( قیچی،چاقو و بیلچه ) منتقل می شوند و معمولا بدون درمان می باشند. در بیماریهای ویروسی روی برگها رگ های بی رنگی آشکار می گردند و در آخرین مرحله زیان، بیماری همراه با پیچیدگی برگ می باشد. اگر برگ را مقابل آفتاب نگاه داشته و به آن نگاه کنیم سلولهای مرده در برگ مشاهده میشود.

متاسفانه تشخیص این بیماری در مراحل اولیه بسیار مشکل است و زمانی آثار و علائم آن آشکار میشود که درمانی به غیر از کندن و سوزانیدن ندارد.برای پیشگیری از بیماریهای ویروسی در مرحله اول باید حشرات ناقل ( شته ها ، زنجره ها ) را نابود کرد و در مرحله دوم وسائل و ابزار باغبانی را هنگام قلمه زدن ضدعفونی کرد.

5- پژمردگی

پژمردگی گیاه در روزهای گرم و روشن اتفاق می افتد و این در موردی است که گیاه دارای ساقه های بلند و آبکی است و به طور ناگهانی مواجه با گرما می شود و آنقدر که رطوبت از دست می دهد، نمی تواند از ریشه آب جذب کند. در این موارد اغلب برگها و گاهی هم ساقه پژمرده شده و می افتد.
اگر در روزهای گرم اوایل بهار آب سرد به گیاه بدهیم ساقه ها خشبی شده و گیاه در مقابل تغییرات حرارت ناگهانی مقاوم می شود.

همچنین بخوانید:

نگهداری و تکثیر گل سیکلامن پرسیکوم

نگهداری ، تکثیر و کاشت گل سنبل


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(70 امتیاز , میانگین: 3.9 از 5)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
مجید | ۱ سال پیش
درود برشما.
۰
۰
 
 
ir
مجید | ۱ سال پیش
درود بر شما .بسیار جامع و اموزنده توضیح داده شده.ایا در گاخانه ی که در حیاط خانه طراحی شده می توان شمعدانی تکثیر کرد.و نحوه ابیاری انها بعد از قلمه زدن چگونه است.سپاس از محبت و اگلطف شما.بدرود.
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم